Wielu posiadaczy PlayStation nie zdaje sobie sprawy z tego, że konsolę tę można podłączyć do telewizora na przynajmniej kilka sposobów. Większość wykorzystuje do tego jeden rodzaj kabla, a mianowicie standardowy kabel Composite AV. Oferuje on stosunkowo dobrą jakość obrazu jednak w przypadku pierwszego PlayStation istnieje cała masa innych kabli, które pozwalają na uzyskanie zarówno lepszej jak i gorszej jakości obrazu, dlatego tak ważne jest ich właściwe rozpoznanie. Każdy z tych kabli ma swoje charakterystyczne cechy, a ich różnorodność jest ściśle związana przede wszystkim z różnicami w standardzie wyświetlania obrazu, jakie istniały pomiędzy poszczególnymi regionami w których pojawiła się konsola PlayStation. W tym wpisie przyjrzymy im się wszystkim bliżej.

jakosc_obrazu_kable_wpis

1. Kabel RFU Adaptor (SCPH-1062) to pierwsza wersja kabla antenowego stworzonego z myślą o PlayStation, która dołączana była do zestawu z konsolą w Wielkiej Brytanii. Z racji tego, że obraz i dźwięk (mono) w tym kablu są przesyłane za pomocą jednego przewodu oferuje on najgorszą jakość audiowizualną pośród kabli do PlayStation. W zasadzie kabel ten był dość przestarzały już w momencie premiery konsoli i dlatego też może dziwić fakt, że w Wielkiej Brytanii to właśnie on, a nie standardowy kabel Composite, znajdował się w pudełku z konsolą. Kabel jest kompatybilny jedynie z pierwszym modelem PlayStation SCPH-1002, ponieważ tylko ten model posiada wyjście kompozytowe oraz wyjście RFU DC OUT w które się go wpina. Posiada on również specjalny przełącznik I/G, który pozwala na korzystanie z tego kabla nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w kontynentalnej Europie.

2. Kabel RFU Adaptor (SCPH-1122) to następca kabla antenowego SCPH-1062, który oferuje identyczną jakość obrazu i dźwięku co poprzednik. Kabel ten od poprzednika różni się jedynie konstrukcją, gdyż tym razem nie wpina się go w wyjście kompozytowe, ale w standardowe wyjście AV w konsoli. Zmiana w budowie kabla podyktowana była pozbyciem się chinchy z kolejnych modeli PlayStation. Kabel podobnie jak poprzednik posiada przełącznik I/G i dołączany był do zestawu z konsolą jedynie w Wielkiej Brytanii.

3. Kabel Composite (chinche) to pierwsza wersja standardowego kabla do PlayStation, która po obu stronach zakończona jest różnokolorowymi wtyczkami, tzw. chinchami. W przypadku tego kabla zarówno obraz jak i dźwięk przesyłane są różnymi przewodami dzięki czemu kabel ten pozwala na uzyskanie znacznie lepszej jakości obrazu niż w przypadku poprzednich kabli antenowych oraz co najważniejsze za jego pomocą możemy posłuchać dźwięku stereo. Kabel ten w kontynentalnej Europie dołączany był jako standardowe okablowanie do pierwszego modelu PlayStation SCPH-1002 oraz do Net Yaroze, a także towarzyszył premierze konsoli w Japonii w grudniu 1994 roku. Dzięki adapterowi Euro AV można go również podpiąć do telewizorów pozbawionych chinchy, a wyposażonych w tzw. eurozłącze.

4. Kabel Composite AV (SCPH-1140) to standardowy kabel do konsoli PlayStation, dołączany do wszystkich modeli konsoli w kontynentalnej Europie, poczynając od modelu SCPH-5502, a kończąc na PS one. Oferuje on identyczną jakość obrazu co w wersji z chinchami po obu stronach, tyle że zamiast chinchy na jednym jego końcu znajdziemy standardową wtyczkę AV. W kablu tym podobnie jak w wersji z chinchami po obu stronach jeden przewód odpowiada za przesyłanie dźwięku mono (biały), drugi dźwięku stereo (czerwony), a trzeci obrazu (żółty). Do kabla zwykle dołączany był adapter Euro AV, który pozwala na podpięcie go do popularnego w Europie eurozłącza.

5. Kabel S-Video (SCPH-1100) ukazał się jedynie w Japonii gdyż to właśnie w tym kraju standard ten był najbardziej rozpowszechniony. W porównaniu do kabla Composite, ten oferuje zdecydowanie lepszą jakość obrazu, a wszystko za sprawą  przewodu zakończonego wtyczką mini-DIN4, która pozwala na rozdzielenie jasności obrazu od barwy kolorów, co poprawiło jego wyrazistość. Większość telewizorów w Europie pozbawionych jest gniazda S-Video, ale dzięki specjalnemu adapterowi, który można kupić za grosze, nie ma problemów z podpięciem tego kabla w miejsca gniazda SCART. Przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na to czy nasz telewizor obsługuje ten standard. W Europie ukazała się wersja tego kabla z przeznaczeniem pod PlayStation 3, którą można stosunkowo tanio kupić.

6. Kabel RGB (SCPH-1052) oferuje zdecydowanie najlepszą jakość obrazu jeżeli chodzi o konsolę PlayStation i to ten kabel powinien znaleźć się w każdym domu gracza. Swoją jakość zawdzięcza przede wszystkim możliwości przesyłu sygnału za pomocą trzech podstawowych składowych koloru: R-red, G-green, B-blue dzięki czemu obraz wyświetlany za pomocą tego kabla odznacza się najlepszą jakością wyświetlanych kolorów, nawet na współczesnych telewizorach. Kabel ten w oryginalnej wersji ma szare zabarwienie, jednak posiada też on inną charakterystyczną cechę, a mianowicie w porównaniu do kabla Composite AV ma zintegrowaną wtyczkę Euro. Kabel istnieje też w wersji z wydzielonymi przewodami odpowiedzialnymi za dźwięk dzięki czemu można go łatwo podpiąć pod profesjonalne nagłośnienie. Przy jego zakupie należy uważać na podróbki o czym przeczytacie tutaj.

7. Kabel Multi-AV (VMC-AVM250) to ostatni kabel którym można podłączyć konsolę PlayStation do telewizora, o którym pisałem przy okazji opisu telewizora stworzonego z myślą o PlayStation, a mianowicie Sony Trinitron KV-21SP1. Kabel ten tak samo jak i telewizor pojawił się jedynie w Japonii i pozwala na uzyskanie identycznej jakości obrazu co w przypadku wcześniej opisywanego kabla RGB jednak bez dedykowanego telewizora jest on raczej bezużyteczny.

rozne_rodzaje_kabli_playstation_02

Jak widać istnieje całkiem sporo kabli którymi można podpiąć konsolę PlayStation do telewizora. Ich różnorodność jest głównie związana z różnicami pomiędzy poszczególnymi regionami w których pojawiła się konsola i tak w Wielkiej Brytanii często można się było spotkać z kablami antenowymi, w kontynentalnej Europie z kablem Composite oraz RGB, w Stanach Zjednoczonych z Composite AV i wreszcie w Japonii najczęściej z kablem S-Video oraz jak ktoś miał szczęście posiadać telewizor Sony Trinitron KV-21SP1 z kablem Multi-AV. Pośród tych wszystkich kabli najlepszą jakością obrazu zdecydowanie wyróżnia się kabel RGB, w który powinien być wyposażony każdy fan PSXa, bez względu na to czy gra on na telewizorze CRT czy LCD. Więcej o tym kablu przeczytacie tutaj, natomiast w tym miejscu możecie przeczytać o różnicach w jakości obrazu jaki one oferują.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Przegląd

15 komentarzy

 1. Bodzio

  Manifesto

  10 czerwca 2015 o 08:32

  Ciekawy tekst. Sam używam tylko i wyłącznie kabla RGB i tak było niemal od zawsze. Ten kabel został mi jeszcze ze “starych czasów”, zanim posprzedawałem gry i konsole w 2007 roku i rozpocząłem kilkuletni “rozbrat” z grami. Jest to zarazem jedyna taka rzecz, którą mam do dziś – sentyment. 🙂

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   11 czerwca 2015 o 15:50

   Zazdroszczę stosunkowo wczesnej świadomości 🙂 Ja o czymś takim jak kabel RGB dowiedziałem się dopiero po latach jak wróciłem do grania. Za dzieciaka grałem tylko przy użyciu zwykłego kabla composite AV i myślałem, że tylko taki istnieje.

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  G-R-Z-E-C-H

  11 czerwca 2015 o 08:34

  Mam RFU Adaptor SCPH-1122, ale albo nie potrafię go używać, albo jest zepsuty:/ Telewizor wogóle nie wykrywa sygnału kiedy podłączam konsolę za jego pomocą, niezależnie od ustawienia przełącznika.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   11 czerwca 2015 o 15:51

   A widzisz, zapomniałem we wpisie wspomnieć o jednym. Zdajesz sobie sprawę, że przy podpięciu kablem antenowym musisz ręcznie w ustawieniach telewizora wyszukać kanał, a właściwie obraz i dźwięk?

   Odpowiedz

 3. Bodzio

  G-R-Z-E-C-H

  11 czerwca 2015 o 17:39

  No widzisz Bodzio, trochę starożytnej techniki i się człowiek gubi 😀
  Rzeczywiście działa!

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   11 czerwca 2015 o 17:46

   Tak myślałem 🙂 Dodam to w wolnej chwili do artykułu bo młodsi gracze faktycznie mogą nie kojarzyć, że kiedyś tak się “wynajdywało” gry na kablu antenowym. Swego czasu tak kupiłem nawet kilka konsol na allegro za stosunkowo psie pieniądze bo w opisie było, że sprzęt nie działa, a ja domyślałem się, że pewnie sprzedawca nie wie, że gry podpięte za pomocą kabla antenowego trzeba “wyszukać”. Tak chyba zdobyłem SNESa w boxie i którąś Segę.

   Odpowiedz

 4. Bodzio

  JBSuper892

  12 czerwca 2015 o 08:14

  Mam kabelek SCPH-1122 i do tej pory uzywam go do PS2!!! XD No… W sumie nie wiem, czemu korzystam z antenowki, skoro moge podlaczyc nawet Component. :/

  Mam pytanie co do przewodu componentowego. (przeznaczonego do PS2) Czy wejdzie pod Szaraka? Jak nie wejdzie, to pozostaje korzystac z kabla przez PS2 i przez niego odpalac gry z PSX. 🙂

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   12 czerwca 2015 o 12:00

   Na componencie niestety szarak nie pójdzie.

   Odpowiedz

   • Bodzio

    JBSuper892

    14 czerwca 2015 o 09:11

    No to pozostaje odpalanie gier z Szaraczka na PS2 przez componenta. W kazdym razie, dziekuje za informacje i pozdrawiam! 🙂

    Odpowiedz

 5. Bodzio

  Massos

  2 sierpnia 2015 o 17:26

  Istnieje jeszcze jeden model kabla RF o oznaczeniu SCPH-10072B. Jednak nie wiem czy był on dołączany do jakiegokolwiek zestawu.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   2 sierpnia 2015 o 17:33

   A widzisz faktycznie. Pewnie takowy widziałem, ale mi zawsze zlewał ze zwykłą antenówką. Ten ma taką przewagę, że ma normalną wtyczkę bo ta w tych dwóch kablach z wpisów nie jest zbyt poręczna. Dobrze wiedzieć, że jest jeszcze trzeci.

   Odpowiedz

 6. Bodzio

  ae1

  31 marca 2018 o 22:46

  Witam , mam pytanie – czy jest kabel którym można podłączyć sonkę1 do monitora?

  Odpowiedz

 7. Bodzio

  Bodzio

  1 kwietnia 2018 o 09:38

  W skrócie nie ma to raczej większego sensu, ale poczytaj sobie te dwa wątki z forum to Ci rozjaśnią bardziej sprawę: https://strefapsx.pl/forum/strefa-kolekcjonera-40/podlaczanie-konsoli-do-starego-monitora/
  https://strefapsx.pl/forum/strefa-obrazu/psx-a-dvi/

  No chyba, że masz HDMI w monitorze wtedy skaler jakiś powinien załatwić sprawę.

  Odpowiedz

 8. Bodzio

  waldi

  13 stycznia 2019 o 13:33

  Witam

  mam pytanko co to jest ta czarna rzecz przyczepiona do kabla antenowego w PS2 ta czarna tubka chyba w środku jest magnes albo coś innego
  co to daje jeśli bym to odpiął co by mogło się stać zawsze mnie co ciekawiło a w necie ciężko coś o tym znaleźć

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.