Wielu posiadaczy PlayStation nie zdaje sobie sprawy z tego, że konsolę tę można podłączyć do telewizora na przynajmniej kilka sposobów. Większość wykorzystuje do tego jeden rodzaj kabla, a mianowicie standardowy kabel Composite AV. Oferuje on stosunkowo dobrą jakość obrazu jednak w przypadku pierwszego PlayStation istnieje cała masa innych kabli, które pozwalają na uzyskanie zarówno lepszej jak i gorszej jakości obrazu, dlatego tak ważne jest ich właściwe rozpoznanie. Każdy z tych kabli ma swoje charakterystyczne cechy, a ich różnorodność jest ściśle związana przede wszystkim z różnicami w standardzie wyświetlania obrazu, jakie istniały pomiędzy poszczególnymi regionami w których pojawiła się konsola PlayStation. W tym wpisie przyjrzymy im się wszystkim bliżej.

jakosc_obrazu_kable_wpis

1. Kabel RFU Adaptor (SCPH-1062) to pierwsza wersja kabla antenowego stworzonego z myślą o PlayStation, która dołączana była do zestawu z konsolą w Wielkiej Brytanii. Z racji tego, że obraz i dźwięk (mono) w tym kablu są przesyłane za pomocą jednego przewodu oferuje on najgorszą jakość audiowizualną pośród kabli do PlayStation. W zasadzie kabel ten był dość przestarzały już w momencie premiery konsoli i dlatego też może dziwić fakt, że w Wielkiej Brytanii to właśnie on, a nie standardowy kabel Composite, znajdował się w pudełku z konsolą. Kabel jest kompatybilny jedynie z pierwszym modelem PlayStation SCPH-1002, ponieważ tylko ten model posiada wyjście kompozytowe oraz wyjście RFU DC OUT w które się go wpina. Posiada on również specjalny przełącznik I/G, który pozwala na korzystanie z tego kabla nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w kontynentalnej Europie.

2. Kabel RFU Adaptor (SCPH-1122) to następca kabla antenowego SCPH-1062, który oferuje identyczną jakość obrazu i dźwięku co poprzednik. Kabel ten od poprzednika różni się jedynie konstrukcją, gdyż tym razem nie wpina się go w wyjście kompozytowe, ale w standardowe wyjście AV w konsoli. Zmiana w budowie kabla podyktowana była pozbyciem się chinchy z kolejnych modeli PlayStation. Kabel podobnie jak poprzednik posiada przełącznik I/G i dołączany był do zestawu z konsolą jedynie w Wielkiej Brytanii.

3. Kabel Composite (chinche) to pierwsza wersja standardowego kabla do PlayStation, która po obu stronach zakończona jest różnokolorowymi wtyczkami, tzw. chinchami. W przypadku tego kabla zarówno obraz jak i dźwięk przesyłane są różnymi przewodami dzięki czemu kabel ten pozwala na uzyskanie znacznie lepszej jakości obrazu niż w przypadku poprzednich kabli antenowych oraz co najważniejsze za jego pomocą możemy posłuchać dźwięku stereo. Kabel ten w kontynentalnej Europie dołączany był jako standardowe okablowanie do pierwszego modelu PlayStation SCPH-1002 oraz do Net Yaroze, a także towarzyszył premierze konsoli w Japonii w grudniu 1994 roku. Dzięki adapterowi Euro AV można go również podpiąć do telewizorów pozbawionych chinchy, a wyposażonych w tzw. eurozłącze.

4. Kabel Composite AV (SCPH-1140) to standardowy kabel do konsoli PlayStation, dołączany do wszystkich modeli konsoli w kontynentalnej Europie, poczynając od modelu SCPH-5502, a kończąc na PS one. Oferuje on identyczną jakość obrazu co w wersji z chinchami po obu stronach, tyle że zamiast chinchy na jednym jego końcu znajdziemy standardową wtyczkę AV. W kablu tym podobnie jak w wersji z chinchami po obu stronach jeden przewód odpowiada za przesyłanie dźwięku mono (biały), drugi dźwięku stereo (czerwony), a trzeci obrazu (żółty). Do kabla zwykle dołączany był adapter Euro AV, który pozwala na podpięcie go do popularnego w Europie eurozłącza.

5. Kabel S-Video (SCPH-1100) ukazał się jedynie w Japonii gdyż to właśnie w tym kraju standard ten był najbardziej rozpowszechniony. W porównaniu do kabla Composite, ten oferuje zdecydowanie lepszą jakość obrazu, a wszystko za sprawą  przewodu zakończonego wtyczką mini-DIN4, która pozwala na rozdzielenie jasności obrazu od barwy kolorów, co poprawiło jego wyrazistość. Większość telewizorów w Europie pozbawionych jest gniazda S-Video, ale dzięki specjalnemu adapterowi, który można kupić za grosze, nie ma problemów z podpięciem tego kabla w miejsca gniazda SCART. Przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na to czy nasz telewizor obsługuje ten standard. W Europie ukazała się wersja tego kabla z przeznaczeniem pod PlayStation 3, którą można stosunkowo tanio kupić.

6. Kabel RGB (SCPH-1052) oferuje zdecydowanie najlepszą jakość obrazu jeżeli chodzi o konsolę PlayStation i to ten kabel powinien znaleźć się w każdym domu gracza. Swoją jakość zawdzięcza przede wszystkim możliwości przesyłu sygnału za pomocą trzech podstawowych składowych koloru: R-red, G-green, B-blue dzięki czemu obraz wyświetlany za pomocą tego kabla odznacza się najlepszą jakością wyświetlanych kolorów, nawet na współczesnych telewizorach. Kabel ten w oryginalnej wersji ma szare zabarwienie, jednak posiada też on inną charakterystyczną cechę, a mianowicie w porównaniu do kabla Composite AV ma zintegrowaną wtyczkę Euro. Kabel istnieje też w wersji z wydzielonymi przewodami odpowiedzialnymi za dźwięk dzięki czemu można go łatwo podpiąć pod profesjonalne nagłośnienie. Przy jego zakupie należy uważać na podróbki o czym przeczytacie tutaj.

7. Kabel Multi-AV (VMC-AVM250) to ostatni kabel którym można podłączyć konsolę PlayStation do telewizora, o którym pisałem przy okazji opisu telewizora stworzonego z myślą o PlayStation, a mianowicie Sony Trinitron KV-21SP1. Kabel ten tak samo jak i telewizor pojawił się jedynie w Japonii i pozwala na uzyskanie identycznej jakości obrazu co w przypadku wcześniej opisywanego kabla RGB jednak bez dedykowanego telewizora jest on raczej bezużyteczny.

rozne_rodzaje_kabli_playstation_02

Jak widać istnieje całkiem sporo kabli którymi można podpiąć konsolę PlayStation do telewizora. Ich różnorodność jest głównie związana z różnicami pomiędzy poszczególnymi regionami w których pojawiła się konsola i tak w Wielkiej Brytanii często można się było spotkać z kablami antenowymi, w kontynentalnej Europie z kablem Composite oraz RGB, w Stanach Zjednoczonych z Composite AV i wreszcie w Japonii najczęściej z kablem S-Video oraz jak ktoś miał szczęście posiadać telewizor Sony Trinitron KV-21SP1 z kablem Multi-AV. Pośród tych wszystkich kabli najlepszą jakością obrazu zdecydowanie wyróżnia się kabel RGB, w który powinien być wyposażony każdy fan PSXa, bez względu na to czy gra on na telewizorze CRT czy LCD. Więcej o tym kablu przeczytacie tutaj, natomiast w tym miejscu możecie przeczytać o różnicach w jakości obrazu jaki one oferują.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Manifesto
Manifesto
8 lat temu

Ciekawy tekst. Sam używam tylko i wyłącznie kabla RGB i tak było niemal od zawsze. Ten kabel został mi jeszcze ze „starych czasów”, zanim posprzedawałem gry i konsole w 2007 roku i rozpocząłem kilkuletni „rozbrat” z grami. Jest to zarazem jedyna taka rzecz, którą mam do dziś – sentyment. 🙂

G-R-Z-E-C-H
G-R-Z-E-C-H
8 lat temu

Mam RFU Adaptor SCPH-1122, ale albo nie potrafię go używać, albo jest zepsuty:/ Telewizor wogóle nie wykrywa sygnału kiedy podłączam konsolę za jego pomocą, niezależnie od ustawienia przełącznika.

G-R-Z-E-C-H
G-R-Z-E-C-H
8 lat temu

No widzisz Bodzio, trochę starożytnej techniki i się człowiek gubi 😀
Rzeczywiście działa!

JBSuper892
JBSuper892
8 lat temu

Mam kabelek SCPH-1122 i do tej pory uzywam go do PS2!!! XD No… W sumie nie wiem, czemu korzystam z antenowki, skoro moge podlaczyc nawet Component. :/

Mam pytanie co do przewodu componentowego. (przeznaczonego do PS2) Czy wejdzie pod Szaraka? Jak nie wejdzie, to pozostaje korzystac z kabla przez PS2 i przez niego odpalac gry z PSX. 🙂

JBSuper892
JBSuper892
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

No to pozostaje odpalanie gier z Szaraczka na PS2 przez componenta. W kazdym razie, dziekuje za informacje i pozdrawiam! 🙂

Massos
Massos
8 lat temu

Istnieje jeszcze jeden model kabla RF o oznaczeniu SCPH-10072B. Jednak nie wiem czy był on dołączany do jakiegokolwiek zestawu.

ae1
ae1
6 lat temu

Witam , mam pytanie – czy jest kabel którym można podłączyć sonkę1 do monitora?

waldi
waldi
5 lat temu

Witam

mam pytanko co to jest ta czarna rzecz przyczepiona do kabla antenowego w PS2 ta czarna tubka chyba w środku jest magnes albo coś innego
co to daje jeśli bym to odpiął co by mogło się stać zawsze mnie co ciekawiło a w necie ciężko coś o tym znaleźć

Pozdrawiam