Transport Tycoon to typowy przedstawiciel gry z gatunku strategii ekonomicznych, który zadebiutował na PC w 1994 roku. W Transport Tycoon gracz wciela się we właściciela przedsiębiorstwa transportowego z którym ma za zadanie osiągnąć jak największy możliwy zysk. Można tego dokonać m.in. poprzez właściwą organizację przewozu pasażerów i towarów najróżniejszymi środkami transportu. Transport Tycoon został stworzony przez Chrisa Sawyera, znanego również z serii RollerCoaster Tycoon, i wydany na komputerach przez MicroProse. Gra spotkała się z bardzo dobrym odbiorem ze strony graczy oraz prasy. Nic więc dziwnego, że trzy lata po jej premierze na PC, ktoś, a konkretnie wydawca Ocean Software, postanowił ją przenieść również na konsole, w tym na PlayStation. Port Transport Tycoon o tym samym tytule ukazał się na Szaraka w 1997 roku i został przygotowany przez Digital Amusement Ltd.

Premiera gry Transport Tycoon na konsole przeszła raczej bez większego echa i zapewne byśmy o niej tutaj nie wspominali gdyby nie fakt, że tytuł ten poza wersją standardową, ukazał się również w specjalnej i bardzo rzadkiej edycji w Europie. Mowa o zestawie w skład którego weszła gra oraz oryginalna myszka do PlayStation o oznaczeniu SCPH-1090.

transport tycoon 001

Ocean Software uznało zapewne, że zestaw z myszką zachęci dużo większe grono graczy do zakupu Transport Tycoon. Tego typu zestawy pojawiały się już wcześniej, ale jedynie w Japonii. Mieliśmy tutaj zatem do czynienia z pierwszym i zarazem jedynym przypadkiem sprzedaży myszki w zestawie z jakąś grą w Europie. Myszka miała ułatwić nawigację w grze i tak też zestaw reklamowano w ówczesnej prasie.

transport tycoon
Reklama specjalnego wydania Transport Tycoon na PSX w zestawie z myszką.

Na pierwszy rzut oka zestaw nie wzbudza większych emocji. Znajdziemy w nim zwykłe wydanie gry oraz zwykłe wydanie myszki od Sony. Ocean Software ograniczyło się zatem jedynie do przygotowania zbiorczego opakowania z tektury na całość, z logo gry i informacjami na jej temat oraz instrukcją działania myszy.

Niski nakład tego wydania Transport Tycoon sprawia jednak, że jest on wyjątkowo rzadki i niewielu kolekcjonerów może się nim pochwalić. Tak się składa, że w sieci trudno nawet znaleźć informacje, że coś takiego w ogóle powstało. Na szczęście udało mi się nawiązać kontakt z jednym z kolekcjonerów z Portugalii, o pseudonimie Real_Saturn, który na moją prośbę wykonał dokładne zdjęcia tego wydania gry. Dzięki niemu Strefa jest zapewne na ten moment jedynym miejscem, w którym można to wydanie ze szczegółami zobaczyć. Wielkie dzięki Pedro za fotki! A może ktoś z Was ma ten okaz w swojej kolekcji?

  • mouse scph 1030 baner 2

    [SCPH-1030] Myszka PlayStation / PlayStation Mouse

    Myszka o oznaczeniu SCPH-1030 to jedno z pierwszych akcesoriów stworzonych z myślą o PlayS…
  • mouse psx 1

    [SCPH-1090] Mouse / Myszka

    Myszka SCPH-1090 to jedno z nielicznych akcesoriów służących do sterowania, które posiada …
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Gry
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
2 lat temu

Sam Transport Tycoon jest całkiem osobliwą pozycja na Szaraka:) A tutaj proszę Państwa kolekcjonerka:)) Ciekawe ile jest artykułów w sieci o tym wydaniu;) Ciekawe ile smaczków Bodzio przyniesie?