Posiadanie oryginalnej gry w latach świetności pierwszego PlayStation dla wielu graczy wiązało się ze sporą dawką przyjemnych i niezapomnianych doznań. Majestatyczne i bogate w symbolikę Sony pudełko, kolorowe i charakterystyczne okładki, bogata i nierzadko wielostronicowa instrukcja oraz wreszcie wyjątkowy, czarny nośnik z grą, bardzo często były zarezerwowane jedynie dla wybranych. W kraju zdominowanym przez piractwo nie tak łatwo było natrafić na taki widok. Wielu wystarczył jedynie chwilowy kontakt z oryginalną grą na targu, możliwość zajrzenia do jej środka, czy choćby jednie pooglądania z zewnątrz samych okładek. Kolejki gapiów na giełdach czy straganach były normą. Mało kto coś kupował, a jak już to piraty spod lady. Większość przychodziła jedynie popatrzeć…

Osobiście miałem to szczęście, że swoją przygodę z konsolą PlayStation zacząłem obcując z oryginalnymi nośnikami. Nigdy nie zapomnę wyglądu mojej pierwszej gry i możliwości obcowania z nią. Każda kolejna, oryginalna gra wywoływała u mnie podobne, pozytywne odczucia, aż do czasu gdy na fali mody także i mnie ogarnęła plaga piractwa. Jednym z moich ulubionych momentów w kontakcie z oryginalną grą była możliwość podejrzenia w niektórych z nich różnych akcesoriów do konsoli, których bardzo często na żywo nie można było zobaczyć. Okładki te prezentowały najczęściej świat kolorowych kontrolerów, kart pamięci i pozostałych akcesoriów Sony bądź Namco, tak inny od szarości do której przyzwyczajał nas na co dzień PSX. Bardzo często w ich towarzystwie można było znaleźć postacie z gry, w której się znalazły. Tego typu reklamy można było znaleźć jedynie w grach wydawanych przez samo Sony. Znajdowały się one zawsze na wewnętrznej stronie przedniej okładki, a także czasami na tylnej okładce instrukcji. Z marketingowego punktu widzenia był to bardzo dobry pomysł i w zasadzie darmowa reklama, która dodatkowo uatrakcyjniała wygląd samej gry.

Poniżej możecie znaleźć zbiór posiadanych przeze mnie reklam z gier, wzbogacony również o fotki @gumislava. Ktoś jest w stanie bez sprawdzania rozpoznać wszystkie tytuły gier z których one pochodzą? Jeżeli tak to nie krępujcie się i podzielcie się w komentarzu. Niektóre nie tak łatwo rozpoznać. Przy okazji, jeżeli ktoś posiada jakąś reklamę w grze, której tu brakuje to proszę o podesłanie skanu na mój mail, który znajdziecie tutaj. Fajnie jakby ta baza się jeszcze rozrosła.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Ciekawostki

2 komentarze

 1. Bodzio

  hankie

  14 listopada 2016 o 08:29

  Patrząc dzisiaj urzeka mnie prostota niektórych 🙂 I szpan mojego kumpla, który kupił sobie transparentną memorkę – jak z reklamy w gazecie. Ten magiczny czynnik – ‘patrz, co mam – to z gazety!’ 🙂

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   14 listopada 2016 o 11:26

   W przypadku polskiej dystrybucji wkurzały mnie literówki, brak polskich liter oraz dosłowne tłumaczenie jak z translatora. Dobrze, że potem to poprawili.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.