Pierwsze PlayStation mimo upływu blisko 25 lat od premiery wciąż może pochwalić się jednym z bardziej ponadczasowych designów w świecie konsol. Głównym założeniem projektantów konsoli, z Teiyu Goto na czele, było stworzenie sprzętu nie tylko atrakcyjnego wizualnie, ale przede wszystkim maksymalnie uproszczonego pod względem obsługi. To właśnie prostota działania była głównym kryterium na którym postanowiono oprzeć wygląd obudowy PlayStation. Teiyu Goto stosunkowo szybko opracował projekt konsoli, który od razu zyskał aprobatę zarówno prezesa Sony Norio Ohga, jak i samego Kena Kutaragiego.

wyglad playstation - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Szkicowy projekt konsoli PlayStation według Teiyu Goto (PSM UK)

Pozostało tylko zadbać o szczegóły, nad którymi wydaje się pracowano w zasadzie do samego końca, o czym najlepiej świadczy fakt, że przez długi czas materiałom poświęconym PlayStation w prasie towarzyszyły zdjęcia konsoli różniącej się nieznacznie od finalnego produktu, który rzeczywiście trafił do sprzedaży. Wygląd konsoli PlayStation po raz pierwszy zaprezentowano w Japonii 10 maja 1994 roku na specjalnie zorganizowanej z tej okazji zamkniętej prezentacji dla mediów.

wyglad playstation 6 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Jedna z pierwszych reklam PlayStation z japońskiej prasy z połowy 1994 roku.

Zaprezentowana tam konsola na pierwszy rzut oka nie różniła się zbyt wiele od wersji sklepowej, jednak posiadała kilka elementów, których ostatecznie postanowiono ją pozbawić lub delikatnie zmienić w późniejszym czasie. Tym pierwszym, od razu rzucającym się w oczy, było logo PlayStation na klapce konsoli, które pierwotnie miało być dużo większe i znajdować się w centralnej części konsoli.

wyglad playstation 11 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Wygląd konsoli PlayStation w połowie 1994 roku. (Edge)

Finalnie zdecydowano się je znacznie zmniejszyć i umieścić u dołu klapki, co wydaje się być atrakcyjniejszym dla oka rozwiązaniem. O ile tę zmianę postanowiono skorygować stosunkowo szybko, o tyle nad kolejną zastanawiano się w zasadzie do samego końca. Świadczy o tym fakt, że wiele materiałów prasowych z 1994 roku, a nawet tych wydanych już po premierze konsoli, pokazuje obudowę PlayStation, która owszem posiada obrazkowe symbole na przyciskach, ale dodatkowo zostały one opisane zapisem słownym w języku angielskim na samej obudowie PlayStation. Jak wiemy finalnie zdecydowano się albo na symbole, albo na zapis słowny, ale nigdy na oba warianty jednocześnie. Dodatkowo warto zauważyć zupełnie inny symbol przycisku Power, zastosowany w wersji konsoli prezentowanej przed jej premierą.

wyglad playstation 5 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Zdjęcie góry konsoli prezentowanej przed jej premierą. (Edge)

Największe różnice we wczesnej wersji PlayStation w porównaniu do wersji sklepowej możemy jednak znaleźć z tyłu konsoli. Po pierwsze wyjściom audio-wideo towarzyszy tutaj dużo ciemniejsza ramka, która wyróżnia się na tle szarej obudowy konsoli. Mamy tutaj również zupełnie inne nazewnictwo. Przede wszystkim jest ono w języku angielskim, a nie jak w pierwszym modelu SCPH-1000 w języku japońskim.  Jak widać gniazdo Serial I/O, którym można połączyć dwie konsole, miało pierwotnie nazywać się Communication Port, a gniazdo rozszerzeń Parallel I/O ochrzczono nazwą External I/O. Najciekawszą różnicą jest tutaj jednak nie samo nazewnictwo, ale dodatkowe zabezpieczenie zaślepki portu równoległego śrubką, które miało zapobiegać jej zgubieniu. Z jednej strony śrubka ta wydłużała proces podpięcia do tego portu różnego rodzaju przystawek, z drugiej zaś większość posiadaczy PlayStation i tak nie korzystała z tego gniazda rozszerzeń, a zabezpieczenie go śrubką w jakiś sposób utrudniało możliwość zgubienia jego zaślepki. Na pewno było to ciekawe, choć mało praktyczne rozwiązanie.

wyglad playstation 9 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Zdjęcie tyłu konsoli prezentowanej przed jej premierą. (Edge)

Pozostałe elementy konsoli były identyczne jak w finalnym produkcie. Zarówno spód konsoli, jak i jej front nie doczekały się żadnych późniejszych zmian.

wyglad playstation 8 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Zdjęcie frontu konsoli prezentowanej przed jej premierą. (Edge)

Kosmetycznej modyfikacji uległ jednak dołączany do konsoli kontroler, czym ze szczegółami mogliście już przeczytać w jego historii, w którym początkowo planowano oznaczyć przyciski L1, L2, R1, R2 symbolami trójkątów. Zamysł ten jednak ostatecznie porzucono. Na zdjęciu ciekawi również kolorystyka i pomieszany układ symboli przycisków.

wyglad playstation 7 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Zdjęcie kontrolera konsoli prezentowanego przed jej premierą. (Edge)

Co ciekawe te z pozoru niewielkie różnice przez stosunkowo długi czas były wykorzystywane przez najróżniejsze magazyny do prezentacji informacji na temat PlayStation. Nawet w relacjach z premiery konsoli w Japonii można było znaleźć jej zdjęcia najczęściej wraz ze wspomnianymi, dodatkowymi opisami przycisków lub dużo większym logo znajdującym się w centrum konsoli. Widać Sony do samego końca pracowało nad szczegółami i jeszcze w końcowej fazie dokonało kilku zmian. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że na pewno powstało kilka konsol ze wspomnianymi powyżej zmianami, które być może są gdzieś przechowywane w zasobach japońskiego oddziału Sony. Nie był to bowiem tylko graficzny projekt, ale rzeczywiście prezentowane przez jakiś czas konsole. Z perspektywy kolekcjonera czyni to je niezwykle wartościowymi i fajnie gdyby kiedyś choć jedna sztuka ujrzała światło dzienne.

wyglad playstation 13 - Wczesny wygląd konsoli PlayStation
Przedpremierowy wygląd PlayStation w pełnej krasie. (Edge)

Na koniec ciekaw jestem czy któraś z zaprezentowanych tutaj różnic waszym zdaniem powinna znaleźć się w finalnym produkcie? Czy dobrze, że Sony zdecydowało się na dokonaną kosmetykę w ostatniej chwili?

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Ciekawostki

3 komentarze

 1. Bodzio

  Kot

  19 marca 2019 o 14:56

  Ta ciemniejsza ramka mogła by zostać w wersji finalnej 🙂

  Odpowiedz

 2. Bodzio

  Bizkit

  29 marca 2019 o 09:33

  https://www.youtube.com/watch?v=Xlhc3VHeBGU
  Podrasowany materiał 🙂 o Historii Psx-a

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  hankie

  23 września 2019 o 14:35

  Mi najciekawsze, co mogło by zostać – widoczne na tyle konsoli. Komplet wyjść AV – mamy kompozyt, svideo, multi av – bez dodatkowych akcesoriów. I jeszcze zaślepka portu równoległego na śrubkę 😉 Ale koszta, koszta…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.