Pierwsze PlayStation debiutowało w Europie we wrześniu 1995 roku, jednak w Polsce na premierę konsoli trzeba było poczekać jeszcze kilka miesięcy. W styczniu 1996 roku za oficjalną dystrybucję PlayStation w naszym kraju, jako pierwsza, wzięła się firma LANSER z Elbląga, a dopiero w połowie roku, dołączyło do niej SONY Poland z siedzibą w Warszawie. To właśnie mniej więcej od tego momentu, a więc od połowy 1996 roku, oficjalnie rozpoczęła się kampania marketingowa PlayStation w naszym kraju.

Coraz więcej sklepów w większych miastach, zaczęło oferować w sprzedaży konsolę PlayStation. Z biegiem czasu, zaczęły pojawiać się w nich dedykowane banery, lampy, a nawet ekspozytory z logo konsoli. W sklepach tych można było również znaleźć broszury reklamowe PlayStation, prezentujące najważniejsze informacje na temat konsoli, akcesoriów jej dedykowanych oraz gier na tę platformę. Większość akcji marketingowych, związanych z pierwszą konsolą Sony, przeniosła się jednak do prasy, początkowo komputerowej, jak np. Gambler czy Secret Service, a następnie, wraz z pojawieniem się na rynku magazynów skupionych wokół konsol, reklamy PlayStation zaczęły pojawiać się m.in. w PSX Extreme, NEO, czy w Oficjalnym Polskim PlayStation Magazynie. Reklam tych nie było zbyt wiele i dlatego z perspektywy czasu nabierają one wyjątkowej, historycznej wręcz z naszego punktu widzenia wartości. Dzisiaj przyjrzymy się im z bliska.

SONY Poland w swoich reklamach z tamtego okresu dwoiło się i troiło by nie tyle reklamować sam sprzęt, co przede wszystkim zachęcać graczy do zakupu oryginalnych nośników z grami. Stąd też jedna z ciekawszych, polskich reklam PlayStation z tamtego okresu, ze zgniłym jabłkiem w środku, symbolizującym pirackie oprogramowanie sprzedawane na bazarach. W kolejnych latach w prasie firma skupiała się w swoich reklamach przede wszystkim na samych grach, głównie z serii Platinum, zachęcając do ich zakupu.

Mniej więcej z 1997 roku pochodzi również jeden z ciekawszych materiałów promocyjnych, związanych z PlayStation z naszego rodzimego podwórka, a mianowicie specjalna broszura, dostępna w większych sieciach sprzedaży. Broszura ta ma formę teczki, w środku której znajduje się kilka dwustronnych kart, prezentujących konsolę PlayStation, akcesoria oraz gry na ten system. Nawet dzisiaj robi ona spore wrażenie, a w realu wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Co ważne, widać, że pochodzi ona z samych początków dystrybucji konsoli w Polsce i na pewno wymagała większego wkładu ze strony SONY Poland w jej przygotowanie.

W tej formie, broszura ta była dostępna jedynie na samym początku obecności PlayStation w naszym kraju. W kolejnych latach uległa ona dużemu uproszczeniu, tracąc niewątpliwie swój pierwiastek polskości i pozbywając się opisów w naszym ojczystym języku.

Nie tylko SONY Poland promowało PlayStation w prasie w tamtym okresie. Także pozostali dystrybutorzy i sprzedawcy, ze wspomnianą firmą LANSER na czele, umieszczali w niej swoje reklamy konsoli oraz swoich sklepów. Oto te najważniejsze z nich, zajmujące całą stronę, zwykle z okresu 1996-1997.

Jeżeli chodzi o reklamy gier, to niestety w polskiej prasie było ich jak na lekarstwo i jedynie kilkanaście  tytułów doczekało się takiej „spolszczonej” formy promocji. Chyba najbardziej znaną reklamą tego typu, z tamtego okresu, jest ta promująca grę Final Fantasy VII.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o polskie reklamy, związane z PlayStation z lat 90tych. Jak widać nie było tego sporo, choć zapewne nie wszystkie zostały tutaj ujęte. Jeżeli dysponujesz jakąś reklamą z tego okresu, której tutaj brakuje, to daj znać w komentarzu i pomóż uzupełnić ten wpis.

Na koniec warto przypomnieć, że konsola PlayStation doczekała się też reklamy telewizyjnej, choć udostępnianej, najprawdopodobniej jedynie na kasetach VHS, o czym przeczytasz tutaj.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Historia PlayStation w Polsce
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
zenq
zenq
2 lat temu

Z oficjalnych to najbardziej pamiętam ten mikser z mózgiem 🙂
A na reklamach sklepów z okładkami gier i co najważniejsze różnego chińskiego sprzętu to niezliczony czas przeminął.
Patrzyliśmy się i marzyliśmy…

repip
2 lat temu

Mikser zawsze mi się podobał i do dziś jest aktualny 😉

Z reklam jakich nie ma pamiętam Parasite Eve II, trochę mnie przerażała i Legend of Dagoon bo zawsze chciałem mieć tą grę, ale do dziś nici z tego, ceny używek dawno przekroczyły te reklamowane tu oficjalne ;).

Będę miał kiedyś w łapie te numery to podeślę fotki.