PlayStation SCPH-5502 to drugi z kolei model PlayStation, po opisywanym już na Strefie SCPH-1002, który pojawił się w Europie prawdopodobnie pod koniec 1996 lub w pierwszej połowie 1997 roku. Co ciekawe do tego czasu w Japonii ukazały się aż cztery różne modele „szaraka”. Bez wątpienia był to najbardziej wyczekiwany przez graczy, klasyczny model konsoli PlayStation, a wszystko za sprawą zmian jakie miały zajść w jego wnętrzu. Miały one związek przede wszystkim z problemami jakie zgłaszali gracze korzystający z pierwszego modelu PlayStation SCPH-1002. Chodziło głównie o laser, który w tym modelu został umieszczony zbyt blisko zasilacza, a do tego wykonano go z niezbyt trwałego plastiku i to w najbardziej podatnych na zużycie miejscach. Problemy z laserem sprawiały, że po niedługim czasie konsole miały problem z odczytywaniem gier, a także z płynnym odtwarzaniem wstawek filmowych. Nie dziwi więc fakt, że gracze bardzo czekali na pojawienie się modelu konsoli, który rozwiąże te problemy i na szczęście się go doczekali, właśnie w postaci modelu SCPH-5502. W zestawie z konsolę można było znaleźć:

  • konsolę PlayStation SCPH-5502
  • cyfrowy pad SCPH-1080
  • kabel AV w edycji konsoli na nasz rynek (kabel antenowy dołączany do konsol w Wielkiej Brytanii)
  • kabel zasilający
  • adapter na eurozłącze
  • komplet instrukcji i materiałów promocyjnych (z polską instrukcją w konsoli przeznaczonej na nasz rynek)
  • płytę Demo One

PlayStation SCPH-5502 zapakowano w biało-żółte pudełko, które nie ma zbyt wielu elementów wspólnych z poprzednikiem, no może poza występującym w obu przypadkach żółtym zabarwieniem. Wygląd tego pudełka jest dość charakterystyczny i związany jedynie z tym modelem (przynajmniej jeśli chodzi o Europę), choć zarazem wyznaczył on pewien standard, obecny również na pudełkach wszystkich kolejnych modeli klasycznego PlayStation. Chodzi o charakterystyczne boki pudełka prezentujące jego zawartość, a także najciekawsze oficjalne akcesoria, oraz tył na którym można znaleźć screeny jednych z najlepszych gier jakie w danym okresie miała do zaoferowania platforma PlayStation. Nie wiem jak wy, ale mnie zawsze bardzo cieszyło przeglądanie tych małych screenów z gier, zachwycanie się ich super grafiką i wyobrażanie, że mam je u siebie.

Po wyjęciu konsoli z pudełka od razu można zauważyć pierwsze zmiany jakie Sony zdecydowało się wprowadzić w tym modelu. Po pierwsze kosmetyczną zmianę wprowadzono w oznaczeniu przycisków Power i Open, na których słowa zastąpiono graficznymi symbolami, które na stałe wpisały się w obraz europejskiego modelu PlayStation. Zmiany zaszły także w tyle konsoli, gdzie pozbyto się złącza kompozytowego oraz RFU DC OUT. Ponadto zamiast nadrukowanych opisów poszczególnych wyjść i wejść zdecydowano się na wyryte w obudowie i bardziej trwałe napisy. Ostatnią widoczną zmianę z zewnątrz można dostrzec na spodzie obudowy, gdzie dwie z pośród czterech nóżek, na których leży konsola, wykonano z plastiku, a nie jak w przypadku pozostałych dwóch z chropowatego materiału.

Największe zmiany jeśli chodzi o PlayStation SCPH-5502 zaszły jednak we wnętrzu konsoli, gdzie zdecydowano się na kompletną zmianę układu lasera w porównaniu do poprzedniego modelu, którego soczewka nie była już skierowana na godzinę jedenastą, ale na godzinę trzecią. Oddalenie lasera od zasilacza rozwiązało problem z przegrzewaniem, a dodatkowe wzmocnienie go metalowymi wstawkami znacznie wydłużyło jego żywotność. Nowy laser zyskał oznaczenie KSM-440ADM, a o jego udanej konstrukcji może świadczyć fakt, że znalazł się on w dwóch kolejnych modelach konsoli. Oczywiście zmiana położenia lasera przeniosła się na zmiany w konstrukcji samej płyty głównej, na której część elementów zostało przemieszczonych, a niektóre uległy po prostu uproszczeniu. Wygląd biosu konsoli, a więc i menadżera kart pamięci oraz odtwarzacza CD pozostał niezmieniony w stosunku do modelu SCPH-1002.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Konsole podstawowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Wader
Wader
5 lat temu

Jesli chodzi o ten artykul o zamianie konsol to robili to pewnie jacys nasi Janusze biznesu.

Pawel
Pawel
15 dni temu

Mam kilka PS1 oraz duzo oryginalow, zwlaszcza tych co wystepuja na PC lub unikatow typowo PS1. Gram na duzym ekranie w 2022 i pozdrawiam wszystkich posiadaczy tej retro konsoli. PS: nie zapomne zimowych wieczorow pod koniec lat 90′ z Silent Hill, Metal Gear Solid czy Medal of Honor. To byl klimat!