PlayStation SCPH-5502 to drugi z kolei model PlayStation, po opisywanym już na Strefie SCPH-1002, który pojawił się w Europie prawdopodobnie pod koniec 1996 lub w pierwszej połowie 1997 roku. Co ciekawe do tego czasu w Japonii ukazały się aż cztery różne modele „szaraka”. Bez wątpienia był to najbardziej wyczekiwany przez graczy, klasyczny model konsoli PlayStation, a wszystko za sprawą zmian jakie miały zajść w jego wnętrzu. Miały one związek przede wszystkim z problemami jakie zgłaszali gracze korzystający z pierwszego modelu PlayStation SCPH-1002. Chodziło głównie o laser, który w tym modelu został umieszczony zbyt blisko zasilacza, a do tego wykonano go z niezbyt trwałego plastiku i to w najbardziej podatnych na zużycie miejscach. Problemy z laserem sprawiały, że po niedługim czasie konsole miały problem z odczytywaniem gier, a także z płynnym odtwarzaniem wstawek filmowych. Nie dziwi więc fakt, że gracze bardzo czekali na pojawienie się modelu konsoli, który rozwiąże te problemy i na szczęście się go doczekali, właśnie w postaci modelu SCPH-5502. W zestawie z konsolę można było znaleźć:

  • konsolę PlayStation SCPH-5502
  • cyfrowy pad SCPH-1080
  • kabel AV w edycji konsoli na nasz rynek (kabel antenowy dołączany do konsol w Wielkiej Brytanii)
  • kabel zasilający
  • adapter na eurozłącze
  • komplet instrukcji i materiałów promocyjnych (z polską instrukcją w konsoli przeznaczonej na nasz rynek)
  • płytę Demo One

PlayStation SCPH-5502 zapakowano w biało-żółte pudełko, które nie ma zbyt wielu elementów wspólnych z poprzednikiem, no może poza występującym w obu przypadkach żółtym zabarwieniem. Wygląd tego pudełka jest dość charakterystyczny i związany jedynie z tym modelem (przynajmniej jeśli chodzi o Europę), choć zarazem wyznaczył on pewien standard, obecny również na pudełkach wszystkich kolejnych modeli klasycznego PlayStation. Chodzi o charakterystyczne boki pudełka prezentujące jego zawartość, a także najciekawsze oficjalne akcesoria, oraz tył na którym można znaleźć screeny jednych z najlepszych gier jakie w danym okresie miała do zaoferowania platforma PlayStation. Nie wiem jak wy, ale mnie zawsze bardzo cieszyło przeglądanie tych małych screenów z gier, zachwycanie się ich super grafiką i wyobrażanie, że mam je u siebie.

Po wyjęciu konsoli z pudełka od razu można zauważyć pierwsze zmiany jakie Sony zdecydowało się wprowadzić w tym modelu. Po pierwsze kosmetyczną zmianę wprowadzono w oznaczeniu przycisków Power i Open, na których słowa zastąpiono graficznymi symbolami, które na stałe wpisały się w obraz europejskiego modelu PlayStation. Zmiany zaszły także w tyle konsoli, gdzie pozbyto się złącza kompozytowego oraz RFU DC OUT. Ponadto zamiast nadrukowanych opisów poszczególnych wyjść i wejść zdecydowano się na wyryte w obudowie i bardziej trwałe napisy. Ostatnią widoczną zmianę z zewnątrz można dostrzec na spodzie obudowy, gdzie dwie z pośród czterech nóżek, na których leży konsola, wykonano z plastiku, a nie jak w przypadku pozostałych dwóch z chropowatego materiału.

Największe zmiany jeśli chodzi o PlayStation SCPH-5502 zaszły jednak we wnętrzu konsoli, gdzie zdecydowano się na kompletną zmianę układu lasera w porównaniu do poprzedniego modelu, którego soczewka nie była już skierowana na godzinę jedenastą, ale na godzinę trzecią. Oddalenie lasera od zasilacza rozwiązało problem z przegrzewaniem, a dodatkowe wzmocnienie go metalowymi wstawkami znacznie wydłużyło jego żywotność. Nowy laser zyskał oznaczenie KSM-440ADM, a o jego udanej konstrukcji może świadczyć fakt, że znalazł się on w dwóch kolejnych modelach konsoli. Oczywiście zmiana położenia lasera przeniosła się na zmiany w konstrukcji samej płyty głównej, na której część elementów zostało przemieszczonych, a niektóre uległy po prostu uproszczeniu. Wygląd biosu konsoli, a więc i menadżera kart pamięci oraz odtwarzacza CD pozostał niezmieniony w stosunku do modelu SCPH-1002.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole podstawowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Wader
Wader
7 lat temu

Jesli chodzi o ten artykul o zamianie konsol to robili to pewnie jacys nasi Janusze biznesu.

Pawel
Pawel
1 rok temu

Mam kilka PS1 oraz duzo oryginalow, zwlaszcza tych co wystepuja na PC lub unikatow typowo PS1. Gram na duzym ekranie w 2022 i pozdrawiam wszystkich posiadaczy tej retro konsoli. PS: nie zapomne zimowych wieczorow pod koniec lat 90′ z Silent Hill, Metal Gear Solid czy Medal of Honor. To byl klimat!

Sony Playstation
Sony Playstation
1 rok temu

nie ma to jak szarak