W listopadzie 2013 roku do sklepów w Europie oraz w Ameryce trafiła konsola PlayStation 4, która w tym roku będzie obchodziła swoje dziesiąte urodziny. Premierowy model PS4, w porównaniu do poprzedniczki, był udaną konstrukcją i dopiero w drugiej połowie 2016 roku został zastąpiony przez wersję Slim. Przez te prawie 3 lata na rynku ukazało się ok. 10 różnego rodzaju limitowanych edycji PlayStation 4, z których większość była na szczęście dostępna również w naszym kraju. 

Konsole te zostały poniżej posegregowane zgodnie z datą debiutu na rynku. Warto zaznaczyć, że nie są to wszystkie warianty pierwszego modelu PlayStation 4, potocznie określanego jako FAT, a jedynie te które zostały przygotowane przez samo Sony, i poza wyjątkiem w postaci edycji Taco Bell, trafiły w poszczególnych regionach do normalnej sprzedaży. Brakuje tutaj natomiast pojedynczych egzemplarzy konsol, przygotowywanych zwykle przez samych wydawców, które wykorzystywano do promocji swoich gier i rozdawano w różnego rodzaju akcjach marketingowych.

1. PlayStation 4 20th Anniversary Limited Edition

ps4 20th anniversary limitowana 30 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W grudniu 2014 roku PlayStation obchodziło swoje 20 urodziny. W związku z tym Sony postanowiło nareszcie wypuścić limitowaną edycję konsoli PlayStation 4, sygnowaną rocznicowym logo 20th Anniversary, która kolorystyką nawiązywała do pierwszej konsoli firmy. PlayStation 4 20th Anniversary pojawiło się na całym świecie w limitowanym nakładzie 12300 egzemplarzy. Liczba ta miała związek z datą premiery PSXa w Japonii, która miała miejsce 3 grudnia 1994 roku. W Polsce cenę konsoli ustalono na poziomie 2199zł, choć jej zakup był bardzo utrudniony. Większość konsol, zamiast do sklepów, trafiła do influencerów lub stała się obiektem różnego rodzaj konkursów lub kampanii marketingowych.

Z konsolą na całym świecie zadebiutował również limitowany kontroler Dual Shock 4 20th Anniversary, który można było zakupić osobno. W porównaniu do tego z zestawu, nie posiadał on charakterystycznych symboli PlayStation na touchpadzie. Ponadto w Ameryce wydano również rocznicowy zestaw słuchawkowy.

Więcej informacji na temat PS4 20th Anniversary znajdziesz tutaj.

 

2. PlayStation 4 Batman Arkham Knight Limited Edition

ps4 batman arkham limited 07 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W czerwcu 2015 roku do sklepów trafiła limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Batman Arkham Knight, którą dołączano do zestawu. Poza nią w zestawie znalazł się również komiks Batman Arkham Knight #0 od DC Comics. Konsolę można było kupić w Polsce za 1899zł i była ona sprzedawana w Europie oraz w Ameryce, z pominięciem japońskiego rynku. Dedykowany jej kontroler nie był dostępny w oddzielnej sprzedaży i można go było zdobyć jedynie kupując jedynie cały zestaw.

Więcej informacji na temat PS4 Batman Arkham Knight znajdziesz tutaj.

 

3. PlayStation 4 Metal Gear Solid V: The Phantom Pain Limited Edition

ps4 metal gear solid 01 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

We wrześniu 2015 roku do sklepów trafiła limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, którą dołączano do zestawu. Konsolę można było kupić w Polsce za 1749zł. W przypadku tego zestawu, Sony zaliczyło niemałą wpadkę, gdyż w nazwie pierwiastka molybdenum, umieszczonej na obudowie konsoli, zapomniano o literze n. Konsola PS4 Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ukazała jedynie w Europie i w Japonii. Dedykowany jej kontroler nie był dostępny w oddzielnej sprzedaży i można go było zdobyć kupując jedynie cały zestaw.

Więcej informacji na temat PS4 Metal Gear Solid V: The Phantom Pain znajdziesz tutaj.

 

4. PlayStation 4 FAT Destiny: The Taken King Limited Edition

ps4 destiny limited 01 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W tym samym miesiącu, a więc we wrześniu 2015 roku w sklepach pojawiła się kolejna limitowana edycja PlayStation 4, tym razem dedykowana grze Destiny: The Taken King, która w edycji legendarnej znalazła się w zestawie. Konsolę w Polsce można było kupić za 1649zł i poza Europą było ona również dostępna w Ameryce, pomijając tym razem japoński rynek. Dołączony do zestawu kontroler DualShock 4 można było również zakupić osobno.

Więcej informacji na temat PS4 Destiny: The Taken King znajdziesz tutaj.

 

5. PlayStation 4 Call of Duty Black Ops III Limited Edition

ps4 cod black ops 01 1 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W listopadzie 2015 roku do sklepów trafiła następna limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Call of Duty Black Ops III, którą dołączano do zestawu. Konsolę można było kupić w Polsce za 1799zł i była ona sprzedawana we wszystkich regionach. Konsola w porównaniu do poprzedników posiadała dysk o powierzchni 1TB. Dedykowany jej kontroler był dostępny w oddzielnej sprzedaży, choć można go było zakupić jedynie w Japonii oraz w Ameryce.

Więcej informacji na temat PS4 Call of Duty Black Ops III znajdziesz tutaj.

 

6. PlayStation 4 Star Wars: Battlefront Limited Edition

ps4 battlefront limited baner - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W listopadzie 2015 roku do sklepów trafiła kolejna limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Star Wars: Battlefront, którą dołączano do zestawu wraz ze specjalnym voucherem, umożliwiającym pobranie takich pozycji jak Super Star Wars, Star Wars: Racer Revenge, Jedi Starfighter and Star Wars Bounty Hunter. Konsolę można było kupić w Polsce za 1849zł i poza Europą była ona sprzedawana jeszcze w Ameryce, z pominięciem japońskiego rynku. Europejskie wydanie posiadało dysk o powierzchni 1TB, natomiast amerykańskie dysk o powierzchni 500GB. Dedykowany jej kontroler był dostępny w oddzielnej sprzedaży.

Więcej informacji na temat PS4 Star Wars Battlefront znajdziesz tutaj.

 

7. PlayStation 4 Uncharted 4 A Thief’s End

ps4 uncharted 4 limited 08 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W maju 2016 roku do sklepów trafiła kolejna limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Uncharted 4, którą dołączano do zestawu. Konsolę można było kupić w Polsce za 1879zł i była ona sprzedawana we wszystkich regionach. W zależności od rynku, konsola była sprzedawana z dyskiem o powierzchni 1TB w Europie, natomiast w Japonii oraz w Ameryce dysk miał powierzchnię o połowę mniejszą. Dedykowany jej kontroler był dostępny w oddzielnej sprzedaży, a dodatkowo w Ameryce można było zakupić również specjalny zestaw słuchawkowy, pasujący do zestawu.

Więcej informacji na temat PS4 Uncharted 4 A Thief’s End znajdziesz tutaj.

 

8. PlayStation 4 Valentino Rossi The Game Limited Edition

ps4 fat valentino rossi 02 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W czerwcu 2016 roku we Włoszech pojawiło się specjalne wydanie PlayStation 4, dedykowane tym razem nie tylko grze, ale przede wszystkim postaci włoskiego motocyklisty Valentino Rossiego. Konsola przy okazji promowała grę Valentino Rossi The Game, którą dołączano do zestawu, a całość sprzedawano w cenie 449 euro. W porównaniu do klasycznego wydania PS4, konsola zyskała jedynie okolicznościowy panel zakrywający dysk HDD. Cała reszta pozostała niezmieniona w stosunku do normalnego wydania konsoli. PS4 Valentino Rossi The Game Limited Edition było dostępne jedynie we włoszech.

ps4 fat valentino rossi 03 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

Więcej informacji na temat PS4 Valentino Rossi znajdziesz tutaj.

 

Pozostałe regiony

AMERYKA

PlayStation 4 Taco Bell Gold Limited Edition

ps4 gold taco bell limited 02 - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

We wrześniu 2015 roku w Stanach Zjednoczonych tamtejszy oddział Sony Computer Entertainment nawiązał współpracę z siecią barów szybkiej obsługi Taco Bell, w ramach której przygotowano 6500 egzemplarzy limitowanego zestawu PlayStation 4. Konsola posiadała złotą kolorystykę i nie trafiła do normalnej sprzedaży. Można ją było wygrać w różnych akcjach marketingowych, organizowanych od 24 września do 4 listopada 2015 roku. Aby wygrać konsolę należało m.in. zakupić jeden z zestawów Big Box w Taco Bell i wysłać SMS z unikatowym kodem na podany numer telefon, by sprawdzić czy jest wygrany. Do zestawu z konsolą dodawano dodatkowo grę Uncharted The Nathan Drake Collection, a także roczną subskrypcję PlayStation Plus.

ps4 gold tacobell limited baner - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

Więcej informacji na temat PS4 Taco Bell Gold znajdziesz tutaj.

 

JAPONIA

PlayStation 4 Dragon Quest Metal Slime Edition

ps4 dragon quest heroes baner - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W grudniu 2014 roku do sklepów w Japonii trafiła limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Dragon Quest Heroes, którą dołączano do zestawu w formie kodu do pobrania. Konsolę można było kupić za 53,978 jenów z podatkiem i poza standardową zawartością do zestawu dorzucano śmieszną zaślepkę, którą można było wpiąć w gniazdo USB.

Więcej o konsoli PS4 Dragon Quest Metal Slime Edition przeczytasz tutaj.

 

PlayStation 4 Final Fantasy Type 0 HD Suzaku Edition

ps4 final fantasy type 0 baner - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

W marcu 2015 roku do sklepów w Japonii trafiła limitowana edycja konsoli PlayStation 4, dedykowana grze Final Fantasy Type 0 HD, którą dołączano do zestawu. Konsolę można było kupić za 50 738 jenów z podatkiem.

Więcej informacji na temat PS4 Final Fantasy Type 0 HD Suzaku Edition znajdziesz tutaj.

Ponadto w Japonii wydano jeszcze sporą liczbę konsol dedykowanych konkretnej grze, w których zmiana wizualna sprowadzała się jedynie do wyposażenia ich w zasłonę dysku HDD ze specjalnym nadrukiem, zwykle z motywem z konkretnej gry. Tego typu zestawy możesz przejrzeć tutaj.

 

We wszystkich regionach także od czasu do czasu pojawiały się pojedyncze egzemplarze konsol, przygotowywane nie przez samo Sony, ale przez wydawców konkretnych gier z najróżniejszymi motywami, których nie dało się kupić, a wykorzystywano je do promocji i marketingu. Przykładem takiej konsoli jest m.in. dostępna jedynie w Ameryce edycja PlayStation 4

ps4 bruce lee - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

 

Która limitowana edycja pierwszego modelu PlayStation 4 podoba Wam się najbardziej?

ps4 fat limited edition baner - Przegląd kolekcjonerskich edycji pierwszego modelu PlayStation 4

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze