W Europie ukazało się blisko 1450 gier na pierwsze PlayStation. Większość z nich możemy kupić na różnego rodzaju portalach aukcyjnych, w cenie nie przekraczającej zwykle dwustu złotych. Co ważne, większość kultowych tytułów na tę platformę, takich jak Gran Turismo, Tekken, Resident Evil, Crash Bandicoot czy Final Fantasy można bez problemów kupić zwykle za połowę tej kwoty. Więcej przyjdzie nam zapłacić za tytuły równie pożądane, ale wydane w zdecydowanie mniejszym nakładzie. W takim przypadku górna granica cenowa potrafi nieraz wprawić w osłupienie, nawet bardziej zamożnych kolekcjonerów, bowiem najdroższe gry na PSX potrafią kosztować zwykle kilkaset złotych, a czasami nawet grubo ponad tysiąc. W dzisiejszym materiale przyjrzymy im się bliżej.

Specjalnie na tę okazję przygotowałem zestawienie najdroższych gier na pierwsze PlayStation, które możecie znaleźć poniżej. Lista zawiera ponad 40 wyselekcjonowanych tytułów, które na tle innych pozycji wyróżniają się przede wszystkim swoją wysoką ceną, jaką osiągają obecnie na portalach aukcyjnych. Oczywiście lista nie jest w 100% kompletna i mam nadzieję będzie również z waszą pomocą na bieżąco aktualizowana. Niemniej zawiera ona zdecydowaną większość, spośród najdroższych obecnie gier na PSX, jakie ukazały się na Starym Kontynencie.

Jej wnikliwa obserwacja pozwala wysnuć masę ciekawych wniosków odnośnie tego, co ma największy wpływ na kształtowanie się cen gier w przypadku PlayStation. Od razu widać, że głównym czynnikiem, odgrywającym tutaj kluczową rolę, jest nie tyle jakość samej gry czy jej popularność, ale po prostu jej dostępność na rynku. Większość gier z listy wydano w Europie w ograniczonym nakładzie i to z różnych przyczyn. Albo gry te nie do końca wpisywały się w europejską stylistykę, jak np. seria Mega Man, Tombi!, Suikoden, Frank Thomas Big Hurt Baseball czy choćby Klonoa, albo były po prostu bardzo słabe jak Herkules. Część w ogóle nie pasowała do trójwymiarowej rewolucji, jaką wprowadzała V generacja konsol, a mowa tutaj o takich grach jak Buttsubushi, In the Hunt, czy choćby Rapid Reload, a część nie sprostała oczekiwaniom wydawców, jak choćby Legend of Dragoon. To wszystko sprawiło, że gry te wydano w ograniczonym nakładzie, a ponieważ nie podbiły one list sprzedaży, to nie doczekały się one również reedycji, co dodatkowo ograniczyło ich liczbę na rynku. Dlatego też masa kolekcjonerów, szczególnie tych, którzy chcą zebrać wszystkie gry na PSX, jakie ukazały się w Europie, jest w stanie wydać za nie niemałe pieniądze. Bardzo niska podaż przy nawet niewielkim popycie, sprawia że czasami dochodzi nawet do bardzo kuriozalnych sytuacji, kiedy to za kompletnie crapowatego Herkulesa od studia Phoenix trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych by go zdobyć.

Gry z listy zwykle nie osiągnęły za życia wielkiego rozgłosu. Owszem wiele z nich to naprawdę bardzo dobre pozycje, niektóre jak Castlevania wręcz wybitne, ale większość nie sprostała oczekiwaniom wydawców odnośnie ich sprzedaży. W dużej mierze było to spowodowane tym, że wiele z tych gier powstawało z myślą przede wszystkim o Japonii, a nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, mają dość specyficzny gust oraz oczekiwania, kompletnie inne od naszych. Warto też zwrócić uwagę na to, że masa gier z listy to pozycje 2D lub 2,5D. Kto by pomyślał, że na konsoli, która jako pierwsza na tak szeroką skalę wprowadziła do domów trzeci wymiar, to właśnie za gry dwuwymiarowe przyjdzie zapłacić nam najwięcej. Listę cenowo otwierają takie pozycje jak Tintin: Destination Adventure, Castlevania: Symphony of the Night oraz The Misadventures of Tron Bonne za których kompletne wydania w języku angielskim może przyjść nam zapłacić nawet ponad tysiąc złotych. Ogólnie gry z listy można podzielić na trzy podgrupy. Pierwszą tworzą naprawdę bardzo dobre pozycje, które nie tylko warto mieć na półce w kolekcji, ale również warto je ograć. Do niej należą niewątpliwie wspomniana Castlevania: Symphony of the Night, Castlevania Chronicles, Klonoa Door to the Phantomile, Suikoden I, Suikoden II, Team Buddies, Tombi! oraz Tombi! 2. Bez wątpienia są to jedne z najlepszych gier na PSX, które często warte są swojej ceny. Do drugiej grupy można zaliczyć pozycje, które nie są aż tak dobre, ale wciąż prezentują wysoki poziom. Bardzo często są to pozycje dwuwymiarowe, które za życia konsoli ciężko było należycie wypromować, a które bardzo dobrze zniosły próbę czasu. W tym przypadku chodzi mi o pozycje takie jak In the Hunt, Kula World, Legend of Dragoon, seria Mega Man, Nightmare Creatures II, Rapid Reload, RayCrisis, Star Ocean: The Second Story, Strider 2, czy choćby The Misadventures of Tron Bonne. Są to gry, które na pewno nie będą się tylko kurzyły na półce, ale sprawią graczom masę frajdy. Na koniec zostaje ostatnia grupa gier, która skupia pozycje bardzo słabe, słabe, albo w ogóle nie pasujące do PSX lub Europy. Co ciekawe ceny tych gier zwykle są najwyższe. Oczywiście ma to jedynie związek z tym, że na rynku jest ich duży deficyt, a mówię o takich tytułach jak Buttsubushi, Frank Thomas Big Hurt Baseball, Herkules, Soccer Kid czy po części również Tintin: Destination Adventure.

Jeżeli chodzi o samo zestawienie to przy jego analizie warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze gry postanowiłem posortować alfabetycznie, gdyż z racji wciąż zmieniających się cen, ciężko byłoby to dobrze rozłożyć według kryterium cenowego. Po drugie, pamiętajcie że podane ceny należy traktować trochę z przymrużeniem oka. To znaczy nie do końca oddają one faktyczną wartość danej gry, która przecież jest też wartością zmienną. Zwykle większość z nich możecie kupić taniej, a w przypadku tych najdroższych gier zdecydowanie taniej. Podane przeze mnie ceny to najniższe kwoty kup teraz na dzień dzisiejszy, zaczerpnięte z ofert umieszczonych w portalu ebay. Mowa o grach w pełni kompletnych, w bardzo dobrym stanie oraz 3xA, a więc w angielskiej wersji językowej. Jest to o tyle ważne, że wiele z tych gier w innych wersjach językowych można kupić za zdecydowanie mniejszą kwotę, czego najlepszym przykładem jest Tintin: Destination Adventure, którego można kupić już za kilkadziesiąt złotych np. z francuskiej dystrybucji. Warto też pamiętać, że ceny kup teraz są zwykle dużo wyższe niż kwoty osiągane w licytacjach, zwłaszcza jeżeli mówimy o grach wydanych w tak ograniczonym nakładzie. Ponadto gry na ebayu z racji większego grona zainteresowanych są w tym przypadku droższe niż na naszych lokalnych portalach aukcyjnych. Tymi nie mogłem się posłużyć, gdyż większość z tych tytułów pojawia się na nich bardzo rzadko lub w ogóle. Dlatego też ceny pozostawiłem w funtach i można je sobie samemu przeliczyć. Nie zmienia to jednak zbyt wiele jeżeli chodzi o dobór tytułów do zestawienia. Te akurat znalazły się na liście nie przez przypadek, a ich obecność jest w pełni uzasadniona. W zestawieniu nie uwzględniałem gier wydanych w regionie NTSC-U/C oraz tych wydanych w edycjach specjalnych, kolekcjonerskich i unikatowych pod jakimś względem. Tym może poświęcę kiedyś osobny materiał.

Ciekaw jestem jakie są wasze przemyślenia odnośnie tych gier i czy może posiadacie któreś z tych tytułów w swoich kolekcjach?

buttsubushi - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Buttsubushi
 
Wydawca: Phoenix
Producent: Selen
Premiera: 13 sierpnia 2004
Cena ebay: £240
Gameplay: Youtube
castlevania chronicles - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Castlevania Chronicles
 
Wydawca: Konami
Producent: Konami
Premiera: 9 listopada 2001
Cena ebay: £80
Gameplay: YouTube
castlevania symphony of the night - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Castlevania: Symphony of the Night
 
Wydawca: Konami
Producent: Konami
Premiera: 1 listopada 1997
Cena ebay: £300
Gameplay: YouTube
chocobo racing - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Chocobo Racing
 
Wydawca: Squaresoft
Producent: Squaresoft
Premiera: 11 października 1999
Cena ebay: £100
Gameplay: YouTube
clock tower pal - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Clock Tower
 
Wydawca: ASCII Entertainment
Producent: Human Entertainment
Premiera: USA 1 październik 1997, EUR 10 luty 1998
Cena ebay: £140
Gameplay: YouTube
big hurt baseball 1 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Frank Thomas Big Hurt Baseball
 
Wydawca: Acclaim
Producent: Iguana Entertainment
Premiera: 1 październik 1996
Cena ebay: £160
Gameplay: YouTube
hebereke - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Hebereke's Popoitto
 
Wydawca: Sunsoft
Producent: Sunsoft
Premiera: 1 marca 1996
Cena ebay: £80
Gameplay: YouTube
hellnight - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Hellnight
 
Wydawca: Konami
Producent: Atlus
Premiera: 11 czerwca 1998
Cena ebay: £200
Gameplay: YouTube
hercs adventures - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Herc's Adventures
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: LucasArt Entertainment
Premiera: 10 grudnia 1997
Cena ebay: £170
Gameplay: YouTube
herkules - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Herkules
 
Wydawca: Phoenix
Producent: The Code Monkeys
Premiera: 15 października 2003
Cena ebay: £230
Gameplay: YouTube
in the hunt - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
In the Hunt
 
Wydawca: THQ
Producent: Kokopeli / Irem
Premiera: 15 października 1997
Cena ebay: £180
Gameplay: YouTube
kings field - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
King's Field
 
Wydawca: Sony Computer Entartainment
Producent: From Software
Premiera: 10 marca 1997
Cena ebay: £70
Gameplay: YouTube
klonoa - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Klonoa
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: Namco
Premiera: 5 czerwca 1998
Cena ebay: £100
Gameplay: YouTube
kula world - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Kula World
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: Game Design Sweden AB
Premiera: 10 lipca 1998
Cena ebay: £75
Gameplay: YouTube
legend of dragoon pal - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Legend of Dragoon
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: SCE Japan Studio
Premiera: 19 stycznia 2001
Cena ebay: £114
Gameplay: YouTube
legend of legaia pal - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Legend of Legaia
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: Prokion / Contrail
Premiera: 27 maja 2000
Cena ebay: £70
Gameplay: YouTube
marvel - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Marvel Super Heroes vs Street Fighter
 
Wydawca: Virgin Interactive
Producent: Capcom
Premiera: 5 lipca 1999
Cena ebay: £75
Gameplay: YouTube
megman 8 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man 8
 
Wydawca: Capcom
Producent: Capcom
Premiera: 28 luty 1997
Cena ebay: £150
Gameplay: YouTube
megaman battle - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Megaman Battle & Chase
 
Wydawca: Infogrames
Producent: Capcom
Premiera: 3 kwietnia 1998
Cena ebay: £90
Gameplay: YouTube
mega man legends - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man Legends
 
Wydawca: Virgin Interactive
Producent: Capcom
Premiera: 4 grudnia 1998
Cena ebay: £100
Gameplay: YouTube
mega man legends 2 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man Legends 2
 
Wydawca: Capcom
Producent: Capcom
Premiera: 3 sierpnia 2001
Cena ebay: £80
Gameplay: YouTube
megaman x3 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man X3
 
Wydawca: Capcom
Producent: Minakuchi Engineering
Premiera: 12 marca 1997
Cena ebay: ??
Gameplay: YouTube
megaman x4 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man X4
 
Wydawca: Virgin Interactive
Producent: Capcom
Premiera: 13 października 1997
Cena ebay: £140
Gameplay: YouTube
megaman x5 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man X5
 
Wydawca: Capcom
Producent: Capcom
Premiera: 3 sierpnia 2001
Cena ebay: £130
Gameplay: YouTube
megaman x6 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mega Man X6
 
Wydawca: Capcom
Producent: Capcom
Premiera: 8 luty 2002
Cena ebay: £120
Gameplay: YouTube
mortal kombat sub zero - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Mortal Kombat Mythologies: Sub Zero
 
Wydawca: Midway Games
Producent: Midway Games
Premiera: 2 grudnia 1997
Cena ebay: £80
Gameplay: YouTube
nightmare creatures - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Nightmare Creatures II
 
Wydawca: Konami
Producent: Kalisto Entertainment
Premiera: 12 października 2000
Cena ebay: £150
Gameplay: YouTube
parodius - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Parodius
 
Wydawca: Konami
Producent: Konami
Premiera: 15 marca 1996
Cena ebay: £70
Gameplay: YouTube
rapid reload - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Rapid Reload
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: Media.Vision
Premiera: 29 września 1995
Cena ebay: £135
Gameplay: YouTube
raycrisis - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
RayCrisis
 
Wydawca: JVC Digital Studios (EUR)
Producent: Taito Corporation
Premiera: 13 października 2000
Cena ebay: £75
Gameplay: YouTube
soccer kid - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Soccer Kid
 
Wydawca: Telegames
Producent: Telegames
Premiera: 13 grudnia 2003
Cena ebay: £150
Gameplay: YouTube
sonic wings - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Sonic Wings Special
 
Wydawca: Phoenix
Producent: Video System
Premiera: 12 sierpnia 2004
Cena ebay: £200
Gameplay: YouTube
star ocean pal - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Star Ocean: The Second Story
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: tri-Ace
Premiera: 12 kwietnia 2000
Cena ebay: £75
Gameplay: YouTube
strider 2 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Strider 2
 
Wydawca: Virgin Interactive
Producent: Capcom
Premiera: 15 grudnia 2000
Cena ebay: £70
Gameplay: YouTube
suikoden pal - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Suikoden
 
Wydawca: Konami
Producent: Konami
Premiera: 14 kwietnia 1997
Cena ebay: £100
Gameplay: YouTube
suikoden 2 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Suikoden II
 
Wydawca: Konami
Producent: Konami
Premiera: 28 lipca 2000
Cena ebay: £200
Gameplay: YouTube
team buddies - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Team Buddies
 
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Producent: Psygnosis Camden Studio
Premiera: 15 września 2000
Cena ebay: £150
Gameplay: YouTube
tron bonne - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
The Misadventures of Tron Bonne
 
Wydawca: Eidos Interactive
Producent: Capcom
Premiera: 16 czerwca 2000
Cena ebay: £210
Gameplay: YouTube
tintin - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Tintin: Destination Adventure
 
Wydawca: Infogrames
Producent: Runecraft
Premiera: 21 września 2001
Cena ebay: £360
Gameplay: YouTube
tombi - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Tombi!
 
Wydawca: Sony Computer Entartainemnt
Producent: Whoopie Camp
Premiera: 30 czerwca 1998
Cena ebay: £110
Gameplay: YouTube
tombi 2 - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
Tombi! 2
 
Wydawca: Sony Computer Entartainment
Producent: Whoopie Camp
Premiera: 16 czerwca 2000
Cena ebay: £100
Gameplay: YouTube
xmen vs street fighter pal - Zestawienie PSX - Najdroższe gry na PSX wydane w regionie PAL 
X-men vs Street Fighter
 
Wydawca: Virgin Interactive
Producent: Capcom
Premiera: 27 listopada 1998
Cena ebay: £90
Gameplay: YouTube
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Gry
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
VectroV
VectroV
5 lat temu

Najbardziej szkoda ludzi którzy bardzo chcą w dany tytuł pograć, ale nie obchodzą ich cyfrówki tylko chcą mieć ją w pudełku. Ceny niektórych gier przegięte całkowicie według mnie, ale z drugiej strony…kto powiedział że na crapach nie można się dorobić? 😀

kkk
kkk
5 lat temu

Ceny większości z nich ostro przegięte. Pamiętam jak kiedyś kupiłem Tomb Raidera 2 za grubo ponad 200zł. Miesiąc później gra była wydana ponownie w wersji Platinum i przeceniona o połowę. Ale był wtedy płacz 😉

Rafał Szymkiewicz
Rafał Szymkiewicz
5 lat temu

Mam trochę unikatowych gier na szaraka, aczkolwiek nie występujących w Twojej liście, Bodzio. Są to m.in. Devil Dice, Lethal Enforcers, Crypt Killer, Disruptor czy Kingsley’s Adventure. Chciałbym być jednym z niewielu sprzedających, którzy sprzedadzą je za normalne pieniądze (ok. 25-50 zł).

Chciałbym przejść do pamięci kupującego, że zrobił dobry biznes dzięki mnie. I will left my legacy 😀

mariusz391
mariusz391
5 lat temu

Jak się widzi aż 3 gry wydane przez Phoenix, który parę lat później został najgorszym wydawcą gier w historii PS2 to aż się człowiekowi słabo robi. To jest po prostu koszmar by sprzedawać tak złe gry w takich cenach. No ale kto bogatemu zabroni za tyle kupować.