Zapewne większość użytkowników Strefy grywa głównie na konsolach. Część z was może być jednak zainteresowana spróbowaniem czegoś innego lub też świadoma jest już zalet PC jako platformy gamingowej i zastanawia nad kupnem takiego sprzętu. Mogą oczywiście również znaleźć się osoby, które mimo braku zainteresowania kupnem PC w danym momencie chcą się po prostu dowiedzieć czegoś więcej.

Dla wymienionych osób zdecydowałem się stworzyć skromny tekst przybliżający blaszaki jako maszynki do gier w 2024 roku. Możecie się dowiedzieć z grubsza jakie możliwości to daje na dzisiaj, oraz jakie ma wady i zalety. Zaproponuję również kilka gotowych opcji konfiguracji do zakupu takiej maszyny w różnych przedziałach cenowych.

Dla kogo to?

Komputer jako platforma do gier nie będzie odpowiednia dla każdego. Jeśli oczekujemy wsadzenia nośnika w napęd w celu błyskawicznego uruchomienia nowego tytułu, to dziś już tego w przypadku PC zazwyczaj nie doświadczymy. Zresztą, w przypadku nowych konsol również, gdyż te bazują na architekturze znanej z komputerów.

Zdecydowana większość współczesnych gier na platformę PC dostępną jest jedynie w dystrybucji cyfrowej. Jeśli nawet kupimy dziś coś w fizycznym pudełku, to często albo gra będzie w formie kodu do wpisania w jakąś platformę pokroju Steama lub po instalacji z nośnika gra będzie pobierać jeszcze jakieś łatki z internetu (tu podobnie zresztą jak w przypadku większości nowych gier na konsolach).

Komputer gamingowy nie będzie zatem raczej sprzętem dla fanatyków i kolekcjonerów wydań fizycznych nowych gier. Ładnych wersji pudełkowych nie brakuje za to przy starszych grach, więc zbieranie retro-gierek z tej platformy może być ciekawą opcją dla fanów.

poradnik pc 2024 baner

Warto wspomnieć, że gdy zechcemy uruchomić jakąś starszą grę na nowym PC, to czasami będziemy musieli posiłkować się wskazówkami z internetu ze względu na pewne różnice w kompatybilności z nowszym sprzętem. Wtedy zazwyczaj będzie się to wiązać ze zmianą ustawień lub pobraniem jakiejś łatki.

Nie jest to zatem platforma zupełnie bezobsługowa i chociaż minimalne umiejętności techniczne będą wskazane. Tysiące poradników w internecie i filmików na YouTube jednak znacznie ułatwiają sprawę. Stare czasy już dawno minęły i teraz użytkowanie PC do gier jest o wiele prostsze.

Zatem, jeśli nie straszne nam ręczne przestawianie pewnych opcji, a zależy nam na ogromnej bibliotece, szerokich możliwościach modyfikacji pod własne preferencje, najlepszej możliwej oprawie i krótkich czasach ładowania, to PC do gier będzie dla nas idealny.

Cyfrowa dystrybucja – wymagania i alternatywy

Dystrybucja cyfrowa ma niewątpliwie swoje plusy i minusy, jednak elementem istotnym do wygodnego użytkowania PC jako współczesnej maszynki do grania będzie odpowiednio szybkie i stabilne łącze. Najlepiej światłowód. No, chyba że mamy duże pokłady cierpliwości i nie przeszkadza nam dłuższy czas pobierania i uruchamiania naszych gier. Jeśli jednak takie dobre łącze już posiadamy, to codziennie korzystanie i dostęp do naszej biblioteki gier powinno być w zasadzie tak przyjemnie jak to tylko możliwe. Z takim połączeniem często jesteśmy w stanie świeżo kupioną grę uruchomić już w kilka chwil po dokonaniu płatności, a zagubiona czy porysowana płyta nie będzie stanowić problemu. Mimo że takich gier już nie odsprzedamy, to często możemy trafić na bardzo dobre cenowo oferty. Na platformie Steam możemy również cyfrowo zakupioną grę zwrócić w ciągu 2 godzin i otrzymać zwrot środków, jeśli z jakiegoś powodu nie przypadnie nam do gustu. Trzeba się również pogodzić z faktem, iż dystrybucja cyfrowa będzie coraz bardziej dominować rynek gier, więc to tylko kwestia czasu gdy będzie to jedyna opcja by zagrać w nowy tytuł.

Oczywiście i na PC można trafić na wspomniane już wcześnie bogate wydania kolekcjonerskie, lub pudełkowe wersje starszych gier. Nie są one po prostu już tak popularne jak kiedyś, gdy to właśnie w tzw. big boxach na komputery osobiste wychodziły te najbardziej dopieszczone i dopasione wersje, często zawierające rozbudowane instrukcje, czy poradniki oraz multum materiałów dodatkowych.

stall
Edycja pudełkowa Diablo II w wydaniu big box

Gry

Jedną z głównych zalet komputera do gier jest jego bardzo bogata biblioteka dostępnych pozycji.

Oczywiście na innych platformach również uświadczymy liczne tytuły na wyłączność, ale to właśnie na PC tych tytułów jest ogólnie zdecydowanie więcej.

Każdy sam sobie odpowie na pytanie które konkretnie gry są dla niego bardziej interesujące i według tego wybierze swoje priorytety co do platformy. Na blaszaku na pewno znajdziemy również wyraźnie więcej gier nastawionych na grę wieloosobową i współzawodnictwo, więc pod takie zastosowanie jest to idealny sprzęt.

Ceny gier AAA podczas premiery są w tej chwili zazwyczaj bardzo zbliżone (lub wręcz takie same) do tych z konsol, lecz dość szybko potrafią pojawić się w niższych cenach na różnych promocjach.

Dużym plusem są także rozdawane za darmo gry na platformach, takich jak Epic Games, GOG, Steam, EA, czy Ubisoft Connect. Sam przez lata dodałem setki takich darmowych i często też bardzo dobrych tytułów. Gry przypisane do naszego konta na stałe możemy później ogrywać bez ograniczeń na dowolnym komputerze.

Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie by ogrywać je na kanapie przed telewizorem z padem w ręku, czy przesyłając obraz i dźwięk gry po sieci lokalnej na urządzenia mobilne i grać w nie w łóżku.

Trzeba również wspomnieć o kompatybilności wstecznej, gdyż zazwyczaj bez szczególnego trudu uruchomimy na naszej współczesnej maszynie pozycje z dowolnego okresu historii gier.

Na komputerach znajdziemy też dużo świetnych spolszczeń i tłumaczeń dostępnych tylko na tej platformie.

stall2
LA Noire w polskiej wersji językowej

Sterowanie

Blaszak daje nam dostęp do wszelakich urządzeń sterujących, często również takich nieprzewidzianych przez deweloperów danej gry.

Istnieje multum darmowych programów i aplikacji pozwalających emulować kontrolery lub dowolnie przypisywać klawisze do różnych urządzeń.

Wiele gier posiada również różnego rodzaju modyfikacje, często tworzone przez fanów i dostępne za darmo, pozwalające na dowolność w kwestii doboru kontrolera, joysticka, kierownicy czy myszki.

Opcji jest bardzo dużo. Możemy np. ustawić kamerkę internetową tak, by śledziła ruchy naszej głowy przy rozglądaniu się po wirtualnym pulpicie pojazdu, czy dowolnie modyfikować właściwości naszego kontrolera, dopasowując wszystko pod siebie i maksymalizując ergonomię.

Dodatkowo mamy dostęp do natywnego wsparcia myszki i klawiatury, które to najlepiej sprawdzają się w grach typu FPS czy strategiach. Istnieje również wiele unikalnych kontrolerów, sprzętów czy programów dedykowanych konkretnym grom lub symulatorom. Każdy znajdzie coś dla siebie.

stall3
Profesjonalne stanowisko gracza PC

Technikalia

Niewątpliwie dużą zaletą współczesnej i odpowiednio mocnej konfiguracji PC do gier jest możliwość uzyskania lepszej oprawy audiowizualnej niż na alternatywnych platformach. W praktyce przekłada się to na rozgrywkę w wyższej rozdzielczości z bardziej szczegółową i cieszącą oko grafiką, czy lepszą jakością dźwięku przy zastosowaniu odpowiednich do tego narzędzi.

Oczywistym jest, że im mocniejsze podzespoły zainstalujemy w naszym komputerze, tym zazwyczaj lepsze rezultaty jesteśmy w stanie osiągnąć. Nie zawsze jednak dopłata do poszczególnych elementów komputera przełoży się bezpośrednio na znaczący wzrost jakości. Warto więc przed zakupem zrobić solidny research, lub skonsultować się z kimś zaznajomionym z tematem, tak by odpowiednio dobrać konfigurację pod potrzeby użytkownika i nie wydawać niepotrzebnie środków.

Jeśli chodzi o kwestie wizualne, to również na PC jesteśmy zazwyczaj w stanie własnoręcznie regulować szczegółowość grafiki w takim stopniu, by uzyskać lepszą płynność rozgrywki przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrazu. Dzięki takim zabiegom komfort grania potrafi być często wyraźnie wyższy niż przy ogrywaniu podobnego tytułu na innym sprzęcie. Szczególnie w tych bardziej dynamicznych grach różnice są często widoczne gołym okiem.

stall4
Samodzielnie skonfigurowany kokpit do Microsoft Flight Simulator

Bardzo często jednak dopiero przy doświadczeniu danego tytułu na dwóch różnych sprzętach jesteśmy w stanie dostrzec jak duże może to mieć znaczenie na odbiór gry.

Wyższa płynność wyrażona w liczbie ramek obrazowych na sekundę pozwala również osiągnąć niższe opóźnienia w grze względem naszego sterowania, a tego co wyświetla się na ekranie. Nie dość że również poprawia odczucia z gry, to dodatkowo pozwala nam osiągać lepsze wyniki.

stall5

Do komputera jesteśmy także w stanie wykorzystać ekrany o nietypowych rozmiarach i proporcjach, niedostępnych dla konsol. Mowa przede wszystkim o szerokokątnych ekranach o proporcjach 21:9 czy 32:9, pozwalających nam na jeszcze większą immersję i lepsze doznania płynące z rozgrywki. Oczywiście możliwe jest też podpięcie wielu połączonych ze sobą ekranów w jeden lub monitorów CRT i starszych LCD w proporcjach 5:4/4:3 do klasycznych gier.

stall6
PC z ekranem szerokokątnym

Nie bez znaczenia dla wielu jest też kultura pracy oraz temperatury danego urządzenia podczas gry, a samodzielne składanie PC pozwala nam niemal dowolnie konfigurować odpowiadające za to podzespoły. Wyboru obudowy, wentylatorów, chłodzenia procesora i wersji karty graficznej możemy dokonać z bardzo wielu dostępnych opcji, tak by osiągnąć zadowalającą wydajność i ciszę.

Możemy także ręcznie ustawić krzywą prędkości obrotu wentylatorów, czy zastosować tzw. undervolting, czyli redukcję ustawień napięcia poszczególnych podzespołów, co przełoży się na niższe temperatury i mniejszy pobór prądu.

Komputery jesteśmy w stanie też z czasem ulepszać. Ich modularna konstrukcja sprawia, że wymiana procesora, dodanie więcej pamięci, czy upgrade karty graficznej nie nastręczają zazwyczaj zbyt wielu problemów, a dodatkowo nie zmuszają nas do kupna wszystkiego od zera. Czasy gdy podzespoły starzeją się błyskawicznie i wymagają ciągłej wymiany też już dawno minęły.

Jeśli jednak nasz komputer nie pozwala na uruchomienie jakiejś gry, to zawsze możemy skorzystać z serwisów jak GeForce Now czy Amazon Luna i posiłkować się streamingiem. Oczywiście wiele zależy od jakości naszego łącza a rozwiązanie to nie jest pozbawione wad, lecz wiele gier (szczególnie tych mniej dynamicznych) jesteśmy w stanie już w ten sposób bez problemu ograć.

Mody

Kolejnym zagadnieniem wartym uwagi jeśli chodzi o gaming na PC są tworzone przez fanów modyfikacje do gier. Wachlarz modów jest bardzo szeroki. Od tych podstawowych, które zmieniają jedynie wygląd poszczególnych obiektów w grze, po te bardziej rozbudowane i skomplikowane, które znacząco zmieniają mechaniki w danym tytule, np. dodając nowy kontent lub misje, czy też poprawiające grafikę.

Często nawet sami deweloperzy gier korzystają z materiałów tworzonych przez fanów, czego przykładem może być next-genowa wersja Wiedźmina 3, gdzie twórcy sami przyznali że do produkcji korzystali m.in. z modyfikacji dostępnych za darmo w internecie.

Zdarza się że mody z czasem stają się osobnymi produkcjami. Wspomnieć tu warto o popularnym Counter Strike’u, który zaczynał jako mod do Half Life lub survivalu DayZ, który był początkowo jedynie modyfikacją do gry Arma II. Ostatnio głośny jest Fallout: London. Dobrymi przykładami będą tutaj również klienty multiplayer do GTA: San Andreas, czyli MTA oraz SA:MP, które rozwijane są od wielu lat i w pewnym momencie zrzeszały bardzo dużą liczbę aktywnych graczy. Ich rozbudowywane z czasem możliwości, pozwalają tworzyć zupełnie nowe, często świetne i unikalne tryby gier online. Z czasem popularnością przeskoczył je podobny mod do GTA V, czyli FiveM.

Modyfikacje w grach potrafią dodać dużo treści i grywalności, szczególnie jeśli chodzi o starsze gry. Potrafią znacząco poprawić grafikę dodając m.in. wsparcie dla współczesnych rozdzielczości, dodać wsparcie kontrolerów, czy przemodelować przestarzałe już mechaniki poprawiając grywalność. Podobnych opcji znajdziemy bez liku i wspomniane przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej.

stall7
GTA IV w wersji podstawowej i odświeżonej przy pomocy ogólnodostępnych modów

Emulacja

To też temat rzeka, ale na PC generalnie jesteśmy w stanie bez problemu uruchomić lwią część gier ze starszych lub słabszych konsol i arcade. Większość emulatorów jest ciągle rozwijana, a coraz lepszy software pozwala nam uruchamiać pozycje, które jeszcze niedawno nie były wspierane lub nie działały poprawnie. Już teraz wiele tytułów z Xboxa 360 i PS3 jest w pełni grywalnych. Emulator PS4 też dalej się rozwija. Emulacja Switcha mimo zamknięcia Xenii przy udziale Nintendo nadal ma się nieźle. Wiele gier może zostać uruchomiona w wyższej rozdzielczości, lepszej płynności oraz z dodatkowymi modyfikacjami poprawiającymi grafikę względem oryginalnego sprzętu, bez potrzeby używania zewnętrznych skalerów. Do tego w zasadzie nieograniczone save-state, fanowskie tłumaczenia, zmodyfikowane o kompletnie nowe opcje, grafiki i funkcje ROM-y. Różne łatki oraz inne tego typu udogodnienia zawarte w jednym urządzeniu. No i to na PC możemy dzisiaj zagrać online na emulatorze w gry multiplayer z szaraka.

Gran Turismo 2 w rozdzielczości natywnej i w wersji poprawionej kilkoma kliknięciami w emulatorze DuckStation

Zelda z Nintendo Switch na emulatorze:

Interfejs

Jeśli chodzi o obsługę i układ interfejsu, to PC oferuje nam niemal całkowitą dowolność. Możemy korzystać ze standardowego interfejsu Windows lub zmodyfikować go wedle potrzeb i preferencji.

Bardzo dobrym przykładem jest tu program Playnite, który możemy skonfigurować w taki sposób, że już przy starcie systemu włączy nam się odpowiednia nakładka pozwalająca uruchamiać wszelkie gry nawet bez dotykania myszki czy klawiatury, a nawigacja będzie możliwa przy pomocy kontrolera. Można w ten sposób łączyć całą bibliotekę PC ze wszystkich platform pokroju Epic Games i Steam, a także te uruchamiane z emulatorów. Jest możliwość monitorowania czasu spędzonego w grze, czy dowolnego kategoryzowania naszych gier, czy implementowania osiągnięć w stylu tych z innych platform. Istnieją również motywy pozwalające ustawić sobie wygląd interfejsu zbliżony do tego z dowolnej konsoli. Możemy również zaprojektować coś własnego wedle własnych preferencji.

Przykładowe motywy interfejsu dostępne w programie Playnite

Gdzie jest haczyk?

Kosztem większej wydajności komputera w grach będzie zazwyczaj wyższy pobór prądu. Gdy na PC uruchomimy wymagającą grę na ultra detalach bez ogranicznika wyświetlanych klatek na sekundę, to pobierze on zazwyczaj wyraźnie więcej prądu niż PS5 lub Xbox zlockowane na 30/60 FPS. Mowa tutaj oczywiście o samej jednostce centralnej. Jeśli korzystamy przy komputerze z monitora, a na konsoli z kilkudziesięciocalowego TV, to ta różnica może się zacierać. Dodatkowo jeśli ograniczymy FPS np. do 60, lub gramy w tytuł mniej wymagający dla naszego sprzętu, wtedy ten pobór energii wyraźnie spada. Dobrym zabiegiem będzie także wspomniane wcześniej obniżenie napięcia podzespołów w celu zmniejszenia ilości pobieranej energii.

Orientacyjny pobór energii na bazie testów w grach:

PC Ryzen 3600 + RTX 2080 Ti (Wiedźmin 3): 368 Watt

PS5 (Astro’s Playroom): 210 Watt

Xbox Series X (Gears 5): 202 Watt

Rozwiązaniem na to może być też dobór bardziej energooszczędnych podzespołów.

Karty graficzne nowszej generacji są mniej wymagające jeśli chodzi o energię elektryczną, a przykładowo model RTX 4060 pobierze niemal o połowę mniej prądu niż RX 6700 XT przy maksymalnym obciążeniu (około 125-130 W).

Kolejnym aspektem jest kwestia rozmiaru samego urządzenia, gdyż standardowy PC będzie zazwyczaj większy od konsoli do gier. Jednak i tutaj można dobrać podzespoły i obudowę tak by uzyskać stosunkowo mocny sprzęt w niewielkim opakowaniu przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitych temperatur.

Przykład PC do gier o niewielkich rozmiarach:

Warto również pamiętać o tym że do optymalnego użytkowania komputera do gier wymagane jest dobranie odpowiednich ustawień, instalacja niezbędnych programów, kontrolerów i pozostałego sprzętu. Nie jest to co prawda fizyka jądrowa, ale minimum wiedzy i chęci jest tutaj wymagane. Jeśli więc jednak nie czujecie się na siłach lub nie macie na taką zabawę ochoty, to może warto szukać prostszych rozwiązań. Przy kupnie komputera możemy wybrać opcję złożenia przez firmę zewnętrzną po samodzielnym wybraniu części (np. sklep Proline zrobi to za 49 zł z kodem promocyjnym) lub kupno gotowej konfiguracji. Tak, można czasami trafić na przyzwoite oferty.

Ile za to i czemu tak drogo?

Najlepszy dostępny sprzęt PC będzie oczywiście kilkukrotnie droższy od jakiejkolwiek współczesnej konsoli i jest to opcja skierowana jedynie do entuzjastów wymagających topowej jakości i wydajności, lub osób korzystających z możliwości takiego sprzętu również w innych dziedzinach niż tylko gaming.

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal możemy złożyć całkiem mocną i kompetentną maszynę za dużo mniejsze pieniądze. Nawet pomijając polowanie na używane komponenty, możliwym jest dobrać komputer w kwocie podobnej do konsoli PS5, którą taki build przewyższy wydajnością jak i ogólnymi możliwościami pod względem uruchamianych gier. Jeśli zdecydujemy się na kupno podzespołów z drugiej ręki, to przy tych droższych częściach warto szukać sprzętu zakupionego w znanych sklepach i będącego jeszcze na gwarancji wraz z dowodem zakupu, by uniknąć niemiłych niespodzianek.


Przykładowe konfiguracje komputerów do gier z nowych części w cenach na Listopad 2024:

PC do około 2500 zł

Wspomniany wcześniej budżetowy komputer będący zbliżony cenowo do podstawowej konsoli PS5. Mocna jak na ten budżet karta graficzna, która pozwoli nam na lepszą płynność i grafikę od PS5, jednak całość okupiona bazowo mniejszym dyskiem niż w konsoli Sony.

Procesor: AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz, 32 MB, BOX – 325,91 zł

Płyta główna: ASRock B450M-HDV R4.0 – 210,77 zł

Pamięci: G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 – 120,06 zł

Karta Graficzna: ASRock Radeon RX 6750 XT Phantom Gaming D 12GB – 1409,00 zł

Dysk SSD: Lexar NM620 512GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe – 147 zł

Obudowa: Obudowa Krux Vako RGB – 159,00 zł

Zasilacz: SeaSonic A12 600W – 223,37 zł

Razem (z kosztami dostawy): 2 595,11 zł

Link do koszyka:

https://www.morele.net/inventory/info/b1b316ff/

PC do około 3500 zł

Kolejny komputer, tym razem cenowo podobno do konsoli PS5 Pro, lecz również oferujący więcej po względem możliwości i grafiki.

Skorzystamy tutaj z technologii DLSS3, Frame Generation (FG) i w wielu grach również ray tracingu. Minusem ponownie mniejszy dysk, który jednak w razie potrzeby łatwo podmienić w przyszłości na większy.

Procesor: AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz, 32 MB, BOX – 325,91 zł

Płyta główna: ASRock B450M-HDV R4.0 – 210,77 zł

Pamięci: G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 – 120,06 zł

Karta Graficzna: Palit GeForce RTX 4070 Dual OC 12GB GDDR6 – 2449,00 zł

Dysk SSD: Lexar NM620 512GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe – 147 zł

Obudowa: Obudowa Krux Vako RGB – 159,00 zł

Zasilacz: MSI MAG A650BN 650W – 258,95 zł

Razem (z kosztami dostawy): 3 670,69 zł

Link do koszyka:

https://www.morele.net/inventory/info/db7b4eb9/

PC do około 5000 zł

Wyraźnie droższy, ale też bardziej przyszłościowy pod względem ewentualnych ulepszeń zestaw na AM5 z dużo mocniejszym Ryzenem 7500F.

Jeśli nie zależy nam na funkcjach oferowanych przez Nvidię, GPU można zmienić na Radeona RX 7900 GRE.

Procesor: AMD Ryzen 5 7500F AM5 OEM – 659,00 zł     

Chłodzenie: Arctic Freezer 36 – 99,00 zł

Płyta główna: Gigabyte B650 EAGLE AX – 629,00 zł

Pamięci: Patriot Viper Venom DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 – 405,00 zł

Karta Graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 WINDFORCE OC V2 12GB – 2425,00 zł

Dysk SSD: Patriot SSD Viper VP4300 Lite 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4 – 279,00 zł

Obudowa: ZENPC Z3 Solid Black 4x P12 PWM PST 120mm – 299 zł

Zasilacz: Seasonic G12-GC-750 80Plus Gold 750W – 279,00 zł

Razem (z kosztami dostawy): 5093,98 zł

Link do koszyka:

https://proline.pl/koszyk/c3304779

PC do około 7500 zł

Skok z budżetem półkę wyżej i kolejny wyraźny skok wydajnościowy. Znów procesor AMD, lecz tym razem z większą liczbą rdzeni/wątków i wyższym taktowaniem. Karta graficzna również wyraźnie mocniejsza. Alternatywą od AMD będzie Radeon RX 7900XT.

Procesor: AMD Ryzen 7 7700 AM5 OEM – 959,00 zł

Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer III 280 Black – 310,00 zł

Płyta główna: Gigabyte B650 EAGLE AX AM5 – 629,00 zł

Pamięci: Patriot Viper Venom DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 – 405,00zł

Karta Graficzna: Gigabyte RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE OC – 3749,00 zł

Dysk SSD: Patriot SSD Viper VP4300 Lite 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 – 479,00 zł

Obudowa: Lian Li LANCOOL 216 Mesh ARGB – 435,00 zł

Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-750 ATX 3.0 80Plus Gold 750W – 469,00 zł

Razem (z kosztami dostawy): 7454,99 zł

Link do koszyka:

https://proline.pl/koszyk/8a6f68d5

PC do około 15500 zł – High end

Absolutny top jeśli chodzi o wydajność w grach na ten moment. Najbardziej wydajny procesor do gier w połączeniu z najmocniejszą kartą graficzną. Całość dobrze chłodzona w przewiewnej i przestronnej obudowie. Szybki dysk NVMe 2TB na system i gry. Płyta główna ze wsparciem PCIe 5.0. Spokojnie można również rozważyć zejście z GPU na RTX 4080 Super, który da wyraźnie lepszy stosunek ceny do wydajności.

Procesor:  AMD Ryzen 7 7800X3D AM5 – 2039,00 zł

Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer III 420 Black – 349,00 zł

Płyta główna: ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI AM5 – 869,00 zł

Pamięci: Patriot Viper Venom DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 – 405,00 zł

Karta Graficzna: Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24GB GDDR6X – 9999,00 zł

Dysk SSD: Patriot SSD Viper VP4300 Lite 2TB M.2 PCIe – 479,00 zł

Obudowa: Lian Li LANCOOL III ARGB – 712,00 zł

Zasilacz: Seasonic VERTEX GX-1000 80Plus Gold 1000W – 799,00 zł

Razem (z kosztami dostawy): 15670,99 zł

Link do koszyka:

https://proline.pl/koszyk/5af1c96f


Podsumowanie

Każdy musi sobie odpowiedzieć sam czy komputer jako narzędzie do gier będzie dla niego dobrą opcją. Jeśli pragniemy najlepszej dostępnej jakości i płynności, możliwie największej biblioteki gier w jednym urządzeniu, czy jeśli cenimy rozbudowane możliwości konfiguracji i personalizacji wszystkiego pod siebie, to warto się nad taką opcją zastanowić. Jest to sprzęt m.in. dla prawdziwych entuzjastów samego grania i doświadczania gier w najlepszej dostępnej wersji. Jeśli jednak jesteśmy hardkorowymi fanami konsol i chcemy po prostu włożyć płytę i grać, a grzebanie w ustawieniach doprowadza nas do białej gorączki, to może jednak warto dać sobie z tym spokój. Mimo że większość programów i aplikacji niezbędnych do uruchamiania gier jest już bardzo prosta w obsłudze. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie by posiadać jedno i drugie rozwiązanie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Stall
Załaduj więcej w Artykuły sprzętowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
1 miesiąc temu

Stall porusza często tematy PCMR, ale nie zapomnijmy, że jest też Szarakowcem 🙂 Cóż temat rzeka PC vs Konsola, co lepsze? Darmówki cyfrowe vs magia zbierania pudełek. I jeden kompormis choć wymagający nieco więcej PLN – choć piękny kompromis:
Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie by posiadać jedno i drugie rozwiązanie.”

Jedno co niestety martwi – że różnice tylko w procesie grania się zacierają. Patche, aktualizacje, instalacje. Szybkie dyski, tryby graficzne – życzyć sobie by jednak te różnice całkowicie się nie zatarły.