Począwszy od 2002 roku na pierwsze PlayStation zaczęło wychodzić coraz mniej wartościowych gier, które można by uznać za hity na miarę Gran Turismo czy kolejnego Tekkena. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż większość uznanych deweloperów porzuciło PlayStation na rzecz jej następczyni – PlayStation 2. Mimo to japoński gigant nie zamierzał szybko uśmiercać swojej pierwszej konsoli, która w Europie oraz w Ameryce wciąż sprzedawała się bardzo dobrze. Wszystko za sprawą jej odmłodzonej wersji w postaci PS one, która od debiutu w 2000 roku, aż do końca oficjalnej produkcji, sprzedała się w blisko 30 milionowym nakładzie. Poza Japonią PS one trafiło do 24 milionów odbiorców, którzy wciąż czekali na nowe gry na ten system, a tych niestety z roku na rok zaczęło drastycznie ubywać.

PSone Console Set NoLCD - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
Konsola PS one zadebiutowała wraz z PlayStation 2 w 2000 roku.

W związku z tym europejski oddział Sony Computer Entertainment postanowił jakoś temu zaradzić i uznał, że najprościej będzie sięgnąć po dostępne już na rynku od wielu lat tytuły i wydać je po prostu na nowo. W tym celu zdecydowano się przygotować dla graczy zupełnie nową reedycję popularnych tytułów z Szaraka, której nadano wymowną nazwę – 2 Games. Miała ona niejako zastąpić wydawaną od dawna edycję Platinum i przypomnieć posiadaczom PS one, którzy niekoniecznie musieli znać pełną bibliotekę gier na PlayStation, o największych hitach na ten system sprzed lat. Nie były to zatem zupełnie nowe tytuły, ale zwykle klasyki niedostępne już w sklepach od jakiegoś czasu. Tym co miało przekonać graczy do zakupu nowej serii był fakt, że po raz pierwszy na tak szeroką skalę, posiadacze PlayStation w cenie pojedynczego tytułu, mogli zakupić nie jedną, a dwie, pełnoprawne gry.

To właśnie ten element został znakiem rozpoznawczym składanki „2 Games”, któremu zawdzięcza ona swoją nazwę Kolejnym jest jej wątpliwej urody okładka, na której umieszczono nie tylko standardowe logotypy oraz grafiki z gier, ale również nazwę serii w dość odważnej, pomarańczowej kolorystyce. Na szczęście tylna okładka dwupaku wzorowana już jest na premierowych wydaniach gier na PlayStation, z tą różnicą, że zawiera ona opis nie jednej, a dwóch pozycji. Co ciekawe, mimo iż na froncie składanka „2 Games” posiada premierowy pasek, a więc tzw. black label, to na jej boku zdecydowano się umieścić zupełnie odwróconą od standardowej kolorystykę.

2games ps1 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
Kompletne wydanie dwupaku “2 Games” z płytami z białym nadrukiem.

Składanka „2 Games” była wydawana w regionie PAL w latach 2002-2004. Jest znana graczom i kolekcjonerom również pod takimi, nieoficjalnymi nazwami jak „Twin Pack” lub „Double Pack”. Większość gier z tej serii wydano w klasycznym opakowaniu, zawierającym miejsce na dwie płyty CD, choć niektóre pozycje są dostępne również w tzw. big boxie, ponieważ wydano je na więcej niż dwóch nośnikach. Płyty na których tłoczono gry z serii „2 Games” wyglądem przypominają najczęściej krążki z edycji Platinum, a więc są one pozbawione wszelkich, kolorowych nadruków. Mają też to samo oznaczenie SLES/SCES co oryginalne wydania tych gier, tyle że do numeracji dodana jest zwykle litera “T”.

11571276 item main PS1 2GWHOWHO A 1 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
Wariant składanki “2 Games” z płytami wzorowanymi na edycji Platinum.

Mimo to nie wszystkie gry z tej serii wydano na srebrnym od góry nośniku z czarnym fontem. Niektóre, jak np. składanka z Gran Turismo i Motor Toon 2 lub dwupak obu części Raymana wydano na płytach z białym nadrukiem od góry, a jeszcze inne jak np. składanka z Driver & Driver 2 posiadają kolorowy nadruk, zupełnie jak premierowe wydania gier na PlayStation. Sony nie było w tym elemencie konsekwentne, podobnie zresztą jak w przypadku instrukcji dołączanych do składanki. Najczęściej jest to jedna książeczka, zawierająca podstawowe informacje na temat obu umieszczonych w składance gier, choć czasami zdarzają się też wersje z dwoma osobnymi manualami, jak choćby we wspomnianym dwupaku Drivera.

2games driver 1 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
Wariant składanki “2 Games” z kolorowym nadrukiem na płytach.

Najwięcej tytułów z serii „2 Games” wydano oczywiście w Wielkiej Brytanii, chociaż większość z nich w niezmienionej formie trafiła również do kontynentalnej Europy oraz Australii. Tutaj kluczową rolę odgrywały oficjalne oddziały Sony w danych krajach lub lokalni dystrybutorzy, którzy na bazie analizy specyfiki danego rynku, decydowali o tym jakie gry ze składanki „2 Games” opłaca się do siebie sprowadzić. Przykładowo w Polsce do sprzedaży trafiły przede wszystkim dwupaki, zawierające takie popularne u nas pozycje jak Medal of Honor & Medal of Honor Underground, Rayman & Rayman 2, Syphon Filter 2 & In Cold Blood, Need for Speed 5: Porsche 2000 & Moto Racer 2 czy wreszcie WipEout 3 & Destruction Derby 2. Tytuły te były dostępne w sprzedaży w naszym kraju jeszcze pod koniec 2004 roku, a nawet na początku 2005 i można je było znaleźć choćby w ofercie sklepu Ultima. Cena składanki „2 Games” w Polsce wynosiła zwykle 99-119zł za pojedynczy dwupak w momencie premiery, by stosunkowo szybko spaść do pułapu 69zł za grę w późniejszym czasie.

2games oferta ultima - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
Oferta sklepu Ultima z kwietniowego numeru PSX Extreme z 2004 roku.

Zdarzało się również czasami, że lokalne oddziały Sony w poszczególnych krajach dostosowywały pod siebie okładki serii „2 Games”, tłumacząc je zwykle na swoje ojczyste języki i tak w Niemczech na sklepowych półkach można było znaleźć dwupaki „2 Spiele”, we Francji „ 2 Jeux”, w Hiszpanii „2 Juegos”, a we Włoszech „2 Giochi”. Nie oznacza to jednak, że tego typu translacja dotyczyła wszystkich gier z tej serii. Zwykle ulegały jej jedynie najpopularniejsze w danym kraju tytuły. Pozostałe sprzedawano pod anglojęzyczną nazwą “2 Games”.

W sumie w edycji „2 Games” w całym regionie PAL wydano dokładnie 27 pozycji, które możecie znaleźć poniżej. Dodatkowo znalazłem w sieci wzmianki o jeszcze dwóch tytułach, a właściwie ich okładki w bardzo złej jakości, które wymagają jeszcze weryfikacji w przyszłości. Wbrew pozorom nie było to łatwe, gdyż internetowe listy w tym temacie są często niekompletne lub zawierają błędne pozycje. Sprawy nie ułatwia fakt, że gry te wychodziły w dość ograniczonym nakładzie i w różnej liczbie w zależności od kraju. Niektóre z nich były wydawane też ekskluzywnie tylko w jednym kraju. Takich rodzynków udało mi się namierzyć w sumie pięć, a mowa o dwupakach TOCA World Touring Cars & Jonah Lomu Rugby oraz Shane Warne ’99  Cricket & Jonah Lomu Rugby wydanych tylko w Australii, dwupaku Bust-a-Move 2 oraz Bust-a-Move 3DX, który ukazał się najprawdopodobniej tylko we Włoszech, dwupaku obu części klasycznego teleturnieju „Milionerzy”, który wydano zbiorczo tylko w Niemczech oraz wreszcie dwupaku czwartej i piątej odsłony przygód Lary Croft, który trafił również do Niemiec oraz Hiszpanii, ale najprawdopodobniej nie został wydany w Wielkiej Brytanii. Ich pojawienie się w tym czasie, tylko w wybranych krajach zapewne ma związek z popularnością tych marek tylko na tamtejszych rynkach.

xy3 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
2 Games: Shane Warne ’99  Cricket & Jonah Lomu Rugby wydane tylko w Australii.

W sieci dostępna też jest dość ciekawa okładka składanki wzorowanej na tej tu omawianej, jednak zawierającej nie dwie, a trzy gry. W związku z tym ma ona zmieniony tytuł na „3 Spiele”, który ma sugerować, że wydano ją tylko w Niemczech. Wydaje mi się jednak, że jest to mało prawdopodobne. Owszem, w podobnym czasie w Europie wydawano zbiorczo gry Disneya w tzw. Triple Packu, ale były to po prostu trzy gry, w normalnym wydaniu, wrzucone do tekturowego, zbiorczego opakowania. Wszystko wskazuje zatem na to, że ktoś swego czasu postanowił zrobić dla niej swoją własną okładkę, opierając się o design tej od składanki „2 Games” i od tego czasu krąży ona po prostu w sieci. O tym, że coś tu nie gra świadczy też fakt, że ta okładka w sieci ma kształt zbliżony do kwadratu, a w przypadku wydania na trzech płytach powinien to być prostokąt oraz zawiera logo Psygnosis, które nie było wydawcą żadnej z gier na niej zawartych.

3games disney 1 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"
Tajemnicza wersja składanki w wydaniu “3 Spiele”.

Tego typu wątpliwości starałem się uwzględnić w poniższym wykazie, który stanowi najpełniejszą listę tytułów dostępnych w składance „2 Games” jaką znajdziecie w sieci. Dodatkowo udało mi się je wszystkie zweryfikować umieszczając na dowód okładki każdego z tych wydań, co nie zawsze było.

Jeżeli ktoś zna jeszcze jakiś tytuł, którego nie udało mi się wytropić to proszę o cynk w komentarzu, a uzupełnię poniższy wykaz. Póki co zamykam go na 27 pozycjach w 100% zweryfikowanych oraz dwóch do ewentualnego zbadania.

OkładkaInformacje
2games 007 ps1 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

007 - Tomorrow Never Dies
007 - The World Is Not Enough
2games bob builder tweenies - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Bob the Builder - Can we fix it?
Tweenies - Game Time
2games cricket rugby - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Brian Lara Cricket
Jonah Lomu Rugby
2games bust a move - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

Bust a Move 2
Bust a Move 3DX

*Mimo iż gra została wydana w wersji ogólnoeuropejskiej (m.in. po angielsku) to najprawdopodobniej pojawiła się jedynie we Włoszech.

2games medievil c12 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

c-12 Final Resistance
Medievil
2games colin biking - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Colin McRae Rally 2.0
No Fear Downhill Mountain Biking
2games destruction porsche - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Destruction Derby Raw
Porsche Challange
2games donald duck tigger - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Donald Duck - Quack Attack
Tigger's Honey Hunt
2games driver - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

Driver
Driver 2 Back on the Streets

*W zestawie oprócz obu gier znalazła się jeszcze dodatkowa płyta DVD z filmikami oraz screenami z trzeciej odsłony serii do uruchomienia na konsoli PlayStation 2.
2games gran turismo motor toon - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Gran Turismo
Motor Toon 2 Grand Prix 2
2games hogs of war worms - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Hogs of War
Worms
2games medal of honor - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Medal of Honor
Medal of Honor Underground
2games moto racer nfs - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Moto Racer 2
Need for Speed Porsche 2000
2games rainbow six - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Tom Clancy's Rainbow Six
Tom Clancy's Rainbow Six Rogue Spear
2games rayman - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Rayman
Rayman 2 The Great Escape
2games syphon in cold blood - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Syphon Filter 2
In Cold Blood

Wariant pudełka: Big box
2games tekken ridge racer - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Tekken
Ridge Racer
2games tekken2 soulblade - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Tekken 2
Soul Blade
2games toca colin - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

TOCA World Touring Cars
Colin McRae Rally
2games toca lomu - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

TOCA World Touring Cars
Jonah Lomu Rugby

*Najprawdopodobniej składanka ta została wydana jedynie na rynku australijskim.
2games tomb raider - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Tomb Raider III Adventures of Lara Croft
Tomb Raider IV The Last Revelation
2games tom raider spain - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

Tomb Raider IV The Last Revelations
Tomb Raider V Chronicles


*Najprawdopodobniej składanka ta nie istnieje w wersji anglojęzycznej, a jedynie w wydaniu na rynek niemiecki oraz hiszpański.
2games vrally eagle one - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

V-Rally '97 Championship Edition
Eagle One - Harrier One
2games wacky bugs - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

Wacky Races
Bugs Bunny & Taz: Time Busters
2games millionaire - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

Wer Wird Millionär
Wer Wird Millionär 2. Edition

*Najprawdopodobniej składanka ta nie istnieje w wersji anglojęzycznej, a jedynie w wydaniu na rynek niemiecki.
2games wipeout3 destruction derby2 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games:

WipEout 3 Special Edition
Destruction Derby 2
2games shane rugby - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

Shane Warne '99 Cricket
Jonah Lomu Rugby

*Najprawdopodobniej składanka ta została wydana jedynie na rynku australijskim.
2games wipeout3 dd2 - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 2 Games*:

WipEout 3
Destruction Derby 2

*Składanka z podstawową wersją gry WipEout 3.

Jej istnienie wymaga potwierdzenia, gdyż w sieci dostępna jest tylko jedna okładka z tym wydaniem w bardzo słabej jakości.
3games disney - Na tropie historii edycji gier "2 Games / Twin Pack / Double Pack"Składanka 3 Games*:

The Emperor's New Groove
Aladdin Nasira's Revenge
Tarzan

*Powiększone wydanie składanki "2 Games" o jeden tytuł, wydane na rynku niemieckim.

Jego istnienie wymaga potwierdzenia, gdyż w sieci dostępna jest tylko jedna okładka z tym wydaniem w bardzo słabej jakości. Dodatkowo na okładce znajduje się logo Psygnosis, które wydaje się nie mieć nic wspólnego z tymi tytułami.

Okładki do gier znaleziono w sieci, w tym szczególnie użyteczny okazał się portal mobygames.com oraz sklep fullyretro.com

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Gry

12 komentarzy

 1. zircco

  6 sierpnia 2019 o 21:42

  Wer Wird Millionär
  Wer Wird Millionär 2. Edition

  To musi być święty graal dla każdego kolekcjonera xD

  Odpowiedz

  • Bodzio

   8 sierpnia 2019 o 00:07

   W sumie ciekawe, że nie wyszło to w UK, gdzie ta seria była najpopularniejsza, ale naszukałem się długo i nie znalazłem angielskiego wydania. Zakładam, że na rynku mieli na tyle dużo tych gier, jako osobne tytuły, że nie potrzebowali tego wznawiać w reedycji.

   Odpowiedz

 2. Pawloosw

  6 sierpnia 2019 o 23:35

  Świetny artykuł Bodzio, od dawna zastanawiałem sie skąd ta seria 2 games sie wziela i ile tytułów zawiera. Nastała jasność. 😀

  Przypadkiem natrafiłem… wygląda na to ze tomb raider był wydany tez anglojęzyczny.

  https://thegamesdb.net/game.php?id=43504

  Odpowiedz

  • Pawloosw

   6 sierpnia 2019 o 23:40

   Dopiero zauwazylem ze byly 2 skladanki tr. Brawo ja… 😀

   Odpowiedz

   • Bodzio

    8 sierpnia 2019 o 00:08

    A już się wystraszyłem, że mi coś uciekło. 😀 Zrobiłem dogłębny research, nawet na rynku australijskim, więc mam nadzieję ustaliłem co się trzeba i jak trzeba.

    Odpowiedz

 3. Megadeth

  7 sierpnia 2019 o 07:35

  Świetny artykuł. Nie miałem pojęcia o tych wydaniach, a wydawało mi się, że w tematyce PSXa wiem dużo 😀

  Odpowiedz

  • Bodzio

   8 sierpnia 2019 o 00:09

   Dziękuję. W sumie myślałem, że to dość popularna seria, aczkolwiek w latach których wychodziła 2002-2004 pewnie wiele osób pogoniło już PSXy i bardziej interesowało się PC lub Czarnulką.

   Odpowiedz

  • lukasz

   7 października 2019 o 18:51

   ja posiadam 2 sztuki tych składanek milionerów
   https://ibb.co/VCt1yVp

   Odpowiedz

 4. sylwester6969

  12 sierpnia 2019 o 16:53

  Dobry materiał.Ja posiadam jedną z tych wymienionych wersji do teraz a mianowicie pudełko z C-12 Final Resistance i Medievil.

  Odpowiedz

 5. Rafał

  25 września 2019 o 00:58

  Fajnie, że o tym napisałeś, bo zastanawiałem się skąd te “dwupaki” się wzięły. Niby wszystko się wie ale strefa zawsze czymś zaskoczy 😊

  Odpowiedz

 6. Deraja

  2 października 2019 o 15:12

  W sumie dziwne że nie było żadnego dwupaka z grami z serii Crash Bandicoot i Spyro the Dragon.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   13 października 2019 o 20:17

   Czy ja wiem czy dziwne? Te gry sprzedawały się na tyle dobrze przez cały “żywot” Szaraka, że nie potrzebowały raczej dodatkowego impulsu sprzedażowego.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.