PS one SCPH-102 to ostatni model PlayStation, który w porównaniu do poprzedników przeszedł największą metamorfozę. Konsola została oficjalnie zapowiedziana przez Sony 8 czerwca 2000 roku, a jej premiera w Japonii miała miejsce już 7 lipca, a więc cztery miesiące po premierze PlayStation 2 w Kraju Kwitnącej Wiśni. Cena startowa konsoli została ustalona na kwotę 15 000 jenów, czyli w przybliżeniu 650zł. Do Europy i Stanów Zjednoczonych konsola trafiła jednak kilka miesięcy później, a mianowicie gdzieś na przełomie września i października 2000 roku. W Polsce pierwsze egzemplarze PS one były sprzedawane w cenie 600-650zł, która była nieznacznie droższa niż cena poprzednich modelów szaraka, oferowanych w tamtym czasie w sklepach. W zestawie otrzymywaliśmy:

  • konsolę PS one SCPH-102
  • kontroler Dual Shock SCPH-110
  • kabel do podłączenia konsoli do TV
  • zasilacz
  • komplet instrukcji i materiałów promocyjnych

W porównaniu do klasycznych modeli PSXa, w PS one zmieniło się praktycznie wszystko, poczynając od wymiarów, a kończąc na kolorystyce. Po raz pierwszy bowiem podstawowy model konsoli PlayStation został wydany w jasnoszarawym kolorze, wręcz podchodzącym pod biel, który oficjalnie nosi nazwę „light gray” i który różni się znacznie od tego co mogliśmy zobaczyć na obudowie klasycznego szaraka. Zmiana ta wyszła na pewno na plus i odświeżyła trochę design wysłużonego już szaraka. Co najważniejsze konsola została poddana gruntownej miniaturyzacji, stając się jedną z najmniejszych konsol stacjonarnych w historii. W porównaniu do PSXa (wymiary 45 mm × 260 mm × 185 mm) PS one (wymiary 38 mm × 193 mm × 144 mm) jest praktycznie o połowę mniejsza, a przy tym znacznie smuklejsza. Pozbyto się w niej zbędnych rowków po bokach, które było trudno utrzymać w czystości, oraz zaokrąglono jej brzegi. Ponadto konsola zyskała nowy napis pod logo na klapce – „PS one”, w całkiem innej czcionce niż ta do której przyzwyczaiło nas Sony w przypadku PSXa.

 psx_vs_psone

Oczywiście miniaturyzacja konsoli wymusiła na Sony wprowadzenie wielu zmian w konstrukcji konsoli. Po pierwsze, płyta główna PS one została znacznie zmniejszona i uproszczona. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego zasilacza, zdołano zmniejszyć konsolę praktycznie do wymiarów płyty głównej. Bios PS one znów nabrał kafelkowego wyglądu, znanego z pierwszych modeli PlayStation, a sama konsola została pozbawiona praktycznie wszystkich gniazd za wyjątkiem tego na wtyczkę zasilacza oraz kabel AV. W PS one, w porównaniu do poprzedniego modelu PlayStation (SCPH-9002), zniknął więc port SERIAL I/O, pozwalający na połączenie dwóch konsol za pomocą specjalnego kabla i rozgrywkę na dwóch telewizorach w trybie multiplayer. Ponadto konsola została pozbawiona również przycisku „Reset”, który został zintegrowany z przyciskiem „Power”. Wreszcie na koniec, w konsoli zastosowano zupełnie nowy i KSM-440BAM, który w porównaniu do innych laserów używanych w PSXie ma szarą, a nie czarną obudowę.

Konsola w Europie była sprzedawana w podstawowej wersji w dwóch różnych pudełkach – srebrnym oraz czarnym. W porównaniu do poprzednich modeli, nie znaleźliśmy w nim płyty z demami. Jej odpowiednik można było zamówić dodatkowo wysyłając dołączoną do zestawu kartkę pocztową z zamówieniem. Jeżeli chodzi o pada, to został on naturalnie dostosowany kolorystycznie do konsoli. Znalazło się też na nim stosowne logo z napisem „PS one”.

Jeżeli chodzi o pozostałe akcesoria to Sony przygotowało również dostosowaną kolorystycznie do konsoli kartę pamięci oraz Multi Tap. W obu przypadkach jednak pozostawiono napis PlayStation (zamiast PS one) w czcionce charakterystycznej dla poprzednich modeli konsoli, co świadczy o pewnej niekonsekwencji Sony. Tutaj warto zaznaczyć też, że powstała masa podróbek kart pamięci do PS one, których zarówno box, jak i kolorystyka nawiązuje do konsoli i które na pierwszy rzut oka wyglądają na oryginalne. Niestety tak nie jest. Można je łatwo rozpoznać po tym, że starają się one być bardziej oryginalne niż oryginalny produkt Sony i zamiast napisu PlayStation, mają wspomniany właśnie napis „PS one”.

PS one nie była kolejnym modelem PlayStation, który powstał jedynie jako efekt kombinacji poprawek z cięciami kosztów produkcji. Konsola ta miała do zaoferowania graczom zupełnie nowe możliwości, o których w klasycznych modelach PlayStation można było zapomnieć. Pierwszym z nich miała być mobilność. Otóż PS one od samego początku była reklamowana jako konsola, na której będzie można pograć nie tylko w domu, ale również w samochodzie, a nawet na wyjeździe. Miał to zagwarantować specjalny pięciocalowy ekran. Wyglądał on zupełnie jak druga klapka konsoli i doskonale wkomponowywał się w całość. Jego cena była dość spora i początkowo przekraczała nawet cenę konsoli. Ponadto z myślą o PS one wypuszczono też specjalny kabel, który zastępował zasilacz i pozwalał na podpięcie konsoli w miejsce zapalniczki w samochodzie. Całość miała dopełnić specjalna zewnętrzna bateria, umożliwiająca grę w każdym miejscu bez potrzeby szukania źródła prądu. Niestety pomimo zapowiedzi Sony nigdy takowej baterii nie dopuściło do sprzedaży. Na szczęście inne firmy nie miały z tym żadnego problemu i sprzedawały takowe baterie w sklepach.

Jeżeli już poruszamy temat mobilności PS one to Sony chyba od samego początku nie było na nią do końca przygotowane i nie chodzi tu tylko o wspomnianą baterię, a właściwie jej brak. Otóż wbrew pozorom tak reklamowany ekran do PS one nie ukazał się od razu wraz z premierą konsoli w lipcu 2000 roku. Wbrew zapowiedziom trzeba było na niego poczekać i to sporo bo ponad rok. W związku z tym doszło do dość paradoksalnej sytuacji w której zewnętrzne firmy zaczęły sprzedawać swoje ekrany do PS one, zanim zaczęło to robić Sony. Oczywiście ich jakość nie mogła się równać oryginalnemu produktowi, ale firmy te szybko zwietrzyły interes i takowych ekranów pojawiło się na rynku całkiem sporo. Zapewne na całą sytuację największy wpływ miała premiera PlayStation 2, która przypomnijmy miała miejsce w marcu 2000 w Japonii, w październiku w  USA, a w listopadzie w Europie. Sony było nią zapewne całkowicie pochłonięte i zabrakło czasu na zainteresowanie się przyszłością PS one, a szkoda i to wielka, gdyż firmie nie udało się trafić z ekranem w szczycie popularności i największego zainteresowania konsolą. Gdy ekran pojawił się wreszcie w sklepach, to nie mógł on wzbudzić już aż tak dużego zainteresowania, gdyż gracze pochłonięci byli w dużej mierze newsami dotyczącymi PS2. Dość wysoka cena ekranu, późna premiera i stosunkowo niewielki nakład spowodowały, że akcesorium to jest prawdziwym rarytasem kolekcjonerskim dzisiaj. Warto też wspomnieć, że po jakimś czasie ukazała się również specjalna wersja konsoli PS one o nazwie „COMBO” z ekranem dołączonym do zestawu.

Inną nowością jaką miało zaoferować graczom PS one był dostęp do Internetu. Pierwsze zdjęcia nowego modelu PlayStation prezentowały nie tylko zminiaturyzowaną wersję konsoli, wraz z ekranem LCD, ale również intrygujący telefon komórkowy wpięty specjalnym kablem w miejsce drugiego pada. To właśnie za sprawą takiego unikalnego połączenia, PS one miał umożliwiać graczom dostęp do usług sieciowych. Zapowiedzi były obiecujące. W 29 numerze Neo Plus z lutego 2001 roku, w wywiadzie przeprowadzonym z dyrektorem SCEE ds. sprzedaży PAL, mogliśmy przeczytać, że PS one będzie oferował „możliwość połączenia się z internetem i ściągnięcia najróżniejszych danych, informacji o bohaterach, cheatów.” Wbrew pozorom owe zapowiedzi zostały w pewien sposób zrealizowane, ale niestety internetowe możliwości PS one nie wypłynęły poza Japonię. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni można było kupić specjalny kabel do podłączenia konsoli do telefonu komórkowego kompatybilnego z trybem i-Mode i w ograniczony sposób korzystać z zasobów sieci.

internet_i-mode_ps_one_baner

Na co pozwalało takie połączenie? Tutaj pozwolę sobie zacytować jednego z czytelników tego bloga (Morden to o Tobie), który w jednym z wpisów w swoim komentarzu dość szczegółowo wyjaśnił tę kwestię.

„Japonia mogła cieszyć się swego rodzaju obsługą funkcji internetowych. Inicjatywę jak zwykle podjęło DoCoMo [operator największej sieci komórkowej w Japonii, współpracujący przy praktycznie wszystkich, zarówno wcześniejszych jak i późniejszych, próbach łączenia konsol z internetem]. Na rynek trafił kabel, pozwalający na łączenie z konsolą wybranych modeli telefonów komórkowych, obsługujących i-Mode. Za pomocą odpowiedniego softu mogliśmy zarządzać telefonicznymi kontaktami, kalendarzem, czytać i wysyłać maile, przesyłać gotowe dzwonki i komponować własne, zapisywać wiadomości na karcie pamięci, i tak dalej. Wykorzystujących te możliwości gier i aplikacji pojawiło się kilka. Oprócz Keitai Eddy, warto jeszcze wymienić kolekcję mini-gier z Toro, pod tytułem i-Mode mo Issho”

Więcej informacji w tym temacie można znaleźć tutaj. PS one SCPH-102 choć wydane już za życia PlayStation 2 wciąż mogło liczyć na masę gier nakręcających sprzedaż konsoli. W latach 2000-2001 nie brakowało tytułów na liście wydawniczej na tę platformę, a i w następnych latach, aż do 2005, można było liczyć na kolejne pozycje. Co ciekawe konsola doskonale radziła sobie na rynku, rywalizując nie tylko z dogorywającym Nintendo 64, ale przede wszystkim z Dreamcastem, a nawet z PlayStation 2. Z racji tego, że Sony nie bardzo nadążało z produkcją czarnulki był problem z jej dostępnością w sklepach, podczas gdy konsol PS one było od groma. Zdają się to potwierdzać choćby wyniki sprzedaży konsol w USA z końca listopada 2000 roku, kiedy to sprzedaż PS one stanowiła 42% sprzedaży wszystkich konsol w tym okresie, podczas gdy Dreamcast mógł poszczycić się 27%, Nintendo 64 – 26%, a PlayStation 2 tylko 6% (co było spowodowane brakiem konsol w sklepach i dopiero początkiem obecności PS2 na rynku). Rzadko zdarza się by jakaś konsola była wstanie przeżyć nawet dłużej niż licząca się platforma następnej generacji, a tak właśnie było w przypadku PS one i Dreamcasta.

SONY DSC

Także i w Polsce konsola rozchodziła się jak ciepłe bułeczki, przeżywając w ten sposób swoją którąś z kolei młodość. PS one SCPH-102 stało się idealnym prezentem gwiazdkowym w 2000 roku, czy choćby komunijnym w 2001 roku. Wysoka cena startowa PlayStation 2 w Polsce, która wynosiła 2699zł, skutecznie odstraszała wielu przed jej zakupem. Pojawienie się PS one w cenie ok. 600zł, skuteczna reklama oraz bogata biblioteka gier spowodowały, że konsola ta znalazła bardzo wielu nabywców w naszym kraju, którzy wcześniej nie mogli sobie na nią pozwolić lub po prostu o niej nie słyszeli. Osobiście znam bardzo dużo osób, które swoją przygodę z marką PlayStation zaczynały właśnie z PS one. Podobnie sprawa wyglądała w innych krajach. W sumie ostatni model PlayStation – PS one sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy, co stanowiło spory udział w łącznej liczbie sprzedanych konsol PlayStation wynoszącej coś ponad 102 miliony. Na pewno zabieg Sony z odświeżeniem designu konsoli i jej miniaturyzacją opłacił się firmie i to z nawiązką. Od tego czasu powtarzano go zarówno w przypadku PlayStation 2, jak i PlayStation 3, choć i tak to PS one wciąż pozostaje jedną z najmniejszych konsol stacjonarnych w historii, a na pewno najmniejszą liczącą się platformą stacjonarną do gier.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole podstawowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
3z
3z
10 lat temu

Swoje PSOne dostałem na komunię w 2000 i było warto 🙂

JBSuper892
JBSuper892
Odpowiedz  3z
9 lat temu

To byś wtedy musial sprowadzać konsole z Japonii. xD

3z
3z
9 lat temu

Wkradła się literówka 🙂 2001 rok.

JBSuper892
JBSuper892
Odpowiedz  3z
9 lat temu

To tak jak mój kuzyn w 2001, lecz posiadal przerobiony egzemplarz z serwisu konsolowego w Szczecinie. 🙂 Mial 2 pady, podrobiona karte pamieci z napisem PSone i kabel z AV / MULTI-OUT na EURO. A gry mial tylko 2 oryginalne. 🙂

Kipak
Kipak
9 lat temu

Ja też zaczynałem z Ps One i bylo to również w 2001 roku;) nigdy nie zapomne jak wujek przyjechał z konsolą i z grą Dune, kompletnie nie umielismy angielskiego a strategiczne gry to byla dla nas magia także po odpaleniu naszego Ps One nie bylo za różowo;D i wtedy wujek przywiózł z Tarnowa, Shadow Mana, coz to byla za gierka moglbym o niej sie godzinami rozpisywac, jeszcze nie dawno temu ja ukończyłem samodzielnie bo wtedy to mialem chyba 10lat;) i to jest moj największy sentyment, pierwsza moja gra 3D przygodowa niesamowite przeżycie po 14 latach znow w nia grac, moje największe sentymenty razem z Tenchu Stealth Assassins w które zagrywalem sie godzinami i nawet z kolegami bawilismy sie w Tenchu ;D ;D pozdrawiamy wszystkich „Strefowiczów” super stronka i KOCHAM pierwsze PlayStation

Miru
Miru
8 lat temu

Bez kitu, ja tak samo jak 3z swoje PS One dostałem na komunię w 2000 roku, nie żartuję, aż się teraz zacząłem zastanawiać skąd rodzice ją wytrzasnęli 😀

Miru
Miru
8 lat temu

Przepraszam bardzo za pisanie głupot, komunię miałem w 2001 😛 Jestem z rocznika 92 i dodając osiem lat, czyli tyle ile miałem przystępując do komunii wychodził mi 2000 rok i choć obrazek z komunii od zawsze wisi u mnie na ścianie patrząc na niego data jakoś zawsze umykała mojej uwadze, kajam się 😛

Cecil
Cecil
8 lat temu

ach PSone ile ja bym dał żeby znów go mieć :), i jak autor napisał o popularności w 2001 jako prezent na komunię, sam takiego dostałem od razu przerobiony :D, kolega tak samo ale on miał bez przeróbki, myśleliśmy wtedy że płyty z czarnym spodem to były dema a normalne cd to oryginały 😀

mariusz391
mariusz391
8 lat temu

No i po prawie 15-stu latach uświadomiłeś mi że moja ,,oryginalna” karta pamięci jednak nie jest oryginalna…
W życiu bym nie przypuszczał że to podróbka, w końcu kupowana w sklepie (zresztą jak widać na zdjęciu na pudełku nawet jest data 23 stycznia 2002
http://i.imgur.com/bxVOlFg.jpg
I do tego miała te japońskie instrukcje oraz to plastikowe pudełeczko by się nie kurzyła. A ja myślałem że mam chociaż jedną rzecz MADE IN JAPAN 😛
Tak czy inaczej świetny artykuł

GACAent
GACAent
8 lat temu

W swoim PS One ma kolorowe menu na niebieskim tle 8-o Czy ktoś potrafiłby m i to wytłumaczyć? Po w sadzeniu nieoryginalnej płyty lub płyty PC CD nie wyświetla mi się ekran „Please insert PlayStation format disc” – dlaczego?

GACAent
GACAent
8 lat temu

Przegrałem oryginalną grę na zwykłą płytę CD i się nie uruchomiła to chyba znaczy że konsola nie była przerabiana?
Moje menu wygląda tak -> http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s–AVmIjcr4–/193cifj33ttfcjpg.jpg
Podobno jest to oryginalne menu, ale czy występowało w modelu One?

GACAent
GACAent
8 lat temu

Oryginalna plomba była przedziurawiona, a na nią naklejono plombę gwarancyjną serwisu sprzedawcy.
A czy istnieje sposób na przywrócenie oryginalnego softa?

214patryk
214patryk
8 lat temu

Witam! Mam pytanie, kiedy się skączyła produkcja PsOne?

214patryk
214patryk
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

Dziękuje za odpowiedź i wesołych świąt!