Aktualnie nie ma już tak dużych problemów z dostępnością kabli RGB do PlayStation, jak miało to miejsce w przeszłości. Wystarczy zajrzeć choćby na allegro, gdzie tego typu kable można kupić już za ok. 20zł. Kabel RGB jest raczej niezbędny jeżeli zamierzamy podpiąć konsolę PlayStation pod telewizor LCD, gdyż oferuje on znacznie wyższą jakość obrazu, niż dołączany w standardzie do konsoli kabel kompozytowy. Warto jednak pamięć, że również kable RGB różnią się między sobą jakością wykonania, a różnice te mają swoje przełożenie na jakość wyświetlanego poprzez nie obrazu. Oczywiście najlepiej wyposażyć się w oryginalny kabel RGB do PSX o oznaczeniu SCPH-1052, który został wykonany z wysokiej jakości komponentów, jednak niełatwo na niego natrafić, a nawet jeśli, to zwykle osiąga on dość wysoką cenę. Tańsze zamienniki na pewno zaoferują nam przyzwoitą jakość obrazu, jednak w porównaniu do tych wyższej jakości będą generować często więcej zakłóceń.

Zwykle tańszym kablom brakuje ekranowania oraz dodatkowych kondensatorów lub rezystorów, a braki te powodują m.in. pojawianie się charakterystycznej „siatki”, przelatującej w wybranych miejscach po ekranie i wyraźnie widocznej na nowszych telewizorach oraz monitorach RGB. Ponadto kable te mają jeszcze jedną przypadłość, która może być dość uciążliwa dla wielu graczy, a mianowicie zakłócają one na wyższym poziomie głośności dźwięk audio, przez co w grze, szczególnie na jasnych tłach, słychać głośne i denerwujące „buczenie”. Oryginalny kabel RGB do PSX i zamienniki stworzone z wysokiej jakości komponentów są pozbawione tych wad, jednak najczęściej trzeba zapłacić za nie dużo więcej.

Na szczęście przy odrobinie chęci i umiejętności, każdy zainteresowany może stworzyć swój własny kabel RGB, który dodatkowo jakością nie będzie odbiegał od oryginału i zapewni najwyższa możliwą jakość wyświetlanego obrazu, a jednocześnie koszt jego stworzenia będzie dużo niższy niż w przypadku zakupu oryginalnego kabla. Oczywiście aby się za to zabrać, należy wiedzieć, jak to zrobić. Tutaj z pomocą przychodzi nam poradnik kolejnego naszego forumowego eksperta od jakości obrazu, a mianowicie @Mitsu, który postanowił przygotować dla was poradnik budowy kabla RGB do PlayStation na wzór tego oryginalnego do którego lektury serdecznie zapraszam.

Wstęp

Niejeden z was pewnie spotkał się z sytuacją, w której kupił sobie kabel RGB do PSX i coś w nim nie działało. Mnie przytrafiło się to dwa razy. Pierwszy raz kupiłem kabel na allegro i okazało się, że nawet nie włączał trybu RGB i działał jak zwykły kabel kompozytowy. Drugim razem natomiast, nabyłem markowy kabel Hama z Media Markt, który już działał poprawnie pod względem wyświetlania obrazu, niemniej podobnie jak ten pierwszy posiadał irytującą wadę, a mianowicie buczenie („brum”), słyszalne na wyższym poziomie głośności telewizora. Dźwięk ten uwydatniał się podczas wyświetlania jasnych obrazów o dużej powierzchni. Niestety była to rzecz, która przeszkadzała w komfortowym graniu. Testując swego czasu oryginalny kabel RGB do PSX zauważyłem, że kabel ten nie buczy, a wyświetlany przy jego wykorzystaniu obraz jest czyściutki jak łza. To zainspirowało mnie do stworzenia własnego kabla na wzór tego oryginalnego, by w końcu cieszyć się z rozgrywki beż żadnych zakłóceń audiowizualnych.

Oryginalny kabel Sony charakteryzuje się tym, że jest zrobiony porządnie, w przeciwieństwie do dzisiejszych kabli rodem z Chin do kupienia na allegro. Kabel jest gruby, bo przewody sygnałowe są ekranowane miedzianym oplotem i to jest właśnie kluczowa rzecz, która zapobiega zakłóceniom wewnątrz przewodu.

Wnętrze oryginalnego kabla RGB do PSX od Sony

Kable dostępne w dzisiejszych czasach są zwykle robione jak najtaniej i żadne przewody nie są ekranowane. Powoduje to zakłócenia obrazu w postaci „siateczki” przelatującej po ekranie. Jest ona tylko widoczna na telewizorach LCD lub na monitorach RGB o wysokiej rozdzielczości, w szczególności na jednolitych tłach. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć siateczkę na rombie Sony w porównaniu do czystego obrazu:

Z lewej obraz bez zakłóceń, z prawej z efektem „siatki”.

Na zwykłym telewizorze kineskopowym nie widać tego efektu, prawdopodobnie dlatego, że CRT ma za niską szczegółowość na takie niuanse. Drugim i moim zdaniem najgorszym zakłóceniem jest wyżej wspomniane buczenie. Oba zakłócenia sygnału wynikają z tego, że trzy podstawowe składowe koloru R-czerwony, G-zielony i B-niebieski zakłócają sygnał sync oraz sygnały audio.

Co jest na potrzebne?

Co będzie potrzebne do zbudowania własnego kabla RGB, który będzie odznaczał się wysoką jakością, a jednocześnie będzie pozbawiony wyżej wymienionych wad?

1. Porządny ekranowany przewód, najlepiej z wtyczką EURO.

Ja do tego „projektu” wykorzystałem kabel EURO-EURO z Thomsona. Jest on podwójnie ekranowany i teraz do kupienia za bezcen w internecie. Jego koszt wyniósł mnie 7zł + wysyłka. Możecie go znaleźć najczęściej pod nazwą kabel SCART 21 pin (męsko-męski) w różnej konfiguracji długościowej.

Ekranowany kabel męsko-męski 21 pin firmy Thomson

2. Wtyczka AV do PlayStation

Można ją znaleźć m.in. na allegro w cenie ok. 7zł + wysyłka.

Wtyczka AV do PSX

3. Odpowiednie kondensatory i rezystor

Trzy kondensatory o pojemności znamionowej 220uF oraz maksymalnym napięciu 10V, a także jeden rezystor 180 Ohm o mocy 1W.

4. Narzędzia do pracy w postaci lutownicy z całym osprzętem

Budowa kabla

Gdy już wyposażymy się we wszystko co niezbędne do stworzenia profesjonalnego kabla to możemy przejść do jego stworzenia. By to zrobić niezbędne jest zaznajomienie się z poniższym schematem połączenia, na którym znajdują się wszystkie oznaczenia wtyczek, a który został zmodyfikowany przeze mnie, poprzez dodanie do niego ekranowania przewodów.

Schemat złożenia kabla

Zaczynamy od przecięcia w pół kabla Thomsona i do jego uciętego końca zarobienia wtyczki AV z PSX zgodnie z powyższych schematem połączenia. Można też wykorzystać do tego wtyczkę AV z innego kabla RGB.

Przygotowanie kabla

Przewody we wtyczce AV łączymy jak na schemacie. Bardzo ważne jest, żeby ekranowanie przewodów było podłączone do masy z obu stron. Wynika to z tego, że nie każdy telewizor może mieć masy podpięte pod piny od gniazda EURO. Dlatego należy podłączyć ekranowanie pod masę także od strony PSX.

Także drugi koniec kabla, a więc wtyczka EURO wymaga drobnej modyfikacji, tak by spełniała ona wymogi powyższego schematu.

Wtyczka kabla firmy Thomson, którą należy nieznacznie zmodyfikować.

Na szczęście dużo roboty można pominąć, gdyż wtyczka ta jest już w większości zrobiona. Brakuje jej jedynie kondensatorów i rezystora, które należy dolutować.

Wtyczka po przylutowaniu kondensatorów oraz rezystora

Produkt Thomsona pomimo swojej solidnej budowy ma jednak jedną wadę. Przewody R, G, B i composite są bardzo sztywne, niemal plastikowe. Ciężko się z nimi pracuje i mają tendencję do zrywania przy końcu izolacji. Oprócz tego kabel sam w sobie jest bardzo gruby i sztywny. Źle się nim manewruje za telewizorem i słabo zarobiona wtyczka AV może się po prostu psuć. Kabel oczywiście możecie dobrać inny, ale należy pamiętać, że ekranowane muszą być przewody R, G, B, i composite, a audio też nie zaszkodzi. W moim przypadku audio jest ekranowane razem.

Na koniec usuwamy z wtyczek niepotrzebne przewody, żeby było więcej miejsca na zamknięcie wtyczki. Tak wygląda gotowy kabel w porównaniu do zwykłego:

Z lewej typowy, tani zamiennik, z prawej stworzony przez nas na wzór oryginalnego kabel

Zapewne nie każdy z was jest lotny w czytaniu schematów, dlatego nasz inny forumowy ekspert od jakości obrazu @Atr3ju przygotował na swoim kanale na YouTube, poradnik krok po kroku prezentujący budowę tego typu kabla w oparciu o powyższe wskazówki @Mitsu. Okazuje się, że kabel faktycznie działa bardzo dobrze, a na końcu filmiku możecie zobaczyć próbkę jego możliwości. Warto też zasubskrybować kanał @Atr3ju i mieć go pod ręką.

Wnioski

Na koniec chciałbym się podzielić z wami wnioskami. Jak wcześniej wspomniałem sygnały R, G i B są w stanie zakłócać sync i audio. Skąd to wiem? Podłączałem przewód bez przylutowanych ekranów od RGB i composite i siateczka była widoczna na ekranie. Po podłączeniu do masy ekranu od sync (composite), siateczka zniknęła. Analogicznie wyglądała sytuacja z buczeniem. Nawet pomimo tego, że ekran od samego audio był podłączony do masy z obu stron to i tak buczenie występowało. Co prawda dużo ciszej niż na pospolitym kablu, ale jednak było. Dopiero po podłączeniu ekranów RGB do masy z obu stron całkowicie wyeliminowało zakłócenia.

Aby sprawdzić czy nasz kabel jest słabszej jakości, warto obejrzeć jak wyświetla on bios startowy konsoli i jak zachowuje się jego menu. „Siatkę” można zwykle zaobserwować m.in. w rombie stanowiącym logo Sony Computer Entertainment. Do sprawdzenia „buczenia” najlepiej wykorzystać program 240p test suite i planszę „grid”, a także białą planszę. U mnie buczenie występowało także w menu różnych gier, takich jak np. Tekken 2 oraz Tekken 3.

„Siatkę” z ekranu można próbować usunąć także innym sposobem. Należy przelutować przewód z composite na lumę. Na sygnale lumy również jest synchronizacja, a że luma ma mniej informacji do przesłania niż composite to prawdopodobnie sync jest mniej wrażliwy na zakłócenia. Więcej szczegółów na temat tego zabiegu możecie znaleźć w moim wątku na Strefowym forum tutaj. Zachęcamy też do dołączenia do naszej forumowej społeczności i podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie jakości obrazu.

Podziękowanie dla @Mitsu za podzielenie się z nami swoim poradnikiem, a także @Atr3ju za jego przetestowanie i nagranie filmiku pokazującego krok po kroku proces budowy kabla.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Poradniki
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
marcjan
5 lat temu

No to gdzie można złożyć zamówienie?:)

Iit
Iit
5 lat temu

Można jakiś link do aukcji z tym kabelki scart (męski-męski)?

Iit
Iit
Odpowiedz  Janusz
5 lat temu

Wygląda na dość gruby, więc może odbędzie.

DarkFalcoN
DarkFalcoN
5 lat temu

Czy można zastosować kondensatory 16V? Nie mogę nigdzie w sklepach znaleźć 10V.

Pinks
Pinks
5 lat temu

Woow w życiu jeszcze nie widziałem tak dobrego obrazu na nowym telewizorze ale podejzewam że to kwestia Oled tv czy coś.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Świetny materiał. Wszystko bardzo dobre wytłumaczone. Mam tylko wątpliwości do połączenia audio na schemacie. Tzn. same połączenia są dobrze narysowane tylko 2 pin z PS AV jest oznaczony jako lewy, a z tego co szukałem w necie to wygląda na to, że 2pin to prawy kanał, a 4pin lewy.

Marcin
Marcin
Odpowiedz  Marcin
3 lat temu

Edit: Sorry, schemat jest oczywiście dobry. Na 2pinie jest lewy kanał, co sprawdziłem na różnych kablach (scart, component, nawet composite). Nie wiem co prawda dlaczego w standardzie SCART te kanały są zamienione. Jak ktoś mógłby to wytłumaczyć to bardzo chętnie wysłucham. 🙂

stach
stach
1 rok temu

Dlaczego masy od kolorów RGB jest podłączona do pinu 3 od masy audio? Nie powinny być podłączone do pinu 8?

stach
stach
1 rok temu

Dlaczego masy od kolorów RGB są podłączone we wtyczce PS do pinu 3 od masy audio? Nie powinny być podłączone do pinu 8?

FanPlaystation2
FanPlaystation2
10 miesięcy temu

Czy jakbym np. zostawił scart tak jak jest i tylko wlutowal rezystor to by było dobrze? Ja chce ten kabel tylko do ps2 także kondensatory mi nie potrzebne.