Jakość obrazu w przypadku pierwszego PlayStation zależy w dużej mierze od dwóch czynników, a mianowicie od telewizora do którego zdecydujemy się podpiąć konsolę oraz od okablowania. W przypadku tego pierwszego zwykle mówimy o wyborze pomiędzy przechodzącym już do historii telewizorem CRT, a jego następcą w postaci telewizora LCD. Który z nich jest lepszy? Oczywiście ten pierwszy bo to właśnie z myślą o telewizorach CRT tworzone było pierwsze PlayStation i to właśnie na nich gry z „szaraka” wyglądają najlepiej (no chyba, że dysponujemy jakimś specjalistycznym monitorem). Problem w tym, że nie każdy może sobie pozwolić na taki telewizor jedynie do retro konsol, który z racji gabarytów wymaga dość sporo miejsca i rzadko stanowi ozdobę danego pomieszczenia. W związku z tym wielu graczy do gry zarówno na starych jak i nowych konsolach wybiera telewizor LCD, który pod tym względem jest po prostu bardziej uniwersalny. W przypadku PSXa być może nie radzi on sobie tak dobrze jak telewizor CRT, ale przy dobrym doborze okablowania na pewno nie odstrasza. Wybór ten jest kluczowy dla komfortu rozgrywki, dlatego warto wiedzieć jaki kabel oferuje jaką jakość i który najlepiej wybrać.

jakosc_obrazu_kable

Tych w przypadku PlayStation jest cała masa o czym już pisałem na Strefie. Przypomnijmy, że w zasadzie można je podzielić na cztery rodzaje – kabel antenowy, Composite, S-Video oraz SCART RGB. O tym pierwszym można już na starcie zapomnieć, gdyż zarówno w przypadku telewizorów CRT jak i LCD oferuje on zdecydowanie najgorszą jakość obrazu. Na placu boju pozostają zatem trzy kable i trzy różne standardy wyświetlania obrazu, z których oczywiście najlepszy to kabel SCART RGB, o którym również mogliście już przeczytać na Strefie i to dwukrotnie tutaj i tutaj. Niemniej warto przyjrzeć się im wszystkim tak aby dostrzec różnice w jakości obrazu jakie oferują. Najlepiej obrazuje je poniższa galeria przedstawiająca porównawcze zdjęcia z gry Tekken 3 uruchomionej na konsoli podłączonej do telewizora kablem Composite, S-Video oraz SCART RGB. Zdjęcia zostały zrobione bezpośrednio z telewizora – ich jakość może nie powala, ale w miarę obiektywnie pokazują one różnice między tymi standardami.

Jak widać istnieje ogromna różnica w jakości pomiędzy kablem Composite, a pozostałymi kablami w postaci S-Video oraz RGB. Kabel Composite jak wiemy był nominalnie dołączany do konsoli i przez wielu uważany jest w zasadzie za „ten jedyny”, jednak na tle konkurencji odznacza się on zdecydowanie najgorszą jakością przesyłanego obrazu. Przede wszystkim przejawia się to w licznych zakłóceniach, które możemy zaobserwować na skraju i we wnętrzu różnych tekstur. Widać to doskonale na powyższych zdjęciach, zwłaszcza we wnętrzu napisów gdzie zamiast wypełnienia w jednym kolorze mamy tak jakby dodatkowe cienie, które co gorsza „pływają”. Wpływa to negatywnie również na ostrość obrazu który jest rozmyty, a także paletę kolorów, która wydaje się mało dynamiczna i matowa. Na żywo bardzo to rozprasza i na pewno nie sprzyja rozgrywce na telewizorze LCD. Na filmiku ciężko to dobrze uchwycić z racji tego, że obraz jest zgrywany nie bezpośrednio z TV, ale poprzez nagrywarkę i dodatkowo jest on kompresowany przez YT, ale chociaż poglądowo wygląda to w rzeczywistości mniej więcej tak.

Zdecydowanie lepiej sprawa wygląda w przypadku kabla S-Video, co zresztą widać na zdjęciach i tutaj muszę go niejako zrehabilitować, gdyż w poprzedniej wersji tego wpisu wspomniałem, że również i on generuje podobne zakłócenia. Jest to nieprawdą, a moje zdanie podyktowane było po prostu kiepską podróbką kabla S-Video, którą zamówiłem na ebayu. Tak się składa, że udało mi się kupić oryginalny kabel S-Video od Sony i mogę już bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że jest to opcja warta rozważenia, która nieznacznie ustępuje kablowi SCART RGB. Przede wszystkim w przypadku tego kabla nie ma mowy o wspomnianych zakłóceniach. Obraz jest zdecydowanie ostrzejszy, a paleta kolorów żywsza. Już mnie nie dziwi dlaczego w Japonii był to wiodący standard. Tutaj należy tylko uważać na jeden element, a mianowicie należy sprawdzić czy gniazdo SCART w naszym telewizorze obsługuje format S-Video. Czasami niestety nie i wówczas obraz prawdopodobnie będzie wyświetlany w czarno-białych barwach. Ponownie filmik być może nie odda tego w 100% z racji wspomnianych czynników, ale na pewno widać na nim zdecydowanie lepszą jakość tego kabla w porównaniu do Composite. Mogę śmiało powiedzieć, że na żywo wygląda to jeszcze lepiej.

Na koniec pozostaje napisać jeszcze parę słów o wspominanym kablu RGB, który oferuje najlepszą jakość obrazu. Różnica pomiędzy nim, a kablem S-Video nie jest jednak tak duża jak uprzednio myślałem. Sprowadza się ona w dużej mierze do jednego elementu, a mianowicie w przypadku kabla S-Video mamy wrażenie jakby każdy piksel tworzący obraz był aż nadto wyraźny co podkreśla czasami negatywnie mankamenty ówczesnej grafiki 3D i sprawia, że niektóre tekstury wyglądają aż za bardzo kanciasto tworząc np. na brzegach tzw. „schodki” i podkreślając to co niekoniecznie tego wymaga. W przypadku kabla RGB nie mamy z tym aż tak do czynienia przez co ówczesna pikselowatość jest niejako maskowana. Ponadto także paleta kolorów w przypadku kabla SCART jest tak jakby żywsza i przyjemniejsza w odbiorze. Widać to w galerii na samej górze choć jak sami pewnie zauważyliście trzeba się dobrze wpatrzeć. Na filmiku wygląda to jeszcze lepiej tylko, że od razu zaznaczam, że oprócz wspominanych już czynników na jego jakość ma również wpływ wykorzystanie scalera obrazu, który musiałem użyć do jego nagrania.

Reasumując, jeżeli porównujemy jakość obrazu w przypadku pierwszego PlayStation to najlepszą uzyskamy przy pomocy kabla SCART RGB, któremu nieznacznie ustępuje kabel S-Video. Za tymi dwoma już zdecydowanie w tyle jest kabel Composite, a o kablu antenowym można raczej zapomnieć. Jakość jaką oferują poszczególne kable na ekranie telewizora LCD obrazują powyższe zdjęcia i filmiki.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Strefa PSX
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Jarząb13
Jarząb13
9 lat temu

Jak mogłeś zgrywać obraz z PS2 z gry na PS1 przez component jak po prostu się nie da.Chyba że chip jakoś pomógł lub programgraphics synthesizer mode selector pod fmcb.Bo normalnie takie gry nie są wyświetlane sam sprawdzałem.

Jarząb13
Jarząb13
Odpowiedz  Janusz
9 lat temu

U mnie pod ledem + component gry z PS1 nie są wyświetlane.Jedynie sposób FMCB może z Chipem chodź musiałbym zobaczyć.A bez tych bajerów nie da rady jedynie przez composite.

Jarząb13
Jarząb13
Odpowiedz  Jarząb13
9 lat temu

Ale to chyba wina tych TV i rozdzielczości.A ten program na P to nie zrobiła mi się spacja po między program a graphics :p.

NWC
NWC
9 lat temu

Z tego co widzę to najszybciej gry ładuje PS2, fajne porównanie, ja i tak wole grać na PS3 ponieważ dla mnie brak kabla to duży plus 😛

gumislav
9 lat temu

Sporo czasu trzymałem w szafie kabel Scart RGB nie używając go ani razu. Myślałem sobie „kabel to kabel”, jak duża może być różnica? Wczoraj, zachęcony wpisem Bodzia, postanowiłem podłączyć nim konsolę do mojego 14-calowego kineskopowca. Różnica jest bardzo wyraźna. Kolory są żywsze, ładniejsza, jakby doszły nowe odcienie. Poza tym obraz staje się wyraźniejszy, mniej rozmyty. Dzięki Bodzio!

Morden
9 lat temu

Szkoda, ze klipy nie pokazuja dokladniejszej roznicy, bo wszystko psuje niska rozdzielczosc polaczona z kompresja. Mogles dac statyczne screeny, bo YouTube sie do czegos tagieg srednio nadaje, jesli wrzucamy klipy w niskiej rozdzielczosci.

Efekt bylby bardziej zauwazalny, gdybys zlapal obraz skalowany. Nie wiem jakim konwerterem RGB na HDMI dysponujesz, ale nawet te chinskie [na ktore zwykle szkoda pieniedzy] moga skalowac obraz do 1080p. Gdybys zlapal taki klip przez Elgato HD60, cos moznaby zobaczyc i porownac. Na dodatek YouTube oferuje albo 60 klatek, albo 25, co nawet w przypadku PAL’owskiego Tekken 3 jest polowa generowanych na sekunde obrazow.

Porownanie wiele traci, gdy obraz musi byc konwertowany. Na dodatek, Elgato kompresuje klipy H.264, po czym YouTube kompresuje je ponownie swoim WebM VP9. Dobrym rozwiazaniem byloby umieszczenie we wpisie statycznych obrazkow porownujacych te sama scene w kilku sygnalach. Klipy zawsze mozna wrzucic na jakis hosting, typu MEGA. Dzieki temu unikasz wielokrotnej kompresji.

Kolejnym problemem jest nowoczesny sprzet, ktory nie lubi starych sygnalow. Tak wygladajacy obraz S-Video nie jest przeciez norma. Wiele japonskich konsol podlaczam w ten wlasnie sposob, bo bez modyfikacji S-Video jest najlepsza dla nich opcja i z obrazu jestem zadowolony. Tutaj widac wyraznie, ze cos jest nie tak, i nie jest to wina standardu.

Konczac komentarz chcialem dodac, ze dzis skupiac sie nalezy na odpowiednim skalowaniu, bo przy nowoczesnych telewizorach o coraz wiekszych przekatnych skalowac wrecz trzeba. Zakup hi-endowego sprzetu typu XRGB to spora inwestycja, ale gwarantuje, ze sa to lepiej wydane pieniadze niz kupowanie w ciemno chinszczyzny, w ktorej dokuczac moze wszystko, od slabej jakosci skalowania, po uniemozliwiajacy gre lag.

Chudy
Chudy
9 lat temu

Niestety nie ma dwóch nagrań tej samej gry z PSX (kabel SCART) i PS2, więc zapytam autora o jego zdanie na temat: czy na telewizorze LCD obraz z PSX jest lepszy/gorszy/porównywalny z tym z PS2 (dla tej samej gry)?
Druga kwestia to jaki był rozmiar matrycy w TV podczas testów oraz czy telewizor działał w technologii HD Ready czy Full HD?

3z
3z
8 lat temu

Co do kabelka S-Video to coś masz z nim nie tak, ponieważ to dokładnie jeden i ten sam sygnał puszczony na inne złącze! 🙂

3z
3z
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

Możliwe że jeszcze coś może być z ustawieniami obrazu dla tego złącza o ile jest na osobnym kanale w TV albo jest to telewizor LCD.

3z
3z
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

Kajam się, doczytałem całość i pomylił mi się S-Video 4 pin, mający tylko jedną linię na 3 kolory z 7 pin, który ma 3 linie RGB jak w kabelku SCART. Mój błąd i pozdrawiam 🙂

Atr3ju
Atr3ju
8 lat temu

Bodzio nie warto było sprzedawać skaler, skoro teraz praktycznie nie ma ich na allegro i wiem wiem, są na ebay.

U mnie skaler spisuje się rewelacyjnie, choć ucina troszkę obraz po bokach to i tak mimo mniejszego obrazu w porównaniu do componenta obraz wygląda o niebo lepiej. Poprawa jakości rozdzielczości to tak 20 % ale i tak warto było wydać te 220zł.

Atr3ju
Atr3ju
8 lat temu

Ja nie wiem jaki problem z tym miałeś ale u mnie podpinam tylko scart a hdmi do TV i śmiga jak ta lala na 50 calach 🙂

Tyczek
Tyczek
6 lat temu

Kabel kablem. Potrzebny jest odpowiedni telewizor crt który posiada funkcję RGB. I moje pytanie takie. Czy ktoś może mi podać nazwy telewizorów kineskopowych które obsługują RGB?. Mamy rok 2018 a w internecie nic nie można znalesc