Kontroler SCPH-1010 to pierwsza wersja cyfrowego pada do PlayStation, która pojawiła się jedynie w Japonii wraz z premierą konsoli w grudniu 1994 roku. Pada można było również zakupić osobno w cenie 2500 jenów, a także był on dołączany do pierwszych wersji deweloperskich konsoli. Pad ten nieznacznie różni się od swojego następcy o oznaczeniu SCPH-1080, którego znają wszyscy europejscy oraz amerykańscy gracze, a który pojawił się również w Japonii w 1996 roku. Przede wszystkim kontroler ten jest o 10% mniejszy od pada SCPH-1080 co widać przede wszystkim w długości uchwytów, krótszych o około centymetr. Poza tym pad ten ma bardzo krótki przewód, wynoszący zaledwie 110cm, który dodatkowo pozbawiony jest pierścienia ferrytowego mającego na celu niwelowanie ewentualnych zakłóceń. W 1996 roku postanowiono o zaprzestaniu produkcji tego pada na rzecz jego nieznacznie większej wersji z dłuższym przewodem i pierścieniem ferrytowym, a więc wspomnianego pada SCPH-1080, który od tego momentu był dołączany do zestawu z konsolą, aż do premiery modelu SCPH-700x w którym po raz pierwszy zadebiutował Dual Shock. Więcej o różnicach pomiędzy oboma padami przeczytasz tutaj.

playstation controller scph 1080 13 - [SCPH-1010] Cyfrowy pad
Powyżej pad SCPH-1080, poniżej pad SCPH-1010

Kontroler SCPH-1010 jest o tyle ciekawy, że w wielu tekstach jest on kompletnie pomijany przez ich autorów, a to przecież pierwszy pad stworzony z myślą o PlayStation nad którym prace trwały od 1993 roku i jak w pewnym wywiadzie przyznał jego twórca – Teiyu Goto nie były to wcale łatwe prace. Goto miał duży kłopot by przekonać włodarzy z Sony do swojej wizji pada do PlayStation. Ci oczekiwali czegoś  podobnego do pada od SNESa, jednak Goto postanowił stworzyć coś “innego” i wyposażyć swój pad w dwa uchwyty. Ta i inne zmiany zaowocowały powstaniem omawianego tutaj i widocznego na poniższych zdjęciach pada SCPH-1010.

Niestety pad tennie doczekał się nigdy sprzedaży w kolorze innym niż podstawowy. Sony początkowo nie było w ogóle zainteresowane wypuszczaniem swoich kontrolerów w innych wariantach kolorystycznych. Sytuacja ta uległa dopiero zmianie pod koniec „żywota” pada SCPH-1080, a przede wszystkim w czasach kiedy to w rękach graczy królował już Dual Shock. Tylko raz zdecydowano się na wypuszczenie pada SCPH-1010 w kolorze innym niż szary. Było to na samym początku i mowa o padzie dołączanym do niektórych zestawów deweloperskich konsoli o oznaczeniu DTL-H1000, który podobnie jak sama konsola był kolory niebieskiego co czyni go jednym z najrzadszych kontrolerów związanych z pierwszym PlayStation jakie można posiadać w kolekcji.

dtl h1000 pad - [SCPH-1010] Cyfrowy pad
Pad SCPH-1010 w wersji deweloperskiej
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Akcesoria SCPH podstawowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze