PlayStation o oznaczeniu SCPH-5552 to trzeci model tej konsoli, który trafił do sprzedaży w Europie w połowie października 1997 roku w cenie 129,99 funtów. W porównaniu do pozostałych, europejskich modeli pierwszego PlayStation, ten nie miał swojego odpowiednika w regionach NTSC-U/C oraz NTSC-J. Został wydany jedynie na Starym Kontynencie, jako odpowiedź Sony Computer Entertainment Europe na agresywną politykę cenową ze strony Nintendo, które po wielu miesiącach oczekiwania wprowadzało nareszcie do sprzedaży w Europie swoją konsolę Nintendo 64.

Cena N64 podczas premiery na Starym Kontynencie w marcu 1997 roku wynosiła 249 funtów. Do maja cena ta spadła jednak praktycznie o połowę do kwoty 150 funtów, by w październiku zaliczyć kolejną obniżkę i zejść poniżej magicznej bariery 100 funtów. Nic więc dziwnego, że SCEE postanowiło jakoś na te obniżki zareagować. W tym celu zdecydowano się przygotować nowy model konsoli, któremu nadano nawet swój własny przydomek „Value Pack” i wprowadzić go na sklepowe półki we wspomnianej cenie 129,99 funtów w Wielkiej Brytanii.

Konsola PlayStation o oznaczeniu SCPH-5552 w porównaniu do poprzedniego modelu SCPH-5502 nie wprowadzała żadnej rewolucji na polu technologicznym. Był to ten sam model, któremu zmieniono jedynie zewnętrzne opakowanie oraz wzbogacono go o dodatkowe akcesoria. W środku znalazło się miejsce na dodatkowy pad cyfrowy oraz kartę pamięci. Poprzednie modele konsoli, bez tych dodatków, sprzedawano w cenie 129 funtów, więc tutaj niejako otrzymywaliśmy je w gratisie. Miał to być najważniejszy atut tego zestawu, zachęcający do jego zakupu wszystkich tych niezdecydowanych, którzy wciąż zastanawiali się czy wybrać PSX czy N64.

Opakowanie nowego modelu konsoli PlayStation różniło się znacznie od poprzednich. Przede wszystkim żółć, czerń oraz biel znaną z poprzednich dwóch modeli konsoli (SCPH-1002 oraz SCPH-5502) zastąpił wyraźnie dominujący na tle innych kolor niebieski. Zachowano jednak na jego bokach informacje o podstawowych akcesoriach do konsoli, zawartości zestawu, a także o ciekawych grach na PlayStation wraz ze screenami, które znalazły się na tylnej ściance opakowania. Ono samo wyznaczyło pewien standard w wyglądzie opakowań pierwszej konsoli Sony, który w kolejnych rewizjach klasycznego wariantu PSX ulegał jedynie niewielkim modyfikacjom.

Zakup tego modelu PlayStation był opłacalny, gdyż wartość samych, dodatkowych akcesoriów w tamtym czasie wynosiła ok. 33 funty (18 funtów za kontroler oraz 15 funtów za memorkę.) Koszt samej konsoli w takim układzie wynosił ok. 97 funtów, a więc był niższy niż konsoli Nintendo 64, sprzedawanej przypomnijmy za 99 funtów. Dodatkowo SCEE postanowiło przeznaczyć dodatkowe 15 milionów funtów na kampanię marketingową, promującą nowy model PlayStation, szczególnie w okresie świątecznym, w którym według planów Sony chciano sprzedać ponad 600 tysięcy egzemplarzy konsol w Europie.

Jeżeli chodzi o samą konsolę, to ta najprawdopodobniej nie różniła się niczym od dostępnego już na rynku modelu SCPH-5502. Nowe oznaczenie SCPH-5552 mogło wynikać jedynie z faktu wzbogacenia konsoli o dodatkowe akcesoria. Być może jakieś drobne zmiany wprowadzono w budowie płyty głównej konsoli, tak by zmniejszyć koszty produkcji, ale jest to mało prawdopodobne, gdyż wówczas model ten pojawiłby się zapewne również w pozostałych regionach.

Konsola PlayStation o oznaczeniu SCPH-5552 w największym nakładzie zadebiutowała w Wielkiej Brytanii i to stamtąd pochodzi większość jej egzemplarzy, które możemy znaleźć w Europie oraz w Polsce. Można je poznać po literce B na opakowaniu przy oznaczeniu konsoli oraz dołączonym do zestawu kablu antenowym SCPH-1122. Model ten pojawił się jednak również w kontynentalnej Europie. Takie egzemplarze są rzadsze i posiadają literę C na opakowaniu.

 

Konsola PlayStation „Value Pack” sprzedawała się w Europie zgodnie z oczekiwaniami Sony. Zagrywka z dołożeniem do konsoli dodatkowych akcesoriów okazała się przemyślaną strategią, którą powtórzono jeszcze raz kilka lat później za sprawą premiery PS one Combo Pack. Oczywiście wzorem poprzednich modeli konsoli, w Value Pack nie mogło również zabraknąć zestawu demek umieszczonych na płycie Demo One. W tym konkretnym modelu było to Demo One o oznaczeniu SCED-00816 oraz kodzie PBPX 95001 na którym umieszczono wersje demonstracyjnych takich gier, jak Abe’s Oddysee, Formula 1 ’97, Hercules, Lifeforce Tenka, Porsche Challenge, Rage Racer, Rapid Racer, Kurushi oraz Overboard, dema technologiczne Dino, Manta i V-CD, a także materiały wideo z Soul Blade oraz Rosco McQueen.

Podsumowując na pełen, kolekcjonerski zestaw konsoli PlayStation o oznaczeniu SCPH-5552 powinny składać się następujące elementy:

  • konsola PlayStation SCPH-5552 (wariant B-Wielka Brytania oraz C-kontynentalna Europa)
  • dwa cyfrowe pady SCPH-1080
  • memory card SCPH-1020
  • kabel antenowy SCPH-1122 (B) lub kabel kompozytowy SCPH-1140 (C)
  • kabel zasilający z angielską wtyczką (B) lub europejską (C)
  • płyta Demo One SCED-00816 (PBPX 95001)
  • komplet instrukcji oraz karta rejestracyjna
  • wytłoczki, woreczki oraz tekturka oddzielająca przewody od konsoli
scph 5552 full - [SCPH-5552] PlayStation "Value Pack"
PlayStation SCPH-5552B w komplecie

Na koniec warto pamiętać, że konsola ta występuje także w wyjątkowym, limitowanym wariancie Men in Black, który wykorzystywano do promocji gry o przygodach popularnych wówczas Facetów w Czerni. Nie jest to jednak oficjalne dzieło Sony, a raczej pomalowana przez twórców gry zwykła wersja konsoli SCPH-5552, wzbogacona o czarny kontroler oraz charakterystyczne logo MIB. Jej historię możecie prześledzić tutaj.

playstation men in black limited baner - [SCPH-5552] PlayStation "Value Pack"

Historia materiału:

Opublikowany po raz pierwszy: 18 Wrz 2015 o 19:48

Przeredagowany od podstaw i uzupełniony o dodatkowe informacje: 05 Wrz 2019 o 22:17

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole podstawowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Tomcio
Tomcio
7 lat temu

Kolejny ciekawy i wartościowy artykuł. To między innymi dzięki takim tekstom StrefaPSX na stałe zagościła w moich „Ulubionych”.

zenq
zenq
3 lat temu

To w komplecie byla memorka czy nie? Bo dwuznacznie to wynika z tekstu.

Damian
Damian
3 lat temu

Bodziu to jednak 5552 wyszło w Europie a nie tylko był to odstrzał na rynek brytyjski? Ja nawet nie traktowałem tego modelu za europejski i szerokim łukiem omijałem nie spotykając nigdy wydania na Europę oznaczonego literą C..