PlayStation SCPH-5552 to trzeci model konsoli który pojawił się w Europie prawdopodobnie w połowie 1997 roku. W porównaniu do innych modeli pierwszego PlayStation ten nie miał swojego odpowiednika w żadnym z pozostałych regionów – NTSC-U/C i NTSC-J, a więc mówimy tutaj o wydaniu ekskluzywnym dla Starego Kontynentu. Owa ekskluzywność miała podwójne znaczenie, bowiem pojawienie się w sklepach tego modelu PlayStation nie wiązało się z żadną ewolucją technologiczną, tak jak to miało miejsce w przypadku poprzedniego modelu SCPH-5502, ale z chęcią podkręcenia przez Sony wyników sprzedaży konsoli i zaoferowania graczom jej wersji premium która zyskała przydomek “Value Pack“. Dzięki temu zabiegowi gracz dysponujący odpowiednimi zasobami finansowymi mógł pozwolić sobie na zakup konsoli, która już na starcie wyposażona była w dodatkowy drugi kontroler oraz kartę pamięci. W sumie w zestawie tym można było znaleźć:

 • konsolę PlayStation SCPH-5552
 • dwa cyfrowe pady SCPH-1080
 • kabel do podłączenia konsoli do TV
 • kabel zasilający
 • komplet instrukcji i materiałów promocyjnych
 • płytę Demo One

Poza dodaniem dodatkowych akcesoriów do konsoli, Sony postanowiło po raz kolejny zmienić również design jej pudełka. Zdecydowano się odejść od bieli i czerni znanych z poprzednich modeli i postawić w dużej mierze na kolor niebieski. Podobnie jak w poprzednim modelu, na bokach pudełka można było znaleźć informacje o peryferyjnych akcesoriach do konsoli oraz o zawartości zestawu, a z tyłu o ciekawszych grach na ten system wraz ze screenami. Pudełko to wyznaczyło pewien standard w wyglądzie opakowań na konsolę PlayStation, które w trzech kolejnych modelach konsoli nie różniły się już praktycznie niczym, poza wykorzystaniem jaśniejszej barwy koloru niebieskiego.

Jeżeli chodzi o samą konsolę, to ta w zasadzie nie różniła się niczym od dostępnego już na rynku modelu SCPH-5502. Sformułowania “w zasadzie” muszę użyć dla bezpieczeństwa gdyż tak naprawdę ciężko w Internecie znaleźć informacje o historii czegokolwiek co ukazało się w Europie (mowa o sprzęcie), a nie było obecne na innych rynkach. Konsola ta ma inne oznaczenie niż poprzednik, a więc mogło dojść w niej do jakiś niewielkich zmian na płycie głównej, które mogły ułatwić produkcję lub zmniejszyć koszty produkcji, ale ciężko je dostrzec. Tak więc w modelu tym zastosowano wszystkie rozwiązania charakterystyczne dla poprzednika, a więc w porównaniu do pierwszego modelu SCPH-1002, pozbyto się w nim złącza kompozytowego oraz gniazda RFU DC OUT oraz przeniesiono laser z dala od zasilacza.  Zarówno laser (KSM-440ADM) jak i bios (kafelkowy) pozostały w tej konsoli niezmienione.

Na koniec pozostaje sprostować pewną informację powtarzaną często w Internecie, nawet przez angielską wikipedię, jakoby model ten pojawił się również w specjalnym i bardzo rzadkim wydaniu promującym film “Men in Black”. Owa konsola ma być czarna, a na jej klapce znajdować się logo MIB. W sieci można znaleźć nawet jej zdjęciana dowód. Nie jest to jednak oficjalny produkt Sony, a prawdopodobnie zmodyfikowany przez samych twórców gry podstawowy model SCPH-5552 do którego dobrano pada i dołączono grę w specjalnym wydaniu. Konsolę prawdopodobnie wykorzystywano do promocji, jednak ciężko ją zaliczać do grona pełnoprawnych wydań pierwszego PlayStation.

ps1_men_in_black
“Mityczny” model PlayStation SCPH-5552 w edycji Men in Black
Zobacz więcej podobnych artykułów
Zobacz więcej tekstów napisanych przez Bodzio
 • playstation lucky pack baner 320x220 - Wyjątkowy zestaw PlayStation "Lucky Pack"

  Wyjątkowy zestaw PlayStation “Lucky Pack”

  Na przestrzeni kilku lat w Europie pojawiło się w sumie siedem podstawowych mode…
 • psone scph 102 baner 320x220 - [SCPH-102] PS one

  [SCPH-102] PS one

  PS one SCPH-102 to ostatni model PlayStation, który w porównaniu do poprzedn…
 • playstation scph 1000 baner 320x220 - [SCPH-1000] PlayStation

  [SCPH-1000] PlayStation

  PlayStation SCPH-1000 to prawdziwy skarb wśród klasycznych modeli szaraka, kt&…
Zobacz więcej z kategorii Konsole podstawowe

2 komentarze

 1. Bodzio

  Tomcio

  19 września 2015 o 09:34

  Kolejny ciekawy i wartościowy artykuł. To między innymi dzięki takim tekstom StrefaPSX na stałe zagościła w moich “Ulubionych”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.