W połowie 1997 roku do kin na całym świecie trafiła pierwsza odsłona przygód „Facetów w czerni”, w której główne role zagrali Tommy Lee Jones oraz Will Smith. W filmie wcielili się oni w role tajnych agentów o pseudonimach K i J, reprezentujących agencję Men in Black, zajmującą się opieką nad obecnymi na Ziemi przybyszami z innych galaktyk oraz ochroną naszej planety przed zagrożeniami płynącymi z kosmosu. Ciekawy scenariusz, humor, gra aktorska, oraz przede wszystkim świetna charakteryzacja sprawiły, że film ten bardzo szybko stał się jednym z najbardziej kasowych tytułów 1997 roku, ustępując na świecie w zasadzie jedynie sequelowi Parku Jurajskiego oraz kultowemu Titanicowi.[i]

men in black film - Limitowana edycja PlayStation Men in Black
Plakat filmowy “Men in Black” z 1997 roku.

Sukces filmu postanowiła wykorzystać również branża gier wideo. Premiera Men in Black: The Game została zapowiedziana na listopad 1997 roku i miała się zbiegnąć z wydaniem „Facetów w czerni” na kasetach VHS. To miało dodatkowo nakręcić jej sprzedać. Men in Black: The Game zostało stworzone przez Gigawatt Studios, a wydane przez SouthPeak Interactive Corporation w Ameryce, jedynie w wersji na komputery klasy PC.[ii] Mimo iż za dystrybucję filmu odpowiadało Sony, a właściwie Sony Pictures Entertainment, to nie właściciele PlayStation, ale właśnie posiadacze komputerów mogli jako pierwsi zagrać w wirtualne przygody tajnych agentów MiB. Wydawało się, że kwestią czasu jest port tej gry na pierwszą konsolę Sony. Niestety tytuł ten podobnie jak większość gier opartych w tamtych czasach o filmy, nie wybijał się niczym ponad przeciętność i został surowo oceniony przez recenzentów. To sprawiło, że jego port na PlayStation stanął pod dużym znakiem zapytania i ostatecznie w Ameryce nigdy się nie pojawił.

Na tym historia Men in Black: The Game mogłaby się już skończyć, gdyby nie fakt, że w 1998 roku po tytuł ten postanowiło sięgnąć brytyjskie studio Gremlin Interactive. Gra mimo swoich wielu wad, sprzedawała się całkiem dobrze w Ameryce, a wszystko za sprawą jej rozpoznawalnego tytułu. Brytyjczycy chcieli wykorzystać ten atut i na nim trochę zarobić. Tak też doszło do wydania gry w Europie, najpierw na PC, a następnie w drugiej połowie 1998 roku na PlayStation. W ten sposób Men in Black: The Game stało się w przypadku wersji na PSX tytułem ekskluzywnym dla Starego Kontynentu.[iii]

gremlin interactive logo - Limitowana edycja PlayStation Men in Black
Logo Gremlin Interactive

Europejska wersja Men in Black: The Game na PC oraz PSX w zasadzie nie różniła się niczym od wydania ze Stanów Zjednoczonych i nie została zbyt dobrze przyjęta przez graczy. Wersja na PlayStation otrzymała w naszym kraju ocenę 5/10 w magazynie PSX Extreme i nawet Oficjalny PlayStation Magazyn przyznał jej zaledwie „czwórkę”. Czas nie sprzyjał premierze gry, gdyż zainteresowanie „Facetami w czerni” rok po premierze filmu w Europie nie było już tak duże, jak choćby kilka miesięcy wcześniej. W związku z tym Gremlin Interactive postanowiło dołożyć wszelkich starań by Men in Black: The Game sprzedało się dobrze, przynajmniej w Wielkiej Brytanii. W tym celu postanowiono przygotować specjalną, limitowaną edycję konsoli, którą można było wygrać w  różnego rodzaju konkursach.

men in black cover - Limitowana edycja PlayStation Men in Black
Okładka Men in Black: The Game

PlayStation Men in Black Limited Edition to jeden z najbardziej tajemniczych, a zarazem dość znanych, limitowanych modeli pierwszej konsoli Sony. Wszystko za sprawą Wikipedii, na której przez lata konsola ta figurowała w wykazie sklepowych modeli PlayStation oraz za sprawą jej pojedynczego zdjęcia, które od wielu lat krąży po sieci, jako ilustracja dla tego modelu.

playstation men in black limited - Limitowana edycja PlayStation Men in Black
PlayStation Men in Black Limited Edition

Przedstawia ono czarną konsolę PlayStation z pudełkiem i charakterystycznym, białym logo Men in Black, wraz z dołączonym do zestawu czarnym kontrolerem oraz grą oprawioną w ramkę, z autografami najprawdopodobniej jej twórców lub być może po prostu samych aktorów, wcielających się w główne postacie w filmie. Po pudełku zestawu widać jednak od razu, że nie jest to oficjalne wydanie Sony, ale przygotowany przez Gremlin Interactive zestaw, oparty o klasyczny model PlayStation o oznaczeniu SCPH-5552. W związku z tym dobrze, że zniknął on już ze wspomnianego wcześniej zestawienia w Wikipedii. W tym przypadku powtórzono bowiem historię podobną do losów innej tego typu konsoli, a mianowicie PlayStation Jordan Limited Edition oraz PlayStation Paul Smith’s Jeans Limited Edition, które zostały wydane pod koniec 1997 roku, przy okazji premiery F1 ’97, z tą różnicą, że ich pojawienie miało dużo większy rozmach, gdyż było organizowane przez samo Sony. W obu przypadkach jednak zdecydowano się na wzięcie podstawowego modelu PlayStation i odpowiednie dopasowanie go wybranej gry. W przypadku PlayStation Men in Black Limited Edition nie mogło być inaczej i do pomalowania konsoli wybrano oczywiście kolor czarny.

ps1 men in black limited 01 - Limitowana edycja PlayStation Men in Black
Konsola PlayStation Men in Black Limited Edition

W porównaniu do edycji Jordan, konsola Men in Black Limited Edition ma czarną zarówno górną, jak i dolną obudowę. W jej centrum znajduje się charakterystyczne logo MiB, jednak podobnie jak w przypadku konsol wydanych przy okazji premier F1 ’97, jej porty padów pozostały w oryginalnym, szarym kolorze. Zapewne w obu przypadkach chodziło o kwestie estetyczne, gdyż ciągłe wsadzanie i wyciąganie kart pamięci czy padów z gniazd, na pewno niekorzystnie działałoby na samą farbę. Udało mi się uzyskać dostęp do większej liczby zdjęć tego unikatowego modelu i uzyskać zgodę na ich publikację, tak więc od teraz możecie ją wreszcie zobaczyć w pełnej okazałości.

Niestety mimo wnikliwych poszukiwań nie udało mi się znaleźć w żadnym źródle pisanym wzmianki na temat pełnych losów tego wyjątkowego wydania PlayStation. To co wiemy na pewno to fakt, że pojawiło się ono jedynie w Wielkiej Brytanii i było nagrodą w jakimś konkursie lub konkursach, organizowanych przez Gremlin Interactive. Jedna ze stron z wariantami kolorystycznymi konsol podaje, że stworzono jedynie jeden egzemplarz PlayStation Men in Black Limited Edition, ale raczej na pewno jest to błędna informacja i było ich znacznie więcej. Konsolę tę możecie zobaczyć również na materiale wideo na YouTube, nagranym przez jednego z jej posiadaczy. Co ciekawe w tym przypadku do jej wykonania wykorzystano model SCPH-5502.

Filmik ten jest warty obejrzenia, aczkolwiek większość stwierdzeń w nim zawartych wydaje się być błędnych. Konsola nie mogła być związana z premierą filmu, tylko z samą grą, i nie wydano jej w 1997 roku, ale rok później. Co do dokładnej liczby jej egzemplarzy to pod tym materiałem wideo pojawił się dość ciekawy i w mojej ocenie wiarygodny komentarz w którym niejaki BiGC0L GAMER pisze, że w dzieciństwie wygrał jedną z tych konsol w konkursie, organizowanym za pośrednictwem radia Lincs FM. BIGC0L mieszka niedaleko Sheffield, a więc miasta w którym swoją siedzibę miało Gremlin Interactive. Co ważne pamięta on również, że w sumie takich konsol do rozdania było sto i liczba ta wydaje się być dość wiarygodna, gdyż raz na jakiś czas na konsole te można natrafić na różnego rodzaju aukcjach.

men in black ps1 - Limitowana edycja PlayStation Men in Black
Wspomniany w materiale komentarz z YT

Wbrew wspomnianemu wcześniej zdjęciu, pokazującemu cały zestaw PlayStation Men in Black Limited Edition – na który składa się pudełko z naklejką MiB, czarna konsola z logo filmu, czarny oficjalny pad i oprawiona w ramkę gra z autografami, autor tego komentarza twierdzi, że osobiście otrzymał konsolę z szarym padem i bez gry. Wbrew pozorom to również może mieć sens, gdyż przygotowanie wielu takich „kompletnych” zestawów dla Gremlin Interactive mogło być dość czasochłonne i niekoniecznie opłacalne. W związku z tym tak naprawdę w takim wydaniu konsola mogła zostać faktycznie przygotowana w jednym egzemplarzu, dla twórców lub na potrzeby jakiego wyjątkowego konkursu, natomiast pozostałe 99 konsol to po prostu podstawowe wydania PlayStation, tyle że z pomalowaną obudową konsoli oraz oczywiście logo MiB.

Na pewno wydanie to jest łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i szczególnie posiadacz tego kompletnego może być bardzo szczęśliwy, że ma taki okaz w swoich zbiorach. Pozostali również mają powody do radości, gdyż mimo iż nie jest to w pełni oficjalne wydanie, to z perspektywy czasu na pewno nabrało sporej, kolekcjonerskiej wartości. Oczywiście w obecnych czasach należy bardzo uważać przy okazji napotkania limitowanej edycji PlayStation Men in Black, gdyż podobnie jak w przypadku edycji Jordan, można się naciąć na zakup podróbki. W tym przypadku dość trudno o 100% pewność, że taki egzemplarz konsoli tak naprawdę pochodzi z 1998 roku. Ktoś mógł przecież zwietrzyć tutaj interes i przygotować swoją własną kopię. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że po lekturze tego materiału, wiedza na temat tej limitowanej wersji konsoli PlayStation będzie większa i być może w przyszłości coś jeszcze na jej temat się tutaj pojawi.

[i] https://www.boxofficemojo.com/yearly/chart/?yr=1997&p=.htm

[ii] https://web.archive.org/web/20021014231825/http://www.cdmag.com/articles/005/010/mib.html

[iii] https://web.archive.org/web/19990209071321/http://www.gremlin.co.uk/gremlin_group_plc.html

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Konsole limitowane
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
3 lat temu

No i z tym artykułem – wszystko jasne! 🙂 Jak zwykle dobry, potwierdzony artykuł!