W połowie 1997 roku do kin na całym świecie trafiła pierwsza odsłona przygód „Facetów w czerni”, w której główne role zagrali Tommy Lee Jones oraz Will Smith. W filmie wcielili się oni w role tajnych agentów o pseudonimach K i J, reprezentujących agencję Men in Black, zajmującą się opieką nad obecnymi na Ziemi przybyszami z innych galaktyk oraz ochroną naszej planety przed zagrożeniami płynącymi z kosmosu. Ciekawy scenariusz, humor, gra aktorska, oraz przede wszystkim świetna charakteryzacja sprawiły, że film ten bardzo szybko stał się jednym z najbardziej kasowych tytułów 1997 roku, ustępując na świecie w zasadzie jedynie sequelowi Parku Jurajskiego oraz kultowemu Titanicowi.[i]

men in black film
Plakat filmowy „Men in Black” z 1997 roku.

Sukces filmu postanowiła wykorzystać również branża gier wideo. Premiera Men in Black: The Game została zapowiedziana na listopad 1997 roku i miała się zbiegnąć z wydaniem „Facetów w czerni” na kasetach VHS. To miało dodatkowo nakręcić jej sprzedać. Men in Black: The Game zostało stworzone przez Gigawatt Studios, a wydane przez SouthPeak Interactive Corporation w Ameryce, jedynie w wersji na komputery klasy PC.[ii] Mimo iż za dystrybucję filmu odpowiadało Sony, a właściwie Sony Pictures Entertainment, to nie właściciele PlayStation, ale właśnie posiadacze komputerów mogli jako pierwsi zagrać w wirtualne przygody tajnych agentów MiB. Wydawało się, że kwestią czasu jest port tej gry na pierwszą konsolę Sony. Niestety tytuł ten podobnie jak większość gier opartych w tamtych czasach o filmy, nie wybijał się niczym ponad przeciętność i został surowo oceniony przez recenzentów. To sprawiło, że jego port na PlayStation stanął pod dużym znakiem zapytania i ostatecznie w Ameryce nigdy się nie pojawił.

Na tym historia Men in Black: The Game mogłaby się już skończyć, gdyby nie fakt, że w 1998 roku po tytuł ten postanowiło sięgnąć brytyjskie studio Gremlin Interactive. Gra mimo swoich wielu wad, sprzedawała się całkiem dobrze w Ameryce, a wszystko za sprawą jej rozpoznawalnego tytułu. Brytyjczycy chcieli wykorzystać ten atut i na nim trochę zarobić. Tak też doszło do wydania gry w Europie, najpierw na PC, a następnie w drugiej połowie 1998 roku na PlayStation. W ten sposób Men in Black: The Game stało się w przypadku wersji na PSX tytułem ekskluzywnym dla Starego Kontynentu.[iii]

gremlin interactive logo
Logo Gremlin Interactive

Europejska wersja Men in Black: The Game na PC oraz PSX w zasadzie nie różniła się niczym od wydania ze Stanów Zjednoczonych i nie została zbyt dobrze przyjęta przez graczy. Wersja na PlayStation otrzymała w naszym kraju ocenę 5/10 w magazynie PSX Extreme i nawet Oficjalny PlayStation Magazyn przyznał jej zaledwie „czwórkę”. Czas nie sprzyjał premierze gry, gdyż zainteresowanie „Facetami w czerni” rok po premierze filmu w Europie nie było już tak duże, jak choćby kilka miesięcy wcześniej. W związku z tym Gremlin Interactive postanowiło dołożyć wszelkich starań by Men in Black: The Game sprzedało się dobrze, przynajmniej w Wielkiej Brytanii. W tym celu postanowiono przygotować specjalną, limitowaną edycję konsoli, którą można było wygrać w  różnego rodzaju konkursach.

men in black cover
Okładka Men in Black: The Game

PlayStation Men in Black Limited Edition to jeden z najbardziej tajemniczych, a zarazem dość znanych, limitowanych modeli pierwszej konsoli Sony. Wszystko za sprawą Wikipedii, na której przez lata konsola ta figurowała w wykazie sklepowych modeli PlayStation oraz za sprawą jej pojedynczego zdjęcia, które od wielu lat krąży po sieci, jako ilustracja dla tego modelu.

playstation men in black limited
PlayStation Men in Black Limited Edition

Przedstawia ono czarną konsolę PlayStation z pudełkiem i charakterystycznym, białym logo Men in Black, wraz z dołączonym do zestawu czarnym kontrolerem oraz grą oprawioną w ramkę, z autografami najprawdopodobniej jej twórców lub być może po prostu samych aktorów, wcielających się w główne postacie w filmie. Po pudełku zestawu widać jednak od razu, że nie jest to oficjalne wydanie Sony, ale przygotowany przez Gremlin Interactive zestaw, oparty o klasyczny model PlayStation o oznaczeniu SCPH-5552. W związku z tym dobrze, że zniknął on już ze wspomnianego wcześniej zestawienia w Wikipedii. W tym przypadku powtórzono bowiem historię podobną do losów innej tego typu konsoli, a mianowicie PlayStation Jordan Limited Edition oraz PlayStation Paul Smith’s Jeans Limited Edition, które zostały wydane pod koniec 1997 roku, przy okazji premiery F1 ’97, z tą różnicą, że ich pojawienie miało dużo większy rozmach, gdyż było organizowane przez samo Sony. W obu przypadkach jednak zdecydowano się na wzięcie podstawowego modelu PlayStation i odpowiednie dopasowanie go wybranej gry. W przypadku PlayStation Men in Black Limited Edition nie mogło być inaczej i do pomalowania konsoli wybrano oczywiście kolor czarny.

ps1 men in black limited 01
Konsola PlayStation Men in Black Limited Edition

W porównaniu do edycji Jordan, konsola Men in Black Limited Edition ma czarną zarówno górną, jak i dolną obudowę. W jej centrum znajduje się charakterystyczne logo MiB, jednak podobnie jak w przypadku konsol wydanych przy okazji premier F1 ’97, jej porty padów pozostały w oryginalnym, szarym kolorze. Zapewne w obu przypadkach chodziło o kwestie estetyczne, gdyż ciągłe wsadzanie i wyciąganie kart pamięci czy padów z gniazd, na pewno niekorzystnie działałoby na samą farbę. Udało mi się uzyskać dostęp do większej liczby zdjęć tego unikatowego modelu i uzyskać zgodę na ich publikację, tak więc od teraz możecie ją wreszcie zobaczyć w pełnej okazałości.

Niestety mimo wnikliwych poszukiwań nie udało mi się znaleźć w żadnym źródle pisanym wzmianki na temat pełnych losów tego wyjątkowego wydania PlayStation. To co wiemy na pewno to fakt, że pojawiło się ono jedynie w Wielkiej Brytanii i było nagrodą w jakimś konkursie lub konkursach, organizowanych przez Gremlin Interactive. Jedna ze stron z wariantami kolorystycznymi konsol podaje, że stworzono jedynie jeden egzemplarz PlayStation Men in Black Limited Edition, ale raczej na pewno jest to błędna informacja i było ich znacznie więcej. Konsolę tę możecie zobaczyć również na materiale wideo na YouTube, nagranym przez jednego z jej posiadaczy. Co ciekawe w tym przypadku do jej wykonania wykorzystano model SCPH-5502.

Filmik ten jest warty obejrzenia, aczkolwiek większość stwierdzeń w nim zawartych wydaje się być błędnych. Konsola nie mogła być związana z premierą filmu, tylko z samą grą, i nie wydano jej w 1997 roku, ale rok później. Co do dokładnej liczby jej egzemplarzy to pod tym materiałem wideo pojawił się dość ciekawy i w mojej ocenie wiarygodny komentarz w którym niejaki BiGC0L GAMER pisze, że w dzieciństwie wygrał jedną z tych konsol w konkursie, organizowanym za pośrednictwem radia Lincs FM. BIGC0L mieszka niedaleko Sheffield, a więc miasta w którym swoją siedzibę miało Gremlin Interactive. Co ważne pamięta on również, że w sumie takich konsol do rozdania było sto i liczba ta wydaje się być dość wiarygodna, gdyż raz na jakiś czas na konsole te można natrafić na różnego rodzaju aukcjach.

men in black ps1
Wspomniany w materiale komentarz z YT

Wbrew wspomnianemu wcześniej zdjęciu, pokazującemu cały zestaw PlayStation Men in Black Limited Edition – na który składa się pudełko z naklejką MiB, czarna konsola z logo filmu, czarny oficjalny pad i oprawiona w ramkę gra z autografami, autor tego komentarza twierdzi, że osobiście otrzymał konsolę z szarym padem i bez gry. Wbrew pozorom to również może mieć sens, gdyż przygotowanie wielu takich „kompletnych” zestawów dla Gremlin Interactive mogło być dość czasochłonne i niekoniecznie opłacalne. W związku z tym tak naprawdę w takim wydaniu konsola mogła zostać faktycznie przygotowana w jednym egzemplarzu, dla twórców lub na potrzeby jakiego wyjątkowego konkursu, natomiast pozostałe 99 konsol to po prostu podstawowe wydania PlayStation, tyle że z pomalowaną obudową konsoli oraz oczywiście logo MiB.

Na pewno wydanie to jest łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i szczególnie posiadacz tego kompletnego może być bardzo szczęśliwy, że ma taki okaz w swoich zbiorach. Pozostali również mają powody do radości, gdyż mimo iż nie jest to w pełni oficjalne wydanie, to z perspektywy czasu na pewno nabrało sporej, kolekcjonerskiej wartości. Oczywiście w obecnych czasach należy bardzo uważać przy okazji napotkania limitowanej edycji PlayStation Men in Black, gdyż podobnie jak w przypadku edycji Jordan, można się naciąć na zakup podróbki. W tym przypadku dość trudno o 100% pewność, że taki egzemplarz konsoli tak naprawdę pochodzi z 1998 roku. Ktoś mógł przecież zwietrzyć tutaj interes i przygotować swoją własną kopię. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że po lekturze tego materiału, wiedza na temat tej limitowanej wersji konsoli PlayStation będzie większa i być może w przyszłości coś jeszcze na jej temat się tutaj pojawi.

[i] https://www.boxofficemojo.com/yearly/chart/?yr=1997&p=.htm

[ii] https://web.archive.org/web/20021014231825/http://www.cdmag.com/articles/005/010/mib.html

[iii] https://web.archive.org/web/19990209071321/http://www.gremlin.co.uk/gremlin_group_plc.html

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole limitowane
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
4 lat temu

No i z tym artykułem – wszystko jasne! 🙂 Jak zwykle dobry, potwierdzony artykuł!