PlayStation SCPH-7502 to już piąta odsłona klasycznego modelu PlayStation, która zawitała do Europy na początku 1999 roku, prawdopodobnie równo z premierą japońskiego odpowiednika, który trafił do sklepów dokładnie 23 stycznia w cenie 15 000 jenów. W Polsce konsolę od samego początku można było kupić w cenie 599zł. W zasadzie pod względem technicznym jest to jedynie nieznacznie udoskonalony odpowiednik poprzedniego modelu SCPH-7002, który pod względem wizualnym oraz wyposażenia nie różni się praktycznie niczym od niego. W opakowaniu konsoli powinniśmy zatem ponownie znaleźć:

  • konsolę PlayStation SCPH-7502
  • kontroler Dual Shock SCPH-1200
  • kabel AV
  • kabel zasilający
  • adapter na eurozłącze
  • komplet instrukcji i ulotek
  • płytę Demo One

Opakowanie PlayStation SCPH-7502 łudząco przypomina to od SCPH-7002. W zasadzie na pierwszy rzut oka nie ma pomiędzy nimi żadnych różnic, a te dostrzeżemy dopiero zaglądając na jego tył, gdzie Sony postanowiło kompletnie wymienić znajdujące się zwykle w tym miejscu screeny niektórych z dostępnych gier na tę konsolę. Mniej znane pozycje takie jak np. G-Police, Porsche Challenge czy Rosco McQueen zastąpiły jedne z najlepszych gier jakie do tamtego momentu ukazały się na PlayStation, a mianowicie Tekken 3, Gran Turismo, Medievil czy choćby Crash Bandicoot 3: Warped.

Sama konsola wizualnie poza oznaczeniem znajdującym się na jej spodzie nie różni się niczym od swoich poprzedników. Jest to dalej ten sam szarak, z dokładnie takim samym układem wyjść i wejść. Skąd zatem inne oznaczenie? Wszystko za sprawą zmian, jakie zaszły we wnętrzu tego modelu. Pierwszą z nich jest zastosowanie zupełnie nowego modelu lasera o oznaczeniu KSM-440AEM, który zastąpił laser KSM-440ADM. W porównaniu do poprzednika laser ten nie posiada plastikowej podstawki, ma znacznie dłuższy kabel zasilający oraz inaczej wyprofilowaną i krótszą taśmę. Więcej o różnicach pomiędzy nimi znajdziesz tutaj. Zmiana lasera i nowe oznaczenie konsoli podyktowane były kolejnymi uproszczeniami na płycie głównej, które miały obniżyć koszty produkcji, a które polegały m.in. na integracji niektórych chipów. To zaś zaowocowało również zmianami w położeniu poszczególnych gniazd i przez to właśnie laser w PlayStation SCPH-7502 posiada dłuższy kabel zasilający niż poprzednik. Także waga konsoli uległa nieznacznej zmianie, spadając z 1,4kg do 1.2kg. Wszystko to doprowadziło do kolejnego spadku ceny konsoli, która była tańsza już na starcie o 3000 jenów od modelu SCPH-7002.

Według niektórych źródeł w modelu SCPH-7502 miano również zastosować nowe rozwiązania antypirackie podczas ładowania gier, które miały utrudniać odpalanie na niej piratów. Informowano o tym m.in. w lutowym numerze PSX Extreme z 1999 roku. Niestety po raz kolejny piraci nie mieli problemów z obejściem tego rozwiązania i konsola szybko została złamana. Poza tym cała reszta pozostała już niezmieniona w stosunku do modelu SCPH-7002. Do konsoli ponownie dodano kontroler Dual Shock SCPH-1200, który był wspierany przez coraz większą liczbę gier. Także bios konsoli pozostawiono w niezmienionej postaci w porównaniu do poprzednika i ponownie był to bios w wersji 4.1, a więc o kolorowym zabarwieniu, który dodawał między innymi do odtwarzacza CD ciekawy wizualizator Sound Scope.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole podstawowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze