W Europie wydano dokładnie siedem rewizji pierwszego PlayStation, razem ze zmniejszonym modelem PS one. Oczywiście mowa o podstawowych modelach konsoli, a nie tych specjalnych jak np. Net Yaroze czy 10 Million Model.  Każdy model PlayStation ma swoje znaki szczególne, które sprawiły że Sony nadało im zupełnie inne oznaczenie. Najczęściej są to zmiany w budowie samej konsoli, a więc w wykorzystanym w niej laserze, biosie, czy też gniazdach. Część z tych różnic dokładnie opisałem na Strefie w tekstach poświęconych charakterystyce laserów oraz biosów. O pozostałych możecie przeczytać m.in. zaglądając do opisów poszczególnych modeli w dziale z konsolami. Dziś przyszła pora na porównanie kolejnego elementu, jakim są opakowania podstawowych modeli PlayStation.

 

SCPH-1002

Pierwszy model PlayStation ma według mnie najładniejsze i najbardziej stylowe opakowanie, oparte japoński model konsoli o oznaczeniu SCPH-3500. Ponieważ jest to pierwszy model konsoli to design tego opakowania miał też wpływ na wygląd pudełek akcesoriów do konsoli, które zostały wykonane w podobnej stylistyce, a więc z ciemnym frontem i tyłem oraz żółtymi bokami na których znajduje się opis zawartości pudełka oraz informacje o akcesoriach dostępnych na konsolę. Co ciekawe model ten występuje również czasami w innym opakowaniu, identycznym do tego od SCPH-5502.

SCPH-5502

W kolejnym modelu konsoli jej opakowanie uległo całkowitemu przeobrażeniu. Zmiana według mnie nie do końca trafiona, gdyż grafika konsoli z przodu mogła być dość myląca, informując o tym, że mamy do czynienia nie z szarą, a białą konsolą. W jego europejskiej wersji postanowiono zostawić jedynie żółte boki. W tym modelu po raz pierwszy za to możemy podziwiać z tyłu screeny gier na PlayStation, które miały zapewne pokazać możliwości konsoli oraz dużą liczbę gier należących do różnych gatunków.

SCPH-5552

Ten model to najbardziej „wypasiony” przedstawiciel rodziny pierwszego PlayStation, który nie przez przypadek dostał przydomek „Value Pack”. Został on wzbogacony o dodatkowy pad oraz kartę pamięci, dzięki czemu gracz nie musiał już praktycznie dokupywać do konsoli żadnych innych akcesoriów. Poza tym największą zmianą w porównaniu do poprzednika była właśnie zmiana opakowania, które kompletnie zmieniono, nadając mu niebieskie zabarwienie. Pudełko to wyznaczyło pewien standard jeśli chodzi o opakowania konsoli, aż do ostatniego modelu w jej klasycznym wariancie.

SCPH-7002

Kolejny model PlayStation jako pierwszy był sprzedawany w zestawie z kontrolerem Dual Shock. Jego pudełko w zasadzie niewiele różni się od poprzednika. Zdecydowano się w nim jedynie na kosmetyczne zmiany polegające głównie na rozjaśnieniu jego niebieskiego zabarwienia.

SCPH-7502

Model ten w zasadzie nie różni się zbyt wiele od poprzednika w kwestii zawartości i wyglądu pudełka. Sony zmieniło w nim przede wszystkim model lasera. Całą reszta pozostała praktycznie bez zmian.

SCPH-9002

Ostatni model klasycznego wariantu PlayStation może poszczycić się bardzo podobnym do dwóch poprzedników pudełkiem z tą różnicą, że zdecydowano się w nim na bardziej błękitny i cieplejszy kolor.

SCPH-102

Na koniec dochodzimy do PS one i tutaj ciekawostka, gdyż konsola ta w Europie sprzedawana była w dwóch różnych opakowaniach – szarym i czarnym. Poza kolorystyką wydania te nie różniły się niczym. Lokalne oddziały Sony sprzedawały również konsolę PS one w zestawach z grami i takie połączenie czasami też miało inne opakowanie o czym może kiedyś jeszcze wspomnę na Strefie.

 

To by było tyle jeśli chodzi o opakowania podstawowych modeli PlayStation. Jak widać były one dość różnorodne. Warto pamiętać, że w zależności od regionu PAL lub NTSC opakowania te mogły wyglądać zupełnie inaczej, czego doskonałym przykładem jest choćby pierwszy model PlayStation SCPH-1000, który sprzedawano w Japonii.

  • niestandardowe 1002

    Niestandardowe wydanie PlayStation SCPH-1002

    Pierwszy, europejski model konsoli PlayStation, o oznaczeniu SCPH-1002, zadebiutował na St…
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Sox
Sox
10 lat temu

Mój SCPH-102 towarzyszy mi już od prawie 15 lat, ale płytki z demem nigdy przy nim nie było, przynajmniej nie pamiętam by takowa przy nim się znajdowała. 🙂

Morden
Odpowiedz  Janusz
10 lat temu

Odnosnie kabla antenowego, dolaczany byl rowniez do konsol sprzedawanych na rynku skandynawskim. Oczywiscie do czasu, ale w przeciwienstwie do konsol z rynku polskiego, byl on podstawowym kablem we wczesnych modelach.

Co do pierwszego modelu PlayStation, jego dystrybucja w Polsce zajmowala sie siec komputerowych salonow Optimus.

Morden
10 lat temu

Konkretnego i w stu procentach wiarygodnego zrodla nie podam, ale zarowno ja, jak i wiekszosc osob, ktore zdecydowaly sie na zakup PlayStation w okolicach wejscia konsoli na polski rynek, zmuszona byla udac sie do Optimusa. Autoryzowany sklep Sony jej nie mial [czy tez moze mial za malo / dostal za pozno / nie mial wylacznosci na dystrybucje].

Pamietam, ze Optimus konsole rowniez reklamowal, jako czesc asortymentu. Mozliwe, ze byli wspoldystrybutorem, badz autoryzowanym sprzedawca, ale byli doskonale zaopatrzeni, wygrywajac pod tym wzgledem z samym Sony.

Mieli rowniez Saturna i N64, ale nie ma w tym nic dziwnego, bo byli przeciez siecia sprzedajaca komputery i sprzet do grania.

Jak by nie bylo, w moim swiecie, gdy ktos pytal gdzie kupic PlayStation, odpowiadalo sie Optimus. Mowie tu oczywiscie o samych poczatkach, bo nie minelo lat kilka i konsole kupic mozna bylo na straganie.

Morden
10 lat temu

Cala ta sytuacja z oficjalna dystrybucja jest co najmniej dziwna, poniewaz oficjalnym dystrybutorem powinno byc domyslnie samo Sony. Inni mogli byc co najwyzej autoryzowanymi sprzedawcami.

Pomyslalem, ze odpowiedzi na pytania zwiazane z dystrybucja najlatwiej bedzie znalezc w prasie branzowej z konca ’95 / poczatku ’06 i prosze. Okazuje sie, ze „oficjalnym” dystrybutorem PlayStation na Polske byla firma Lanser, ktora sprzedaz konsoli rozpoczela w styczniu ’96.

Troche to dziwne, bo nie znam nikogo, kto konsole zamawial z Lansera. I czym tak naprawde jest oficjalna dystrybucja na Polske w przypadku ogolnodostepnego produktu? Wystarczy spojrzec na ogloszenia sklepow komputerowych i growych. Praktycznie od samego poczatku konsole kupic mozna bylo we wszystkich wiekszych sklepach, ktore w ofercie mialy rowniez konsole konkurencji.

Notka z Secret Service 01 / ’96
Reklama z Secret Service 02 / ’96

W numerze SS z lutego 1996 obecne sa reklamy innych sklepow, ktore rowniez prowadzily sprzedaz PlayStation, wiec „oficjalna dystrybucje” traktuje bardziej jako chwyt reklamowy, bo czym w takim razie byly oficjalne sklepy sprzetow Sony, w ktorych konsola rowniez sie pojawila? Zagadka nadal pozostaje Optimus. Musialbym pogrzebac w archiwach, ale jak mowilem, siec sprzedawala konsole zanim „oficjalny” Lanser zdazyl sie rozpedzic.

P.S. – Mozliwe, ze Lanser byl pierwszym dystrybutorem, ktory konsole sprzedawal z polskimi papierami, ale tu ponownie pojawia sie pytanie o role sklepow Sony.

Erdo
Erdo
10 lat temu

W moim przypadku (początek roku 1999) model SCPH-5552 z jednym padem „klasycznym”, bez memorki, z Demo 1 z Tekkenem 3 itd. kupiony został za 600 zł. Wydaje mi się, że niekoniecznie model ten musiał lądować w value packu. Tak czy siak, z punktu widzenia czasu widzę, że ktoś nas chyba delikatnie zrobił w wała, szczególnie w kwestii pada, no ale tak to było w niektórych sklepach :). Ważne, że działa do dziś.