ASCiiWARE asciiPad NO. 8100E to jeden z nielicznych licencjonowanych padów do PlayStation, który ukazał się w europejskiej dystrybucji. Pad podobnie jak opisywany już wcześniej na Strefie Arcade Stick został stworzony przez japońską firmę ASCII, która swego czasu sławiła się tworzeniem wysokiej klasy kontrolerów do różnych konsol. W zasadzie asciiPad to uproszczona wersja innego kontrolera od ASCII, stworzonego z myślą o PlayStation, który również ukazał się w Europie, a mianowicie ASCiiWARE Specialized asciiPad o oznaczeniu SLEH-0001. Pad ten konstrukcją bardzo przypomina opisywany tutaj kontroler, tyle że został on wzbogacony o dodatkowe przełączniki, pozwalające na manualne ustawienie opcji Turbo, w odniesieniu do każdego z 8 podstawowych przycisków pada, a także przycisk odpowiadający za ustawienie opcji Slow Motion.

psx_asciipad_23

Nie do końca wiadomo, który z tych padów pojawił się w sklepach jako pierwszy. Wszystko za sprawą dość nietypowego oznaczenia jakie nadano zwykłemu padowi – asciiPad, który chyba jako jedyny licencjonowany kontroler do PSXa w Europie nie posiada nadanego oznaczenia SLEH/SCEH. Brak oficjalnego numeru SLEH jest dość niezrozumiały, zwłaszcza że w Japonii oba te kontrolery posiadają takowe oznaczenie, a mianowicie asciiPad ma numer SLPH-00038, a Specialized asciiPad SLPH-00005. Owa numeracja może wskazywać, że to bohater tego wpisu, a więc zwykły asciiPad powstał jednak jako drugi w kolejności.

Kontroler asciiPad został zapakowany w box, który wyglądem wpisuje się w stylistykę większości oficjalnych, jak i licencjonowanych, akcesoriów z tamtego okresu, bazujących na pudełku od pierwszego modelu konsoli PlayStation SCPH-1002 wydanego w Europie. Znajdziemy więc na nim charakterystyczny czarny kolor na froncie i tyle oraz żółte brzegi z prawej i lewej strony, oczywiście z grafikami prezentującymi sam pad i opatrzonymi logiem PlayStation.

Sony bardzo często zlecało produkcję dodatkowych akcesoriów firmie ASCII, wiedząc że gwarantuje ona wysoką jakość. Nie inaczej jest też w przypadku asciiPad’a. Został on wykonany z bardzo dobrej jakości plastiku, kolorystycznie dobranego do obudowy konsoli. Oczywiście pierwsze co rzuca się w oczy w przypadku tego pada to jego dość ciekawy kształt, przypominający trochę rogala o dość ostrych końcach. Nie ukrywam, że w porównaniu do klasycznego pada do PSXa, asciiPad na początku dość dziwnie leży w dłoniach, ale szybko można się do niego przyzwyczaić.

Pad posiada 8 podstawowych przycisków z których 6 zmieniło swój kształt w porównaniu do pada Sony, chodzi o przyciski Start, Select oraz L1, L2 i R1, R2. W przypadku tych ostatnich zdecydowano się na dość ryzykowny zabieg zastosowania dłuższych (3 centymetrowych), ale za to bardzo wąskich bo 5 milimetrowych przycisków, z których każdy wygląda tak samo. W moim odczuciu nie był to dobry pomysł gdyż przy grach wymagających zarówno obsługi L1, R1 jak i L2, R2 czasem idzie się pogubić i nie trafić w odpowiedni przycisk. Natomiast na pochwałę zasługują pozostałe przyciski i krzyżak, które są bardzo wygodne i wyraźnie czuć w nich moment nacisku. Długość kabla w padzie wynosi ok. 230 centymetrów, a więc jest wystarczająca.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria SLEH
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Tomcio
9 lat temu

Wspaniałe zdjęcia i ciekawa historia pada. Dziękuję serdecznie za interesujący wpis 🙂

Alistar
Alistar
8 lat temu

Mam ten drugi pad i ma symbol SCEH-0001. Jak chcecie mogę przesłać fotki. I serdecznie dziękuję za informaje, bo nie wiedziałem, że mam takie cacko w domu.

Alistar
Alistar
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

O przepraszam ale mój symbol jest SCEH-0001, zobacz tu https://www.facebook.com/AllOldCom/?ref=hl

Chudy
Chudy
8 lat temu

Kiedyś miałem okazje zagrać klasyczną wersją asciiPad, brat miał go dołączonego do konsoli, ale chyba był to zestaw ze szwedzkiej dystrybucji. Pamiętam tylko dziwne pod względem kształtu przyciski L1, L2, R1, R2, które mimo to działały przyzwoicie.
Czy zamierzasz poświęcić jeden z wpisów na pady Hori? Ta firma produkowała w Japonii pod własną marką licencjonowane pady Sony, w tym przedłużane wersje modelu cyfrowego (bez analogów) , które wg mnie są wygodniejsze w grze, a o których chyba mało fanów PlayStation wie 🙂