ASCiiWARE Specialized asciiPad SLEH-0001 / SCEH-0001 to według numeracji pierwszy, licencjonowany kontroler stworzony z myślą o PlayStation, który pojawił się na europejskim rynku w 1995 roku. Pad został stworzony przez japońską firmę ASCII, która swego czasu specjalizowała się w produkcji dobrej jakości kontrolerów na różne platformy, a wyprodukowany został w Chinach. Specialized asciiPad to rozbudowana wersja opisywanego już na Strefie pada o nazwie asciiPad, który jakimś cudem nie doczekał się oficjalnej numeracji. Jego nowsza wersja została stworzona dla bardziej zaawansowanych graczy, którym nie wystarczało domyślne ustawienie przycisków klasycznego kontrolera, i stąd też dodanie do nazwy słowa „Specialized”.

ascii_specialized_pad

ASCiiWARE Specialized asciiPad w zasadzie kształtem nie różni się zbyt wiele od uboższego w funkcje brata. Wciąż jest to ta sama bryła, którą wzbogacono jedynie o niewielką przestrzeń w miejscu, z którego uprzednio wychodził kabel. Przez taki zabieg bryła pada się zaokrągliła. Podstawowe przyciski na padzie nie zostały zmienione i wyglądają w zasadzie tak samo jak w zwykłym asciiPad. Kontroler ten wzbogacono natomiast o specjalne przełączniki, znane choćby z innego kontrolera od ASCII – opisywanego na Strefie Arcade Stick, pozwalające na dowolne ustawienie opcji Turbo, w odniesieniu do każdego z 8 podstawowych przycisków pada. Dzięki możliwości ustawienia tej opcji przykładowo w shmupach nie musimy bez przerwy naciskać przycisku odpowiadającego za strzał. Ponadto do pada dodano przełącznik Slow, który według opisu z pudełka odpowiada za opcję Slow Motion pozwalającą na zwolnienie akcji, tak by uzyskać jeszcze lepszą precyzję sterowania w danym momencie. Cała reszta to kalka tego co mogliśmy zobaczyć w ASCiiWARE asciiPad.

Z ciekawostek związanych z tym kontrolerem można wymienić fakt, że był on sprzedawany w Europie w dwóch różnych opakowaniach. Pierwszym – klasycznym, czarno-żółtym, nawiązującym bezpośrednio do stylistyki oficjalnych akcesoriów Sony oraz modelu konsoli SCPH-1002, charakterystycznej dla początków PlayStation w Europie, a także drugim – znacznie odbiegającym od standardów, a mianowicie niebiesko-granatowym opakowaniem z grafiką pada w środku. Podobnie jak w przypadku Arcade Stick od ASCiiWARE, pad ten występuje w dwóch wariantach, które różnią się między sobą jedynie oznaczeniem. Początkowo sprzedawano go z oznaczeniem SCEH-0001, który następnie zastąpiono SLEH-0001.

ASCiiWARE Specialized asciiPad zanim ukazał się w Europie to rzecz jasna zadebiutował również w Japonii, gdzie przyjął oznaczenie SLPH-00005. W sumie nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że jego japońska wersja miała zupełnie inny krzyżak, a mianowicie taki w którym ramiona miały praktycznie minimalną długość, za to zdecydowanie większą szerokość. Wydaje się, że taka konstrukcja musiała być dość niewygodna, a takim padem na pewno było ciężko sterować, gdyż palce po nim mogły się łatwo ślizgać. Zapewne wpłynęło to na decyzję ASCII o poprawieniu jego formy i stąd też w Europie mogliśmy się już cieszyć z poprawionej wersji pada z nowym krzyżakiem.

ascii_specialized_pad_2

Zdjęcia pada udostępnił Mareczek720.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria SLEH
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze