Pierwsze kontrolery stworzone z myślą o PlayStation (SCPH-1010) posiadały przewody o długości zaledwie jednego metra. Na szczęście stosunkowo szybko zostały one wyparte przez pady (SCPH-1080), w których długość przewodu została zwiększona dwukrotnie. To właśnie ponad dwumetrowy przewód w kontrolerach do PlayStation oraz PlayStation 2 okazał się pewnym standardem, obecnym zarówno w oficjalnych, jak i nieoficjalnych akcesoriach. Długość ta zapewnia komfortową rozgrywkę w różnych warunkach, ale nie zawsze jest wystarczająca. W takim przypadku z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju przedłużacze przewodów do padów, którym poświęcimy ten wpis.

Przedłużacz przewodu do pada spełnia w zasadzie jedną, podstawą rolę, a mianowicie wydłuża przewód kontrolera, najczęściej o mniej więcej dodatkowe dwa metry. Takie wydłużenie daje duże pole do popisu i rotacji jeżeli chodzi o położenie gracza przed ekranem telewizora. Sam od dłuższego czasu korzystam z dobrodziejstw takiego przedłużacza, więc wiem o czym piszę. Dzięki niemu mogę komfortowo wyłożyć się na łóżku i w pozycji leżącej ogrywać ulubione tytuły na PlayStation bez obawy, że w przypływie złości przypadkiem ściągnę konsolę z szafki.

Przedłużacz przewodu do pada jest kompatybilny zarówno z konsolą PlayStation, jak i PlayStation 2, a także ze wszystkimi kontrolerami na oba te systemy. Tak przynajmniej jest z posiadanym przeze mnie przedłużaczem, który współpracuje zarówno ze standardowymi kontrolerami, jak i tymi bardziej zmyślnymi, pokroju neGcon czy JoGcon. Co ważne, przedłużacze tego typu dają również radę z wibracjami, więc bez obaw można z nich korzystać tak jakby wybrany kontroler faktycznie miał dwa razy dłuższy przewód. Jeżeli długość przewodu kontrolera z przedłużaczem wciąż okaże się dla nas niewystarczająca to nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać do podłączenia kilka przedłużaczy, a to w zasadzie daje nam nieograniczone pole do popisu w przypadku długości kabla od kontrolera.

Obecnie przedłużacze można najczęściej kupić w czarnej kolorystyce, dopasowanej do konsoli PlayStation 2, ale przeglądając allegro czy olx można również natrafić na przewody o szarym zabarwieniu, które najczęściej pamiętają jeszcze czasy pierwszego PlayStation, a nawet takowe dopasowane do konsoli PS one, czyli bardzo jasno szare, wręcz białe. Przedłużacze czasami różnią się między sobą. Zazwyczaj te lepiej wykonane posiadają grubszy przewód, a także pierścienie ferrytowe, które od razu rzucają się w oczy. Niemniej różnice te nie mają większego wpływu na ich działanie. Przedłużacze do padów były dość popularne w czasach PSX oraz PS2. Sony nigdy nie zajęło się ich oficjalną sprzedażą, pozostawiając produkcję przedłużaczy zewnętrznym firmom. Ich ceny najczęściej wahały się w przedziale 30-40zł. Obecnie za najprostszy i najpopularniejszy przedłużacz Made in China musimy wyłożyć ok. 10zł.

Najważniejsze cechy przedłużacza to:

  • wydłuża przewód kontrolera o mniej więcej 2 metry
  • jest kompatybilny z PlayStation oraz PlayStation 2
  • współpracuje ze wszystkimi kontrolerami
  • „przepuszcza” wibracje
  • kosztuje około 10zł
  • można go łączyć z innymi przedłużaczami
  • obecnie najczęściej występuje w czarnej kolorystyce, choć można go znaleźć również w kolorach wzorowanych na PSX lub PS one
  • był i jest produkowany przez zewnętrzne firmy, Sony nigdy nie zajmowało się ich produkcją
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria MIX
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Quake96
Quake96
6 lat temu

Mam praktycznie identyczny przedłużacz do pada jak ten ze zdjęć. Kupiłem go w zeszłym roku, jako nowy za jedyne 5zł. Przydatna rzecz 😀