Karta pamięci SCPH-2020 to jeden z najrzadszych wariantów popularnej „memorki”, oczywiście obok rocznicowej karty pamięci, wydanej z okazji sprzedaży 10 milionów egzemplarzy konsol PlayStation. Swoją wyjątkowość karta zawdzięcza przede wszystkim miejscu w jakim została ona wydana, a mowa o Australii, która choć należała do regionu PAL, a więc takiego jak Europa, to w czasach pierwszego PlayStation posiadała również pewną autonomię, wyrażaną choćby w specyficznych opakowaniach gier, o których możecie przeczytać na Strefie tutaj. Nie inaczej było z niektórymi akcesoriami, które w porównaniu do tych z kontynentalnej Europy różniły się od nich nieznacznie.

Jednym z takich przykładów jest właśnie karta pamięci o oznaczeniu SCPH-2020, która pojawiła się na rynku jako ostatnia spośród wszystkich „memorek”. Jej premiera miała miejsce w listopadzie 2002 roku i była związana z debiutem ekranu do PS one na rynku australijskim. Tamtejszy oddział Sony chciał wykorzystać ten fakt i zachęcić jak największą liczbę graczy do zakupu ostatniego modelu pierwszego PlayStation, który choć w Europie był już w odwrocie na rzecz PlayStation 2, to w Australii miał się wciąż bardzo dobrze. Pojawienie się ekranu i zupełnie nowej memorki miało nakręcić sprzedaż konsoli podczas świąt i zamknąć pewien etap związany z obecnością PSXa na tamtym rynku.

Ostatni model karty pamięci od Sony zyskał zupełnie nowe oznaczenie SCPH-2020, które miało podkreślić kluczową zmianę do jakiej doszło w budowie tej karty pamięci, a chodzi o zwiększenie jej pojemności z jednego megabita do dwóch megabitów. Dzięki temu na karcie można było zapisać nie 15, a 30 bloków. Zmiana była wymuszona przez samych graczy oraz zewnętrze firmy, które już od kilku lat oferowały zamienniki kart pamięci oferujące nawet po 60 lub 120 bloków. Oryginalna karta Sony o oznaczeniu SCPH-1020 już dawno przestała wystarczać graczom, więc zabieg ten wydawał się jak najbardziej zasadny.

memory card 2megabit - Prima Aprilis - [SCPH-2020] Karta pamięci / Memory card
Front opakowania z kartą SCPH-2020

Aby uzyskać dostęp do dodatkowych bloków w karcie pamięci o oznaczeniu SCPH-2020 wystarczy wcisnąć na padzie w menadżerze kombinację przycisków L1+L2 lub R1+R2. W porównaniu do poprzedniego modelu, karta ta posiada nieznacznie zmodyfikowaną czcionkę na froncie, dostosowaną kolorystycznie do konsoli PS one. Zapakowano ją również w zupełnie inne opakowanie. Widać tutaj cięcie kosztów po stronie Sony, które na początku wydawało karty w tekturowym pudełku, z protektorem, instrukcją i naklejkami, a następnie przeszło na plastikowe blistry bez żadnej zawartości, by wreszcie skończyć jak widać na zwykłej folii. Taka zmiana nie powinna jednak dziwić, w 2002 roku postrzegano PS one jako budżetowy wariant dla osób, których do tej pory nie było stać na zakup konsoli, a takich w Australii nie brakowało.

Tę budżetowość widać w wykonaniu opakowania karty pamięci, ale przede wszystkim w pomyłce jaką popełniono przy jej oznaczeniu. Jak widać na zdjęciu z przodu zapomniano zmienić stare oznaczenie SCPH-1020, na nowe SCPH-2020, które znajduje się na tyle. Nie jest to jednak pierwsza taka pomyłka Sony, gdyż już w wariantach kolorystycznych kart pamięci z serii SCPH-119x dochodziło do identycznych pomyłek.

memory card 2020 2 - Prima Aprilis - [SCPH-2020] Karta pamięci / Memory card
Tył opakowania z kartą SCPH-2020

Niestety ciężko dokładnie określić w jakich wariantach kolorystycznych karta ta pojawiła się w Australii. Wszystko przez fakt, że rzadko można ją spotkać w towarzystwie opakowania informującego o jego zawartości. Na pewno karta pojawiła się w kolorze niebieskim, zielonym oraz tym dopasowanym do konsoli PS one, a więc w trzech podstawowych zabarwieniach, które mam nadzieję niedługo trafią na Strefę.

Dziękuję Alexowi za podesłanie fotek i informacji o karcie.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Artykuły

6 komentarzy

 1. pawelw224

  1 kwietnia 2017 o 12:22

  Dobry żarcik prima aprilisowy 😛

  Odpowiedz

 2. mariusz391

  1 kwietnia 2017 o 18:41

  Taaa, ci Australijczycy chyba po pijaku musieli robić opakowanie tej karty skoro w 2002 roku przy logo PlayStation było jeszcze TM a nie R
  Ale plus za prima aprilisowe chęci

  Odpowiedz

 3. psycho_mantis

  1 kwietnia 2017 o 22:19

  Czytając to… przez chwilę się zainteresowałem. Przyglądając się opakowaniu… MADE IN CHINSTRALIA.

  Odpowiedz

 4. Bodzio

  1 kwietnia 2017 o 22:25

  Hehe, oczywiście że to prima aprilisowy żart, ale sami musicie przyznać, że jak na podróbkę to całkiem dopieszczona ta memorka Nawet glutów nie widać 😉 W zeszłym roku jak ktoś nie widział to 1 kwietnia obchodziliśmy tak https://strefapsx.pl/psx-blaster/

  Odpowiedz

 5. Lelox26

  3 kwietnia 2017 o 14:28

  No, ciekawy ten gadżet prima aprilisowy 😛 W zeszłym roku mieliśmy PSX Blaster, a teraz ta karta. Ciekawe co następne, może zaginiony model PSX’a z wbudowanym odtwarzaczem kaset magnetofonowych? xD

  Odpowiedz

  • Bodzio

   3 kwietnia 2017 o 15:20

   W tym miało być coś innego, ale na pewno jeszcze wykorzystam. Zobaczymy za rok, może ktoś zapomni i mi się uda kogoś wkręcić 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.