PlayStation 10 Million Model to niewątpliwie jeden z najrzadszych modeli w historii pierwszej konsoli Sony, o którym marzy chyba każdy kolekcjoner, który w ogóle wie o jego istnieniu. Niestety z racji bardzo ograniczonego nakładu jedynie nieliczni mogą pochwalić się posiadaniem tego modelu PlayStation. Także informacji na jego temat nie znajdziemy zbyt wiele w Internecie. Poniżej znajduje się jego najpełniejsza historia, która choć wymaga jeszcze kilku uzupełnień, stanowi na pewno największe źródło zweryfikowanych informacji na jego temat, jakie można znaleźć w sieci.

Pod koniec 1997 roku japoński oddział Sony zainicjował uroczyste obchody związane z okrągłym jubileuszem jakim było wyprodukowanie i dostarczenie do sklepów w Kraju Kwitnącej Wiśni aż dziesięciu milionów sztuk konsol PlayStation. Początek całej akcji wyznaczono dokładnie na dzień 3 grudnia 1997 roku. Była to nieprzypadkowa data, gdyż jak wiadomo tego dnia, tyle że trzy lata wcześniej, konsola PlayStation zadebiutowała w Japonii. Sony postanowiło godnie uczcić to wydarzenie i wydać z tej okazji specjalny model konsoli PlayStation sygnowany nazwą „10 million model”, który można było wygrać w okolicznościowej loterii organizowanej przez Sony co tydzień począwszy od 3 grudnia, a kończąc na ostatnim dniu 1997 roku.

W sumie z tej okazji przygotowano dokładnie sto konsol PlayStation 10 Million Model, które oparto o architekturę debiutującego wówczas modelu SCPH-700x i takie też oznaczenie (SCPH-7000) zyskały te konsole, które oprócz nazwy wyróżniało coś jeszcze, a mianowicie kolorystyka. Sony postanowiło nareszcie odejść o znanej wszystkim szarości i stworzyć konsolę w zupełnie nowym, granatowym kolorze, który oficjalnie został opisany jako „Midnight Blue”. Nie była to zmiana jedynie kosmetyczna, gdyż uległ jej również materiał z jakiego wyprodukowano obudowę konsoli. Nie był to już twardy plastik, ale specjalny materiał który w dotyku sprawiał wrażenie jak gdyby konsola została obita atłasem. Z podobnego materiału Sony postanowiło zrobić obudowę do Net Yaroze. W porównaniu do klasycznego modelu SCPH-700x, jego limitowany odpowiednik PlayStation 10 Million Model posiadał również inną tabliczkę znamionową, na której poza oznaczeniem konsoli, znalazł się również jej limitowany numer oraz dopisek „10 million model”, wraz z adnotacją iż konsola ta nie podlega sprzedaży. Ponieważ PlayStation SCPH-7000 było pierwszym modelem konsoli, do którego w standardzie dołączano kontroler Dual Shock, także i w jego jubileuszowej edycji o nim nie zapomniano. Dual Shock 10 Million Model SCPH-1200 został dostosowany do wyglądu konsoli w każdym szczególe. Całość zapakowano w bardzo minimalistyczne pod względem kolorystyki, czarne opakowanie.

Specjalna edycja konsoli to nie jedyna nagroda jaką postanowiono przygotować w związku z jubileuszem. Japoński oddział Sony stworzył coś jeszcze, a mianowicie specjalnie z tej okazji wyprodukowano dodatkowo tysiąc kontrolerów Dual Shock w wersji „10 Million Model”. Co ciekawe pady te nie nawiązywały już kolorystyką do samej konsoli, ale były czarne, dokładnie tak jak gdyby pochodziły od konsoli Net Yaroze, która jak wiadomo posiadała jedynie klasyczne kontrolery w tym kolorze.

Dual Shock 10 Million Model SCPH-1200
Dual Shock 10 Million Model SCPH-1200

Kolejnym i zarazem ostatnim akcesorium stworzonym z okazji dziesięciomilionowego jubileuszu w Japonii okazały się karty pamięci w kolorze srebrnym, których tym razem przygotowano, nie sto, nie tysiąc, a dziesięć tysięcy egzemplarzy! Karty podobnie jak pady zapakowano w pudełka nawiązujące stylistyką do tego od konsoli. Całość rozdano szczęśliwcom podczas wspomnianych loterii organizowanych przez cały grudzień.

Memory Card 10 Million Model SCPH-1020EX
Memory Card 10 Million Model SCPH-1020EX

Sony postanowiło nadać obchodom wyprodukowania i dostarczenia do sklepów dziesięciu milionów egzemplarzy konsol PlayStation lokalny charakter. Oznacza to, że w każdym z trzech głównych regionów obchody te miały przypaść w różnych terminach, uzależnionych od momentu opuszczenia magazynów przez dziesięciomilionowy egzemplarz konsoli. Odróżniało to więc te obchody choćby od 20lecia marki PlayStation, które celebrowano globalnie w 2014 roku, bez względu na rzeczywistą datę debiutu konsoli w danym regionie. Lokalne oddziały Sony w Ameryce oraz Europie miały zatem czas aby przygotować się do obchodów, które miały wypaść prawdopodobnie na koniec pierwszego oraz drugiego kwartału 1998 roku. Wydaje się, że centrala Sony w Japonii w grudniu 1997 nie musiała się zbytnio śpieszyć, żeby przygotować specjalne warianty konsoli PlayStation 10 Million Model, w edycjach dostosowanych pod te regiony, a więc w oparciu o modele SCPH-7001 oraz SCPH-7002. No właśnie wydaje się, gdyż przy tej okazji pojawia się jedna z największych ciekawostek związanych z tym wyjątkowym modelem konsoli, a mianowicie jego wersja o nietypowym oznaczeniu SCPH-7000W.

Co odróżnia PlayStation 10 Million Model o oznaczeniu SCPH-7000 od SCPH-7000W? Wbrew pozorom coś więcej niż sama litera „W”, która nie pojawia się tu zresztą przypadkowo. Niestety w porównaniu do omawianego wcześniej modelu, o losach SCPH-7000W ciężko dowiedzieć się czegoś z oficjalnych źródeł Sony. Mimo to, zbitki informacji na jego temat oraz relacje osób z którymi udało mi się skontaktować wydają się układać w logiczną całość. Litera „W” w tym modelu pochodzi zapewne od słowa „worldwide”. Wydaje się, że początkowo Sony planowało stworzyć jeden uniwersalny model PlayStation 10 Million Model w liczbie 300-350 egzemplarzy, a następnie rozprowadzić go w każdym z trzech regionów w równej liczbie po 100 sztuk konsol. Ewentualna nadwyżka, jeżeli takowa była, mogła zostać rozdana partnerom biznesowym lub wykorzystana do celów promocyjnych. Wychodzi zatem na to, że model ten prawdopodobnie powstał jeszcze przed PlayStation 10 Million Model SCPH-7000 choć tego na 100% nie wiemy.

Z racji tego, że PlayStation 10 Million Model SCPH-7000W miał trafić do różnych regionów postanowiono przerobić go tak aby działał on zarówno w Japonii, Ameryce jak i Europie. Bazą dla tego modelu nie był jego zwykły, japoński odpowiednik o oznaczeniu SCPH-7000, ale jego wersja na rynek azjatycki SCPH-7003. Wszystko przez wzgląd na uniwersalny zasilacz jaki montowano w tych konsolach o napięciu 110-240V oraz bios w języku angielskim, które wykorzystano również w PlayStation 10 Million Model SCPH-7000W. Konsola została dodatkowo pozbawiona blokady regionalnej i przystosowana do poprawnego odtwarzania gier z systemów PAL, NTSC-U/C oraz NTSC-J. Cała reszta, a więc kolorystyka oraz pad pozostały niezmienione. Jeżeli chodzi o wyposażenie zestawu to dodano do niego anglojęzyczną instrukcję, a także adapter umożliwiający podpięcie konsoli do gniazdek w Wielkiej Brytanii. Całość zapakowano w pudełko identyczne jak w jubileuszowym modelu SCPH-7000 tyle, że uzupełnione o dodatkowy biały karton.

Wspomniałem iż model ten miał trafić do innych regionów, ale prawdopodobnie tak się nie stało i jego dystrybucja możliwa była jedynie w Japonii. Wszystko ze względu na przepisy prawne, które wymagały uzyskania specjalnych certyfikatów dopuszczenia do użytku w Europie oraz Ameryce. Zmiany w konsoli SCPH-7000W były na tyle poważne, że nie można jej było zakwalifikować jedynie jako kolejnego wariantu klasycznego modelu SCPH-7000. Sony prawdopodobnie o tym zapomniało co doprowadziło do tego, że dystrybucja konsol możliwa była jedynie w Japonii, gdzie prawo nie było tak restrykcyjne. Wszystkie konsole PlayStation 10 Million Model SCPH-7000W na instrukcji posiadają naklejkę z napisem „Tentative” oznaczającą, że model ten był wersją próbną/wstępną konsoli. Zapewne dodano ją później. Taki los modelu SCPH-7000W wydaje się najbardziej prawdopodobny, o czym świadczy choćby to, że Sony w późniejszym czasie wydało również poprawione wersje konsoli na pozostałe rynki. Oczywiście historia ta wymaga jeszcze pełnego potwierdzenia, ale póki co jest to jedyny sensowny trop wyjaśniający istnienie tego modelu. Wychodzi zatem na to, że w Japonii rozprowadzono w sumie nie 100, a 400-450 egzemplarzy jubileuszowej edycji konsoli w wersji SCPH-7000 oraz SCPH-7000W. Jak sytuacja wyglądała na pozostałych rynkach?

Na pewno lokalne oddziały Sony w Ameryce oraz Europie miały do rozdania po 100 egzemplarzy PlayStation 10 Million Model o oznaczeniach SCPH-7001 oraz SCPH-7002. Podobnie jak w przypadku jubileuszowego modelu SCPH-7000 na rynek japoński były to konsole nie różniące się niczym poza kolorystyką od swoich szarych odpowiedników. W porównaniu do modelu SCPH-7000W miały zatem blokadę regionalną i zasilacze dostosowane do jednego standardu, panującego w danym regionie. Wersja europejska konsoli posiadała ponadto przyciski z symbolami, a nie z napisami, charakterystyczne dla naszego regionu. Z racji bardzo małego nakładu na konsole te, a więc PlayStation 10 Million Model SCPH-7000 oraz omawiane SCPH-7001 i SCPH-7002 dużo trudniej natrafić niż na model SCPH-7000W, którego było po prostu więcej.

Limitowaną konsolę PlayStation 10 Million Model w edycji na rynek europejski i amerykański można było wygrać biorąc udział w obchodach organizowanych przez lokalne oddziały Sony. Najwięcej wiemy o wydarzeniach z Ameryki, gdzie już 2 kwietnia 1998 roku ogłoszono sprzedaż dziesięciomilionowego egzemplarza konsoli oraz zapowiedziano specjalne uroczystości z tej okazji, w czasie których można było wygrać limitowane konsole oraz pady Dual Shock, z tą różnicą, że te ostatnie nie były już czarne jak w Japonii, ale granatowe jak i sama konsola. O kartach pamięci ówczesne komunikaty prasowe nie informowały, a przynajmniej na takową wzmiankę nie natrafiłem więc wychodzi na to, że w Stanach Zjednoczonych można było wygrać jedynie sto konsol oraz tysiąc kontrolerów w edycji „10 million model”.

Dual Shock 10 Million Model SCPH-1200
Dual Shock 10 Million Model SCPH-1200

Aby je zdobyć należało wziąć udział w internetowej loterii „PlayStation 10 Million Sweepstakes” o której informowano na stronie Sony Computer Entertainment America.

playstation_10_million_model_americaPonadto amerykański oddział Sony postanowił zorganizować specjalną trasę promocyjną, w dziewięciu miastach w ramach tzw. „PlayStation Mall Tour” w czasie których można było zagrać w najnowsze gry na konsoli, ale także wygrać konsole i kontrolery z edycji 10 million model. Owa trasa odbyła się w następujących miejscach:

Seattle Northgate Shopping Center – 27-29 marca 1998

Sacramento, Calif. Downtown Plaza – 3-5 kwietnia 1998

Portland, Ore. Vancouver Mall – 10-12 kwietnia 1998

Los Angeles Glendale Galleria – 17-19 kwietnia 1998

San Diego Mission Valley Center – 24-26 kwietnia 1998

Phoenix Paradise Valley Center – 1-3 maja 1998

Albuquerque, N.M. Cottonwood Mall – 8-10 maja 1998

Salt Lake City Fashion Place Mall – 15-17 maja 1998

Denver Park Meadows – 22-23 maja 1998

Cała kampania promocyjna związana ze sprzedażą dziesięciomilionowego egzemplarza konsoli w Ameryce trwała do 31 maja 1998 roku. Niestety tradycyjnie już najwięcej problemów miałem ze zbadaniem tego jak sytuacja wyglądała w Europie. Nie będę udawał, że wiem więcej niż wiem, w związku z czym „wątek europejski” wymaga jeszcze rozeznania. Na pewno W Europie pojawiło się 100 sztuk konsol PlayStation 10 Million Model o oznaczeniu SCPH-7002, które jak już wspominałem poza kolorem nie różniły się niczym do szarego modelu SCPH-7002.

W porównaniu do Ameryki pewne jest również to, że na Starym Kontynencie dostępne były jubileuszowe karty pamięci w kolorze srebrnym o oznaczeniu SCPH-1020EX, choć nie wiadomo w jakiej liczbie. Na wzmiankę o specjalnej edycji kontrolera Dual Shock niestety nie natrafiłem. Obchody uroczystości prawdopodobnie miały miejsce w okolicy sierpnia-października 1998 roku i póki co tyle wiem.

Jak widać konsola PlayStation 10 Million Model nie tylko jest bardzo rzadka, ale również niezwykle ciężko było opisać jej losy. W zasadzie opisane tutaj informacje stanowią największe źródło informacji na jej temat. Wszystkie zdjęcia konsoli umieszczone tutaj zostały za zgodą ich autorów, a nie było łatwo je zdobyć. Do wyjaśnienia pozostają jeszcze szczegóły zawirowań wokół modelu SCPH-7000W i jego daty debiutu oraz informacje na tematach obchodów jubileuszu w Europie, które mam nadzieję w przyszłości tu się znajdą.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole limitowane
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
3z
3z
10 lat temu

Nawet nie wiedziałem, że taki model konsolki istniał.. Brawa za szukanie takich ciekawostek! 🙂

Bart
Bart
10 lat temu

Karta pamięci nie jest zwyczajnie szara, tylko srebrna, jak PS2.
Mimo to nie rozumiem, czemu nie zdecydowali się na tożsamy kolor 🙂

Adrian
Adrian
10 lat temu

Gdzieś widziałem, że były też złote PlayStation „10 Million Model”

Angramanah
9 lat temu

Pierwszy zrzut ekranu przypomiał mi o pewnej ciekawostce. Jeszcze 5 lat temu można było dostać się do archiwalnych witryn gier z psxa. Znajdowały się na serwie Playstation. Wystarczyło ręcznie wpisać odpowiedni adres.

PSX_fan
PSX_fan
8 lat temu

Świetny tekst! Wychodzi na to, że nie tylko Net Yaroze umożliwia odtwarzanie gier z różnych regionów bez przeróbki, dobrze wiedzieć bo nigdzie nie znalazłem takich informacji.

hankie
hankie
8 lat temu

Jednak Sony potrafiło stworzyć wersje kolorystyczne konsolki! 🙂 Najciekawsza dla mnie jest faktura tej edycji, różnie opisywana – aksamitna, meszkowa, atłasowa. Idealna byłaby jeszcze barwa np 'alpine white’ w takim wykonaniu.