W czasach pierwszego PlayStation rynek europejski w zasadzie poza Wielką Brytanią był traktowany przez Sony Computer Entertainment trochę po macoszemu, pozostając w tyle, zwłaszcza w kwestiach marketingowych, za Japonią czy Stanami Zjednoczonymi. Widać to choćby na przykładzie liczby i różnorodności licencjonowanych akcesoriów wydanych na poszczególnych rynkach. W Kraju Kwitnącej Wiśni ich liczba oscylowała w okolicach 150, podczas gdy Stary Kontynent mógł poszczycić się niespełna 25 akcesoriami opatrzonymi logo PlayStation, a stworzonymi przez zewnętrzne firmy. Jak dobrze wiecie z ostatniego wpisu, akcesoria wydawane na licencji SCE w Europie otrzymywały oznaczenie SLEH (Sony Licensed Europe Hardware) wraz z odpowiednim numerem. W sumie z tego co udało mi się ustalić jedynie 23 akcesoria mogły poszczycić się takim wyróżnieniem. Pozwalało ono na umieszczanie przez zewnętrzną firmę logo PlayStation na swoich produktach. Ponadto samo SCE promowało tego typu akcesoria na różny sposób, choćby umieszczając o nich informację na tylnej okładce gry. Wyróżnione w ten sposób akcesoria musiały odznaczać się wysoką jakością. Nie każda firma była w stanie sprostać oczekiwaniom SCE lub nie chciała się dzielić zyskami (bo mogło być i tak), w związku z czym w zasadzie większość licencjonowanych akcesoriów przeznaczonych na rynek europejski została stworzona przez trzy firmy, a mianowicie ASCiiWARE (ASCII), Namco czy Konami.

Niewielka liczba licencjonowanych akcesoriów nie powinna jednak nikogo zbytnio martwić, gdyż pośród nich znajdziemy naprawdę wiele perełek. SCE zadbało o to by praktycznie każda z gier, poza tymi w które najlepiej było grać cyfrowym padem lub DualShock’iem, otrzymała opcjonalnie możliwość sterowania innym rodzajem kontrolera i tak pośród tych licencjonowanych znajdziemy zarówno specjalne pady, takie jak neGcon, JoGcon i dwie kierownice stworzone z myślą o grach wyścigowych, jak i arcade stick’i które z powodzeniem powinny zastąpić pad w bijatykach i shmups’ach oraz wreszcie matę do tańczenia czy choćby pistolety pokroju Hyper Blaster i N-Con45. Pośród licencjonowanych akcesoriów znajdziemy również dość futurystycznie wyglądając kontrolery jak choćby rękawicę do sterowania „The Glove” czy intrygujący pad ASCII Sphere 360.

przeglad_licencjonowanych_akcesoriow_z_europy_2

W związku z tym, że w Internecie nie jest łatwo znaleźć pełen przegląd licencjonowanych akcesoriów stworzonych z myślą o pierwszym PlayStation to postanowiłem go przygotować. Wbrew pozorom nie było to takie proste i pomimo wielu godzin pracy nie udało mi się odnaleźć ich wszystkich. Tak jak wspominałem we wpisie o oznaczeniach stosowanych przez SCE nawet samo Sony trochę się chyba pogubiło przy ewidencjonowaniu licencjonowanych akcesoriów. Na początku firma chciała chyba nadawać im oznaczenie SCEH (Sony Computer Europe Hardware) jednak stosunkowo szybko zamieniono je na wspomniane SLEH. Potem znowu w przypadku jednego z akcesoriów nadano mu inne oznaczenie na pudełku, a inne w powszechnym obiegu, by wreszcie w pewnym momencie z czterocyfrowego numeru zrobić pięciocyfrowy. Trochę dużo tych kombinacji, jak na zestawienie na które składają się jedynie 23 pozycje.

W tym zamieszaniu udało mi się jednak połapać, a wspomniana trudność w rozpoznaniu niektórych akcesoriów wynikła z faktu, że SCE umieszczało oznaczenie SLEH bardzo często jedynie na opakowaniu danego akcesorium, a nie na nim samym. W powszechnym obiegu jak nie trudno zaobserwować dominują akcesoria bez pudełek, które albo wyrzucono po zakupie, albo uległy zniszczeniu, w związku z czym czasem trudno było ustalić za czym stoi konkretne oznaczenie. Na szczęście poza w zasadzie 3 wyjątkami udało mi się znaleźć wszystkie licencjonowane akcesoria związane z PlayStation, jakie ukazały się w Europie. Na dowód, że zostały one przeze mnie dobrze skatalogowane postanowiłem zamieścić nie tylko zdjęcie samego akcesorium, ale przede wszystkim fotografię pudełka z oznaczeniem SLEH, tak by raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie poszczególnych oznaczeń. Niektóre z akcesoriów zostały już dokładnie opisane na Strefie wcześniej, a pozostałe pojawiają się na stronie po raz pierwszy. Pełen ich przegląd (poza wspominanymi wyjątkami) możecie znaleźć poniżej.

 

przeglad_licencjonowanych_akcesoriow_z_europy_banner

SLEH-0001/SCEH-0001 ASCIIWARE Specialized asciiPad – alternatywa dla cyfrowego pada, wydana pod dwoma różnymi oznaczeniami SCEH i SLEH. Oba wydania pada poza oznaczeniem różnią się jedynie stylistyką opakowania. Pad o oznaczeniu SCEH-0001 pakowano w niebieskie pudełko, a SLEH-0001 w charakterystyczne dla oficjalnych akcesoriów pudełko o czarno-żółtej stylistyce. Pełen jego opis znajdziesz tutaj.


SLEH-0002/SCEH-0002 ASCIIWARE Specialized Joystick / Arcade Stick – pierwszy z arcade stick’ów stworzonych przez ASCII z myślą o PlayStation. Podobnie jak w przypadku Specialized asciiPad wydany w dwóch różnych opakowaniach – niebieskim (SCEH-0002) oraz czarno-żółtym (SLEH-0002). Pełen jego opis znajdziesz tutaj.


SLEH-0003 neGcon – jeden z najciekawszych licencjonowanych kontrolerów stworzonych przez Namco z myślą o fanach gier wyścigowych. Pełen jego opis znajdziesz tutaj.


SLEH-0004 Namco Arcade Stick – chyba najlepszy pod względem jakości arcade stick, przynajmniej jeśli chodzi o europejski rynek, stworzony oczywiście przez Namco w okolicach premiery Tekkena 3, głównie z myślą o fanach bijatyk.


SLEH-0005 Mad Catz Steering Wheel – pierwsza z oficjalnych kierownic stworzonych przez firmę Mad Catz, a zarazem ostatnie akcesorium w zestawieniu z czterocyfrowym oznaczeniem, którego co ciekawe nie znajdziemy prawdopodobnie na żadnej z gier o czym więcej przeczytacie w opisie oznaczenia SLEH-00006.


SLEH-00005 Konami Hyper Blaster – pistolet do gier stworzony przez Konami. Nie jest może tak dobry jak konkurencyjny produkt firmy Namco (N-Con45), ale i tak daje radę. Być może nie zauważyliście ale jest to pierwsze akcesorium na liście z pięciocyfrowym oznaczeniem (dołożono jedno zero) i w dodatku znowu z „piątką”.


SLEH-00006  Mad Catz Steering Wheel – z tym oznaczeniem miałem dość duży problem, niemniej po własnym śledztwie doszedłem do wniosku, że kryje się pod nim ponownie ta sama kierownica co w przypadku SLEH-0005. Najwyraźniej Sony zarezerwowało wcześniej to oznaczenie dla tej kierownicy, ale jakimś cudem na jego miejsce wskoczył pistolet Konami z dodatkowym zerem. Niemniej aby odróżnić jedno od drugiego, kierownica np. na tylnych okładkach gier otrzymała oznaczenie SLEH-00006, choć na pudełku pozostało SLEH-0005.


SLEH-00007 Namco G-Con45 – chyba najlepszy i najbardziej precyzyjny pistolet stworzony przez Namco z myślą o PlayStation, wydany również w zestawie z takimi grami jak Time Crisis oraz Point Blank. Pełen jego opis znajdziesz tutaj.


SLEH-00008 ASCII Grip – kolejny z tych „ciekawszych” kontrolerów stworzony przez ASCII, który przypomina trochę „gruszkę”. Sterujemy nim przy pomocy jednej ręki i może nam on posłużyć do gry w niektóre strategie, ale przede wszystkim jako uzupełnienie np. myszki podczas rozgrywki w niektóre FPSy.


SLEH-00009 ASCIIWARE Arcade Style Stick – drugi wariant kontrolera arcade stick od ASCII, tym razem jeszcze bardziej zbliżony do tego co mogliśmy znaleźć w salonach gier.


SLEH-00010 ASCIIWARE Enhanced Control Pad – kolejna alternatywa dla cyfrowego pada stworzona przez ASCII i oferująca graczom możliwość programowania poszczególnych przycisków.


SLEH-00011 Resident Evil Pad – pad stworzony w zasadzie wyłącznie z myślą o jednym tytule, a mianowicie Resident Evil. Jest to kolejny kontroler na liście stworzony przez ASCII.


SLEH-00012 The Glove – jeden z najdziwniejszych kontrolerów na PlayStation, a więc futurystyczna rękawica, za pomocą której sterowanie jest na tyle skomplikowane, że jej twórcy postanowili w zestawie z nią udostępniać graczom poradnik nagrany na kasecie VHS. Pełen jej opis znajdziesz tutaj.


SLEH-00013 CD Case – oficjalny pokrowiec na gry.


SLEH-00014 – pierwsza zagadka na liście. Niestety nie znalazłem nigdzie żadnych śladów tego akcesorium, a przede wszystkim opakowania na którym widniało by to oznaczenie. Z racji miejsca na liście obstawiam, że jest to jedna z torb na konsolę, taka cienka z logo PS, ale dopóki nie zobaczę oznaczenia na pudełku lub w gazecie to nie mogę tego stwierdzić na 100%.


SLEH-00015 Console Case – najpopularniejsza chyba torba na konsolę oraz akcesoria.


SLEH-00016 Console Case, Controller + Memory Card – unikatowy zestaw 3 in 1, a więc torba SLEH-00015 wzbogacona o cyfrowy pad oraz kartę pamięci.


SLEH-00017 – kolejna zagadka na liście. Wydaje mi się, że ponownie może to być bardziej jakiś dodatek do konsoli, niż kontroler, być może jakiś pokrowiec lub jeszcze inna torba.


SLEH-00018 ASCII Sphere 360 – kolejny przykład kontrolera udowadniającego, że w V generacji konsol nie można było mówić o nudzie. W zasadzie jest to zwykły pad do którego doczepiono wielgachną kulkę, którą można wykorzystać do sterowania zamiast „krzyżaka” lub analoga. Sądząc po obejrzanych filmikach jest to raczej mało uniwersalne rozwiązanie.


SLEH-00019 Interact V3 Racing Wheel – druga z kierownic w tym zestawieniu, tym razem stworzona przez firmę Interact.


SLEH-00020 JogCon – kolejny kontroler Namco z przeznaczeniem pod gry wyścigowe. W Europie można go było kupić jedynie w zestawie z grą Ridge Racer Type 4. Pełen jego opis znajdziesz tutaj.


SLEH-00021 Beatmania Controller – stworzony przez Konami kontroler pozwala graczom wcielić się w rolę DJa. Oprócz samego miksera do zestawu dołączono również grę o tym samym tytule.


SLEH-00022 – ostatnia już zagadka na liście, ale najbardziej tajemnicza, gdyż tutaj nawet tropu nie mam co może kryć się pod tym oznaczeniem.


SLEH-00023 Official Dance Mat Controller – ostatnie odkryte przeze mnie licencjonowane akcesorium stworzone z myślą o pierwszym PlayStation, a więc oficjalna mata do tańczenia stworzona przez firmę Thrustmaster na zlecenie Sony. Mata została wydana zarówno osobno (rzadsze wydanie) jak i w zestawie z grą taneczną Księga Dżungli. Pełen jej opis znajdziesz tutaj.


Tak oto wygląda przegląd licencjonowanych akcesoriów stworzonych specjalnie z myślą o pierwszym PlayStation. Mam nadzieję w przyszłości uda mi się odnaleźć brakujące akcesoria. Nie będzie to łatwe, ale gdy tylko to nastąpi to na pewno uaktualnię ten wpis. Póki co pozostaje nam delektowanie się tym co zostało już odkryte.

Źródło zdjęć: Część fotografii pochodzi z mojej prywatnej kolekcji, pozostałe najczęściej z różnego rodzaju aukcji, a także strony internetowej blood-is-red.de i zostały tutaj zawarte jedynie w celach poglądowych.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Grzybiarz
8 lat temu

Sleh14 to może to pudełko na gry co było w zestawie? Taki stojak na 10 gier, swoją droga poszukuje

grzybiarz
grzybiarz
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

ktoś tu kiedyś wrzucał, takie czarne, płaskie, kwadratowe z logiem PSXa.:)

axio
axio
8 lat temu

wiele tu brakuje akcesoriów by to nazwać wszystkimi.
szczególnie brakuje takiego urządzenia do sterowania samolotami, taka mysz u dżojstik
na tylnych stronach Playstation Magazynu z 1997 roku widać to peryferie

dzidek
dzidek
8 lat temu

Ciekawy i treściwy artykuł jak zawsze. Ja osobiście czekam na Japońskie akcesoria part II, bo interesują mnie pady hori (takie same jak w SLPH-00029-33 ale krótkie rączki) SLPH-0001xx, czy w ogóle takie istnieją, internet milczy, a ja mam kilka takich padów i nie wiem czy to oryginał od Hori mimo oznaczeń z tyłu

dzidek
dzidek
Odpowiedz  dzidek
8 lat temu

mały edit do mojego komentarza :

SLPH-00029-33 mają krótkie rączki, a te SLPH-00103 (clear), 104 (clear pink), 105 (clear blue) są długie. Jeżeli ktoś jest w stanie zweryfikować te symbole czy istnieją to byłbym wdzięczny

dzidek
dzidek
8 lat temu

Tak, takie jak na zdjęciu. Dziękuje za pomoc. Niedawno dopiero odkryłem stronę, więc gdy będę miał trochę czasu to zarejestruje się na forum i pokażę swoją kolekcyjkę szaraka 😉

repip
8 lat temu

Ciekawy artykuł. Miałem SLEH-0002, bardzo solidna rzecz.

SLEH-00021 Beatmania Controller – pamiętam jak chyba w PSX Extreme robili smaka na to, nigdy jednak nie miałem przyjemności samemu sprawdzić jak się sprawuje.

philipo
philipo
8 lat temu

Świetny artykuł, robisz tu kawał solidnej roboty 😉

grzybiarz
grzybiarz
4 lat temu

https://psxdatacenter.com/psx1cont.html sleh-00022 niby to kontroler.