VGA Football Mat to specyficzny rodzaj maty do gier, która nie jest dedykowana grom tanecznym, jak to zwykle bywa, tylko piłkarskim. Mata została stworzona przez angielską firmę Goodbetterbest Ltd., najprawdopodobniej pod koniec życia konsoli PS one, gdy już na rynku od jakiegoś czasu królowało PlayStation 2. W związku z tym, akcesorium to jest w pełni kompatybilne nie tylko z grami z pierwszego PlayStation, ale również z PlayStation 2, o czym znajdziemy informację na jego opakowaniu. Tego typu maty do gier były bardzo popularne, zwłaszcza na pierwszej konsoli Sony. Wszystko za sprawą automatu Konami Dance Station, który pod koniec lat 90tych rozpoczął prawdziwy boom na gry taneczne, szybko przeniesiony również na rynek konsol.

VGA Football Mat to mata o szerokości 105cm w najszerszym punkcie i 70cm w najwyższym. Jej działanie odbiega nieznacznie od tego z czym możemy spotkać się w przypadku mat tanecznych. W VGA Football Mat przyciski do grania umieszczono bowiem nie w samej macie, ale w jej górnej części i to w formie sensorów, które w teorii wykrywają stopę gracza, gdy tylko się nad którymś z nich pojawi. W teorii, gdyż tak naprawdę należy go dotknąć stopą. Wspomniane przyciski to idąc od lewej strony  kwadrat, na środku kółko oraz z prawej strony krzyżyk. Sterowanie przygotowano pod serię gier FIFA, choć naturalnie matę możemy wykorzystać również do gry w konkurencyjną serię ISS Pro Evolution, pozostałe gry piłkarskie, jak i w ogóle w każdą grę jaka wyszła na PSX. Dla ułatwienia i lepszego rozeznania na macie umieszczono grafiki wyjaśniające za co odpowiada dany przycisk, a więc kolejno za podanie górą, strzał oraz podanie dołem, choć ten graficzny opis tyczy się oczywiście serii FIFA.

Pewnie zastanawiacie się gdzie trójkąt i pozostałe przyciski? Nie znajdziemy ich już na samej macie. Niestety ale by móc z niej korzystać należy jednocześnie sterować również padem. Ten ostatni podpinamy nie tyle do samej konsoli co do gniazda znajdującego się u dołu maty Jest to dość wygodne rozwiązanie, gdyż tak podpięty kontroler nie krępuje pozycji na macie, ani ruchów. Sama mata została wykonana bardzo solidnie i nie można jej w tym względzie za wiele zarzucić.

Największą wadą VGA Football Mat jest fakt, że akcesorium to jest ogromnie niepraktyczne. Jest to nie pierwsze zresztą akcesorium tego typu, stworzone z myślą o PSX, które miało przede wszystkim czarować zamysłem, a niekoniecznie sprawdzać się w działaniu. Mata miała umożliwić graczom pewną formę ruchu i o ile wykorzystanie maty w grach tanecznych ma sens, gdyż polegają one na wklepywaniu kombinacji przycisków, o tyle w grze piłkarskiej, w której liczy się precyzja, szybkość oraz w której trzeba dodatkowo sterować postaciami, jest praktycznie niewykonalne. Owszem mata działa, ale sensory działają topornie i nie zawsze reagują. Wbrew opisowi na opakowaniu na pewno nie mamy do czynienia z natychmiastowym odwzorowaniem naszych ruchów w grze. Sensory najczęściej nie wykrywają ruchu stopy w powietrzu. Należy je dotykać, a to zaś rodzi pytanie czy nie lepiej byłoby po prostu ukryć przyciski w macie, jak w tych tanecznych i przynajmniej mieć pewność, że zadziałają wtedy kiedy trzeba. O ile jeszcze do podań dołem można się jakoś przyzwyczaić, o tyle ogromną trudność sprawiło mi takie korzystanie z maty, by przy strzale nie ładować od raz całej mocy. Niestety mimo chęci nie udało mi się tego ogarnąć. Stojąca pozycja do gry na dłuższą metę też nie ma racji bytu, gdyż już po chwili gracz czuje się nie jak piłkarz, a zwykły tancerz stepu, do tego bardzo sztywny i ograniczony ruchowo. Te wszystkie wady sprawiają, że VGA Football Mat to raczej ciekawostka niż coś wartego posiadania u siebie w domu.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
 • xplorer ps1 baner

  Rodzina przystawek z serii Xplorer / Xploder

  Xplorer (Xploder) to jedna z najlepszych przystawek do konsoli PlayStation typu GameShark/…
 • diy moviecard baner

  Układ D.I.Y. Movie Card

  D.I.Y. MOVIE CARD jest układem stworzonym przez firmę GAMARS mającym na celu zwiększenie f…
 • dexdrive baner

  [Inne] DexDrive

  DexDrive to akcesorium stworzone przez firmę InterAct, które umożliwia transfer zapisanych…
Załaduj więcej w Akcesoria MIX
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze