G-Con45 / GunCon SLEH-00007 to bez wątpienia jeden z najlepszych, jak nie najlepszy pistolet do gier stworzony z myślą o pierwszym PlayStation, który został stworzony przez firmę Namco. Dzięki niemu posiadacze szaraka mogli poczuć się jak w prawdziwym salonie gier, gdzie automaty z pistoletami cieszyły się swego czasu ogromną popularnością. Zresztą każdy kto kiedyś miał okazję, choćby postrzelać do kaczek na Pegasusie wie ile frajdy potrafi dać taki pistolet. Jego premiera zbiegła się z promocją gry Time Crisis, która została stworzona przez Namco na automaty w 1996, a którą rok później postanowiono wydać również na konsolę Sony. Nie jest to pierwszy tego typu kontroler na PlayStation, gdyż to miano należy do pistoletu Hyper Blaster od Konami, ale to właśnie GunCon lub jak zwykło się go nazywać w Europie G-Con45 może poszczycić się mianem najbardziej popularnego akcesorium tego typu. Warto jednak pamiętać, że by móc z niego obecnie korzystać należy posiadać stary telewizor CRT, gdyż pistolety tego typu nie działają z telewizorami LCD.

G-Con45 / GunCon początkowo sprzedawano jako osobne akcesorium, którego opakowanie stylistyką nawiązywało do pozostałych licencjonowanych akcesoriów z tego okresu.

W późniejszym czasie postanowiono jednak wydać jego wersję w specjalnym zestawie ze wspomnianą grą Time Crisis. W Polsce w momencie premiery cały zestaw kosztował ok. 350zł. Cena może wydawać się spora, zwłaszcza że za jej dwukrotność można było kupić nową  konsolę, ale warto pamiętać, że w tamtym czasie nowe gry na PlayStation w Polsce sprzedawano za ok. 200 zł. W związku z tym cena samego pistoletu w zestawie wynosiła ok. 150zł, a więc całkiem znośną sumę pieniędzy. Kupujących na pewno przyciągał design pudełka, który prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a na którym oprócz samego pistoletu możemy zobaczyć logo Time Crisis oraz informacje o grze. W środku znajdziemy oczywiście pistolet, grę oraz specjalny adapter o którym wspomnę za chwilę.

Co ciekawe nie był to jedyny zestaw w którym sprzedawano pistolet G-Con45 / GunCon. Można go było również kupić w Europie w zestawie z innymi grami od Namco, takimi jak Point Blank, Point Blank 2, Ghoul Panic oraz Time Crisis Project Titan, które wydawano pomiędzy 1998-2001 rokiem.

Pistolet od samego początku sprawia bardzo dobre wrażenie. Został wykonany z dobrej jakości plastiku i co najważniejsze świetnie leży w dłoni. Oprócz spustu w pistolecie znajdziemy także dwa dodatkowe przyciski A i B, które pełnią tę samą funkcję i mogą być wykorzystane np. do przeładowywania. Na obudowie G-Con45 oprócz logo Namco, znajdziemy również logo PlayStation oraz informację, że pistolet został wyprodukowany w Japonii w 1996. Całość zwieńcza odpowiednio długi przewód, który zaskakuje swoją grubością, znacznie większą niż w przypadku oryginalnych kontrolerów do PlayStation.

Jak widać na zdjęciach G-Con45 jest szary i jest to jego podstawowy kolor w edycji na rynek amerykański oraz europejski. W Japonii dla odmiany sprzedawano go w kolorze czarnym. Poza tymi dwoma kolorami istnieje również jego pomarańczowa edycja, która jest jednak dużo rzadsza i wizualnie mniej atrakcyjna. Na tym jednak nie poprzestano i w 1998 roku na targach E3 przy okazji premiery gry Elemental Gearbolt postanowiono zaprezentować jego specjalną, złotą edycję, którą można było wygrać w różnego rodzaju konkursach. Prawdopodobnie wydano nie więcej niż 50 złotych pistoletów, które umieszczono w specjalnej srebrnej walizce „Assassin’s Case” w której oprócz pistoletu znalazło się miejsce na grę oraz złotą kartę pamięci. Do dziś złota edycja pistoletu G-Con45 to jeden z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów akcesoriów związanych z pierwszym PlayStation, który potrafi osiągać zaporowe ceny nawet ponad 1000$.

gold_guncon
Źródło: damonx.com

Na początku wspomniałem, że G-Con45 / GunCon jest jednym z najlepszych pistoletów stworzonych z myślą o PlayStation. Zawdzięcza to bardzo dobrej i atrakcyjnej budowie oraz niezwykłej celności, którą zawdzięcza sposobowi podłączenia do konsoli, który trochę odbiega od standardów w tego typu urządzeniach. Otóż G-Con45 podpinamy do konsoli na dwa sposoby – tradycyjnie wpinając go w gniazdo padów, oraz dodatkowo z tyłu konsoli do wyjścia AV Multi Out, dzięki czemu znacznie poprawia się jego celność. Służy do tego specjalny kabelek oraz wspomniany wcześniej adapter, który jest konieczny do podłączenia pistoletu w nowszych modelach konsoli, a więc tych po SCPH-1002. Owy adapter podpinamy do konsoli, a następnie do niego wpinamy dodatkowy kabelek od pistoletu oraz standardowy kabel AV. Gdy to zrobimy możemy nareszcie odpalić grę i postrzelać trochę.

Time Crisis to jedna z lepszych strzelanek tego typu, w której wcielamy się w rolę super agenta Richarda Millera, który ma za zadanie ocalić porwaną córkę prezydenta. Nie mam zamiaru tej gry tutaj recenzować, ale zarówno graficznie, jak i dźwiękowo zasługuje na solidną siódemkę. Jej największy minus to fakt, że niestety nie pozwala ona na zabawę z kumplem, a więc jest przeznaczona dla jednego gracza.

Co ciekawe gra na trwałe związała się z pistoletami GunCon i jej kolejne części towarzyszyły również premierom kolejnych modeli tego pistoletu, a więc GunCon 2 na PlayStation 2 oraz GunCon 3 na PlayStation 3.

GunCon 1 & GunCon 2 & GunCon 3
GunCon & GunCon 2 & GunCon 3

 

GRY KOMPATYBILNE Z G-CON45 / GUNCON*

 • Die Hard Trilogy 2: Viva Las Vegas
 • Elemental Gearbolt
 • Extreme Ghostbusters: Ultimate Invasion
 • Ghoul Panic
 • Gunfighter: The Legend of Jesse James
 • Judge Dredd
 • Maximum Force
 • Mighty Hits Special
 • Moorhuhn 2
 • Moorhuhn 3
 • Moorhuhn X
 • Point Blank
 • Point Blank 2
 • Point Blank 3
 • Rescue Shot
 • Resident Evil Survivor
 • Simple 1500 Series Vol.024 – The Gun Shooting
 • Simple 1500 Series Vol.063 – The Gun Shooting 2
 • Time Crisis
 • Time Crisis: Project Titan

* Także niektóre gry z PlayStation 2 są kompatybilne z tym pistoletem pod warunkiem, że nie wykorzystują dodatkowych przycisków dostępnych jedynie w GunCon 2. Pozostałe gry pistoletowe na pierwsze PlayStation działają jedynie z Konami Justifier.

* źródło Wikipedia

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria SLEH
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
philipo
philipo
8 lat temu

A czy GunCon II jest kompatybilny wstecz z grami na GunCon I ?