Podstawka pod gry to oficjalne akcesorium stworzone przez europejski oddział Sony Computer Entertainment w 1996 roku, o którym bardzo często się zapomina w różnych zestawieniach akcesoriów związanych z pierwszym PlayStation. Zresztą nie ma się co dziwić, gdyż jest to zwykły gadżet wyprodukowany i wypuszczony prawdopodobnie jedynie na brytyjskim rynku, aby ułatwić graczom przetrzymywanie rosnącej kolekcji gier na pierwsze PlayStation, choć istnieje również szansa, że przedostał się on także w inne rejony Starego Kontynentu.

Jak wiadomo opakowania gier w przypadku Europy są na tyle charakterystyczne, że nie da się ich przechowywać w uniwersalnych wieżach na płyty CD, które swego czasu były bardzo popularnym sposobem przechowywania np. kolekcji muzyki. W związku z tym Sony postanowiło wypuścić swoje własne akcesorium stworzone z myślą o grach, choć nie w formie wieży, a podstawki którą można położyć obok konsoli i ustawić na niej gry bez obawy, że upadną i się połamią. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że gracz ma natychmiastowy i łatwy dostęp do wybranej gry. Co ciekawe na rynku dostępne były dwa warianty takiej podstawki, które choć pełnią tę samą funkcję, to różnią się nieznacznie wyglądem. Obie wykonano z tego samego rodzaju plastiku, kolorystycznie zbliżonego do wkładki na której osadza się płytę w pudełku na grę, z tą różnicą że tutaj całość popada bardziej w ciemny brąz niż czerń.

Pierwsza z podstawek umożliwia postawienie na niej ośmiu gier. Jest to jednolita konstrukcja gotowa do pełnienia swojej funkcji od razu po rozpakowaniu. Podstawka posiada w dwóch miejscach logo PlayStation, które znacznie uatrakcyjnia jej wygląd.

Druga podstawka jest nieznacznie mniejsza i pozwala na przechowywanie na niej sześciu gier. Jest też trochę inaczej skrojona, gdyż oba jej boki są odczepiane, więc po zakupie trzeba ją było złożyć. Również i ona posiada logo PlayStation, a także instrukcję złożenia, która znajduje się na jej spodzie.

Korzystanie z obu podstawek jest banalnie proste, wystarczy umieścić na nich pionowo gry i w zasadzie tyle. Dzięki temu, że każde opakowanie jest od siebie nieznacznie oddalone eliminujemy w ten sposób ewentualne tarcia między nimi i niszczenie plastiku z którego zostały zrobione. Pod tym względem na pewno rozwiązanie to ma sens. Z drugiej strony często wsadzanie i wyciąganie gier z podstawki na pewno naraża dolną część opakowania na intensywniejsze zużycie niż gdybyśmy je po prostu wyciągali z półki, choć uczciwie trzeba przyznać, że gry na podstawce mają tyle luzu, że zwykle nie ma problemu ich nawet przechylić, co widać na jednym ze zdjęć poniżej. Ma to swój plus, jak wspomniałem mniejsze ocieranie, ale i minus gdyż zwłaszcza w tej drugiej gry są zbyt luźne. Niestety na podstawce możemy układać jedynie gry w standardowym opakowaniu, a więc te sprzedawano w big boxach tutaj nie wejdą.

Podstawki nie posiadają żadnych oznaczeń SCPH- więc możemy je traktować jako zwyczajny gadżet stworzony lokalnie na potrzeby graczy, choć oficjalnie i przez samo SCEE. Z tego co udało mi się ustalić nie były one sprzedawane w pudełkach, ale najzwyczajniej w świecie w folii. I to by było póki co na tyle o nich. Ktoś się może spotkał z nimi kiedyś w jakimś sklepie Polsce?

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria SLEH
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
8 lat temu

Same podstaweczki skromne, raczej stan gier przyciąga oko 😉

Fuutrzak
Fuutrzak
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

Dodam tylko , że jako nieoficjalne zastosowanie ma, gdy chcemy wrzucić na nie standardowe case’y 10mm , czyli właśnie np. płyty z muzyką. Jeżeli rzecz jasna nie posiadamy kolekcji oryginalnych opakowań z grami na szaraka jak ja xD

daczek84
daczek84
3 lat temu

Dostalem tą podstawkę w pudełku z konsolą w 1998 roku.Model konsoli SCPH 5502 kupiona w polskim sklepie.Wersja podstawki to ta na 8 gier.