Jakiś czas temu naszła mnie ochota na skompletowanie wszystkich podstawowych modeli pierwszego PlayStation, które zostały wydane w Europie. Na początku myślałem, że znalezienie pierwszego modelu, a więc kompletnego SCPH-1002 będzie dość trudne, zwłaszcza że korzystam głównie z allegro i nie zwykłem wydawać na coś więcej pieniędzy niż jest to w moich oczach warte. O dziwo dość szybko znalazłem idealny dla mnie zestaw, który ku mojej uciesze udało mi się kupić w dobrej w cenie. O dziwo, bo była to licytacja. W domu posiadałem już od dawna ostatni model, a więc SCPH-9002 oraz PS one, a po drodze doszły jeszcze PSXy o oznaczeniu SCPH-7002 oraz SCPH-5502. Pozostałe modele (SCPH-5552 i SCPH-7502) również widywałem na allegro ale oszczędności zmusiły mnie do wstrzymania się z realizacją mojego postanowienia. W tych poszukiwaniach pojawiła się jednak pewna zagadka, którą przez ostatnie tygodnie próbowałem wyjaśnić. Otóż patrząc na wykaz wszystkich modeli PSXa z wikipedii wychodzi na to, że oprócz tych wymienionych przeze mnie, powinien istnieć jeszcze jeden, a mianowicie SCPH-500x, który miał ukazać się we wszystkich regionach. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że ja na taki model PSXa, a więc SCPH-5002 nigdy w swoim życiu nie natrafiłem. Nie ukrywam, że zaczęło mnie to nurtować do tego stopnia, że postanowiłem przeprowadzić własne śledztwo w tej sprawie.

Na wstępie muszę podziękować, jednemu z czytelników Strefy, a więc Damianowi, z którym niedawno miałem okazję trochę pogaworzyć, a który niejako dodał mi motywacji do zebrania się wreszcie w sobie i bardziej wnikliwego poszukiwania informacji na temat PSXa o oznaczeniu SCPH-5002. Oczywiście swoje poszukiwania rozpocząłem od Google w którym nie ma problemu ze znalezieniem stron zawierających frazę SCPH-5002. Co ciekawe pośród tych stron można znaleźć zarówno jakieś lakoniczne opisy tego modelu konsoli, jak i nawet oferty sprzedaży. Problem w tym, że na żadnej z tych stron, nawet posiłkując się wyszukiwarką obrazów, nie znalazłem ani jednego zdjęcia pokazującego tę konsolę w realu. Nie znalazłem też żadnych szczegółowych informacji o tym modelu, a zwłaszcza o tym czym różni się on od innych oraz jaki ma box, co mnie najbardziej interesowało. Niby te zdawkowe informacje powinny mi wystarczyć i zaspokoić moją ciekawość, ale mój mózg nie potrafił przyswoić dlaczego akurat ten model z wszystkich podstawowych ma być taki rzadki i trudno dostępny. Ponieważ nie byłem w stanie wymyślić czemu tak jest zacząłem pomału powątpiewać, że coś takiego w ogóle istnieje. Wikipedia przecież może się mylić, a wiele stron ma w zwyczaju ją bezmyślnie cytować.

psx scph5002 6 - Zaginiony model PlayStation SCPH-5002
Wykaz modeli PSX z Wikipedii

Poszukiwania kontynuowałem na polskich stronach, jednak bez efektu. Nie znalazłem też niczego ciekawego przeglądając anglojęzyczne portale. Postanowiłem więc poszukać informacji o tym modelu tyle że z oznaczeniem dla innych regionów. Dzięki temu udało mi się znaleźć na youtube unboxing konsoli o oznaczeniu SCPH-5000, który dał mi sporo do myślenia, a który niestety został już usunięty przez autora (aktualizacja maj 2016r.). Patrząc na ten filmik można jasno stwierdzić, że model SCPH-5000 ma więcej wspólnego z pierwszym modelem SCPH-1002 niż z jego następcą, a więc SCPH-5502. Model ten ma zarówno wyjście kompozytowe jak i laser w tym samym miejscu co pierwszy model PlayStation. W sumie na pierwszy rzut oka nie różni się on niczym od niego. Do tego momentu zawsze myślałem, że to właśnie od tego modelu zmieniono lokalizację lasera oraz zrezygnowano z chinchy. Jak widać tak nie jest.

Owo odkrycie znów skłoniło mnie do tego, że jednak Wikipedia i wiele stron mają rację i model SCPH-5002 powinien istnieć. Problem w tym, że nie miałem na to jakiegoś wartościowego dowodu, a osoby z którymi podzieliłem się moimi wątpliwościami też nie potrafiły go znaleźć. Zaczęło za to pojawiać się coraz więcej wątpliwości. Na jednym z zagranicznych for znalazłem informację, że ktoś również poddawał w wątpliwość istnienie tego modelu. Nie byłem więc sam. Brak obecności PSXa SCPH-5002 w kolekcji tutaj również dawał do myślenia i to nie tylko mi (Damian, o Tobie mowa), zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że twórca tej strony na której się staram trochę wzorować i którą znałem uprzednio ma naprawdę bogatą kolekcję i widać, że nie jest laikiem w temacie.

Powoli zacząłem tracić nadzieję, że zaspokoję swoją ciekawość w tym temacie. Postanowiłem złapać się ostatniej deski ratunku i podzielić się swoimi wątpliwościami z użytkownikami jednego z według mnie najlepszych for w internecie, na którym już wielokrotnie znajdowałem całkiem sporo ciekawostek związanych nie tylko z PSX, a mianowicie assemblergames. Tak jak przypuszczałem nie uzyskałem tam natychmiastowej pomocy, ale postanowiłem nie odpuszczać i chyba się opłaciło, gdyż jeden z użytkowników okazał się niezwykle pomocny. Znalazł on dowód, który wydaje się być na tyle rzetelny, że za jego sprawą można jednoznacznie ustalić jak to jest z tym modelem SCPH-5002, a jest nim instrukcja obsługi do PS one.

instrukcja psone scph102b - Zaginiony model PlayStation SCPH-5002
Okładka instrukcji do PS one SCPH 102

Okazuje się, że w europejskiej instrukcji tej konsoli znajduje się fragment w którym omawiana jest metoda resetowania tej konsoli, która jak wiemy odbiega od tego jak to wyglądało w klasycznym szaraku. W tym oto fragmencie są wymienione wydaje się wszystkie modele klasycznego PlayStation wydane w Europie począwszy od SCPH-1002, a skończywszy na SCPH-9002. No właśnie, wszystkie poza SCPH-5002.

psx scph5002 2 - Zaginiony model PlayStation SCPH-5002
Fragment instrukcji od PS one SCPH-102

Gdyby taki model faktycznie istniał to myślę Sony by go nie pominęło w swojej instrukcji. Co ciekawe przejrzałem instrukcje PS one ze wszystkich regionów i w każdej z nich można znaleźć wzmiankę o konsoli z serii 500x, a więc PlayStation SCPH-5000 (która wiedziałem że istnieje z filmiku i zdjęć), SCPH-5001 oraz SCPH-5003 (o których w sieci ciężko znaleźć informacje).

psx scph5002 3 - Zaginiony model PlayStation SCPH-5002
Fragment instrukcji od PS one SCPH-101
psx scph5002 4 - Zaginiony model PlayStation SCPH-5002
Fragment instrukcji od PS one SCPH-103
psx scph5002 5 - Zaginiony model PlayStation SCPH-5002
Fragment instrukcji od PS one SCPH-100

Jak widać jedynie w europejskiej instrukcji brak jest wzmianki o modelu SCPH-5002 co jak dla mnie jest dość wymowne. Co jak co, ale Sony powinno być najlepiej zorientowane w temacie, jakie modele wypuściło na rynek. W związku z tym po długich poszukiwaniach postanowiłem je zakończyć. Bazując na tym co ustaliłem wydaje mi się, że jednak model SCPH-5002 nie istnieje i nie pojawił się w Europie.

Aktualizacja – po mojej publikacji odkrycia na assemblerze, ktoś zedytował opis modeli PlayStation na wikipedii i usunął z nich model SCPH-5002. Jak widać poszukiwania okazały się dość owocne.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Artykuły sprzętowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Szesz
Szesz
7 lat temu

Siema!

Dziś wygrzebałem z piwnicy PSXa i jest to właśnie model 5002. Niestety – najprawdopodobniej ma uszkodzony laser… Jak chcesz znać jakieś dokładniejsze info na jego temat – daj znać!

Pozdro!

Szesz
Szesz
Odpowiedz  Szesz
7 lat temu

Aha, swoją drogą – mój został kupiony w Polsce : D

Szesz
Szesz
Odpowiedz  Janusz
7 lat temu

Właśnie poczułem się bardzo zawiedziony oraz lekko oszukany, haha. Okazało się, że jest to model 5502, jedynie moja druga połówka wykręciła mi „psikusa” podając, że na tabliczce znamionowej jest 5002, wybacz…

Piter
Piter
7 lat temu

W internecie można znaleźć bios modelu SCPH-5002.To chyba jest jakiś dowód istnienia tego modelu.

Piter
Piter
7 lat temu
Piter
Piter
7 lat temu

Niestety tylko tą jedną fotkę znalazłem,ale mam dla Was ciekawy temat.PSX’y miały dzwięk tak dobrej jakości iż przerabiano je na Wysokiej jakości odtwarzacze audio.Zajrzyjcie tutaj : http://deutschermanfred.de/en/#.U5C7dHaEd2E

kris82l
kris82l
7 lat temu

Wydaje mi się, że to zdjęcie to fotomontaż, sam kiedyś spędziłem sporo czasu na poszukiwanie właśnie tego modelu, myślałem też że nikogo to nie interesuje, że nie można nigdzie zakupić egzemplarza, gratuluję śledztwa, czytałem zagraniczne forum, gratuluję dociekliwości.

piotrek8113
piotrek8113
6 lat temu

Mam konsolę SCPH-5002. Ona istnieje naprawdę! Właśnie dzisiaj ją kupiłem i reaktywowałem. 🙂

VectroV
VectroV
Odpowiedz  piotrek8113
6 lat temu

Pics or didn’t happen.

piotrek8113
piotrek8113
Odpowiedz  piotrek8113
6 lat temu

Ok lol pomyłka z mojej strony sorki. SCPH-5502…