D.I.Y. MOVIE CARD jest układem stworzonym przez firmę GAMARS mającym na celu zwiększenie funkcjonalności ostatniego modelu konsoli PlayStation SCPH-900x, który został pozbawiony portu równoległego (Parallel Port). Układ umożliwia przede wszystkim odtwarzanie filmów zapisanych w formacie Video CD, ale także przeglądanie zawartości płyt CD oraz uruchamianie kodów Action Replay.

Zestaw zawiera:

 • Pudełko ze sztywnej tektury
 • Naklejki z dość grubej folii
 • Instrukcję montażu oraz obsługi
 • Ramkę na scalak z biosem wraz z taśmą
 • Nakładkę na port audio/wideo z taśmą
 • 3-pinową wtyczkę wraz z przewodami
 • Sprężynkę na przycisk zamknięcia klapki
 • Układ główny z przewodami zasilającymi

Montaż układu jest inwazyjny i wymaga podstawowych umiejętności w lutowaniu. Co ciekawe z czasem powstał również układ D.I.Y. MOVIE CARD II stworzony z myślą o PS one.

Montaż układu

Instalacja modyfikacji jest prostym zabiegiem. Należy przylutować trzy przewody do całkiem sporych punktów, wcisnąć plastikową ramkę na scalak z biosem (ciężko wchodzi) oraz wsadzić szarą nakładkę na port audio/video (również włożony z trudem). Następnie wkładamy przewody i taśmy do odpowiednich portów w układzie, po czym umieszczamy całość w obudowie. Układ został tak wyprofilowany aby wpasował się w puste miejsce pomiędzy płytą główną a portami padów.

Funkcjonowanie

Po uruchomieniu konsoli pojawia się całkiem nowe menu, które niestety prezentuje się o wiele gorzej od oryginalnego. Interfejs graficzny jest chyba najgorszym elementem modyfikacji i programiści mogli trochę lepiej się przyłożyć przy jego tworzeniu. Na szczęście D.I.Y. MOVIE CARD nadrabia to funkcjonalnością.

Już na starcie czeka nas spora niespodzianka ponieważ zastosowano tutaj japońskie sterowanie, czyli to kółkiem zatwierdzamy wszelkiego rodzaju opcje, a iksem z nich wychodzimy. Nawigacja strzałkami pozostała bez zmian.

D.I.Y. MOVIE CARD oferuje następujące opcje:

1) PLAY VCD – wybierając tę opcje przez chwile wyświetlany jest ekran z nazwą producenta oraz informacjami na temat układu, po czym ukazuje się krótka instrukcja. Działając według niej uruchamiana się menu, lub w przypadku jego braku pierwsza scena filmu.

Wciśnięcie START lub „kółka” uruchamia film. Numer w górnym lewym rogu teoretycznie daje nam możliwość wyboru scen już na starcie przy pomocy strzałek góra/dół, lecz przy czterech scenach numery 01-03 odtwarzały początek filmu, a przy 04 reklamy

Przy pomocy przycisku R2 zmieniamy system dźwięku (Stereo/Main/SUB). Przycisk R1 odsłania lub ukrywa czas trwania filmu, podczas gdy przycisk L2 odsłania prosty panel sterowania. Pierwszych sześć znaków jest wszystkim dobrze znane, lecz ostatnie niekoniecznie. Pod symbolem F kryje się opcja Fast czyli przyspieszenie filmu. Analogicznie wybierając S , czyli Slow spowalniamy film. Ostatni symbol D przenosi użytkownika do ekranu wyboru scen. Numer sceny wyświetlany jest w górnym lewym rogu, a wyboru dokonujemy używając strzałek góra/dół.

2) START GAME – oczywistym jest to, że ta opcja uruchamia grę. Umieszczenie jej w menu jest uzasadnione tym, że gry nie są uruchamiane automatycznie i należy to uczynić ręcznie. Po wybraniu tej i następnej pozycji menu powoduje wyświetlenie na krótki moment napisu START.

3) START GAME WITH PSWD – funkcja ta działa niemalże w ten sam sposób co START GAME, z tą różnicą że gra uruchamiana jest wraz z wcześniej wybranymi kodami Action Replay.

4) CHEAT CODE MANAGER – jak sama nazwa wskazuje jest to menadżer kodów Action Replay. Dzięki niemu możemy dodać, edytować, usunąć oraz przede wszystkim wybrać kody do danej gry. Po wyborze cheatu podświetlony jest on na zielono i jego nazwa pojawia się w menu głównym (screen z START GAME WITH PSWD). Domyślnie lista zawiera kody do gier w systemie PAL.

5) MEMORY CARD MANAGER – menadżer kart pamięci funkcjonuje niemalże w ten sam sposób co poprzednio i różni się głównie wyglądem. Dodano jednak opcje usuwania wszystkich stanów gry. Lista save wyświetlana jest od górnego lewego rogu, a nie od dolnego lewego jak w oryginalnym menadżerze z modelu 9002. Puste bloki oznaczone są dziwnymi chińskimi symbolami. Jak widać nowy menadżer nie radzi sobie ze wszystkimi save. Znakiem zapytania oznaczony jest stan gry z Future Cop L.A.P.D. w wersji NTSC.

6) CD-ROM MANAGER – opcja ta pozwala na przeglądanie zawartości płyt CD oraz odtwarzanie filmów oraz muzyki. Niestety producent nie raczył poinformować jakie formaty plików niniejszy menadżer obsługuje. W miejscu tym znajduje się także odtwarzacz Audio CD. Niefortunnie został on bardzo mocno okrojony i zmieniono całą klawiszologię.

W trakcie odtwarzania muzyki na środku ekranu pojawia się tylko numer piosenki, czas trwania oraz całkowity czas utworu. Całkowicie usunięto opcje wizualizacji dźwięku co było najciekawszą funkcją oryginalnego biosu.

Problemy/Ciekawostki/Modyfikacje

Jak zwykle to bywa z dziwnym sprzętem ściąganym z „Brukinafaso” napotkałem na parę problemów oraz zaobserwowałem kilka ciekawych rzeczy.

1) Źle przylutowany element SMD – po dokładnych oględzinach układu okazało się że jeden z małych elementów został źle przylutowany co mogło wpłynąć na funkcjonowanie modyfikacji. Poprawiłem go. Nie wyszło pięknie lecz działa.

2) Miejsce na chip? – podczas tych samych oględzin znalazłem puste miejsce na scalak. Nie wiadomo czy twórcy układu chcieli dodać jeszcze jakąś funkcjonalność lecz aż się prosi aby wsadzić w to miejsce jeden z ostatnich modeli chipu. Należy tylko sprawdzić czy ścieżki wyprowadzone do krawędzi układu zgadzają się ze schematami montażu chipu.

3) Zapieczone przewody – podczas lutowania przewodów zasilających do układu, prawdopodobnie użyto zbyt wysokiej temperatury i izolacja która zwykle jest zaciskana blaszkami puściła. Tym sposobem przewody te trzymały się tylko na metalowej lince która jest sztywna i łatwo mogła się połamać. W celu wzmocnienia zalałem miejsce połączenia klejem.

4) Modyfikacja uchwytu na przewody – plastikowy uchwyt na przewody miał zbyt długi zaczep i wciskał układ D.I.Y. MOVIE CARD w spód konsoli. Należało spiłować nadmiar plastiku.

5) Tajemnicza czerwona kropka – na układzie znajduje się dziwna czerwona kropka. Co się pod nią kryje? Pod naklejką skrywa się standardowe oznaczenie dla mikroukładów – Winbond W9925QF. Po krótkim przeszukaniu sieci okazało się że jest kontroler VCD.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz ujmując D.I.Y. MOVIE CARD jest udanym produktem który idealnie się wstrzelił w niszę na rynku. Dzięki niemu posiadacze konsoli PlayStation 900x nareszcie uraczą tego co właściciele poprzednich modeli. Niestety ciężko przeboleć wygląd nowego menu, a poruszania się po nim trzeba uczyć się od nowa.

Plusy:

 • Nareszcie AC do PSX 9002
 • Odtwarzacz Video-CD
 • Prosty montaż
 • Spora lista domyślnie wprowadzonych kodów
 • Możliwość przeglądania zawartości CD
 • Możliwość odtwarzania plików audio i video (niepotwierdzone)

Minusy:

 • Fatalne GUI
 • Japońskie sterowanie w europejskiej wersji układu
 • Niedbalstwo przy składaniu układu (krzywe elementy, zapieczone przewody)
 • Konieczność samodzielnej modyfikacji uchwytu na przewody
 • Brak możliwości wyłączenia modyfikacji (nawet po odłączeniu zasilania dla dodatkowego układu)
 • Potraktowanie odtwarzacza Audio-CD po macoszemu i usunięcie wizualizacji dźwięku
 • Źle opisana w instrukcji klawiszologia

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Simion
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze