Klasyczny, szary Dual Shock zadebiutował w Japonii 20 listopada 1997 roku i stosunkowo szybko wyparł z rynku swojego poprzednika w postaci Dual Analoga. Do Europy Dual Shock trafił w oddzielnej sprzedaży dopiero w kwietniu 1998 roku. Europejski oddział Sony Computer Entertainment wstrzymał się z jego debiutem do czasu premiery na Starym Kontynencie gry Gran Turismo, którą wydano dokładnie 30 kwietnia 1998 roku. Gra miała w pełni wykorzystywać możliwości nowego kontrolera i dodatkowo nakręcać jego sprzedaż. Plan okazał się bardzo przemyślany, gdyż zarówno Dual Shock, jak i Gran Turismo sprzedawały się świetnie. Ten pierwszy szybko stał się podstawowym kontrolerem dla wielu graczy, a Gran Turismo podbiło listy sprzedaży, stając się najlepiej sprzedającą się grą na PSX w historii.

dual shock
Dual Shock SCPH-1200

Sony Computer Entertainment Europe nie zamierzało spocząć na laurach i w marcu 1999 roku ogłosiło w Londynie, że do europejskiej rodziny kontrolerów Dual Shock dołączą pady w zupełnie nowym zabarwieniu, a mianowicie w kolorach Diamond Black, Emerald (Green), Island Blue oraz Crystal. Obudowy tych trzech ostatnich są półprzezroczyste, tak więc dokładnie widać ich wnętrze.

dualshock1200 colors 106
Wszystkie kolory Dual Shock wydane w Europie

Każdy z nowych kontrolerów otrzymał swoje własne oznaczenie, które znajdziemy jedynie na opakowaniu kontrolera i tak są to kolejno – SCPH-1200B, SCPH-1200GI, SCPH-1200L oraz SCPH-1200C. Kolorowe edycje kontrolerów Dual Shock uzupełniły ofertę SCEE, w której od 1998 roku znalazły się również kolorowe karty pamięci. Pady sprzedawano w tej samej cenie co zwykłe szare kontrolery, a ta w tamtym okresie w Polsce wynosiła około 129zł przy 599zł za konsolę wraz z Dual Shockiem właśnie.

Wszystkie te kontrolery były wcześniej dostępne w sprzedaży, ale jedynie na terenie Japonii. Dokładnie 17 lutego 1998 roku japoński oddział Sony Computer Entertainment ogłosił, że począwszy od 17 marca rozpocznie sprzedaż kolorowych kontrolerów w cenie 3300 jenów. Co ciekawe do sprzedaży trafiły, nie cztery jak w przypadku Europy, ale w sumie sześć różnokolorowych padów. Oprócz widocznych powyżej, w Japonii pojawiły się również kontrolery Dual Shock w kolorze White oraz Smoke Gray, które otrzymały oznaczenie SCPH-1200W oraz 1200BI. Kontroler biały (1200W) i diamentowo czarny (1200B) trafiły do sprzedaży właśnie 17 marca, natomiast sprzedaż pozostałych zaplanowano na kwiecień i maj tego samego roku. Pady o oznaczeniu SCPH-1200W oraz SCPH-1200BI nigdy nie opuściły Japonii.

 

Wszystkie fakty, daty oraz oznaczenia z tego wpisu udało mi się potwierdzić w przynajmniej dwóch źródłach, w tym w oficjalnych informacjach prasowych Sony, więc stanowią one rzetelne źródło informacji na temat historii tych kontrolerów.

  • dual shock 1200w baner

    [SCPH-1200W] Dual Shock

    Dual Shock SCPH-1200W to jeden z kilku podstawowych wariantów kolorystycznych kontrolera D…
  • dual shock scph1200b

    [SCPH-1200B] Dual Shock

    Dual Shock SCPH-1200B to jeden z kilku podstawowych wariantów kolorystycznych kontrolera D…
  • scph 110bj dualshock baner

    [SCPH-110BJ] Dual Shock

    Dual Shock SCPH-110BJ to jeden z pięciu wariantów kolorystycznych odświeżonej wersji kontr…
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Artykuły sprzętowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
next THE flex
next THE flex
6 lat temu

Bardzo spoko artykuł. Może okazać sie pomocny w związku z zakupem kontrolerów, bardzo fajnie ze podałeś dokładne oznaczenia dzięki czemu będzie dużo łatwiej szukać w czeluściach internetu 🙂 Pozdro

hankie
hankie
6 lat temu

„Prawie” White SCPH-1200W stworzył przecież nasz GumiSlav 😀
https://strefapsx.pl/forum/strefa-majsterkowicza/pad-psone-bb-mod/