Wymiana lasera na nowy może okazać się czasami kosztowna, ale istnieje sposób aby trochę zaoszczędzić. Jedyny warunek to posiadanie jakiegoś lasera do PlayStation, nawet niekompletnego (przykładowo bez tacki), który będzie miał sprawny sam mechanizm oraz optykę. Co ciekawe w tym przypadku nie musi być to nawet dokładnie taki sam model lasera jak w naszej konsoli.

Jakiś czas temu kupiłem PlayStation SCPH-1002 z oryginalnym laserem KSM-440ACM. Niestety okazało się, że laser ten nie czytał gier. Naprawa i kalibracja nie przyniosły żadnych efektów. Ponieważ nie miałem takiego lasera w domu, pozostawał mi jedynie zakup nowego. Na szczęście gdzieś w szufladzie znalazłem jakiś stary laser z ostatniego modelu PlayStation SCPH-9002, a więc KSM-440AEM ze sprawną optyką. Jak wiadomo nominalnie nie pasuje on do modelu SCPH-1002, ale pomyślałem – co by się stało jakbym przełożył sam mechanizm tego lasera (440AEM) do obudowy uszkodzonego lasera (440ACM)? Odpowiedzi możecie się już domyślić. Całą wymianę udało się wykonać bez żadnych problemów, a dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędziłem sporo pieniędzy i wykorzystałem, wydawałoby się zbędny laser. W tym przypadku jedyne co nas ogranicza to nawet nie model lasera, ale długość jego taśmy, dlatego zanim przejdziemy do wymiany mechanizmu lasera, upewniamy się, że jego taśma dochodzi do gniazda na płycie konsoli oraz że posiadamy zestaw bardzo małych, wręcz zegarmistrzowskich śrubokrętów bez których wymiana mechanizmu lasera jest praktycznie niemożliwa.

Wymiana samego mechanizmu lasera wraz z optyką może okazać się jeszcze bardziej przydatna w przypadku gdy kupiony przez nas nowy zamiennik lasera będzie miał problemu z czytaniem gier. Wówczas niekiedy zwrot bądź wymiana może okazać się niepotrzebną stratą pieniędzy z racji wysokich kosztów wysyłki. Jak wiadomo nowe zamienniki laserów do PSX z Chin stosunkowo często mają problem z działaniem, dlatego warto uważać na miejsca w których je kupujemy. Najczęściej jest to problem z źle ustawioną i słabej jakości tacką, a czasami z brakiem precyzji w wykonaniu obudowy lasera. W takiej sytuacji wymiana samego mechanizmu może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy go przełożyć do oryginalnego lasera i w ten sposób zyskać prawie oryginalny produkt. Sama wymiana jest dość prosta i można jej dokonać w kilku krokach.

 

1. Na początek musimy wyciągnąć z naszego lasera, będącego dawcą części, sam mechanizm. Zaczynamy od wykręcenia dwóch śrubek oznaczonych na poniższym zdjęciu. Oczywiście odkładamy je w widoczne miejsce, żeby ich nie zgubić. Dzięki temu będziemy mogli zdjąć górną obudowę lasera, która osłania cały mechanizm.

jak_wymienic_mechanizm_lasera_02

2. Po odkręceniu wspomnianych śrubek delikatnie wysuwamy obudowę, powolnym ruchem, w kierunku przeciwnym do położenia tacki na której osadza się płytę z grą. Można przy tym sobie pomóc odczepiając paznokciem boczne zaczepy dodatkowo utrzymujące pokrywę lasera. Trzeba to robić w miarę delikatnie, żeby niczego nie złamać.

 jak_wymienic_mechanizm_lasera_03

jak_wymienic_mechanizm_lasera_04

3. Gdy się nam to uda to powinniśmy się dostać do mechanizmu i optyki lasera, które z bliska wyglądają tak:

jak_wymienic_mechanizm_lasera_05

4. Teraz interesuje nas plastikowy zaczep z ząbkami, który odpowiada za mocowanie całego mechanizmu w korpusie obudowy.

jak_wymienic_mechanizm_lasera_06

5. Wbrew pozorom jest to bardzo solidna konstrukcja, którą na dodatek łatwo zdemontować. Otóż na końcu szyny po której przesuwa się cały mechanizm, znajduje się zaznaczony na zdjęciu kwadrat. To właśnie przez niego da się wypiąć wspomniany zaczep, który z drugiej strony ma również kwadratowy kształt.

 jak_wymienic_mechanizm_lasera_07

6. Aby to zrobić należy przesunąć cały mechanizm tak jak na zdjęciu, oddalając go maksymalnie od tacki, w kierunku kwadratu z którego wypina się zaczep. W trakcie przesuwania mechanizm może stawić pewien opór, ale nie powinniśmy się nim przejmować.

jak_wymienic_mechanizm_lasera_08

7. Teraz już możemy się pozbyć zaczepu. Delikatnie podważamy  paznokciami  jego oba brzegi,  uważając przy tym by go nie złamać, a następnie delikatnym ruchem przesuwamy go w prawo, tzn. w tym kierunku, gdzie znajdował się wspomniany wyżej kwadratowy otwór w szynie.

 jak_wymienic_mechanizm_lasera_09

8. Zaczep powinien bez żadnego oporu puścić i odczepić się od metalowej konstrukcji mechanizmu lasera. Wszystko powinno wyglądać tak jak na zdjęciu.

 jak_wymienic_mechanizm_lasera_10

jak_wymienic_mechanizm_lasera_11

9. Teraz już bez żadnych problemów można wyjąć cały mechanizm z korpusu lasera.

jak_wymienic_mechanizm_lasera_12

jak_wymienic_mechanizm_lasera_13

10. Ten proces musimy powtórzyć w przypadku uszkodzonego lasera z naszej konsoli bądź nie do końca sprawnego zamiennika, który zakupiliśmy. Gdy już uda się nam go wymontować, wystarczy przełożyć do niego wcześniej wymontowany i działający mechanizm, a następnie poskładać całość, by móc cieszyć się ze sprawnego lasera. Złożony laser podpinamy do konsoli i sprawdzamy czy wszystko działa. W moim przypadku poskutkowało i działa do dziś. Jeżeli wszystko jest w porządku to możemy skręcić konsolę i oznajmić światu swój sukces.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Poradniki
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
kanarekkk
10 lat temu

Jestem pod wrażeniem Twojego uporu w przekladaniu tych wszystkich części w psxie 😉 Ja bym to rzucił w kąt 😉