Wymiana lasera w PSX jest bardzo prosta i nawet kompletny laik nie powinien mieć z nią żadnego problemu. Jedyne co jest nam do tego potrzebne to nowy laser, odpowiedni śrubokręt oraz chwila wolnego czasu. Poniżej postaram się opisać punkt po punkcie, co trzeba zrobić aby wymienić laser w naszej konsoli na nowy.

Co potrzebujemy?

– nowy laser

– śrubokręt

Poziom trudności: łatwy

Czas trwania: 5 – 10 minut

1. Wymiana lasera w PSX powinna być rozpoczęta od upewnienia się, że nasza konsola została odłączona od wszelkich źródeł energii oraz sprawdzenia czy w napędzie nie znajduje się żadna płyta z grą. Następnie odłączoną konsolę kładziemy na czymś miękkim i przewracamy do góry nogami. Od razu możemy zauważyć, że jest ona skręcona kilkoma śrubkami oznaczonymi na zdjęciu, które musimy wykręcić. Odkładamy je gdzieś na bok aby ich nie zgubić.

wymiana_lasera_w_psx_09

2. Następnie przewracamy konsolę na właściwą pozycję i zdejmujemy górną obudowę. Możemy to zrobić bez żadnych obaw, gdyż nie jest ona w żaden sposób połączona, np. okablowaniem z płytą główną i powinna dość łatwo dać się zdjąć.  Naszym oczom powinien wówczas ukazać się następujący widok.

wymiana_lasera_w_psx_01

3. Tak wygląda właśnie środek konsoli, ale nas interesuje jedynie laser, który jak widać na zdjęciu jest połączony z płytą główną taśmą oraz kablem zasilającym. W zależności od modelu konsoli, gniazda taśmy i kabla zasilającego mogą znajdować się w różnych miejscach na płycie głównej, ale nikt nie powinien mieć problemu z ich zlokalizowaniem, gdyż w każdym modelu wyglądają podobnie.

wymiana_lasera_w_psx_02

4. Gdy już znajdziemy oba gniazda to możemy się zabrać za odpięcie od nich taśmy i kabla zasilającego. Przy tym etapie należy się na chwilę zatrzymać, gdyż jest to chyba jedyny moment całej wymiany, w którym możemy coś uszkodzić. Otóż owe gniazda są dość delikatnie przylutowane do płyty głównej i przy gwałtownej próbie wypięcia taśmy, a zwłaszcza kabla zasilającego, może okazać się że wraz z nim wyrwiemy też samo gniazdo. Dlatego też przy wypinaniu, przytrzymujemy delikatnie palcem lub paznokciem odpowiednie gniazdo (tak jakbyśmy je chcieli unieruchomić), a następnie wyciągamy kolejno taśmę i kabel zasilający, pamiętając by robić to delikatnie i by trzymać je za sam koniec. Oczywiście wedle uznania do przytrzymania można wykorzystać bardziej zaawansowany sprzęt, jak np. pęseta, ale nie jest to narzędzie niezbędne.

wymiana_lasera_w_psx_05

5. Wymiana lasera jest już prawie ukończona. Po wypięciu taśmy i kabla możemy już spokojnie wyjąć całość. Laser nie jest w żaden inny sposób przypięty do blachy przykrywającej płytę główną konsoli, a jedynie osadzony na trzech „nóżkach”. Po jego wyjęciu naszym oczom powinien ukazać się następujący obraz.

wymiana_lasera_w_psx_06

6. Teraz wystarczy tylko w analogiczny sposób położyć w miejsce starego, nowy laser, a następnie wpiąć taśmę oraz kabel zasilający we właściwe gniazda oraz założyć górną obudowę konsoli. Na razie nie ma potrzeby skręcać całości, gdyż warto najpierw sprawdzić, czy nowy nabytek działa. Jeżeli tak, to możemy wreszcie skręcić PlayStation oraz cieszyć się z tego iżnasza wymiana lasera w PSX zakończyła się sukcesem.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Poradniki
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Waderx
Waderx
7 lat temu

Czekam na artykul o naprawie samego lasera.

3z
3z
Odpowiedz  Waderx
7 lat temu

Lasera się nie naprawia bo to dioda półprzewodnikowa, która wraz z przepływającym prądem traci swoją żywotność. Można potraktować ją większym prądem żeby dawała taką wiązkę jak kiedyś przy mniejszym amperażu ale oczywiście zużywa się jeszcze szybciej, czyli podkręcasz laser po to żeby padł jeszcze szybciej 😉 Rozwiązanie raczej doraźne.