Kalibracja lasera w PSX to już ostateczna ostateczność, jak mawia prezes pewnej opozycyjnej (wówczas) partii. Jest to wariant „na chwilę”, który prędzej czy później i tak najprawdopodobniej skończy się tym, że laser w ogóle przestanie działać. Niemniej zamiast go wyrzucać można spróbować go skalibrować, a nuż uda nam się go choć na jakiś czas przywrócić do żywych. Oczywiście zanim przejdziemy do samej kalibracji należy odłączyć konsolę od wszelkich źródeł energii i sprawdzić, czy w jej środku nie znajduje się żadna płyta z grą.

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Czas trwania: ok. 20 – 40 minut

Potrzebne narzędzia: Zestaw śrubokrętów, w tym średniej wielkości krzyżak i mały płaski śrubokręt.

1. Najpierw odłączoną konsolę kładziemy na czymś miękkim i przewracamy do góry nogami. Od razu możemy zauważyć, że konsola jest skręcona kilkoma śrubkami, oznaczonymi na zdjęciu, które musimy wykręcić. Odkładamy je gdzieś na bok, żeby nie zgubić.

wymiana_lasera_w_psx_09

2. Następnie przewracamy konsolę na właściwą pozycję i zdejmujemy górną obudowę. Możemy to zrobić bez żadnych obaw, gdyż nie jest ona w żaden sposób połączona, np. okablowaniem z płytą główną i powinna dość łatwo dać się zdjąć.  Naszym oczom powinien wówczas ukazać się następujący widok.

 wymiana_lasera_w_psx_01

3. Interesuje nas tyko sam laser, a właściwie jego taśma. W miejscu, w którym owa taśma wychodzi z lasera, powinien znajdować się potencjometr służący do zmiany oporu lasera, a co za tym idzie jego mocy.

kalibracja_lasera_w_psx_01

4. Zanim jednak przejdziemy do kręcenia potencjometrem, warto na wszelki wypadek oznaczyć jakimś markerem jego pierwotne ustawienia. Potencjometr ma specjalne wcięcia, więc staramy się dopasować do niego odpowiedni śrubokręt i delikatnie kręcimy potencjometrem w prawo lub w lewo (w prawo zmniejszamy opór, a co za tym idzie zwiększamy moc lasera, natomiast w lewo, zwiększamy opór, zmniejszając w tym samym czasie moc lasera). Na początek najlepiej wybrać sobie jeden kierunek. Potencjometrem kręcimy bardzo ostrożnie, najlepiej obracając nim tak jakbyśmy w zegarze przestawiali wskazówkę godzinową z jednej godziny na drugą, a więc gdzieś o minimetr w wybranym kierunku.

 kalibracja_lasera_w_psx_04

5. Po przekręceniu, zakładamy obudowę, podpinamy konsolę do zasilania i TV, wsadzamy nośnik z grą i sprawdzamy czy coś to dało. Jeżeli nie to ponownie ją odłączamy i znowu przekręcamy potencjometr w prawo o kolejny minimetr. Czynność powtarzamy parokrotnie, przykładowo 3-5 razy. Jeżeli zauważymy, że laser jakoś zaczyna reagować na te zmiany, np. słychać, że zaczyna kręcić płytą, a wcześniej tego nie robił lub zaczyna uruchamiać grę to znaczy, że kalibracja pomaga i kontynuujemy ją, aż do osiągnięcia zadowalającego poziomu. Pamiętamy by z tym nie przesadzić. Jeżeli nic się nie dzieje, albo po zmianie jest nawet gorzej, należy kalibrację przerwać. Wracamy wówczas do ustawienia wejściowego i dla świętego spokoju ponawiamy czynność w drugą stronę, sprawdzając czy przynosi to jakiś lepszy efekt.

Ogólnie jest z tym sporo zabawy. Kalibracja lasera w PSX jest dość czasochłonna i niestety nie zawsze kończy się powodzeniem. Szczerze powiedziawszy w moim przypadku na 4 lasery, które próbowałem reanimować, kręcenie potencjometrem pomogło w dwóch. Z drugiej strony lepsze to niż nic, dlatego czasem warto zaryzykować choć tylko w ostateczności i pamiętając, że i tak jest to wariant tymczasowy.

Poradnik ma jedynie funkcję informacyjną i jego autor nie odpowiada za uszkodzenie sprzętu, ani ewentualny uszczerbek na zdrowiu. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Poradniki
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
3z
3z
9 lat temu

Witam, najlepiej do kalibracji przygotować miernik mocy emisji lasera, niestety to drogie urządzenie ale wtedy można ustawić te znamionowe 44mW z 20cm od lasera.

Damian
Damian
5 lat temu

Do kalibracji to potrzebny jest co najmniej oscyloskop oraz oryginalna płyta z grą.

tengosciuodmotocykli
tengosciuodmotocykli
Odpowiedz  Damian
4 lat temu

W jakiś sposób oscyloskop podłączyć aby wyregulować laser?

Damian
Damian
Odpowiedz  tengosciuodmotocykli
4 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=mcCiUnKUzoU

Zerknij jeszcze w serwisówkę do konsoli.