DexDrive to akcesorium stworzone przez firmę InterAct, które umożliwia transfer zapisanych stanów gier bezpośrednio z karty pamięci konsoli PlayStation na dysk komputera. Urządzenie trafiło do sklepów najprawdopodobniej w listopadzie 1998 roku i było sprzedawane w cenie 39,99$. DexDrive szybko zaskarbił sobie serca posiadaczy PlayStation, gdyż w prosty sposób rozwiązywał problem wiecznie brakującego miejsca na kartach pamięci. Jak wiadomo, oryginalne memorki do PSX nie były zbyt pojemne i pozwalały na zapis jedynie 15 bloków. To nie wystarczało na wiele i bardzo często gracze zmuszeni byli do zakupu kolejnych kart pamięci lub usuwania swoich cennych zapisów i zwalniania miejsca nowym. Firma InterAct postanowiła zaoferować graczom alternatywne rozwiązanie i umożliwić proste zgrywanie zapisów z karty pamięci na dysk komputera przy wykorzystaniu zewnętrznego czytnika. W ten sposób gracze mogli nie tylko gromadzić swoje cenne zapisy i wykonywać ich kopię, ale również wymieniać się nimi z pozostałymi graczami z całego świata. Nic więc dziwnego, że DexDrive szybko zyskał ogromną popularność, stając się najbardziej rozpoznawalnym akcesorium firmy InterAct i jednym z popularniejszych, zewnętrznych akcesoriów do PlayStation, zarówno w Europie, jak i w Ameryce.

Urządzenie sprzedawano w tekturowym pudełku, przypominającym kolorystyką oficjalne akcesoria do PlayStation. Z wiadomych względów nie znajdziemy na nim jednak żadnych znaków towarowych, związanych z pierwszą konsolą Sony. Nawet zdjęcia oficjalnej karty pamięci zastąpiono zamiennikiem. InterAct postanowiło samodzielnie sprzedawać to urządzenie i choć miało doświadczenie przy sprzedaży swoich akcesoriów na licencji Sony, tak jak to było w przypadku kierownicy V3 Racing Wheel, to w tym przypadku nie zdecydowało się na ten krok. Na pudełku DexDrive znajdziemy jeden bardzo ciekawy z naszej perspektywy element, a mianowicie flagę naszego państwa w towarzystwie innych, bardziej rozwiniętych w tamtym czasie z perspektywy gracza rynków. Jest to o tyle ciekawe, że na samym pudełku, jak i w instrukcji nie znajdziemy opisu w języku polskim. Mimo to miło zobaczyć polski akcent na akcesorium związanym z PSX. W pudełku oprócz wspomnianej instrukcji znalazło się również miejsca na adapter DexDrive, zasilacz oraz dwie dyskietki z oprogramowaniem DexPlorer.

DexDrive odznacza się bardzo dobrą jakością wykonania. Być może wizualnie nie robi on wielkiego wrażenia, ale został stworzony z bardzo dobrej jakości plastiku, z gumowymi elementami, które zarówno chronią adapter przed porysowaniem, jak i sprawiają, że nie ześlizguje się on z płaskich powierzchni. Kolorystycznie adapter nawiązuje do wyglądu samej konsoli i można znaleźć na nim zarówno logo firmy InterAct, jak i nazwę samego urządzenia. Ponadto urządzenie posiada diodę informującą o uruchomieniu adaptera, wejście na 12voltowy zasilacz oraz oczywiście slot na kartę pamięci, który przypomina gniazdo na memorki z konsoli. Adapter współpracuje z komputerem dzięki wykorzystaniu portu COM. Zgodnie z instrukcją aby uruchomić urządzenie należy podpiąć je pod port COM gdy komputer jest wyłączony, a następnie podłączyć zasilacz. Teraz można już włączyć komputer i zainstalować oprogramowanie DexPlorer, dostępne na dwóch dyskietkach. Program w tamtym czasie wymagał procesora przynajmniej Pentium 75, 8MB RAM, 2MB na dysku twardym, a także systemu operacyjnego Windows 95, 98 lub NT 4.0. Dioda adaptera DexDrive zapala się dopiero po uruchomieniu programu DexPlorer. Według zapewnień twórców adapter działa ze zdecydowaną większością dostępnych wówczas kart pamięci i mowa zarówno o oryginalnych kartach, jak i tych produkowanych przez zewnętrzne firmy. Czytnik współpracuje również z kartami wieloblokowymi, oferującymi nawet 100 i więcej bloków.

Aplikacja DexPlorer oferuje całkiem sporo opcji i mimo upływu czasu wciąż wygląda całkiem dobrze. Co ważne ostatnia, aktualna wersja programu działa również z nowszymi systemami operacyjnymi. DexPlorer umożliwia różne operacje na zapisach z karty pamięci, w tym zgrywanie całości zawartości karty pamięci na dysk komputera (opcja Backup), przywracanie wybranych zapisów z dysku na kartę (opcja Restore), zgrywanie zapisów do osobnego pliku (opcja Duplicate), szybkie czyszczenie zawartości karty (opcja Format), przeglądanie zawartości wieloblokowych kart pamięci (opcja Change Page), a także restartowanie połączenia z adapterem, np. wtedy gdy będzie on wolno komunikować się z komputerem (opcja Refresh). Co ciekawe program oferuje też pewne funkcje sieciowe, a mianowicie pobieranie zapisów z wybranych stron internetowych, a także bezpośrednie uruchamianie klienta poczty w celu mailowej wymiany zapisów.

Firma InterAct zadbała nie tylko o świetną jakość adaptera oraz programu, ale również o jego pełne wsparcie. W tym celu stworzono dwa, oficjalne serwisy internetowe, które można było znaleźć pod adresami http://www.dexchange.net oraz  http://www.gameshark.com/dex. To właśnie z nich można było pobierać najróżniejsze zapisy stanów gier z całego świata i wrzucać je na swoje własne karty pamięci. Tego typu serwisów w pewnym momencie zaczęło pojawiać się znacznie więcej. Dzięki nim można było pochwalić się swoimi rekordami w wybranych grach, a także łatwo uzyskać dostęp do zapisów z odblokowanymi już dodatkowymi opcjami. InterAct organizowało nawet konkursy na swojej stronie, na najlepsze zapisy tygodnia, tak aby zachęcić jak największe grono użytkowników do dzielenia się swoimi wartościowymi plikami. Nic więc dziwnego, że DexDrive dość szybko znalazł swoje miejsce w wielu domach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Strona www.dexchange.net

W lutym 1999 roku pojawiła się specjalna wersja DexDrive przeznaczona dla konsoli Nintendo 64. Urządzenie to również szybko znalazło wielu entuzjastów i nie różniło się zbyt wiele od wersji dedykowanej dla PlayStation. W zasadzie kluczową różnicą był jedynie kształt obudowy adaptera i fakt, że kartę pamięci umieszczało się w nim od góry. Do obsługi obu urządzeń służył ten sam program. Firma nie chciała tworzyć adaptera 2 w 1 z racji tego, że wyposażenie go w dwa różne sloty na karty pamięci znacznie podniosłoby jego cenę.

Urządzenie DexDrive było wykorzystywane nie tylko przez graczy, ale również przez samych wydawców gier. Jednym z pierwszych było Electronic Arts, które już w lutym 1999 roku na swoich stronach udostępniło specjalny zapis do gry NBA Live 99, oferujący zaktualizowane składy i statystyki na rok 1999, które z racji przedłużającego się lockout’u nie mogły pojawić się w grze w momencie premiery. Jak widać przy odrobienie chęci można było poradzić sobie z podstawowym aktualizowaniem gier i to bez bezpośredniego podpięcia konsoli do Internetu, tak jak to ma miejsce obecnie. Szkoda tylko, że w sumie niewielu wydawców w czasach pierwszego PlayStation korzystało z takiej opcji aktualizacji.

Oficjalne wykorzystanie DexDrive przez Electronic Arts w grze NBA Live 99

Pewnie wielu z Was zastanawia się czy jest sen kupować adapter DexDrive w obecnych czasach i czy będzie on działać na nowszych komputerach i współpracować z obecnymi systemami operacyjnymi? Do niedawna, po lekturze wielu wątków na ten temat, myślałem że nie jest to możliwe, a w najlepszym przypadku bardzo utrudnione. Na szczęście wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudno i udało mi się uruchomić adapter DexDrive na współczesnym komputerze, pozbawionym portu COM, z zainstalowanym systemem Windows 8.1. O tym jak to zrobić wspomnę w osobnym poradniku, który jak tylko się pojawi na Strefie, to zapewne znajdziecie go również tutaj. Możliwość uruchomienia adaptera i jego bezproblemowa obsługa na nowszych komputerach sprawiają, że można w sumie zapomnieć o alternatywnych rozwiązaniach, które tak wnikliwie opisywałem juz jakiś czas temu na Strefie. W tej sytuacji szczególnie budowa adaptera USB traci trochę sens i jest zbyt kosztowna. Bez wątpienia DexDrive jest tutaj najwygodniejszym i do tego najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, które mimo upływu prawie 20 lat wciąż może z powodzeniem pełnić swoją rolę.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria MIX
Subskrybuj
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze