„The PlayStation Encyclopedia Book” to kolejna publikacja poświęcona pierwszej konsoli Sony, która przypomina poniekąd opisywaną już na Strefie książkę PSX: The Guide to the Sony PlayStation. Jest to w pełni fanowska publikacja, stworzona przez jedną osobę i wydana w elektronicznej postaci w 2014 roku. Jej autor skrywa się pod pseudonimem DaddaRuleKonge i od kilku lat zajmuje się tworzeniem publikacji poświęconych najróżniejszym konsolom. Do tej pory udało mu się opracować kilkanaście tego typu książek, opisujących większość najpopularniejszych konsol ze stajni Nintendo, Atari czy Sega. Oczywiście w tym gronie jest również omawiana tutaj pozycja poświęcona PlayStation. Co ważne, każda z tych książek w wersji cyfrowej jest udostępniana przez autora zupełnie za darmo i można ją dowolnie rozpowszechniać (link do pobrania znajdziecie na dole strony). Zainteresowani mogą również zdecydować się na zakup papierowego wydania książki jednak kosztuje ono blisko 300$ i w związku z tym lepiej ją w razie potrzeby wydrukować samemu, a autorowi podziękować w inny sposób, na przykład dobrowolnym datkiem.

„The PlayStation Encyclopedia Book” składa się z trzech podstawowych tomów oraz jednego suplementu. Jest to ogromna publikacja złożona z blisko 1800 stron i właśnie ze względu na rozmiar została ona podzielona na części. Mimo to zachowano w niej jedną, wspólną numerację stron we wszystkich tomach. Książka skupia się przede wszystkim na skatalogowaniu i opisaniu, wszystkich gier, jakie ukazały się na pierwszą konsolę Sony. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy w niej także pozostałych informacji o historii PlayStation, sprzęcie czy akcesoriach. Te również tutaj zawarto, jednak stanowią one jedynie dodatkową treść dla dania głównego, jakim są wspomniane gry.

playstation encyclopedia book
Przykładowy opis gry z legendą

Pierwszy tom encyklopedii poświęcono wszystkim tytułom, które ukazały się w Europie oraz w Ameryce. Znajdziemy w nim także krótką historię Sony oraz pozostałych firm, które przyczyniły się do rozwoju PlayStation. Drugi tom w całości skupia się na grach wydanych ekskluzywnie jedynie w Japonii. Jest ich jednak tak dużo, że w tej części znajdziemy jedynie gry do litery P w tytule na początku. Pozostałe przerzucono do kolejnego tomu, w którym oprócz nich można znaleźć również informacje na temat projektu Lightspan, nie wydanych nigdy lub anulowanych gier, homebrew, prototypowych modeli PlayStation, sprzętu oraz akcesoriów. Ostatni tom encyklopedii to w zasadzie suplement z wykazem gier opisanych w poprzednich częściach i stronami na których można znaleźć ich opisy, a także wykaz najróżniejszych, dodatkowych list gier, posegregowanych według różnych kryteriów, m.in. według wydania w serii Platinum czy Greatest Hits.

„The PlayStation Encyclopedia Book” to opracowanie, które skupia się na zebraniu w formie książki informacji dostępnych już w sieci, zatem nie znajdziemy tutaj nic odkrywczego lub wypracowanego samodzielnie przez autora. Część informacji pochodzi z Wikipedii, a część ze stron poświęconych konsoli PlayStation. Mimo to należy pochwalić autora za tytaniczną pracę, jaką włożył w skatalogowanie wszystkich gier na PSX w takiej formie. W porównaniu do opisywanej niedawno i płatnej „Antologii PlayStation”, DaddaRuleKonge postanowił bardziej wyczerpująco opisać każdą z gier, uwzględniając takie kryteria jak nazwa wydawcy, dewelopera, data premiery, gatunek oraz liczba graczy. Ponadto każda gra w encyklopedii została pokrótce opisana, a także zilustrowana screenami oraz grafikami okładek. Gry wydane w Europie i Ameryce posiadają również ocenę bazującą na serwisach GameFAQ i MobyGames, a także punktową skalę rzadkości ich występowania, opartą o serwis DigitalPress. Dane o grach stanowią kopię informacji ze strony psxdatacenter, jednak nadanie im formy książki musiało wymagać naprawdę wiele pracy i warto to docenić. Wizualnie wygląda to całkiem dobrze i jest niezwykle czytelne, oczywiście jeżeli uwzględnimy fakt, że to amatorska publikacja. Z podobnego szablonu do opisu gier autor korzysta we wszystkich swoich publikacjach.

playstation encyclopedia book 2
Prezentacja każdej z gier w książce

Pozostałe treści w encyklopedii stanowią jedynie dodatek i w dużej mierze oparte są o Wikipedię. Jednak i tutaj znajdziemy kilka wyróżniających się rozdziałów. Najciekawszy z nich opisuje nielicencjonowane gry i pozycje homebrew, w których prym wiodą gry erotyczne od naszych sąsiadów z Rosji. Bardzo fajnie autor opisał również wszystkie modele konsoli PlayStation. W porównaniu do „Antologii PlayStation” nie ograniczył się jedynie do kopiuj/wklej danych z Wikipedii, ale również dodał coś od siebie, w tym przede wszystkim zdjęcia konsol i ich opakowań ze wszystkich regionów. Również rozdział o kontrolerach i akcesoriach jest warty uwagi, gdyż uwzględnia on sporo ciekawych padów, a nawet ekspozytory służące do prezentacji konsol czy gier z tamtych czasów. Całość robi naprawdę dobre wrażenie i jak na amatorki projekt jest na co popatrzeć. Na pochwałę zasługuje również fakt, że autor na każdym kroku stara się wspominać o źródłach z których korzystał przy opracowywaniu swojego dzieła. Jest tu więc coś czego trochę brakowało we wspomnianej Antologii.

playstation encyclopedia book 3
Opis poszczególnych modeli PlayStation

„The PlayStation Encyclopedia Book” to niewątpliwie ciekawa pozycja. Ciężko traktować ją jako pełnoprawną publikację, gdyż jest to jednoosobowy projekt stworzony przez fana, ale tym bardziej zasługuje ona na słowa uznania. Zwłaszcza opracowanie gier w encyklopedii robi wrażenie i to zdecydowanie jej najmocniejszy punkt. Jej gabaryty raczej uniemożliwiają opłacalne wydanie tej książki w papierowej formie. Wspomniana na początku cena za taką edycję, a więc 300$, ma raczej odstraszać niż zachęcać do wybrania takiej formy wydania. W związku z tym bardzo miło ze strony, że zdecydował się na udostępnianie jej i swoich innych dzieł zupełnie za darmo.

Encyklopedię możecie pobrać za darmo tutaj, przy okazji rewanżując się autorowi dobrowolnym datkiem.

Pozostałe publikacje autora znajdziecie tutaj.

 

Podziękowania dla forumowicza @waleriana za cynk, że coś takiego w ogóle powstało.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Biblioteka
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze