Niestety nie istnieje zbyt wiele książek, które w całości byłyby poświęcone konsoli PlayStation. Osobiście znam tylko dwie pozycje, które wpisują się w tę kategorię.  Pierwsza to “Rewolucjoniści z Sony“, która przybliża czytelnikom historię powstawania PlayStation oraz pierwszych lat jej obecności na rynku. Książka ta została przetłumaczona na język polski i można ją wyrwać za grosze na allegro. Druga to PSX: The Guide to the Sony Playstation, którą można za darmo pobrać na dole strony. Niestety książka ta jest dostępna jedynie w języku angielskim, ale jest napisana na tyle prosto, że myślę najważniejsze informacje z niej zrozumie każdy, kto choć w średnim stopniu opanował znajomość języka angielskiego. Niewątpliwym atutem tej książki, a właściwie przewodnika, jest fakt, że została ona napisana przez graczy dla graczy, a do tego można ją pobrać w wersji cyfrowej zupełnie za free.

the guide to the sony playstation book free pdf2 - Recenzja "PSX: The Guide to the Sony PlayStation"
Fragment książki

PSX: The Guide to the Sony Playstation została opracowana przez Kevina Bryana i wydana w 2005 roku. Zawiera ona najważniejsze informacje o konsoli PlayStation, uzupełnione o ciekawe fotografie oraz pomocne dla kolekcjonerów wykazy gier. Niestety wszystko pisane z punktu widzenia amerykańskiego gracza, co niekoniecznie przekłada się na europejski rynek. Niemniej lepszy rydz niż nic. Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza bardziej merytoryczna skupia się na krótkiej historii PlayStation, opisie poszczególnych modeli konsoli, a także na ciekawostkach związanych z PSXem. Druga bardziej praktyczna stworzona została z myślą o kolekcjonerach. Znajdziemy w niej między innymi wykaz gier wydanych na amerykańskim rynku, który tworzy baza zawierająca 1283 gier. Znajdziemy tu nie tylko informacje o wydawcach, producentach czy choćby dacie premiery, ale również o tym jak rzadka jest wybrana gra i ile mniej więcej powinien wynieść jej zakup. Oczywiście wszystko pisane prawie 10 lat temu, więc w przypadku cen na pewno sporo się zmieniło. Fajnie, że autorzy zdecydowali się opisać najważniejsze według nich gry w więcej niż dwóch zdaniach, poświęcając im całą stronę i uzupełniając tekst o ciekawostki. W książce można też znaleźć inne wykazy, gdzie gry zostały podzielone ze względu na wydawcę, gatunek, czy choćby kod wydawniczy.

Szkoda, że nie ukazała się europejska wersja tej książki, wówczas miałaby ona dla nas większą wartość, ale i tak można w niej znaleźć parę ciekawostek. Jedną z osób współtworzących ten przewodnik był Jason Dvorak, który w 2004 roku wygrał konkurs Sony na największego fana PlayStation i który na jego potrzeby udostępnił dość rzadkie fotografie, m.in. przedstawiające projekt prawdopodobnie deweloperskiej wersji konsoli PlayStation z czasów współpracy z Nintendo. Przewodnik ten należy traktować raczej w formie ciekawostki jako miłe uzupełnienie oczekiwania na taką książkę, która głębiej pochyli się nad historią PlayStation. Mam nadzieję, że takie coś kiedyś powstanie, a jak nie to czymś taki stanie się Strefa.

the guide to the sony playstation book free pdf3 - Recenzja "PSX: The Guide to the Sony PlayStation"
Unikatowe zdjęcia z książki

Książkę PSX: The Guide to the Sony Playstation możecie zupełnie za darmo pobrać tutaj.

PS.  Nie wiem czemu autor przewodnika zdecydował się na zapis nazwy Playstation, z wykorzystaniem małej litery “s”, ale jest to dość irytujące.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Biblioteka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.