W październiku 2001 roku Sony Computer Entertainment obchodziło mały jubileusz związany ze sprzedażą ponad 20 milionów egzemplarzy swojej najnowszej konsoli PlayStation 2. Był to wynik o tyle imponujący, że firmie wystarczyło zaledwie pół roku by podwoić wynik sprzedażowy z marca tego samego roku. Z tej okazji Sony postanowiło przygotować dla graczy coś wyjątkowego, a mianowicie specjalną, kolekcjonerską edycję PlayStation 2 o nazwie European Automobile Color Collection. W jej skład weszło pięć unikatowych modeli PlayStation 2 w następującej kolorystyce:

– Czerwone PlayStation 2 Super Red o oznaczeniu SCPH-30000 RSR

– Srebrne PlayStation 2 Metallic Silver o oznaczeniu SCPH-30000 RMS

– Niebieskie PlayStation 2 Astral Blue o oznaczeniu SCPH-30000 RAB

– Białe PlayStation 2 Snow White o oznaczeniu SCPH-30000 RSW

– Żółte PlayStation 2 Light Yellow o oznaczeniu SCPH-30000 RLY

Kolekcja nazwę zawdzięcza swojej wyjątkowej kolorystyce. Sony postanowiło bowiem pomalować każdą z konsol, wzorując się na kolorystyce karoserii popularnych w Europie sportowych samochodów. W ten sposób klasyczne, matowe kolory zostały zastąpione przez żywe i lakierowane zabarwienie, w którym można się przejrzeć prawie jak w lustrze.

ps2 automobile color collection 41 - Wyjątkowa kolekcja PlayStation 2 European Automobile Color Collection

Konsole z serii PlayStation 2 European Automobile Color Collection zostały zapakowane w klasyczne, niebieskie pudełko, charakterystyczne dla zwykłych modeli SCPH-3xxxx, w którym oprócz niezbędnego okablowania oraz karty pamięci, znalazło się jeszcze miejsce dla dopasowanego kolorem kontrolera Dual Shock 2. Ponadto do każdego z zestawów Sony postanowiło dołożyć również w osobnym opakowaniu wertykalną podstawkę pod konsolę, także kolorystycznie zgodną z całym zestawem. Kolekcjonerski zestaw konsol po raz pierwszy publicznie zaprezentowano na targach Tokyo Game Show, które odbywały się w Japonii w dniach 12-14 października 2001 roku. W tym samym miesiącu pokazano je również podczas Tokyo Motor Show.

ps2 automobile color collection 43 - Wyjątkowa kolekcja PlayStation 2 European Automobile Color Collection
Zestaw zaprezentowany na Tokyo Game Show 2001 Źródło: http://news.mynavi.jp/news/2001/10/12/03.html
ps2 automobile color collection 44 - Wyjątkowa kolekcja PlayStation 2 European Automobile Color Collection
Zestaw zaprezentowany na Tokyo Motor Show 2001 Źródło: http://news.mynavi.jp/news/2001/10/24/22.html

Konsole można było kupić początkowo jedynie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zamówienia zostały otwarte 8 listopada 2001 roku, jednak na ich realizację trzeba było poczekać aż do okresu świątecznego, a konkretnie do 21 grudnia. Niestety z racji ograniczonego nakładu konsol ich zakup możliwy był jedynie za pośrednictwem strony internetowej japońskiego oddziału SCE. Sony postanowiło, że każdy z wariantów kolorystycznych tego zestawu PlayStation 2 zostanie wydany w liczbie 600 egzemplarzy na każdy region, a więc Japonię, Amerykę oraz Europę. W tym pierwszym, pojedynczą konsolę można było kupić za 50000 jenów. W tym samym czasie wypuszczono również 66 kompletnych zestawów PlayStation 2 European Automobile Color Collection, które trafiły do sprzedaży w cenie 250000 jenów. Razem dało to szatańską liczbę 666 egzemplarzy każdej konsoli na region, a więc prawie dziesięć tysięcy limitowanych konsol rozsianych po całym świecie, które wciąż pozostają obiektem pożądania wielu kolekcjonerów.

W Stanach Zjednoczonych zestaw PlayStation 2 European Automobile Color Collection zadebiutował dopiero w okresie świątecznym 2002 roku.  W tym czasie amerykański oddział SCE zorganizował nawet specjalną loterię dla graczy w której można było wygrać jeden kompletny zestaw pięciu konsol oraz pięćdziesiąt pojedynczych egzemplarzy PlayStation 2. Zestaw wyceniono na równowartość 1570$ natomiast pojedynczą konsolę na 314,99$. W takich też cenach zestawy można było kupić w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku za pośrednictwem strony internetowej PlayStation. W kolejnym roku została ona obniżona do  249,99$, a ostatnie jej egzemplarze sprzedawano już za 199,99$.

ps2 - Wyjątkowa kolekcja PlayStation 2 European Automobile Color Collection
Archiwalna informacja o konkursie z amerykańskiej strony PlayStation
ps2 2 - Wyjątkowa kolekcja PlayStation 2 European Automobile Color Collection
Archiwalna oferta sprzedaży konsol z amerykańskiej strony PlayStation

Europa również musiała poczekać na konsole do 2002 roku. Zgodnie z zapowiedziami na Stary Kontynent trafiło po 666 egzemplarzy każdej konsoli, które można było nabyć przede wszystkim na bardziej rozwiniętych rynkach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy we Włoszech. Europejski odział SCE odstąpił prawdopodobnie od sprzedaży ich poprzez Internet i postanowił rozprowadzić je w najpopularniejszych sieciach sprzedaży. Niestety jak to z Europą bywa ciężko znaleźć informacje na temat ceny konsol oraz jej szczegółowych losów na naszym kontynencie. Można się jednak domyślać, że była ona nieznacznie wyższa niż cena zestawów w Stanach Zjednoczonych i przeliczana z dolarów na funty, a więc zapewne pojedynczy egzemplarz kosztował ok. 320 funtów.

Wysoka cena pojedynczych zestawów konsoli sprawiła, że wbrew pozorom nie rozeszły się one od razu. W Stanach aby sprzedać całą partię konieczna była obniżka jej ceny. Mimo ograniczonego nakładu obecnie raczej nie ma problemów z zakupem konsoli z serii PlayStation 2 European Automobile Color Collection. Co ważne stosunkowo często można natrafić na jej egzemplarze w stanie wręcz idealnym lub nawet nie rozpakowane. Niestety w ślad za znakomitym stanem idzie również wysoka cena, wynosząca w zależności od stanu do kilku tysięcy złotych za pojedynczy egzemplarz. Na Strefie możecie je podziwiać zupełnie za darmo.

Unikatowe zdjęcia zestawu udało mi się uzyskać dzięki pomocy Roberta.  W przyszłości artykuł może zostać uzupełniony o szczegółowe losy zestawu w Europie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Konsole limitowane

9 komentarzy

 1. Bodzio

  prdzi

  28 stycznia 2017 o 13:59

  Jak zwykle fajny artykuł. Mój kolega ze sklepu konsolowego posiada właśnie w gablocie białą wersję automobile. Kolory tych obudów są na prawdę piękne

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   28 stycznia 2017 o 14:01

   Dzięki! Biała i niebieska podoba mi się najbardziej. Choć posiadanie całej kolekcji w takiej oszklonej gablotce to by było coś.

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  3z

  28 stycznia 2017 o 14:30

  Mam pada astral blue ale nie wiedziałem że jest od kompletu z konsoli 😀 Niesamowity kolor na żywo.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   JAcek

   5 kwietnia 2017 o 23:37

   Kurna, ja mam konsole Astral bez pada 🙂 Rozumiem że nie oddasz ?

   Odpowiedz

 3. Bodzio

  mariusz391

  28 stycznia 2017 o 18:33

  Tutaj właśnie widać wyraźnie jaki wpływ ma internet na dzisiejszy świat. Kiedyś trzeba było obniżać ceny limitowanych edycji konsol, by się wszystkie rozeszły, a gdyby zrobić coś takiego teraz, to pewnie wszystkie by zostały wyprzedane w góra kilkanaście godzin

  Odpowiedz

  • Bodzio

   hankie

   29 stycznia 2017 o 12:38

   Moim zdaniem słuszne spostrzeżenie @mariusz, dla mnie samego kolekcjonerstwo i limitowanie czegokolwiek jest teraz pojęciem mocno komercyjnym…
   BTW Zastanawiałbym się na wzięciem białej lub granatowej. Kanarkowa hm… mocno osobliwa. Tylko jej oczka domalować i mamy Pikachu edition 😉

   Odpowiedz

 4. Bodzio

  Lelox26

  6 kwietnia 2017 o 19:16

  Jestem bardzo ciekaw, dlaczego akurat trafiło do Europy 666 konsol 😛 Ma to związek z jakąś “piekielną” promocją czy co?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   6 kwietnia 2017 o 20:16

   Piekielnie fajna kolekcja to i piekielna liczba 😉

   Odpowiedz

 5. Bodzio

  kabelek2011

  28 kwietnia 2020 o 17:52

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.