Dawno, dawno temu grając w Chrono Cross’a spotkałem się z dość niecodzienną sytuacją. Otóż podczas próby zapisywania gry moja szara, 15 blokowa karta pamięci ukazała swoje drugie oblicze i to dosłownie. Wyglądało to mniej więcej tak jakby ta karta miała dodatkowe 15 bloków, które uaktywniały się jedynie po bardzo długiej rozgrywce. Było to ogromnym problemem, gdyż raz stan gry zapisywał się normalnie, a drugi raz w tej „ukrytej” przestrzeni. Karta wyglądała jak każda typowa karta pamięci do pierwszego PlayStation. Była szara, miała logo, napis, naklejkę i grawerowany nadruk. Po prostu oryginalny produkt Sony, który zaczął trochę „świrować”. Przynajmniej wtedy tak myślałem, bo teraz mam w tej kwestii zgoła odmienne zdanie.

Na początek proponuję małą zabawę. Proszę popatrzeć na poniższe zdjęcia kart pamięci do PlayStation, które znalazłem na różnego rodzaju aukcjach i swoim bacznym okiem ocenić, które z nich wyglądają na oryginalny produkt Sony?

Wybrane karty pamięci z różnych aukcji internetowych.
Wybrane karty pamięci z różnych aukcji internetowych.

Odpowiedź na to pytanie może okazać się dla niektórych zaskakująca, ale ani jedna z tych kart nie jest oryginalna. Jak widać nie ma reguły czy karta jest z pudełkiem, czy ma instrukcję, czy wydaje się nowa lub wręcz identyczna wyglądem z oryginałem. Wszystkie z nich to niestety podróbki. Mam nadzieję po lekturze tego poradnika każdy z Was będzie w stanie je odróżnić i już nikt nie da się nabrać sprzedawcom, który bardzo często wciskają je ludziom jako oryginalne produkty Sony.

Wbrew pozorom czasami nie jest wcale łatwo stwierdzić czy dana karta pamięci do PSX jest oryginalna czy nie. Zabawa trochę przypomina sprawdzanie gier do Game Boy pod kątem oryginalności. Oczywiście najłatwiej byłoby zajrzeć do środka takiej karty, ale co w przypadku gdy nie mamy jej w domu, a dopiero zamierzamy ją kupić? Wówczas pozostaje nam jedynie baczna analiza zdjęć z aukcji na których powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:

1. Pudełko

Karta pamięci z oryginalnym pudełkiem to cel niejednego kolekcjonera. Kiedyś myślałem, że jeżeli karta posiada solidne pudełko, instrukcję i plastikowy pokrowiec to musi być oryginalna. Niestety w rzeczywistości nie daje to żadnej gwarancji. W internecie roi się od kart pamięci z wydawałoby się oryginalnymi pudełkami, które wbrew pozorom takie nie są. Jakość wykonania takich pudełek jest na tyle dobra, że nie brakuje osób które je kupują za stosunkowo wysoką cenę i myślą, że mają oryginalny produkt. Na szczęście nie są to idealne podróbki i baczne oko nie powinno mieć problemu by odróżnić kopię od oryginału, wystarczy tylko wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę, a mowa przede wszystkim o znakach towarowych związanych z PlayStation.

Tak się jakoś składa, że to właśnie po nich najłatwiej poznać z jaką kartą pamięci mamy do czynienia. Poniżej możemy zobaczyć porównanie frontów i tyłów opakowań kart pamięci. Z lewej znajdują się opakowania oryginalnych kart, a z prawej opakowanie podróbki. Jak widać w przypadku tego ostatniego wyraźnie zabrakło precyzji w wykonaniu logo PlayStation. Przejawia się to w tym, że na froncie logo PS posiada zupełnie inne kolory niż oryginał oraz nie posiada znaku TM. Tył opakowania został już lepiej wykonany, jednak i tu znajdziemy pewną nieścisłość w postaci nazwy „Play Station” pisanej rozdzielnie. To właśnie po tych elementach najłatwiej rozpoznać z jaką kartą pamięci mamy do czynienia.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx
Dwa oryginalne opakowania karty pamięci z lewej i podróbka z prawej.
jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_2
Dwa oryginalne opakowania karty pamięci z lewej i podróbka z prawej.

2. Instrukcja

Inny element, który niejako łączy się z pudełkiem, a właściwie jej zawartością to instrukcja od karty pamięci. Jest to kolejny element, który warto starannie przejrzeć na fotografiach. Tak wygląda instrukcja od oryginalnej karty.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_3
Instrukcja od oryginalnej karty pamięci.

A tak wyglądają instrukcje, które bardzo często są dołączane do różnych nieoryginalnych kart pamięci do PSX.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_4
Instrukcje od podrobionych kart pamięci.

Myślę różnicę widać od razu. Po pierwsze oryginalna instrukcja wygląda jak dobrej jakości wydruk, a nieoryginalna tak jakby była przemielona przez kserokopiarkę. W związku z tym traci ona znacznie na jakości co widać choćby po zaznaczonym logo oraz napisach, które na nieoryginalnej instrukcji są znacznie mniej wyraźne niż na oryginalnej. To kolejny element, któremu warto się przyjrzeć podczas zakupów.

3. Karta pamięci z zewnątrz

Oczywiście nie każda karta pamięci, którą będziemy chcieli kupić będzie miała pudełko. W większości przypadków będziemy skazani na „golasa”, którego oryginalność czasami może być nam trudno ocenić po samych zdjęciach. Wszystko zależy od tego jakiej jakości będzie to podróbka. O ile na poniższym zdjęciu nie powinno być problemu z wytypowaniem czarnej owcy, którą jest oczywiście środkowa karta.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_5
Oryginalne karty pamięci z lewej i prawej oraz podróbka w środku.

O tyle właściwe rozpoznanie poniższych kart pamięci może nie być już takie łatwe, zwłaszcza że ich nadruk na froncie wygląda całkiem dobrze w porównaniu do środkowej karty powyżej. Obie oczywiście również są nieoryginalne.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_7
Dopracowane, nieoryginalne karty pamięci.

W przypadku gdy przedni nadruk karty pamięci wydaje się na pierwszy rzut oka w porządku, warto z bliska przyjrzeć się temu co znajduje się z jej tyłu. Mamy tu trzy elementy, które powinny ułatwić nam rozpoznanie oryginalnej karty pamięci, a są nimi – dwie śrubki łączące przednią i tylną obudowę karty, grawerowane napisy na tabliczce znamionowej oraz naklejkę z dodatkowymi informacjami, zaznaczone dokładnie na poniższym zdjęciu.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_6
Oryginalne karty pamięci z lewej i prawej oraz podróbka w środku.

Jeżeli chodzi o śrubki to nieoryginalna karta pamięci ma je zwykle trochę większe niż ta oryginalna. Ich główki wypełniają cały otwór, podczas gdy w oryginalnym produkcie wyraźnie widać, że dookoła pozostawiono jeszcze trochę miejsca. Czasami nieoryginalna karta pamięci może nie mieć śrubek w tym miejscu (co widać na drugim zdjęciu w środkowej sekcji tego działu) lub mieć je w zupełnie innym niż czarny kolorze. Tylko w jedynym przypadku w oryginalnych kartach montowano srebrne śrubki, ale o tym później.

Drugi element to miejsce z grawerowanymi napisami na tabliczce znamionowej, gdzie znajdziemy m.in. nazwę karty, jej oznaczenie SCPH oraz miejsce produkcji. Jak widać na zdjęciu powyżej są ona znacznie wyraźniejsze w przypadku nieoryginalnej karty (ta w środku), choć akurat ten element można skutecznie ocenić mając jakieś porównanie. Najbardziej czytelna, tak jak w przypadku choćby kartridży do Game Boy, jest widoczna na zdjęciu naklejka. W większości przypadków, w nieoryginalnych kartach, będzie ona słabej jakości oraz bardzo niechlujnie przyklejona co zresztą doskonale widać na powyższej fotografii. Rzetelna ocena tych wszystkich trzech elementów plus jakości nadruku na froncie, powinna nam dać jasną odpowiedź na to czy karta jest oryginalna czy nie. Co jednak w przypadku gdy wciąż nie jesteśmy pewni zakupu? Wówczas pozostaje nam zajrzeć do środka karty pamięci.

4. Wnętrze karty pamięci.

Tutaj raczej nie ma szans na pomyłkę, gdyż nieoryginalną kartę pamięci można od razu rozpoznać. Ułatwia to dość charakterystyczna budowa oryginalnej płyty PCB znajdującej się we wnętrzu obudowy karty pamięci, na której znajdują się różnego rodzaju chipy. Zwykle aby sprawdzić z jakim chipem mamy do czynienia wystarczy spojrzeć na tył karty pamięci i poszukać tam na tabliczce znamionowej jednej z trzech liter R, H, S.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_14
Tył oryginalnych kart pamięci.

Możliwe też, że w oznaczonym na zdjęciu powyżej miejscu nie znajdziemy żadnej litery (tak jak w przypadku pierwszej karty), wówczas oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z kartą pamięci której płytka PCB ma wielkość obudowy oraz została ona wyposażona w dwa chipy Atmel AT29LV010A oraz Motorola SC419510FU.

Jeżeli nasza karta posiada we wspomnianym miejscu literę S oznacza to, że w porównaniu do powyższej będzie miała znacznie krótszą płytkę PCB oraz jedynie jeden chip – Sony CXD8732AQ bądź SANYO LC96F8208A.

Jeżeli w tym miejscu znajdziemy literę R to we wnętrzu karty powinniśmy znaleźć również krótszą płytkę PCB, tym razem z chipem- Sony CXD8769M.

Wreszcie gdy w tym miejscu zobaczymy literę H to najprawdopodobniej w jej środku znajdziemy również krótszą płytkę PCB oraz chip Sony CXD8787M. Jest to też jedyna z klasycznych kart pamięci, która może posiadać srebrne, a nie czarne śrubki. Oczywiście możliwe, że w niektórych kartach spotkamy inne rodzaje chipów, ale te należą do tych najpopularniejszych.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_15
Środek oryginalnych kart pamięci.

Dlaczego ta klasyfikacja jest taka ważna? Ponieważ odstępstwa od niej będą zwykle oznaczały, że mamy do czynienia z podróbką karty pamięci, a tę dość łatwo rozpoznać po kilku elementach. Przede wszystkim po obecności baterii oraz czarnych „glutów” towarzyszących chipom, a więc układów scalonych naniesionych bezpośrednio na płytkę (PCB) i zalanych żywicą.

jak_odroznic_oryginalna_karte_pamieci_od_podrobki_psx_18
Tył i środek nieoryginalnych kart pamięci.

Obecność czarnych „glutów” daje nam zwykle 100% pewność, że mamy do czynienia z nieoryginalnymi kartami pamięci, co doskonale widać poniżej. Na pierwszym zdjęciu widzimy środek oryginalnych kart pamięci.

memory_card_scph-1020_27
Środek oryginalnych kart pamięci.

A na kolejnym już widzimy to co powinniśmy znaleźć we wnętrzu nieoryginalnej karty pamięci. Myślę, że różnice widać gołym okiem i nie trzeba się nad nimi dłużej rozwodzić. Dodam tylko, że przy rozkręcaniu kart pamięci należy uważać by nic nie uszkodzić przy ich otwieraniu. W tym przypadku nie trzeba nic szarpać siłowo, tylko najpierw spróbować wysunąć delikatnie front obudowy obudowy do góry, a następnie odczepić całość.

memory_card_scph-1020_29
Środek nieoryginalnych kart pamięci.

5. Transparentne karty pamięci

Do tej pory w poradniku skupiałem się głównie na klasycznych, szarych kartach pamięci do PlayStation, ale wszystko co opisałem w punktach 1-4 tyczy się również ich kolorowych, krystalicznych odpowiedników. Tutaj czasami kwestia odróżnienia oryginalnej karty od podróbki jest nawet dużo prostsza, gdyż większość tego typu kart jest transparentnych w związku z czym dość łatwo na zdjęciach zobaczyć co siedzi w ich środku. Przynajmniej wspomniane czarne „gluty” powinniśmy zauważyć od razu.

Oto przykład oryginalnych, krystalicznych kart pamięci, w różnych kolorach. Warto pamiętać, że czasami mogą one mieć różnego rozmiaru płytki PCB, przykładowo na całą długość obudowy karty i nie ma w tym nic nienormalnego.

memory_card_schp_1020_playstation1 memory_card_schp_1020_playstation2Tutaj możecie natomiast zobaczyć zdjęcie nieoryginalnej, przeźroczystej karty pamięci w kolorze Emerald, na którym wyraźnie widać gorszej jakości nadruk i przede wszystkim przebijające się „gluty”.

psx_psx_memory_card_scph-1020_33
Nieoryginalna, krystaliczna karta pamięci.

W przypadku kolorowych kart pamięci, warto jedynie pamiętać, że zwykle znajdziemy je w plastikowym opakowaniu, które swego czasu wyparło to tekturowe i jest to rzecz normalna.

6. Karty pamięci dedykowane dla PS one

To chyba najczęściej oferowane na różnego rodzaju aukcjach karty pamięci, które sprzedaje się wraz z tekturowym opakowaniem. Pudełko wyglądem nawiązuje do tego od konsoli PS one. Podobnie z samą kartą, która zamiast logo klasycznego PlayStation, posiada logo PS one oraz kolor obudowy nawiązujący do najmniejszej rewizji pierwszego PlayStation.

Problem w tym, że Sony nigdy nie wypuściło na rynek kart pamięci z logo PS one, a wszystkie tego typu produkty, choćby jak dobrze zrobione to po prostu podróbki. Owszem logo PS one możemy znaleźć na samej konsoli oraz dołączanym do niej kontrolerze Dual Shock, ale wszystkie pozostałe akcesoria, nawet te kolorystycznie dopasowane do konsoli, jak Multi Tap, czy przede wszystkim karta pamięci posiadają klasyczne logo z pełną nazwą PlayStation, która prezentuje się następująco.

W porównaniu do oryginalnej, szarej karty pamięci, ta od PS one posiada oprócz kolorystyki również inne cechy szczególne, takie jak biaława naklejka oraz srebrne, a nie czarne, śruby.

Jak widać nie jest wcale trudno naciąć się na nieoryginalną kartę pamięci do PlayStation i z własnego doświadczenia na Strefie zauważyłem, że wiele osób kompletnie nie zdawało i nie zdaje sobie sprawy, że w swojej kolekcji posiadają oni nieoryginalne karty pamięci. Poradnik ten powstał właśnie po to, by uchronić Was przed zakupem tego typu produktów. Zauważyłem, że na ebayu masa osób kupuje te pseudo oryginalne karty pamięci do PlayStation, zwłaszcza te w wydaniu niby dostosowanym do PS one i to za dość astronomiczne kwoty, nie zdając sobie sprawy z tego, że to zwykłe podróbki. Mam nadzieję po lekturze tego poradnika już nikt nie da się w tej kwestii oszukać.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Poradniki
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Verteks
Verteks
9 lat temu

Jak wygląda sprawa oryginalności kart pamięci dodawanych do gier, na przykład do Metal Gear Solid? Czy ktoś podejmował się podróbki takich rodzajów Memory Card?

Kwaśny
Kwaśny
9 lat temu

Bardzo ci dziękuje za ten artykuł; wreszcie wszystko co chciałem wiedzieć jest w jednym miejscu 🙂

Z ciekawości rozkręce chyba swoją podróbkę, która nie zawiodła mnie od wielu lat a jestem ciekaw jak jest wykonana.

Swoją drogą – czym są właściwie te „glutki”? 😛

tbxx
9 lat temu

„Glutek” to układ scalony naniesiony bezpośrednio na płytkę (PCB) i zalany żywicą.

Kwaśny
Kwaśny
9 lat temu

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, bo obie mogą być prawdziwe 😀

ja
ja
9 lat temu

powiedz mi kolego czy to będzie oryginał
http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/kody/?uploadCount=1&layout=3&uploadedPhotoId=41acad84b1008a6c
nie wiem co z tą naklejką z tyłu i te żeberka z tyłu na dole jakoś takie jakby za małe odstępy mają. Nie wiem, osądźcie…

ja
ja
Odpowiedz  Janusz
9 lat temu

e, już tamtej nie kupuję, facet chciał 20zł, ja chciałem mu dać 10 ale nie chciał. Chyba oryginał, bo s miał z tyłu, może ty chcesz kupić?
http://olx.pl/oferta/oryginalna-karta-pamieci-sony-psx-ps1-psone-CID99-ID7yiGb.html#832ea8189e
napisz tylko czy to oryginał

ja
ja
Odpowiedz  Janusz
9 lat temu

Coś mamy pecha do zdjęć:) Już pod linkiem z olx inne zdjęcie jakiegoś wynalazka. Takie coś chyba mam, ale ps2 nie chciała mi tego czytać jak sobie kiedyś kupiłem i dlatego czasami rozglądam się za oryginałem (chociaż nie wiem po co skoro ps2 leży zwinięta na szafie od paru ładnych lat, chyba z nudów:)

Adrian
Adrian
8 lat temu

Jak myślisz czy te karty to oryginały chciał bym je kupić ale nie jestem pewien
http://allegro.pl/karta-pamieci-oryginal-scph-1020-super-stan-i4854030113.html

A tak poza tematem to najlepsza strona o PlayStation 1 jaką widziałem, pozdrowienia

zulu
zulu
8 lat temu

posiadam białą karte z logiem PSone, nadal interesują Cię zdjęcia jej wnętrzności ??

zulu
zulu
8 lat temu

a mógł byś podać meila albo napisać gdzie go znajdę ;P bo nie mogę go zlokalizować;)

zulu
zulu
8 lat temu

dzięki wielkie, fotki poszły, swoją drogą bardzo ciekawa stronka, wiele z niej ciekawostek się dowiedziałem, oby tak dalej ; )

zulu
zulu
8 lat temu

cieszę się ze mogłem pomóc chociaż w taki sposób, i nie ma za co 😉

G-R-Z-E-C-H
G-R-Z-E-C-H
8 lat temu

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że mam nieoryginalną memorkę…wielkie dzięki ;-P Na szczęście już poprawiam ten stan rzeczy.

Łukasz
7 lat temu

Ok mam oryginalną kartę pamięci uff 😀 do tego dwie nieoryginalne no nameowych firm.

Gracz
Gracz
7 lat temu

Kupiłem ostatnio karty pamięci, niby oryginalne. W środku zamiast chip sony jest sanyo w każdej z nich. Poza tym nie ma żadnych glutów. Czy na pewno są oryginalne?

Gracz
Gracz
7 lat temu

http://imgur.com/a/MlHjG tutaj są zdjęcia kart pamięci z sanyo w środku, wszystkie mają te same płytki

Gracz
Gracz
7 lat temu

Dzięki za odpowiedź, obawiałem się że to jakieś lewe karty,ale gluta nie miały więc była nadzieja. Nie ma problemu, możesz używać tych zdjęć do swoich celów.

pablo
pablo
7 lat temu

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów zwracam się do Was z prośbą o rozwianie wątpliwości dotyczących oryginalności karty pamięci.Czy ta karta to podróbka czy oryginalny produkt Sony.
http://allegro.pl/oryginalna-karta-pamieci-sony-japan-psx-ps1-psone-i6129860604.html mam zamiar ja kupic ale nie jestem pewien więc wolę zapytać znawców i wyjadaczy

revo
revo
Odpowiedz  pablo
7 lat temu

orginal, kiedys korespondowalem ze sprzedawca, to nie ich pierwsza karta. pamietaj o tym, ze widzisz tylko z zewnatrz nie wiadomo co ktos wlozyc do srodka (odkrecic srobki, karte zmienil..).

ja bym poszukal tanszej u tego sprzedawcy no chyba ze musisz miec te papiery

pablo
pablo
7 lat temu

Dziękuje za odpowiedzi ! No własnie rozmawiałem ze sprzedawca i powiedział ze przed wysyłka robi zdjęcia po to żebym to ja czasem nie podmienił płytki.Pozdrawiam i przy okazji bardzo się ciesze że jest takie miejsce jak to. Świetna robota!!!

ploterka
ploterka
7 lat temu

A już myślałam że jestem w posiadaniu bardzo rzadkich kart do PSone 😛 ,chyba muszę zacząć szukać oryginałów. http://imgur.com/Pwf89HL (chociaż ta druga wygląda całkiem przyzwoicie jak na podróbkę :D)

Tytus
Tytus
5 lat temu

A ja właśnie kupiłem dwie używane i wychodzi,że obie są nieoryginalne :/ No cóż zanim nie zajrzysz w bebechy to się nie dowiesz…. Nie ma jednak sensu wdawać się w awantury z sprzedawcą,bo sam o tym pewnie nie wiedział.Skoro karty działają już przynajmniej kilkanaście lat (widać,że mają swoje lata) to myślę,że mimo wszystko taką najgorszą podróbką nie są.Najprawdopodobniej karty kupił ktoś może i w latach 90 tych i cały czas żył w nieświadomości,że ma podróbkę 🙂