W 1997 roku japoński oddział Sony Computer Entertainment postanowił wypuścić na rynek limitowaną edycję kolorowych kart pamięci do PlayStation, które według zapowiedzi miały pojawiać się regularnie wraz z nadejściem kolejnych pór roku. SCE chciało w ten sposób uczcić bardzo udany dla PlayStation czas, a także odpowiedzieć na politykę Nintendo, które od samego początku bardzo mocno stawiało na kolorowe wariacje swoich konsol i akcesoriów. Tak doszło do powstania wyjątkowej serii, kolorowych kart pamięci, której sukces sprawił, że w kolejnych miesiącach, kolorowe akcesoria do PlayStation pojawiły się również poza Krajem Kwitnącej Wiśni, w Europie oraz w Ameryce.

Pierwsza karta pamięci z tej serii o oznaczeniu SCPH-1190 pojawiła się w sklepach dokładnie 17 lipca 1997 roku. W sumie do sprzedaży trafiło 300 tysięcy jej egzemplarzy, sprzedawanych w cenie 2000 jenów – niewiele wyższej od tej jaką trzeba było zapłacić za podstawowy, szary wariant memorki SCPH-1020 (1800 jenów). Karta o oznaczeniu SCPH-1190 otrzymała przezroczystą obudowę oraz wyróżniała się błękitem wody na opakowaniu, co miało jednoznacznie kojarzyć się z latem.

memory card scph 1190 02

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1190 w Strefowej bazie sprzętowej

Druga karta z serii otrzymała oznaczenie SCPH-1191 i zadebiutowała na rynku 9 października 1997 roku. Jak nie trudno się domyślić, tym razem gracze mieli do czynienia z motywem jesiennym i stąd też pomarańczowa kolorystyka karty pamięci oraz motyw jesiennych liści na jej opakowaniu. Cena karty oraz liczba jej egzemplarzy, dostępnych na rynku, pozostała niezmieniona w porównaniu do poprzedniczki.

memory card scph 1191 02

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1191 w Strefowej bazie sprzętowej

Pod koniec roku, japoński oddział SCE postanowił zaszaleć i wypuścić nie jedną, a aż trzy karty pamięci z tej serii, sygnowane kolejno oznaczeniami SCPH-1192, SCPH-1193 oraz SCPH-1194. Chciano w ten sposób sprostać rosnącemu popytowi na karty pamięci w okresie świątecznego szału zakupów, w związku z czym zwiększono również nakład każdej z tych kart do 400 tysięcy sztuk. Tym razem karty nawiązywały do pory świąteczno-zimowej i stąd też ich kolorystyka, kolejno – czerwona, zielona i biała. Na opakowaniach tych pierwszych dwóch kart można było znaleźć motyw świąteczny, natomiast na ostatniej już typowo zimowy. Karty podobnie jak poprzednie sprzedawano w cenie 2000 jenów.

memory card scph 1192 02

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1192 w Strefowej bazie sprzętowej

memory card scph 1193 02

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1193 w Strefowej bazie sprzętowej

memory card scph 1194 02

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1194 w Strefowej bazie sprzętowej

Kolejne dwie karty pamięci z serii powinny ukazać się na wiosnę 1998 roku, jednak SCE zdecydowało się przyśpieszyć ich debiut i wydać je już w styczniu 1998 roku. Karty te miały wieńczyć całą serię i otrzymać oznaczenie SCPH-1195 oraz SCPH-1196, jednak Sony z jakiś względów zdecydowało się na zmianę i powrót do standardowego oznaczenia karty pamięci, a więc do SCPH-1020 i dodawania do niego jedynie liter, symbolizujących kolor kart. Zapewne chciano w ten sposób ograniczyć niepotrzebne tworzenie zupełnie nowych oznaczeń w odniesieniu do w zasadzie tego samego akcesorium, tyle że w innym kolorze. Poza tym, zachowując poprzednią numerację niebezpiecznie zbliżano się do oznaczenia SCPH-1200, które było już zarezerwowane dla kontrolera DualShock.

Pierwsza z nowych kart pamięci otrzymała oznaczenie SCPH-1020Y i otrzymała żółtą obudowę, rodzącą na myśl promienie słoneczne. Kolor ten zdominował również jej opakowanie. Drugiej karcie o oznaczeniu SCPH-1020WJ wizualnie bliżej do zimy niż do wiosny, gdyż otrzymała ona szaro-białe zabarwienie. Obie trafiły do sprzedaży 29 stycznia 1998 roku, w tej samej cenie co poprzedniczki. Zmianie uległ jedynie ich nakład, który nieznacznie zmniejszono do 200 tysięcy egzemplarzy.

memory card scph 1020y 02 1

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1195 (1020Y) w Strefowej bazie sprzętowej

memory card scph 1020wj 02

Obejrzyj pełną galerię karty SCPH-1196 (1020WJ) w Strefowej bazie sprzętowej

Wszystkie 7 kart z tej serii cieszyło się na tyle dużym powodzeniem, że już w lutym 1998 roku, Sony Computer Entertainment postanowiło wypuścić na rynek już nielimitowaną w żaden sposób partię blisko 10 nowych wariantów kolorystycznych kart pamięci, sprzedawanych w tej samej cenie, z tą różnicą, że można je było kupić już nie tylko w Japonii, ale także w Europie oraz Ameryce. Podobny los bardzo szybko spotkał kontrolery do PlayStation i w zasadzie jedynie sama konsola, jakoś nigdy nie doczekała się podobnego losu. Mimo wszystko warto pamiętać, że cały szał na kolorowe akcesoria w przypadku PlayStation rozpoczął się właśnie od serii tych 7 kart pamięci, celebrujących nadchodzące w latach 1997-1998 pory roku. Dość łatwo je rozpoznać, gdyż w porównaniu do pozostałych, kolorowych memorek te mają znacznie dłuższe niż standardowe opakowanie.

Podziękowanie dla Strefowicza @kris82l za podesłanie mi kolekcji kart pamięci w celu wykonania zdjęć. 🙂

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze