Niestety nie istnieje jeden miarodajny sposób na sprawdzenie tego czy nasz laser wkrótce wyzionie ducha, czy ma się jeszcze całkiem dobrze. Jego stan możemy ocenić jedynie bazując na naszych obserwacjach. Warto jednak pamiętać, że laser w PlayStation, jeżeli jest w dobrym stanie, powinien poradzić sobie z odtworzeniem nawet konkretnie porysowanej płyty. Sam mam w kolekcji kilka gier, które wyglądają jakby ktoś nimi jeździł po tarce, ale pomimo to moja konsola nie ma problemu z ich uruchomieniem. Oczywiście mowa tutaj o powierzchownych rysach, które są bardzo widoczne, ale nie uszkadzają warstwy płyty z danymi.

Tego typu porysowane gry, mogą jednak stanowić doskonałe narzędzie diagnostyczne do testowania nowo zakupionych przez nas konsol, oczywiście pod warunkiem, że mamy jakieś porównanie i wiemy, że takowa płyta na pewno działa. Sam do testowania kupionych konsol używam zawsze gry Medal of Honor, którą mam od lat i którą wielokrotnie przeszedłem. Jest ona tak porysowana, że niektóre konsole, a właściwie lasery, mają problem z przedarciem się przez pewną misję w niej zawartą. W związku z tym, zawsze jak trafi mi się jakieś nowe PlayStation, to sprawdzam właśnie na tej konkretnej grze czy laser w tej konsoli jest faktycznie w bardzo dobrym stanie, czy może przeszedł już swoje. Nierzadko konsola, opisana przez sprzedawcę jako „w bardzo dobrym stanie” zawieszała mi się po ukończeniu wspomnianej misji (zawsze w tym samym miejscu), podczas gdy inna nie miała z nią żadnych problemów. Dzięki temu jestem w stanie oględnie określić z czym mam do czynienia. Warto więc znaleźć w swojej kolekcji taką porysowaną grę do testowania i przy nowych zakupach ją wykorzystywać.

Stan lasera można sprawdzić obserwując nie tylko to czy odczytuje on gry, ale również patrząc na to jak to robi, ze szczególnym uwzględnieniem wstawek filmowych. Jeżeli zdarza się, że w trakcie ich wyświetlania widoczne są wyraźne przerwy lub po prostu filmik się przycina, to może oznaczać, że laser ma już swoje najlepsze lata za sobą. Tu też do testów używam głównie Medal of Honor, a konkretnie poniższej „reklamówki” Dreamworks, która pojawia się przed intro gry, zaraz po włożeniu jej do konsoli.

Nie do końca rozumiem jak to możliwe, ale ten krótki filmik sprawia ogromne problemy konsolom i jedynie naprawdę w dobrym stanie laser odtwarza go bez jakiegokolwiek zacięcia. Im bardziej wyeksploatowany laser, tym bardziej ten filmik przerywa. Oczywiście zacinające się filmiki w grach to nie powód do natychmiastowej wymiany lasera lub próby jego naprawy. Dają one jednak jakiś pogląd na stan lasera i warto im się przyjrzeć.

Najlepiej przy testach stanu lasera w naszej konsoli przygotować sobie kilka gier z dłuższym intro, które są porysowane w różnych stopniu, ale wszystkie są sprawne. Testy rozpoczynamy od gry najmniej porysowanej, następnie średnio i wreszcie na koniec najbardziej porysowanej. Dzięki temu możemy choć „na oko” określić stan lasera z jakim mamy do czynienia.

Najłatwiej zaobserwować kiedy laser jest kompletnie niesprawny, a dzieje się tak oczywiście wtedy gdy nie czyta on żadnych gier. Wówczas konsola zamiast uruchamiać grę, bardzo często przerzuca nas od razu do biosu konsoli, a więc reaguje tak samo jakby w napędzie nie było płyty z grą. To informacja, że laser jest prawdopodobnie uszkodzony na tyle, że bardzo ciężko będzie go naprawić.

Inaczej sprawa wygląda, gdy konsola zamiast od razu przerzucać nas do biosu, uruchamia samą muzykę z gry w konsolowym playerze lub wyświetla komunikat „Please insert a PlayStation format disc”, a więc taki jak po wsadzeniu dowolnej płyty nie będącej grą lub płytą audio. To oznaka, że z takiego lasera można jeszcze spróbować coś wycisnąć i być może jego przeczyszczenie lub kalibracja pomogą choć na jakiś czas przywrócić go do życia. Czasami też może się zdarzyć, że laser nie będzie w stanie uruchomić żadnej gry, ale za to będzie odtwarzał płyty audio. Wówczas też jest nadzieja. Zresztą w każdym z tych przypadków, warto podjąć się próby naprawy lasera, zanim zdecydujemy się na zakup nowego.

Na koniec warto zapamiętać, że nie zawsze za niesprawność lasera odpowiada jego mechanizm. Wina może też leżeć po stronie tacki na której osadza się płytę z grą bądź z muzyką. Czasami może ona zmienić swoje położenie względem soczewki i w związku z tym laser może mieć problemy z poprawnym odczytem gry. Odpowiednia diagnoza stanu naszego lasera jest ważna i może nam pomóc go właściwie naprawić, a także przedłużyć jego żywot.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Poradniki
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze