Pierwszy czerwca kojarzy się Polakom przede wszystkim z jednym wydarzeniem, a mianowicie z obchodzonym od 1950 roku Dniem Dziecka. Niewiele osób jednak pamięta, że tego dnia obchodzimy również inną ważną przynajmniej z perspektywy polskiego gracza rocznicę. Otóż 1 czerwca 1996 roku polski oddział Sony (Sony POLAND) oficjalnie rozpoczął sprzedaż konsol PlayStation w naszym kraju. To właśnie dzisiaj zatem obchodzimy dokładnie 21 rocznicę obecności marki PlayStation pod skrzydłami Sony w naszym kraju. Marka ta przez lata konsekwentnie budowała swój kapitał w Polsce i choć początki nie były łatwe to jednak stosunkowo szybko PlayStation udało się zawładnąć sercami graczy. Przyjrzyjmy się zatem pokrótce pierwszym miesiącom obecności PlayStation w naszym kraju, zwłaszcza że udało mi się ustalić kilka nowych faktów w tym temacie.

Oficjalna premiera konsoli w Europie miała miejsce 29 września 1995 roku, jednak tak naprawdę PSX zadebiutował wówczas jedynie w krajach Europy Zachodniej oraz Skandynawii. To właśnie tym krajom europejski oddział Sony Computer Entertainment (SCEE) postanowił poświecić całą swoją uwagę w 1995 roku. Niestety kraje takie jak Polska nie mogły wówczas liczyć na zainteresowanie SCEE, mimo że na naszym terenie istniało już oficjalne przedstawicielstwo Sony Europe, w postaci Sony POLAND. Nie oznaczało to jednak wcale, że polscy gracze nie mieli szans na zakup PlayStation w tamtym okresie. Wręcz przeciwnie. Było to możliwe dzięki sprowadzaniu na własną rękę przez graczy oraz niektóre sklepy konsol prosto zza naszej zachodniej granicy, a więc z Niemiec. Nie była to jednak tania rozrywka i zwykle pochłaniała ona dwie średnie, miesięczne pensje, które wynosiły wówczas 873zł. Za konsolę w 1995 roku trzeba było zatem w tamtym okresie wyłożyć nawet ponad 1600zł, a więc tyle ile obecnie kosztuje PlayStation 4 Pro. W tamtym czasie kwota ta była astronomiczna i niewiele osób mogło pozwolić sobie na taki wydatek. Pozycja PlayStation w Polsce zaczęła się zmieniać dopiero wraz z nadejściem nowego roku. To właśnie w styczniu 1996 roku pojawił się w naszym kraju pierwszy, oficjalny dystrybutor konsoli, którym została firma LANSER z Elbląga. Tutaj warto odnotować, że była to pierwsza firma w Europie Środkowo-Wschodniej, której udało się uzyskać oficjalną zgodę SCEE na sprzedaż konsol. LANSER wyprzedził na tym polu nawet Sony POLAND. Cena startowa konsoli wyniosła 1599zł, a pierwsze gry można było kupić w cenie od 219zł do 249zł.

psx w polsce 1
Jedna z reklam PlayStation przygotowana przez Sony POLAND

Polski oddział Sony dopiero w marcu 1996 roku na katowickich targach zakomunikował, że począwszy od 1 czerwca firma wreszcie zajmie się dystrybucją konsol i gier na pierwsze PlayStation i to właśnie tę datę można śmiało uznać za oficjalną premierę systemu w naszym kraju. O dacie tej niewiele osób pamięta, w tym chyba samo PlayStation Polska, ale mam nadzieję kiedyś się to zmieni. Sporo czasu zajęło mi ustalenie i zweryfikowanie tego kiedy tak naprawdę Sony rozpoczęło u nas oficjalnie sprzedaż konsol. Nie było to łatwe, zwłaszcza, że centrala Sony w Europie naprowadziła mnie na lipcowy termin prezentując taką datę w swoich zestawieniach, ale po wnikliwych poszukiwaniach udało mi się w kilku źródłach potwierdzić, że był to jednak 1 czerwca. Tym samym Polska wraz z Czechami stały się pierwszymi krajami w naszym regionie, w których PlayStation oficjalnie zadebiutowało i było to dokładnie 21 lat temu. Cena startowa konsoli ustalona przez Sony POLAND wyniosła 1399zł. Do końca roku sprzęt można było jednak kupić już za 999zł.

Oprócz ustalenia i potwierdzenia samej daty rozpoczęcia oficjalnej sprzedaży PlayStation przez Sony POLAND udało mi się również natrafić na listę tytułów startowych jakie towarzyszyły premierze sprzętu w naszym kraju, z czego jestem niezwykle uradowany, zwłaszcza, że jeszcze na Strefie o tym nigdy nie wspominałem. Tytuły te różnią się nieznacznie od tych startowych z września 1995 roku dla całej Europy, ale wszystkie na tamten czas prezentują wysoki poziom. Te tytuły to:

  • Air Combat
  • Battle Arena Toshinden
  • Jumping Flash!
  • Mortal Kombat 3
  • Ridge Racer
  • Tekken.

Sony POLAND rozpoczynając sprzedaż konsol zapowiedziało także, że w każdym kolejnym miesiącu do sprzedaży zostaną wprowadzone następne dwa tytuły. W kolejnych miesiącach zainteresowanie PlayStation w Polsce stawało się coraz większe. W magazynach poświęconych dotychczas komputerom, zaczęły pojawiać się reklamy systemu, a także newsy o sprzęcie i grach. Nie minęło wiele czasu, a w kioskach można już było kupić pisma w całości poświęcone jedynie PlayStation. Żadna inna konsola, ani wcześniej, ani później nie doczekała się tylu magazynów poświęconych jej wyłącznie w naszym kraju.

Kampania antypiracka przygotowana przez Sony POLAND

Polski oddział Sony pomimo wszechobecnego piractwa, konsekwentnie inwestował w rozwój PlayStation na naszym terenie. Kwestią do dyskusji pozostaje na ile te działania przyczyniły się do sukcesu PlayStation w Polsce, a na ile była to wypadkowa po prostu świetnego sprzętu i światowej koniunktury. Pewne jest natomiast jedno, że to właśnie w czerwcu 1996 roku w Polsce narodziła się oficjalnie marka PlayStation, która obecnie chyba nie ma sobie konkurencji na naszym rynku. Swój sukces firma zawdzięcza również osobom takim jak my, które dokładnie 21 lat temu i w następnych latach zakupiły swoją pierwszą szarą konsolę sygnowaną logo PlayStation, a które jak wielu z nas są z tą marką przez kolejne generacje także i dzisiaj.

Więcej o początkach PlayStation w Polsce wraz ze szczegółami i aż do 1998 roku możesz przeczytać tutaj – Szczegółowa i pełna historia początków PSX w Polsce

Zachęcam również do lektury pozostałych moich artykułów poświęconych historii PlayStation w naszym kraju, z których możecie się dowiedzieć wielu interesujących informacji, nigdy wcześniej nie publikowanych w takiej formie w sieci. Jak wiecie od samego początku zależało mi by odkryć jak najwięcej z historii PlayStation w Polsce i mam ogromną satysfakcję, że sporo informacji związanych z PSX, które są już w obiegu pochodzi właśnie stąd, ze Strefy.

Poniżej prezentuję pozostałe, najciekawsze artykuły w których możecie poczytać o historii PSX w Polsce i o tym jak wyglądały początki marki PlayStation w naszym kraju.

Cena PSX i innych konsol w Polsce na przestrzeni lat

Gry wydane po polsku na PSX

Polskie wydania gier na PSX

Premiera PSX w Polsce i w innych krajach

Archiwalne reklamy PSX z polskiej prasy

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Historia PlayStation w Polsce
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
VectroV
VectroV
7 lat temu

Wielka szkoda, że Sony Polska nie pielęgnuje swoich początków co jest naprawdę smutne. Na pewno uświadamiając swoich fanów czy to na facebooku czy osobnym materiałem na youtube obudziła by część nostalgii u dorosłych użytkowników czy przedstawienie młodym jak się kiedyś największa marka obecnie narodziła u nas. Nie mniej może kiedyś się doczekamy takiej zmiany. A news świetny – jak zawsze zresztą 😉

VectroV
VectroV
Odpowiedz  VectroV
7 lat temu

A jednak na głównym profilu pojawiła się informacja. Czapki z głów w takim razie! 😀

VectroV
VectroV
Odpowiedz  Janusz
7 lat temu

Hmm, ma to jakiś sens. Widać nie warto na szybko zdania sobie tworzyć 😉