Ponad półtora roku temu dość hucznie na całym świecie obchodziliśmy 20lecie marki PlayStation. Trzeba przyznać, że Sony wówczas naprawdę się postarało czego najlepszym przykładem było wypuszczenie z tej okazji specjalnej, rocznicowej edycji PlayStation 4 20th Anniversary. W zeszłym roku, we wrześniu choć już z mniejszym przytupem mieliśmy okazję obchodzić 20lecie marki PlayStation w Ameryce oraz Europie, a właściwie w jej części gdyż 29 września 1995 roku pierwsze PlayStation debiutowało jedynie w niektórych krajach Starego Kontynentu. Polska niestety nie załapała się do tego grona, tak samo jak wiele innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz rynek elektronicznej rozrywki wówczas dopiero raczkował, a pierwsze PlayStation miało dopiero przecierać szlaki na tym polu.

Brak oficjalnej premiery konsoli w 1995 roku nie oznaczał, że nie można jej było u nas kupić. Niektórzy handlarze szybko zwietrzyli interes i zaczęli sprowadzać samodzielnie do kraju konsole, przede wszystkim z Niemiec. Dopiero w styczniu 1996 roku pojawił się nareszcie pierwszy, oficjalny dystrybutor konsoli PlayStation w Polsce i co ciekawe nie był nim polski oddział Sony, ale firma LANSER z siedzibą w Elblągu, która zajęła się organizacją ogólnopolskiej sieci dystrybucji konsol, gier, a także akcesoriów. Sony Poland nie było wówczas zainteresowane dystrybucją konsol PlayStation w naszym kraju lub po prostu potrzebowało więcej czasu by się do tego przygotować. Dopiero w marcu 1996 roku ogłoszono, że z dniem 1 czerwca oddział oficjalnie rozpocznie sprzedaż konsol w swoich licznych punktach sprzedaży w całym kraju. Dokładnie 1 czerwca 1996 roku Sony POLAND rozpoczęło sprzedaż konsol PlayStation w cenie 1399zł. Choć europejski oddział Sony informuje o lipcu jako o początku dystrybucji w Polsce, to jednak data czerwcowa wydaje się bardziej prawdopodobna i zweryfikowana przeze mnie w kilku źródłach. Wychodzi zatem, że to właśnie 20 lat temu w naszym kraju zaczęto sprzedawać sprzęt do grania, który nareszcie dawał nam choć namiastkę tego czego od lat doświadczali konsolowi gracze w Anglii, Francji czy Niemczech. Jeżeli jesteście ciekawi jak dokładnie wyglądały początki PlayStation w Polsce to zachęcam do lektury tego wpisu.

ps_hard

Początki zapewne nie były łatwe na naszym rynku, zwłaszcza że jak wspominałem Sony Poland musiało w zasadzie budować wszystko od zera by wreszcie dojść do takiego poziomu jaki prezentuje obecnie PlayStation Polska. Niestety nie udało mi się złapać kontaktu z nikim, kto by chciał się z nami podzielić informacjami o tamtym czasie ze strony PlayStation. Mówi się trudno, ale od czego jest Strefa i wierni najwierniejsi fani PlayStation 🙂 Ponieważ spodziewałem się, że data ta pewnie przemknie bez echa i nie doczekamy oficjalnych obchodów to postanowiłem przygotować jubileuszowy konkurs z okazji 20lecia marki PlayStation, który mam nadzieję da Wam choć namiastkę tego z czym mieliśmy do czynienia w grudniu 2014 roku. Więcej o samym konkursie dowiecie się z kolejnego wpisu jutro i od razu zachęcam do brania w nim udziału. Nagrody będą mam nadzieję godne rocznicy 🙂

EDIT 2017: W 2016 roku rocznicę obchodziliśmy w lipcu z racji tego, że nie byłem do końca pewny czy Sony POLAND zajęło się dystrybucją 1 czerwca czy lipca właśnie. Na szczęście informację tę udało mi się potwierdzić w kilku źródłach i wychodzi na to, że był to jednak czerwiec.

 

Zobacz więcej podobnych artykułów
Zobacz więcej tekstów napisanych przez Bodzio
Zobacz więcej z kategorii Aktualności

5 komentarzy

 1. Bodzio

  Deathcoil

  1 lipca 2016 o 20:22

  Dziwię się, że nasze rodzime oddziały tak wielkich firm jak Sony nie świętują takich rocznic. Brak zaangażowania, szkoda czasu czy może kasy? Czy może wstydzą się tego jak zaczynali? Z drugiej strony przez parę lat miałem styczność z przedstawicielami polskiego oddziału SCE i ich mniemanie o marce jest w skrócie takie że są tutaj (w Polsce) Bogami i nie muszą się za bardzo starać bo biznes w zasadzie sam się kręci. Zgredy z nich okrutne, bo dużo obiecują (nawet nie to że sami się dopominaliśmy), a po dwóch latach na odczepnego przywożą łaskawie promkę SIngstara 😉 Super inicjatywa, że Ci się chciało Bodzio zorganizować taki konkurs – mimo że mój entuzjazm do marki Sony w zasadzie wygasł to jednak nadal uwielbiam pierwsze PlayStation 🙂 Nie wiem z kim się kontaktowałeś w sprawie uzyskania jakichś informacji, jeśli z polskim oddziałem Sony to po raz kolejny zerowy odzew z ich strony mnie nie dziwi.

  Z pewnością wiele mógłby w temacie powiedzieć np. były redaktor Secret Service (Kombat Korner!!!) i naczelny NEO Marcin “Gulash” Górecki, ale niestety nie mam do niego kontaktu. Zresztą ostatnie info było takie, że nadal walczy z chorobą więc nie wiem czy obecnie w głowie mu jakiekolwiek wywiady. W każdym razie jak dla mnie człowiek – legenda , mało kto w tamtym czasie posiadał PS1 sprowadzone specjalnie z Japonii (równowartość kilku pensji).

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   1 lipca 2016 o 21:57

   Powiem tak, ich zaangażowanie zależy zapewne wyłącznie od perspektywy zarobku i promocji na szerszą skalę. Przy takim podejściu na ambitne projekty nie ma miejsca. U nas mam wrażenie wszystko opiera się o dobry PR, zadbanie o dobrą reklamę na YT i tyle, a historia się nie liczy. Nie mam styczności z PlayStation Polska bo i z jakiej racji, ale dwa razy przez ich profil próbowałem coś wyłuskać, raz gadżety na konkurs jak było 20lecie w 2014 i teraz niedawno w poszukiwaniu jakiegokolwiek kontaktu do kogoś kto mógłby pamiętać początki marki w Polsce i dwa razy zostałem zbyty, bo ciężko to nazwać rozmową. Cóż raczej marketingowo fani pierwszego PlayStation nie są dla nich łakomym kąskiem i pewnie to zrozumiałe 🙂 Tym bardziej powiem wam doceniam takich ludzi jak Panowie Marek Suchocki czy Robert Szmidt z którymi wywiady są na głównej. Pomimo zalewu roboty bez zająknięcia zgodzili się wrócić dla nas do tamtych czasów i podesłać mi odpowiedzi na moje pytania, a nawet jakby się nie zgodzili to przynajmniej nie odniosłem w rozmowie z nimi wrażenia, że mnie traktują z góry.

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  Manifesto

  1 lipca 2016 o 20:31

  Trochę żałuję, że w czasach premiery Szaraka w Polsce zarywałem się na PC. Dopiero kilka lat później zakupiłem swoje pierwsze PS One, ale rok 1996, a konkretnie lipiec pamiętam jednak jako datę gdy dostałem swojego pierwszego pieca i w stronę konsol nawet nie spoglądałem. O dziwo, w stronę starych gier pecetowych nawet nie chcę dziś patrzeć, a kiedyś za nimi szalałem. Natomiast gry na PSX kocham 🙂 Dlatego uważam, że coś było w tych tytułach, coś, czego nowym grom mimo wszystko brakuje, a brak zainteresowania grami pecetowymi udowadnia, że nie przemawia przeze mnie tylko sentyment.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   1 lipca 2016 o 21:04

   Ja w 96 się zagrywałem na Pegasusie 🙂 Nawet nie wiem czy o PSX wtedy słyszałem, a PC dopiero zobaczyłem w szkole chyba na informatyce więc byłeś do przodu z tematem 😉

   Odpowiedz

 3. Bodzio

  hankie

  2 lipca 2016 o 19:00

  W 96 także męczyłem Pegasusa, w głowie mi nie było by męczyć rodziców o nową konsolę 🙂 Ty poruszając zdanie przedmówcy – odnośnie nieobchodzenia takich rocznic. Myślę, że pionierzy w tym temacie oraz inni wydawcy, importerzy etc nie mają pojęcia, że takie eventy zainteresowałyby naprawdę sporą ilość osób. Uważają, że będzie to nieopłacalne..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.