Premiera pierwszego PlayStation jak wiadomo miała miejsce w grudniu 1994 roku, jednak zanim do tego doszło firma Sony przeszła naprawdę długą i pełną zawirowań drogę by wreszcie z przytupem wkroczyć w świat konsol. Tak naprawdę początków PSXa możemy doszukiwać się już w okolicach 1984 roku kiedy to w jednej z fabryk koncernu, trzydziestoczteroletni wówczas Ken Kutaragi po raz pierwszy zobaczył wygenerowany komputerowo obraz twarzy ludzkiej. Tak się jakoś złożyło, że w tym czasie na rynku w Japonii debiutował również Famicom, a więc domowa konsola Nintendo, która także oczarowała Kutaragiego, do tego stopnia, że w jego głowie narodziło się marzenie stworzenia swojego własnego sprzętu do grania pod sztandarem Sony. Tak właśnie zrodził się pomysł, który później ewoluował do postaci PlayStation.

Mało kto jednak wie, że Sony o rynku gier i konsol zaczęło myśleć dużo wcześniej niż w 1984 roku, tak przynajmniej wynika z newsa, który pojawił się na portalu Kotaku. Z niego wynika, że Sony miało plany stworzenia swojego własnego sprzętu do grania już w latach 70tych! Firmie udało się nawet opracować jej projekt, który w latach 2004-2005 wystawiano w Japonii na jednej z wystaw poświęconych historii elektronicznej rozrywki. Co ważne, w Internecie zachowały się zdjęcia tego sprzętu do grania, które możecie obejrzeć poniżej.

Źródło: http://www.famitsu.com/guc/blog/tvgame/10957.html
Źródło: http://www.famitsu.com/guc/blog/tvgame/10957.html
pierwsza_konsola_sony_lat_70tych_2
Źródło: http://www.famitsu.com/guc/blog/tvgame/10957.html

O samym sprzęcie nie wiadomo zbyt wiele.  Z opisu tego eksponatu z wystawy można wywnioskować, że ta prymitywna konsola miała działać w oparciu o kartridże.  Jej nazwa nie jest znana, gdyż sam sprzęt był w dość  wczesnej fazie projektowej, o czym świadczy choćby brak logo Sony. W opisie posłużono się zatem po prostu zwrotem „A Prototype TV Game Machine”. Prawdopodobnie sprzęt nie pozwalał na podpięcie, żadnego kontrolera, a sterowanie miało odbywać się z wykorzystaniem przycisków na jego obudowie. Jest to o tyle ciekawe znalezisko, że wychodzi na to, że Sony na długo przed pojawieniem się Kutaragiego myślało już o wkroczeniu w growy biznes, co trochę koryguje dotychczasowe pojmowanie historii firmy na tym polu i może sugerować, że takich projektów było więcej. Kto wie może kiedyś o nich jeszcze usłyszymy. Jeżeli tak to na pewno nie omieszkam o tym was poinformować.

Źródło newsa.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Skuderia
Skuderia
8 lat temu

Mi ten prototyp konsoli kojarzy sie z maszyna do pisania lub projektorem do zdjec starego typu : ) Sympatycznie wyglada, ciekawy artykul!