Zakładając tę stronę w 2014 roku nie przypuszczałem nawet, że uda mi się ją tak długo tworzyć. Dzięki ciężkiej pracy stosunkowo szybko ten niewielki blog przekształcił się w pełnoprawny serwis, stanowiący największe źródło informacji o pierwszej konsoli Sony i to nie tylko w Polsce. Nigdzie indziej nie znajdziecie tylu informacji na temat PlayStation. Przez te lata wiele się zmieniło. Przede wszystkim obecnie poziom wiedzy o PlayStation w naszym kraju jest nieporównywalnie wyższy niż w przeszłości i cieszę się, że Strefa z tego co piszecie ma w tym swój duży udział.  Strona od początku miała być źródłem wiedzy, z którego jak z książki można w dowolnym momencie skorzystać i cieszę się, że tak się stało. Myślę, że jak na w zasadzie jednoosobowy projekt to jest się czym pochwalić.

W maju 2014 roku do strony dołączyło forum, początkowo skupione tylko wokół PSX, a obecnie zrzeszające kolekcjonerów i graczy najróżniejszych konsol i sprzętów do grania. Nie spodziewałem się, że miejsce to tak się rozrośnie i z biegiem lat stanie się dla mnie prawie jak drugi dom, w którym mogę się dzielić z innymi osobami swoją pasją. Bardzo cieszę się, że odpowiedni poziom strony głównej przyciągnął na forum osoby dojrzałe nie tyle wiekiem, co przede wszystkim zachowaniem i podejściem do gier i konsol, dzięki czemu mimo iż wiele osób uznaje już fora za przeżytek, to nasze wciąż się rozwija. Tutaj już nie jest to tylko moja zasługa, ale wszystkich użytkowników, którym serdecznie dziękuję za te pięć lat.

Rok 2018 w liczbach

Strefa nigdy nie była nastawiona na sztuczne generowanie ruchu, czy przyciąganie ludzi tanimi zagrywkami, w związku z tym bardzo sobie cenię, że z roku na rok grono Strefowych odbiorców i bez tego się powiększa. W 2018 roku strona główna doczekała się 155 641 unikalnych odsłon i było ich o blisko dziesięć tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. Niby wzrost niewielki, ale warto pamiętać, że w tym roku Facebook zmienił swoją politykę, która niestety skutecznie utrudnia mniejszym stronom, takim jak Strefa, dodatkowe wypromowanie poszczególnych treści i trafienie do większego grona odbiorców. Forum również cieszyło się dużym zainteresowaniem i przez ten rok pojawiło się na nim 14570 nowych wiadomości oraz ponad 300 nowych użytkowników. W sumie na forum mamy już blisko 50 tysięcy wiadomości. Jeżeli chodzi o social media to jak wiecie, nigdy specjalnie nie przykuwałem do tego większej uwagi, ale profil Strefy na FB również zanotował wzrost polubień o ponad 500 nowych osób. W tym roku Strefa pojawiła się również na Instagramie, ale póki co eksperymentalnie, więc może dopiero w tym roku postaram się profil ten bardziej rozwinąć.

strefa urodziny

Co się działo?

W 2018 roku pojawiło się kilkadziesiąt nowych materiałów na stronie, głównie poświęconych oczywiście pierwszej konsoli Sony. Wśród nich takie perełki jak póki co trzy częściowa historia kontrolerów PlayStation, historia katamaranu czy ciężarówek sygnowanych tą marką, recenzje różnych publikacji poświęconych PlayStation, a także wiele materiałów sprzętowych i okołosprzętowych, takich jak opisy przystawki Xplorer i jej historia, opis Link Cable, czy prezentacja unikatowych kontrolerów DualShock w edycji NetYaroze oraz 10 Million Model. Nie zabrakło też informacji związanych z historią PlayStation w Polsce. Nareszcie udało mi się ustalić tytuły startowe konsoli w naszym kraju, a także wrzucić za zgodą byłego wydawcy PSX Extreme unikatowy wywiad z pierwszą osobą w Sony POLAND odpowiedzialną za sprzedaż PlayStation w naszym kraju. Niby niewiele, ale niestety w tym temacie nie mogę liczyć na żadną pomoc czy wsparcie ze strony PlayStation Polska, które w wielu kwestiach mogłoby pomóc. Co ważne na stronie pojawiło się także sporo materiałów poświęconych innym konsolom Sony, w tym przede wszystkim pełna baza konsol PlayStation 4 FAT, a także jedno z większych moich dzieł, a mianowicie historia targów Electronic Entertainment Expo. Póki co udało mi się opisać edycje targów z 1995 oraz 1996 roku, ale w tym roku mam nadzieję dojdą do tego kolejne lata. Także kanał Strefy na YouTube zyskał nowe treści. Wciąż ciężko mi go pogodzić z bieżącą działalnością na stronie, ale może w końcu mi się to uda.

Patronite i wsparcie

W mijającym roku Strefa pojawiła się również w serwisie Patronite, dzięki czemu udało mi się wykorzystać zgromadzone w ten sposób środki na rozwój, głównie techniczny strony. W sumie przez cały rok Strefę systematycznie wspierało kilkanaście osób, którym po raz kolejny dziękuję za pomoc, gdyż to głównie dzięki Wam strona się rozwijała i to dzięki temu wsparciu udało się:

a) zakupić pełną wersję motywu strony głównej, wraz z dostępem do aktualizacji, która po modyfikacjach prezentuje się aktualnie tak:

strona 2018

b) wprowadzić na forum i dostosować do potrzeb użytkowników dwa nowoczesne motywy, w tym jeden jasny oraz drugi ciemny, które nie dość, że działają lepiej niż poprzedni, to jeszcze są w 100% responsywne na telefonach i można z nich wygodnie korzystać bez potrzeby instalacji zewnętrznych aplikacji.

forum 2018 forum 2018 2

c) największa suma pieniędzy została przeznaczona na zupełnie nowy aparat z obiektywem, który zastąpił mojego zasłużonego Canona. Ten już pomału zaczynał odmawiać posłuszeństwa, a także na nowy mikrofon krawatowy.

aparat

d) dzięki zebranej kwocie udało mi się opłacić serwer www oraz domenę na kolejny rok, a także wykupić certyfikat SSL dla strony.

e) wreszcie mogłem zakupić, niezbędne czcionki, wtyczki do strony i forum, a także oprogramowanie przydatne przy tworzeniu poszczególnych materiałów, w tym głównie narzędzia do obróbki materiałów wideo czy zdjęć:

aplikacje

Jak widać uzbierało się tego całkiem sporo i każdy grosz został zainwestowany w stronę. Wydaje mi się, że dzięki temu Strefa nie ma czego się wstydzić i śmiało może nawet konkurować z komercyjnymi portalami pod względem funkcjonalności. Jeżeli dołożymy do tego, że sam jestem kompletnym laikiem w temacie www czy grafiki, to tym bardziej nie ma co narzekać.

Podsumowanie i plany na przyszłość

Wbrew pozorom ten rok nie był wcale łatwy dla mnie, jeżeli chodzi o prowadzenie strony. Niestety zawodowo mam coraz więcej obowiązków z roku na rok i mój czas wolny jest mocno ograniczony. W zasadzie, żeby tworzyć Strefę to robię to kosztem odstawienia często konsoli na długie tygodnie. Chcąc to też ciągle rozwijać, stale próbuję przeskakiwać na kolejny poziom i pomału dochodzę do punktu w którym jest to coraz trudniejsze. Ciężko być ekspertem od wszystkiego, prowadzić stronę, opracowywać materiały, ogarniać to technicznie, dbać o kontakty z użytkownikami, doglądać forum, prowadzić kanał, być obecnym na Facebooku, YouTube czy Instagramie i jeszcze znajdować czas na wyszukiwanie nowych treści. Trzeba to jakoś godzić i mam nadzieję w tym roku sobie wyrobię tutaj jakiś schemat pracy, bo w minionym trochę mnie to przytłoczyło. Szczególnie zagadnienia techniczne czy graficzne, jak się człowiek nie zna, kosztują sporo czasu i nerwów. Trudna dla mnie była szczególnie końcówka roku, kiedy to awarii uległ mój dysk twardy ze wszystkimi danymi i stąd też moja mniejsza aktywność w grudniu na stronie głównej. Na szczęście większość danych udało mi się odzyskać, ale ogarnianie tego wszystkiego na nowo trochę czasu zabierze.

Jakie plany na przyszłość? Przede wszystkim chciałbym kontynuować to co robię od pięciu lat i wzbogacać Strefę o kolejne wartościowe teksty. Mniej czasu muszę poświęcać ogarnianiu tego wszystkiego, a więcej tworzeniu. Chodzi mi po głowie przeniesienie dużej części mojej działalności na YouTube lub przynajmniej systematyczne ogarnianie kanału bo mam już do tego wszystkie narzędzia. Z nowych projektów, to w planie na ten rok jest na pewno odświeżenie bazy gier na PSX i umieszczenie w niej jeszcze większej liczby przydatnych informacji, a także zgromadzenie bazy reklam najróżniejszych gier z czasów pierwszego PlayStation, które niestety ominęły nasz kraj w dużej mierze, a na które ciężko natrafić w sieci. Prace nad jednym i drugim projektem już rozpocząłem. Ostatnia rzecz to kwestia graficzna strony, ale tutaj bez pomocy kogoś z zewnątrz sobie nie poradzę. Póki co tyle. Na koniec dziękuję również osobom aktualnie odpowiedzialnym za pomoc w ogarnianiu naszego forum, a są to VectroV, hankie oraz Manifesto, a także wszystkim osobom, które przez te pięć lat wsparły mnie czy to dobrym słowem czy pomocą. Miejmy nadzieję, że za rok również będzie o czym pisać i motywacji mi nie braknie.

Konkurs

W związku z urodzinami Strefy w weekend na stronie pojawi się konkurs z nagrodami. Już teraz zachęcam więc do odwiedzin i wzięcia w nim udziału.

Edit. Konkurs pojawi się na dniach. 😉

  • ikonkako

    To już rok! – podsumowanie 2014

    Koniec starego i początek nowego roku to zwykle czas snucia najróżniejszych postanowień no…
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
VectroV
VectroV
5 lat temu

Cieszy Bodziu że się nie poddajesz i podnosisz sobie poprzeczkę, mimo że jest ciężko. Życzę Tobie wszystkiego najlepszego w nowym roku, aby zapał i samozaparcie cię nie opuściło, a Strefie aby nadal żyła i była jeszcze lepsza!

hankie
hankie
5 lat temu

Osobiście wypłakałem się już w temacie na forum, ale powtórzę skrótowo 🙂 Dzięki Bodzio, że wpadłeś na pomysł stworzenia StrefyPSX, która jest nie tylko obszernym, rzetelnym i unikatowym źródłem Szarakowej (i nie tylko!) wiedzy – ale także azylem dla naszych wspomnień i platformą do wymiany wspomnień i nostalgicznych podróży.

Gratulacje i oby do następnych wielokrotności piątki!!

Megadeth
Megadeth
5 lat temu

najlepszego <3

repip
5 lat temu

Wielkie gratulacje, logo strefy to dziś marka i gwarancja jakości. Ze świecą szukać bardziej rzetelnej publicystyki.

tbxx
5 lat temu

O matko! Bodzio to już tyle czasu upłynęło odkąd poszedłeś na swoje? Życząc jak najlepiej mam nadzieję, że nas nie dogonisz 😉

Hospes
5 lat temu

To ja dołączam do grona czytelników. Wstyd się przyznać ale dopiero teraz trafiłem na tę kopalnie wiedzy o PSX. Zabieram się za kopanie w archiwum;)
MOC i trzymam kciuki za „Więcej wszystkiego” 😀