Zapowiedź wydania miniaturowej wersji pierwszej konsoli Sony w postaci PlayStation Classic to jeden z bardziej elektryzujących newsów ostatnich dni, który ku mojemu zaskoczeniu wywołuje bardzo mieszane uczucia wśród graczy. Osobiście należę do osób, które cieszą się, że trzeciego grudnia, a więc w urodziny marki PlayStation, dostaniemy wreszcie coś więcej niż okolicznościowy motyw, tapetę lub inny nic nieznaczący gadżet, o którym po czasie zapomną wszyscy. Cieszę się nawet podwójnie, że będzie to coś związanego z moją ulubioną konsolą, zwłaszcza że Sony w porównaniu do Nintendo rzadko sięga do swoich korzeni. Wyjątkowo jednak nie chcę się tutaj rozpisywać na temat sensowności pojawienia się PlayStation Classic (o tym być może kiedyś powstanie jakiś materiał), ani analizować budowy samej konsoli, tylko postanowiłem się skupić wyłącznie na grach, które zostaną wbudowane w ten sprzęt.

Jak wiemy PlayStation Classic ma zaoferować graczom dokładnie dwadzieścia, specjalnie wyselekcjonowanych gier z biblioteki pierwszej konsoli Sony, z których ujawniono póki co pięć tytułów, a są to Final Fantasy VII, Tekken 3, Ridge Racer Type 4, Wild Arms oraz Jumping Flash. Pozostałe gry mają być podane w późniejszym terminie, niemniej dzięki analizie tych już poznanych, można wysnuć pewne wnioski i spróbować się domyślić co szykuje dla nas Sony w finalnym produkcie. Zobaczymy ile z tych przypuszczeń zostanie finalnie potwierdzonych.

Pierwsza piątka gier na PS Classic jest dość różnorodna jeżeli chodzi o gatunki i mamy tu po jednym przedstawicielu z gatunku bijatyk, gier wyścigowych, platformówek oraz dwie gry reprezentujące tytuły RPG. Widać, że Sony będzie chciało trafić w różne gusta i z podobną różnorodnością na pewno będziemy mieć do czynienia także w przypadku kolejnych tytułów. Można domniemywać, że do tego gatunkowego zestawu dojdzie jeszcze jakiś przedstawiciel gier sportowych, gier przygodowych lub akcji oraz reprezentant gier logicznych lub muzycznych. Niestety patrząc na już opublikowane tytuły mam pewne obawy, czy cały set sprosta oczekiwaniom graczy. O ile Final Fantasy VII oraz Tekken 3 znajdziemy w każdym TOP20 gier na PSX, o tyle pozostałe trzy tytuły to raczej średniaki, których obecność tutaj mnie bardzo dziwi i zarazem martwi. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że ta pierwsza piątka jest dość rozczarowująca i mam nadzieję, że to tylko przystawka, a nie danie główne.

W porównaniu do Nintendo, twórcy PlayStation Classic mają dużo trudniejsze zadanie w kwestii doboru tytułów na swoją mini konsolkę, gdyż samo Sony nie dysponuje na własność wszystkimi hitami z czasów PSX. To ogranicza pole do popisu i stawia pod znakiem zapytania pojawienie się na konsoli takich pozycji jak np. Metal Gear Solid, Resident Evil, Tony Hawk’s Pro Skater 2, ISS Pro Evolution czy Tomb Raider, które również definiują to czym tak naprawdę była pierwsza konsola Sony. Moje obawy w tym temacie, zdaje się potwierdzać wspomniana piątka już opublikowanych tytułów. Na pierwszy rzut oka dość różnorodna, ale gdy przyjrzymy się jej bliżej, to mająca pewną cechą wspólną, o której wiele osób nie wie lub nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszystkie te gry, mimo że tworzone przez różne studia, czy to Sony, czy Squaresoft czy wreszcie Namco, zostały wydane na PSX (na naszym kontynencie) przez samo Sony. To zaś może sugerować, że na PlayStation Classic zobaczymy same takie tytuły, a więc gry, które w czasach PSXa miały oznaczenie SCES w Europie, podczas gdy tytuły zewnętrznych wydawców, a więc SLES, takich jak Konami, Capcom, czy Activision zostaną pominięte. Oby nie!

ps classicWbrew pozorom Sony porwało się na niełatwe przedsięwzięcie, którego niepowodzenie zamiast pomóc marketingowo firmie, może jej wizerunkowo zaszkodzić. Jak wspominałem na początku, już teraz PlayStation Classic wywołuje mieszane uczucia, szczególnie wśród osób mających za złe firmie, że ta odpuściła całkowicie temat wstecznej kompatybilności w tej generacji konsol i bawi się w półśrodki. Dodatkowe rozczarowanie spowodowane słabą listą gier może dolać oliwy do ognia. Mam jednak nadzieję, że uda się dogadać z innymi wydawcami i podobnie jak w PSN, tak i tu znajdziemy najważniejsze tytuły zewnętrznych wydawców. Na to liczę i tak też tworzyłem swoje zestawienie.

Warto też pamiętać, że PlayStation Classic w zależności od regionu w którym zostanie wydany, będzie różnić się także biblioteką wbudowanych gier. Jest to logiczne, gdyż w tym temacie mamy do czynienia z bardzo dużymi różnicami, szczególnie pomiędzy Europą, a Japonią i Stanami Zjednoczonymi. Na pewno konsole wydane w tych ostatnich regionach będą posiadać dużo więcej gier RPG, a konkretnie jRPG, niż konsola sprzedawana u nas. Szczególnie PS Classic wydany w Japonii będzie zapewne odbiegał dość mocno od całej reszty w temacie gier, gdyż jak wiadomo Japończycy mają dość specyficzne gusta.

Czego osobiście oczekuję od konsoli wydanej w Europie? Przede wszystkim tego, że zaoferuje dobrze zbilansowaną bibliotekę gier, nie bazującą jedynie na tytułach podbijających w czasach PSX listy sprzedaży, ale uwzględni również kilka tytułów, które w tamtym czasie nie były do końca docenione, jak Castlevania Symphony of the Night czy Team Buddies, a obecnie latają na aukcjach za bardzo duże pieniądze. Oczywiście mam nadzieję, że skoro Sony zdecydowało się już na wydanie takiej konsoli i życzy sobie za nią blisko 500zł to zadbało o to by PS Classic nie był obdarty z gier zewnętrznych wydawców. Liczę też na przemycenie do Europy przynajmniej jednej kultowej gry, która tu nigdy nie została wydana, a powinna, jak np. Xenogears czy Chrono Cross. Wreszcie chciałbym, żeby bibliotekę gier można było łatwo rozbudować o kolejne tytuły, choć według informacji Sony niestety o pobieraniu tytułów z PS Store możemy zapomnieć. Tak czy inaczej oczekiwania mam duże i mam nadzieję, że się nie rozczaruję, choć moja poniższa lista gier będzie trochę inna, gdyż bazująca nie tyle na moich oczekiwaniach, co na tym czego tak naprawdę możemy się spodziewać, choć czasami chyba ze zbyt dużą dozą optymizmu z mojej strony.

Analizując to wszystko postanowiłem stworzyć listę 15 gier, które w Europie moim zdaniem mogą dołączyć do opublikowanej już piątki. Od razu zaznaczam, że nie są to moje wymarzone gry na PS Classic, tylko typy, które wybrałem na bazie powyższych rozważań. Swoją dwudziestkę ulubionych gier na PSX opublikowałem już na Strefie lata temu i zapewne mój osobisty ranking na PlayStation Classic byłby podobny. Przejdźmy jednak do tego czego możemy niedługo doświadczyć.

Platformówki

Póki co wiemy, że w konsoli pojawi się Jumping Flash, a więc tytuł który moim zdaniem większości graczy nie zainteresuje. W tym temacie zresztą Sony ma trudny orzech do zgryzienia, gdyż wiele osób kojarzy szaraka przede wszystkim z Crashem lub Spyro, a więc dwoma tytułami, które zostały przywołane do życia niedawno za sprawą ich remaków. W związku z tym oryginalne gry z ich udziałem na pewno nie będą już tak elektryzować graczy. Z drugiej strony ciężko sobie wyobrazić by miało ich zabraknąć w konsoli wzorowanej na PSX. Wydaje mi się, że możemy też liczyć na takie tytuły jak Klonoa: Door to Phantomile oraz Tombi! lub Tombi! 2: The Evil Swine. Wszystkie te gry zostały wydane na PSXa przez Sony, więc jest duża szansa na ich pojawienie się w europejskiej wersji PS Classic. Jeżeli chodzi o zewnętrznych wydawców, to wydaje mi się, że listę tę uzupełni również Castlevania: Symphony of the Night. Tytuły są dostępne w PSN, więc teoretycznie mogą się znaleźć również w PS Classic.

 1. Jumping Flash (już podany)
 2. Crash Bandicoot (część pierwsza lub trzecia)
 3. Spyro the Dragon (część pierwsza lub trzecia)
 4. Klonoa: Door to Phantomile lub Tombi! (część pierwsza lub druga)
 5. Castlevania: Symphony of the Night

Gry wyścigowe

Wiemy już, że w konsoli znajdzie się Ridge Racer Type 4. Także i tutaj Sony było wydawcą tej gry i zresztą zawsze żyło w dużej symbiozie z twórcami tej marki, a więc z Namco, które jak widać po Tekkenie na pewno zasili konsolę swoimi tytułami. Osobiście nie przepadam jakoś wielce za tą serią i zamiast czwórki, z racji wartości historycznej, wolałbym chyba jedynkę. Mój pewniak w tej kategorii to Wipeout 3 Special Edition, przynajmniej jeśli chodzi o Europę, chociaż podobnie jak w przypadku Crasha czy Spyro, marka ta została trochę wyeksploatowana ostatnio za sprawą Wipeout Omega Collection. Nie wyobrażam sobie również PS Classic bez Gran Turismo i martwi mnie brak tego tytułu pośród ogłoszonej pierwszej piątki. Obok Final Fantasy VII i Tekken 3 to najbardziej wpływowa gra dla historii PlayStation. Jej obecność mogą zablokować sprawy licencyjne, jednak miejmy nadzieję uda się to jakoś obejść. Gra z tych względów podobno nie jest dostępna w PSN, z drugiej strony Tekken 3 z racji obecności Gona również nie jest powielany cyfrowo, a jednak w PlayStation Classic się znalazł. Liczę też na pojawienie się Crasha Team Racing i mam nadzieję nie będzie z tym problemów bo taka odmiana od poważnego ścigania na pewno się przyda.

 1. Ridge Racer Type 4 (już podany)
 2. Gran Tursimo (przynajmniej jedna część)
 3. Crash Team Racing

Gry RPG

Tutaj już mamy podane dwa tytuły i o ile Final Fantasy VII to oczywista oczywistość jak mawia prezes pewnej partii, o tyle Wild Arms jak pisałem wcześniej wydaje się potwierdzać tezę, że w doborze tytułów Sony ma dość ograniczone pole, przynajmniej w Europie. Chciałbym, żeby konsolka otwarła się na gry JRPG nie wydane w Europie, a dostępne w Stanach, ale wątpię by Sony zdecydowało się na taki krok. Wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobne jest, że u nas tę dwójkę uzupełni jak już to jedynie Legend of Dragoon, jako że to gra Sony.

 1. Final Fantasy VII (już podana)
 2. Wild Arms (już podana)
 3. Legend of Dragoon

Bijatyki

W tym temacie nie liczyłbym na dużo więcej niż Tekken 3. Król bijatyk jest już oficjalnie ogłoszony i dobrze. Jeżeli wystarczyłoby miejsca to po cichu można by liczyć na Battle Arena Toshinden (oby nie) lub Soul Blade (tak, tak), ale obawiam się, że na więcej gier z tego gatunku może po prostu nie wystarczyć miejsca.

 1. Tekken 3

Gry przygodowe, akcji oraz strzelanki

Coraz mniej miejsca na liście, a jeszcze tyle gier powinno się na niej znaleźć. Akurat w tych gatunkach wybór jest całkiem spory, tyle że problemem mogą być licencje. Podobnie jak w przypadku gier wyścigowych, nie wyobrażam sobie PS Classic bez pierwszej części Metal Gear Solid, mimo że to gra Konami. Mam nadzieję, że skoro MGS jest w PSN to trafi również tutaj. Mój pewniak w temacie gier przygodowych, to któraś z części Medievil, oczywiście pod warunkiem, że zapowiadany remaster/remake tej gry nie pokrzyżuje tych planów. Zdecydowanie to tytuł na który powinno się liczyć. Wydaje mi się, że Sony może również chcieć wrzucić do konsoli, którąś z części Syphon Filter, choć akurat na ten tytuł tak nie czekam, jak na wyżej wymienione. Wreszcie na oznaczeniu pudełka konsoli zauważyłem oznaczenie Pegi18, zatem to by wskazywało obecność jakiegoś mocniejszego tytułu. Tutaj wybór jest dość oczywisty, a mianowicie coś pomiędzy Resident Evil, Silent Hill oraz być może Dino Crisis. Niestety miejsca na liście zaczyna brakować, więc wypada wybrać z tego jeden tytuł i wydaje mi się, że może być to Silent Hill. Wówczas nie trzeba by ogarniać spraw licencyjnych z Capcom w ogóle, a poza tym pojawienie się remaków części pierwszej i drugiej RE powinno graczom wystarczyć póki co w tym temacie.

 1. Metal Gear Solid
 2. Medievil (któraś z części, choć bliżej mi do jedynki)
 3. Syphon Filter
 4. Silent Hill

Gry sportowe

Tutaj chyba Sony będzie najtrudniej coś wrzucić, gdyż gatunek ten jest dość specyficzny w kontekście praw licencyjnych. Na pewno obowiązkowo na liście powinny znaleźć się takie tytuły jak Tony Hawk’s Pro Skater 2 oraz któraś część serii ISS/Pro Evolution Soccer. Szczególnie bez tej ostatniej nie wyobrażam sobie szaraka. Niemniej ich brak w PSN jest dość wymowny. Mam nadzieję, że Sony nie zrobi tylko tak jak z Jumping Flash czy Wild Arms i nie wrzuci tutaj byle jakiego zapychacza, pokroju This is Football lub może LiberoGrande, tylko po to by gry sportowe miały swojego reprezentanta.

 1. ISS/Pro Evolution (wrzucam, choć to najmniej prawdopodobny tytuł z listy)

Gry logiczne, muzyczne oraz inne

Mój pewniak jeżeli chodzi o Europę w tym temacie to Kula World. Jej obecność w zestawie może spodobać się graczom, gdyż oryginał kosztuje krocie. Jest to gra wydana przez Sony, do której jak mniemam dalej ma prawa, a dodatkowo nie odstrasza grafiką i daje sporą pożywkę dla komórek mózgowych. Miła odskocznia od poważniejszych tytułów. Zastanawiam się również nad Kurushi, ale wydaje mi się, że jednak Kula World w tym zestawieniu ma więcej atutów. Najchętniej widziałbym obie te gry, ale jak to zmieścić w tych zaledwie dwudziestu pozycjach? Wydaje mi się, że w zestawie znajdzie się również jakiś przedstawiciel gry muzycznej i tutaj mam na myśli grę Parappa the Rapper lub ewentualnie Vib-Ribbon. Obie marki należą do Sony. Parappa jest dużo bardziej popularny, ale z racji remastera może nie będą chcieli go tu znowu powielać. Na koniec zostawiłem sobie jeden tytuł niespodziankę bo zwykle i takie się pojawiają. Być może udałoby się wrzucić do konsoli Harvest Moon Back to Nature co zapewniłoby długie godziny zabawy lub Team Buddies, do którego Sony chyba ma prawa, a gra ta mimo ciekawego gameplayu nie zdążyła zyskać rozgłosu. Obie są dość drogie w oryginale, więc podniosłyby wartość ogólną całego zestawu.

 1. Kula World (lub alternatywnie Kurushi)
 2. Parappa the Rapper (lub alternatywnie Vib-Ribbon)
 3. Harvest Moon Back to Nature (lub alternatywnie Team Buddies)

Robiąc to zestawie odnalazłem największą wadę PS Classic i nie jest to jego cena, ale zdecydowanie za mała liczba tytułów jaką ma zaoferować ta konsola. Przecież Sony nawet posiłkując się swoimi markami lub poniekąd związanymi ze sobą mogłoby dorzucić do tej listy jeszcze takie tytuły jak np. Pandemonium, Team Buddies, Fighting Force, czy choćby Colony Wars: Red Sun i wiele innych gier tego typu. Może mniej popularnych, ale ważnych z perspektywy Sony. A gdzie miejsce dla takich zewnętrznych marek jak Tomb Raider, Driver, Rayman czy choćby Oddworld? Jestem bardzo ciekaw jak ostatecznie będzie wyglądała oficjalna lista i mimo iż sam powyżej starałem się kierować nie swoimi upodobaniami (gdzie moje ukochane Medal of Honor?) tylko w miarę obiektywnie podejść do tematu, to jestem pełen obaw co do ostatecznego jej kształtu. Niepotrzebnie już wrzucono do tej piątki, aż trzy średniaki i mam nadzieję limit tego typu pozycji został tutaj wyczerpany, choć obawiam się, że mimo moich optymistycznych prognoz Sony może nas tutaj negatywnie zaskoczyć.

Dużo zależy też od tego jak Sony podejdzie do tematu doboru gier w kontekście ich remasterów lub remaków. Jak widać na liście wrzuciłem sporo tego typu pozycji, bo i Sony zaczęło po nie garściami sięgać. Z jednej strony dobrze jakby zwolniły miejsce np. takiemu Team Buddies, z drugiej ich brak na pewno ogołociłby konsolę z wielu kluczowych z historycznego punktu pozycji. Mam nadzieję Sony opublikuje listę gier niebawem i oby moje wszystkie obawy okazały się bezzasadne. Najlepiej niech po prostu zwiększą liczbę gier do co najmniej 40  lub po prostu umożliwią ich pobieranie z PSN i wszyscy będą zadowoleni. Inaczej niektórych może spotkać duże rozczarowanie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Artykuły o grach
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Berion
Berion
5 lat temu

Warto też spojrzeć od strony pojemności. Podejrzewam, że nie chcą wydawać na kości więcej niż 8GiB (kompresja w PSAR, pewnie to będą gry na żywca wyjęte ze sklepu dla PSP).

Uwaga dotycząca wydawcy Sony jest słuszna, więc bankowo połowa tej listy to będą crapy jak Jumping Flash (hej! Wild Arms jest ok to nawet najlepsza część tej serii). Na Crashe i Spyro raczej nie ma co liczyć bo Activision nie będzie robić sobie konkurencji dla remake’ów na rynku. Na Silent Hill też raczej bym nie liczył bo Konami skończyło z konsolami.

mariusz391
mariusz391
5 lat temu

Jak cię lubię tak KOMPLETNIE nie rozumiem twojej niechęci do Ridge Racer Type 4. Chyba musiałeś w nią bardzo mało grać, bo o ile gdy sam odpaliłem tą grę po raz pierwszy (zresztą NTSC-J, bo taką miał ,,pan pirat”) też mi zupełnie nie podeszła, tak później gdy zdobyłem wersję oryginalną europejską i zacząłem więcej grać, uważam że jest to jedna z absolutnie najlepszych gier wyścigowych na PSone. Grafika przewyższająca obie częsci Gran Turismo, do tego praktycznie poza WipeOut chyba jedyna gra samochodowa zapewniająca 60kl/s (w PAL oczywiście 50), świetny model jazdy i zawsze jakaś fabuła na długo przed Tocą Race Driver czy NFS Underground. Zresztą średnia ocen 88% też coś mówi i nie wyobrażałem sobie PS Classic bez tego tytułu.
Za to z resztą gier wyścigowych wymienionych przez ciebie zgadzam się w pełni, na pewno będzie któryś WipeOut, i prawie na pewno 3 w wersji zwykłej lub special, bo nie trzeba się użerać z licencjami jak w 2097 i Crash Team Racing bo na razie o remaku nie słychać. Za to wcale bym się nie zdziwił jakby w grach wyścigowych mogło się pojawić Destruction Derby Raw, bo tam też Sony było wydawcą, a seria też mocno związana z pierwszym PlayStation. Bo oczywiście o Gran Turismo mowy być ABSOLUTNIE nie może, bo na 100% odnowienie licencji na tyle samochodów kosztowałoby pewnie fortunę, skoro ŻADNA gra wyścigowa z prawdziwymi samochodami nigdy się nie ukazuje we wszelkich wstecznych kompatybilnościach.
Tak czy inaczej możesz mieć racje z tym że w tych 20 grach będą tylko te wydane przez Sony, a rzeczywiście gdyby nie pokazał by się tam Metal Gear Solid, Tomb Raider czy Driver to może Sony wydanie tej konsoli dać więcej problemów niż korzyści.

hankie
hankie
5 lat temu

Ojj gdyby takie tytuły były w pamięci to PS classic byłby idealny do grania. No i super alternatywą – bardzo opłacalną. Mam nadzieję, że nie wpadną na pomysł taniego zapchania pamięci grami z PS2 czy PSP – horror, wolę nie myśleć o takim posunięciu ;P
A może się jeszcze zdziwimy i lista do gier będzie powodowała pozytywny skowyt i nawet hejtujący pobiegną wydać te PLNy? 😉

Michal Kluczynski
5 lat temu

Duzo z tych tytulow co wymieniles nie ma szans na pojawienie sie na PS1 Mini ze wzgledu na wygasle licencje. No takie GT, nie oplaca im sie odnawiac licencji na muzyke czy samochody. Nie ma co gdybac. Co bedzie to bedzie, cieszmy sie ze jest. Preorder zlozylem od razu w dzien pojawienia sie na Amazon UK.