Miło mi zakomunikować, że nareszcie, po długim czasie, udało mi się zakończyć prace techniczne związane ze stroną główną Strefy, które w ostatnich miesiącach pochłaniały dużą część mojego, wolnego czasu. Większość z tych prac zapewne nie widać na pierwszy rzut oka, ale musicie mi uwierzyć na słowo, że trochę tego było i w głównej mierze przez to musiałem ograniczyć na jakiś czas swoją twórczą aktywność. Z różnych względów prace te się przeciągnęły, ale na pewno ich kres wyznacza kolejny wyraźny punkt na mapie rozwoju serwisu. Tak się jakoś złożyło, że jest to już piąta tego typu większa „modernizacja” Strefy, a więc na premierę PlayStation 5 jak znalazł. 🙂 Oto pokrótce najważniejsze zmiany, jakie w ostatnich miesiącach zaszły na stronie.

1. Mamy nowe logo!

Można by powiedzieć nareszcie! Był to element, który od dawna nie dawał mi spokoju i który kosztował mnie najwięcej czasu. Kto śledzi Strefę na bieżąco, ten wie że w międzyczasie na stronie testowałem różne rozwiązania, którym zawsze czegoś brakowało. Jako, że grafik ze mnie taki sobie, to naprawdę nie było z tym łatwo. Na szczęście wreszcie udało się wybrać projekt, który już myślę nie opuści nigdy Strefy.

logo dark cut 1

2. Nowy układ treści.

Jak może zauważyliście gruntownej przebudowie uległa również forma wyświetlania wszystkich artykułów na Strefie. Zdecydowałem się w tej materii postawić na kompletny minimalizm i wyśrodkować cały układ z pominięciem niepotrzebnych rozpraszaczy. Być może z marketingowego punktu widzenia to trochę strzał w kolano, mniej kliknięć czy wyświetleń, ale na Strefie zawsze najważniejsza była treść i to pozostaje niezmienne.

strefa uklad

3. Dostosowanie artykułów.

Zmiana układu wyświetlania treści, plus wcześniejsze modyfikacje sprawiły, że musiałem powrócić do większości, starszych wpisów, które przez te kilka lat pojawiły się na Strefie i je dostosować do nowego układu. W tym elemencie najwięcej zeszło na przebudowę galerii zdjęć, których jak wiecie na stronie nie brakuje. Nie wszędzie udało mi się to dopiąć na tip top, ale w większości materiałów na szczęście tak. W pozostałych muszę porobić nowe zdjęcia.

galeria
Na pewno taka galeria we wpisie wygląda lepiej …
Aeu5LVF
… niż taka. 🙂

4. Strefa w social mediach i na YT

Zmiana loga sprawiła, że musiałem zaktualizować wszystkie banery, profilówki, favicony i pozostałe elementy graficzne w social mediach. Trochę tego się uzbierało. 🙂

strefa youtube
Kanał Strefy na YouTube

5. Aktualizacja stron – „O stronie” oraz „Credits„.

Nowa oprawa graficzna pozwoliła mi wreszcie zaktualizować niektóre ze stron, takie jak choćby ta informująca o tym czym Strefa jest. Znalazłem też chwilę by zebrać w jednym miejscu wszystkie te osoby, które przez te ponad pięć lat obecności Strefy w sieci dorzuciły i lub wciąż dorzucają swoją cegiełkę do tworzenia tej bądź co bądź niszowej i czysto hobbistycznej strony. Jeszcze raz dziękuję za wszelkie oznaki wsparcia i miłe słowa! Listę tych Strefowiczów możecie znaleźć tutaj.

strefa credits

6. Zmiany na stronie głównej.

Kilka zmian zagościło również na stronie głównej. Przede wszystkim udało mi się wszystko ogarnąć tak, że po aktualizacji motywu Strefy, nie będę musiał wszystkiego nanosić od nowa, jak to bywało wcześnie. Z widocznych od razu zmian pojawiła się m.in. nowa zakładka z losowym materiałem ze Strefy do przeczytania, nowe banery, grafiki, a także specjalne osie czasu, z wybranymi materiałami, w dolnej sekcji strony.

W skrócie to by było tyle, choć mniejszych zmian, niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka jest więcej. Najważniejsze jednak, że mam je już za sobą i mogę ze spokojną głową się trochę zrestartować w tym temacie bo ostatnio zrobiło się to bardzo męczące. Naprawdę ciężko pogodzić pracę oraz życie codzienne z tworzeniem takiego serwisu.  W międzyczasie udało mi się przebudować też trochę swoją kolekcję, upolować kilka rzeczy pod nowe materiały (bo tutaj się już wystrzelałem ze swojego arsenału) i przede wszystkim, korzystając ze wsparcia z Patronite, pozyskać masę ciekawych źródeł do dalszej pracy, które mam nadzieję dobrze wykorzystam. Póki co to tyle, jeżeli chodzi o ten raport z placu boju.

Na koniec mała niespodzianka i podróż w czasie. Oto jak na przestrzeni lat zmieniała się Strefa, wraz z kolejnymi jej odsłonami.

STREFAPSX 1.0 – 2 stycznia 2014 roku (Strefa zadebiutowała w sieci).

strefapsx 1.0j

STREFAPSX 2.0 – 26 lipca 2015 roku (Strefa doczekała się nowej odsłony).

strefapsx 2.0j

STREFAPSX 3.0 – 3 kwietnia 2016 roku (Z małego bloga, przekształcamy się w profesjonalny serwis).

strefapsx 3.0j

STREFAPSX 4.0 – 9 lipca 2017 roku (Nowy motyw, nowe możliwości).

strefapsx 4.0j

STREFAPSX 5.0 – 16 października 2019 roku (Nie spoczywamy na laurach i wciąż dążymy do doskonałości)

strefapsx 5.0j

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
marcjan
marcjan
4 lat temu

Ta strona to cudeńko, porcelanowa pozytywka z ulubioną muzyczką, to pierwsze wagary i przyjaźnie na całe życie. To konsole. To Playstation. Dzięki Bodzio! Napieraj dalej.

marcjan
marcjan
Odpowiedz  Janusz
4 lat temu

Gdzie tylko chcesz;)

pawloosw
pawloosw
4 lat temu

Jako, że na portalu/forum jestem można powiedzieć świeżakiem dopiero ten artykuł uświadomił mi jak bogatą i długą historię ma portal. Świetne podsumowanie z grafikami z minionych lat – daje obraz jak wiele się zmieniło i to na plus. Tak trzymaj Bodzio. 🙂

next THE flex
next THE flex
4 lat temu

Mimo, że wszystko co miałem związana z szarakiem (prócz konsoli, kabli, pada oraz gier z serii C&C i DN3D) sprzedałem ponad rok temu a rzeczy typu Gameplay czy nowinki ze świata konsoli już jakby przestały mnie interesować tak na strefę poprostu lubię wejść 🙂 Lubię czytać i chyba tak naprawdę widzieć zaanagażowanie twórcy w propagowanie PSX na naszej ziemi. Dzięki Bodzio i życzę tego czego oczekujesz!

monwis
monwis
4 lat temu

Jedyna strona o PlayStation jaką odwiedzam. Po przebudowie OK. Od nastu lat marka xbox od X do ONE X;) jest w moim domu. Jednak tu zawsze znajdę coś ciekawego. I chętnie wracam do starych gier. Świetne artykuły, dziękuję i pozdrawiam.