Pewnie nie wszyscy już pamiętają, ale dawno, dawno temu nazwa PlayStation Plus przez długi czas graczom w Polsce kojarzyła się nie tyle z płatną usługą Sony, co z jednym z najpopularniejszych magazynów, poświęconych pierwszemu PlayStation. Ten wydawany od czerwca 1998 roku miesięcznik, w porównaniu do PSX Extreme czy Neo Plus, skupiał się przede wszystkim na solucjach do gier i w czasach “przed-internetowych” stanowił dla wielu jedną z niewielu pomocy przy przechodzeniu różnych tytułów na PSXa w Polsce. O magazynie mogliście już przeczytać kilkakrotnie na Strefie, choćby za sprawą wywiadu z redaktorem naczelnym pisma Panem Robertem Szmidtem lub za sprawą jego historii (ten materiał wkrótce doczeka się gruntownego odświeżenia i pojawi się na nowo). Przez długi czas brakowało mi jednak wystarczającej ilości źródeł w tym temacie by móc pokusić się o coś więcej. Na szczęście dzięki wsparciu Patronów, w ostatnim roku uległo to znaczącej zmianie, a to zaowocowało ukończeniem po wielu tygodniach prac kolejnego projektu, tym razem w postaci pełnej bazy informacji na temat magazynu “PlayStation Plus”, który od września 2000 roku wydawano pod zmienioną nazwą “PlayerStation Plus”. Czas pochwalić się tym projektem. 🙂

playstation magazyn news baner - Wielka baza informacji na temat magazynu "PlayStation Plus"/"PlayerStation Plus".

Po pierwsze od dzisiaj na stronie możecie znaleźć wykaz wszystkich solucji, które ukazały się w magazynie PlayStation Plus przez te wszystkie lata. Wykaz dołącza do istniejących już na Strefie zestawień tego typu, poświęconych PSX Extreme, Neo Plus i PSM. Jak się okazuje w sumie na łamach pisma opublikowano ponad 300 poradników do gier, z czego ok. 95% to tytuły wydane na PSXa. Ich Wykaz możecie znaleźć TUTAJ.

playstion plus magazyn news 2 - Wielka baza informacji na temat magazynu "PlayStation Plus"/"PlayerStation Plus".
Lista solucji opublikowanych w poszczególnych numerach magazynu PlayStation Plus/PlayerStation Plus.

To jednak nie wszystko! Zgodnie z zapowiedzią, docelowo na Strefie chciałbym zgromadzić również pełną bazę informacji na temat polskiej prasy poświęconej pierwszemu PlayStation. Od razu zaznaczam, że z racji praw autorskich nie chodzi mi o skany całych magazynów, ale o zbiór informacji o każdym z takich pism, z okładką, informacją o każdym tytule, redakcji, zawartości itp. Miło mi zakomunikować, że magazyn PlayStation Plus jest pierwszym, który udało mi się zgodnie z tym kluczem zarchiwizować na Strefie, tworząc w ten sposób jego internetowe archiwum TUTAJ.

playstion plus magazyn news - Wielka baza informacji na temat magazynu "PlayStation Plus"/"PlayerStation Plus".
Podgląd na poszczególne numery PlayStation Plus/PlayerStation Plusw Strefowej bibliotece.

Do bazy trafiły praktycznie wszystkie numery pisma jakie kiedykolwiek wydano. W sumie jest ich ponad 40, wraz z informacjami o dodatkach, takich jak PlayStation Plus Poster Magazyn, Wielka Encyklopedia Kodów ’98 czy wreszcie Encyklopedia PSX 1995-2000. Oprócz najważniejszych informacji o każdym z numerów magazynu, jego zawartości, znajdziecie tutaj również zeskanowane w wysokiej rozdzielczości okładki pisma, spisy treści (w formie graficznej, jak i tekstowej) oraz wstępniak do każdego z numerów. W sumie ponad 120 różnych grafik!

Przy tej okazji mam prośbę do wszystkich tych osób, które być może posiadają w swojej kolekcji to pismo. Jeżeli macie któryś z numerów poniżej to proszę o kontakt, tak bym mógł uzupełnić o nie bazę.

11/3/2000 – brak wersji kolekcjonerskiej z Spyro na okładce

12/4/2000 – brak wersji zwykłej z Driver 2 na okładce

2/46/2004 – brak tego numeru po reaktywacji

3/47/2004 – brak tego numeru po reaktywacji

4/48/2005 – brak tego numeru po reaktywacji [OSTATNI NUMER]

Na koniec podziękowania należą się przede wszystkim Patronom, tym aktualnym i wcześniej wspierającym Strefę, bez których pomocy nie udałoby mi się zapewne zebrać tych wszystkich numerów. Oczywiście to nie koniec prac nad bazą. Już teraz mogę ogłosić, że rozpoczynam prace nad archiwizacją informacji o kolejnym polskim magazynie poświęconym PlayStation, tym razem będzie to “PSX Fan”, który w podobnej formie również zagości na Strefie, mam nadzieję jeszcze w tym roku.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.