Przez ostatnie trzy tygodnie na stronie głównej i nie tylko trwały prace techniczne i porządkowe, mające na celu usprawnienie i odświeżenie Strefy. Obyło się bez radykalnych zmian, gdyż uznałem, że nie ma sensu zmieniać tego co, tak wielkim nakładem sił, zostało już wypracowane dotychczas. Mimo to, zmian uzbierało się całkiem sporo i były to największe tego typu prace na Strefie od 2019 roku. 🙂 Cieszę się, że mam je już za sobą i trochę odciążyłem głowę, co mam nadzieję przełoży się wreszcie na większą aktywność w temacie czysto twórczym. Postanowiłem, że przygotuję dla Was krótkie podsumowanie najważniejszych zmian i bez zbędnego przedłużania przejdźmy do nich.


MENU

Uporządkowałem menu główne Strefy, gdyż zauważyłem, że poprzednie nie do końca ułatwiało nawigowanie po niektórych tematach. W związku z tym przeorganizowałem je na nowo i wprowadziłem dodatkowe kategorie, dzięki czemu dużo łatwiej można znaleźć interesujące nas tematy na Strefie.

strefa menu


SLIDER

Przebudowie uległ również „slider”, który zachęca, szczególnie nowych użytkowników, do zapoznania się z przykładowymi, najciekawszymi materiałami, jakie do tej pory opublikowano na Strefie.

strefa slider


NAJNOWSZE MATERIAŁY

Zmianie uległ sposób wyświetlania najnowszych treści na stronie głównej. Od teraz wygląda on według mnie dostojniej i jest bardziej czytelny.

strefa news


WPISY

Jeżeli chodzi o sam sposób wyświetlania artykułów na Strefie, to tutaj pozostał on niezmieniony. Udało mi się jedynie bardziej wyróżnić tytuł artykułów, który w poprzedniej wersji często zlewał się z tłem, a teraz znalazł się w widocznym pasku.

strefa wpis


KONIEC Bazy „PSMagazyn”

Jakiś czas temu informowałem na Strefie o powstaniu subdomeny strony, na której chciałem gromadzić wszystkie typowo encyklopedyczne treści, jak np. bazy informacji o sprzęcie, grach czy prasie. Uznałem jednak, że to nie ma sensu z wielu powodów. Przede wszystkim generowało to dodatkowe prace (wszelkie zmiany na Strefie, trzeba było robić na obu stronach) i koszty (opłata choćby dwóch certyfikatów SSL), a także rozbijało trochę spójność strony, dlatego postanowiłem porzucić ten zamysł, zamknąć subdomenę i wszystko przenieść z powrotem na stronę główną.

W związku z tym od teraz katalog magazynu „PlayStation Plus” oraz kompletną bazę gier PAL znajdziecie normalnie w Menu na Strefie, bez potrzeby szukania tego gdzieś indziej.

strefa playstation plus

6


BAZA GIER

Udało mi się przenieść całą bazę gier PAL z subdomeny (PSMagazyn), na stronę główną Strefy. W sumie to 3229 wpisów o każdej grze jaka wyszła na PSX w Europie. W porównaniu do tego co było, dodatkowo podzieliłem gry, na te w podstawowych wydaniach (głównie anglojęzycznych) oraz na ich różnego rodzaju warianty. Takiego podziału wcześniej nie było, a dzięki niemu nawigacja w bazie jest dużo prostsza.

7

Oczywiście sama baza gier wymaga jeszcze ogromu pracy i dalej jest w fazie beta. Pierwszy etap prac powinien objąć:

– uzupełnienie okładek gier we wpisach

– wrzucenie graficznych belek

– dodanie ocen z magazynów z polskiej prasy

– dodanie informacji o solucji do gry z polskiej prasy (w sensie gdzie ją można znaleźć)

– uzupełnienie opisu SEO

Jeżeli ktoś ma chwilę wolnego czasu i mógłby pomóc w tych pracach to proszę o info, bo sam póki co wolę skupić się na pracy nad nowymi materiałami. To typowo kronikarska robota, więc każdy może się jej podjąć. Myślę dostosowanie jednego wpisu to ok. 5 minut, więc przy kilku osobach można by to dość sprawnie zrobić.

Aby się przekonać o co mi chodzi polecam zajrzeć w:

niezmodyfikowany opis Tekkena 3

oraz już

„dopieszczony” opis Tekkena 2

który specjalnie przygotowałem, by pokazać jak powinno to wszystko domyślnie wyglądać na tym etapie.

Myślę różnice widać gołym okiem. Screeny niekoniecznie to oddają, więc lepiej zajrzeć w linki powyżej.


UPDATE STRONY

Udało mi się zaktualizować na stronie różnego rodzaju elementy, trochę ją odkurzyć, usunąć nieaktualne odnośniki itp. Wszystkie grafiki na stronie zostały wygenerowane na nowo, gdyż przez lata wrzucałem je z różnym stopniem kompresji. Teraz na pewno są bardziej wyraziste i w lepszej jakości.

Aktualizacji uległa choćby baza odcinków Historii Gier PlayStation, którą przygotowuje Qdi na YT.

10

Domknąłem również katalog magazynu „PlayStation Plus”. Wrzuciłem informacje na temat trzech ostatnich numerów, których brakowało, i w zasadzie do pełnego kompletu brakuje jedynie okładki i wstępniaka do ostatniego numeru pisma. Jeżeli jakaś dobra dusza go ma to niech podeślę info w komentarzu. 🙂

11


PRACE NA FORUM i w SOCIAL MEDIACH

W związku ze zmianami na stronie głównej, przystosowałem do nich również forum (tutaj ogarnąłem jedynie kilka technicznych zagadnień, reszta był już jakiś czas temu poprawiona) oraz Strefowe Social Media. Graficznie nareszcie się to trzyma przysłowiowej kupy i już mi nie zajmuje głowy. 🙂

Prace objęły m.in. ujednolicenie i stworzenie nowych miniatur na kanale Strefy na YT.

12


PODSUMOWANIE

To nie są wszystkie zmiany jakie zaszły w ostatnim czasie na Strefie, ale tych bardziej technicznych nie mam już weny opisywać. Nie robię w branży webdev, więc moje umiejętności w tym temacie wyrabiają się na zasadzie prób i błędów, mnóstwa poświęconego czasu oraz ciągłego samodoskonalenia. Mimo wszystko jestem zadowolony z tego co udało mi się w tym czasie zrobić i mam nadzieję na jakiś czas, najlepiej dłuższy, będę miał z tym spokój. 🙂

Na koniec wszystkich ciekawych tego jak zmieniała się Strefa na przestrzeni lat zapraszam do obejrzenia jej Wizualnej historii, którą od teraz znajdziecie w Menu, a dokładnie tutaj.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
zenq
zenq
2 lat temu

jest gites!
Jeszcze wczoraj miałem Ci pisać o błędach z grafikami, a dzisiaj już śmiga elegancko 🙂
Jedyne co bym zmienił, to nie ukrywanie komentarzy w artach, teraz guzika prawie nie widać… a i tak nie ma tego na tyle dużo, żeby to przeszkadzało i trzeba było całkowicie chować.