Po ponad tygodniowych bojach udało mi się wreszcie zakończyć prace nad zmianą wizualną strony, która do tej pory działała praktycznie w całości w oparciu o gotowy i niemodyfikowany motyw. Brak czasu, a zwłaszcza umiejętności spowodował, że nie mogłem sobie pozwolić na własny design od samego początku. Niemniej widząc jak strona się fajnie rozwija postanowiłem wreszcie zakasać rękawki i wziąć się do roboty. Po wielu godzinach poświęconych na kombinowaniu jak tu coś zmienić, wydaje mi się, że zamierzony efekt został osiągnięty. Powiem więcej, z racji tego że nie znam się zbytnio na grafice, ani tworzeniu stron, efekt przerósł nawet moje najśmielsze oczekiwania. Większość zmian mogliście oglądać na bieżąco ponieważ pracowałem na “żywym organizmie”, wciąż konsultując zmiany z użytkownikami forum. Dopiero ostatnie poprawki wymagały tymczasowego wyłączenia strony głównej.

W zasadzie sam układ strony i treści nie uległ praktycznie zmianie. Z sygnałów, które przez półtora roku zebrałem strona zwykle była chwalona za przejrzystość i łatwą nawigację, czego niestety nie można powiedzieć o obecnych trendach jakie panują przy projektowaniu stron. Kompletnej zmianie uległa natomiast kolorystyka strony i design poszczególnych elementów.

Po pierwsze strona doczekała się nareszcie własnego logo, które kolorystyką czerpie garściami z lat 80tych i 90tych i z PSXa, zachowując przy tym modną obecnie prostotę. Znakiem rozpoznawczym Strefy od tej pory będą cztery ukośne paski, nawiązujące kolorystycznie do symbolu pierwszego PlayStation oraz bardzo ciemna szarość mająca związek już wyłącznie ze Strefą. W logo znajduje się również skrót PSX, który posiada szary obrys tym razem nawiązujący już do samej konsoli. Logo w zależności od tła będzie udostępniane w wersji jasnej i ciemnej.

final - Nowa odsłona strefaPSX

czarne - Nowa odsłona strefaPSX

Zmianie nie uległo natomiast motto strony i dalej mam nadzieję, że Strefa będzie największym źródłem informacji o pierwszym PlayStation.

Jak pewnie zauważyliście strona doczekała się również nowego tła, które jednoznacznie nawiązuje do jej tematyki, a przy tym nie narzuca się ono zbyt bardzo. Całość uzupełnia bardzo mocna szarość, która według mnie świetnie współgra z bielą. Zarówno menu, jak i wszelkiego rodzaju nagłówki są od teraz wyraźne i nikt nie powinien mieć problemu z odczytaniem, gdzie co się znajduje.

Z technicznych spraw, strona uległa poszerzeniu z 980px na 1160px, ale co najważniejsze poszerzeniu uległa jedynie część z tekstem, dzięki czemu nie ma się już wrażenia, że boczny slider jest prawie tak samo ważny, ale liczy się przede wszystkim treść. W związku z poszerzeniem, strona zyskała większą i przy tym bardziej wyrazistą czcionkę. Zmiana szerokości wpłynęła również na plus na wygląd galerii na stronie. Jak wiecie, znakiem rozpoznawczym Strefy jest dokładne obfotografowywanie przedmiotów, które dzięki zmianie szerokości już tak nie dominują nad tekstem i wygląda to na pewno lepiej. Na dole strony pojawiła się ciemno-szara stopka, w której póki co znajduje się miejsce na reklamę zaprzyjaźnionych stron i kanałów, dane gdzie można nas znaleźć oraz w niedalekiej przyszłości informacje o stronie. Ponadto nareszcie w nagłówkach wpisów i rozwinięciach udało mi się ulokować nazwę autora wpisu i datę z czym miałem problem od początku. Dzięki zmianom, strona wbrew pozorom ładuje się dużo szybciej niż przedtem i wygląda fajnie zarówno na komputerze, TV, jak i w telefonie. Jeżeli do tego dodamy kilka nowych wtyczek, grafik, oraz mniejszych poprawek jak nowy styl belek w niektórych wpisach, czy drobne podrasowanie strony mobilnej, to będziemy mieć całość zmian jakie zaszły w tym tygodniu na Strefie. Do strony zostało również dostosowane forum, które również wygląda lepiej, ale które wymaga jeszcze kilku prac w przyszłości.

Na koniec podziękowania, które należą się przede wszystkim dwóm użytkownikom Strefy, a mianowicie @Wawrzino, który był w stanie przelać na Gimpa moją wizję logo, sam poddając pewne pomysły, a także dla @G-R-Z-E-C-Hu, któremu zawdzięczamy tło. Do tego zupełnie bezinteresowną pomoc uzyskałem od użytkownika wykopu @Solpatium, który pomógł mi na ostatniej prostej w kilku drobnych, ale ważnych kwestiach.

To by było na tyle, jeśli chodzi o zmiany. Mam nadzieję wpłyną one pozytywnie na rozwój strony. Przyznam szczerze, że bardzo mnie one zmęczyły, dlatego potrzebuję chwilkę przerwy od Strefy, ale nowe aktualizacje pojawią się już niebawem, tym razem powracamy do treści, bo wygląd już jest, a tematów do opisania, sprzętów do obfotografowania i gier do zrecenzowania jeszcze cała masa.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Wawrzino
Wawrzino
7 lat temu

Cieszę się, że mogłem dołożyć własną cegiełkę do rozwoju tej strony. Po zmianach wszystko wygląda dużo lepiej.

Lothar
Lothar
7 lat temu

Różnice nie są jakieś diametralne ale jednak jak najbardziej na plus. Świetna nowa kolorystyka i logo. Bardzo fajne “kosmetyczne” zmiany.

Lothar
Lothar
7 lat temu

Nie wiem czemu ucięło mi część poprzedniego komentarza.

dezak84
dezak84
6 lat temu

wow! dawno mnie tu nie było z braku wolnego czasu,ale pasja nie umarła stale się powiększa,w takim miejscu o takim wygladzie to bedzie jeszcze wieksza przyjemnosć^^ zmiany jak najbardziej na plus