Czas płynie nieubłaganie… Niedawno obchodziliśmy 10-lecie powstania Strefy, a dzisiaj mamy kolejną okazję do świętowania. Dokładnie 29 czerwca 2014 roku wystartowało nasze forum internetowe i choć już wtedy była to dość odważna decyzja, gdyż fora zaczynały ustępować social mediom, to wspólnymi siłami udało nam się stworzyć wyjątkowe miejsce do dyskusji, które co ważne wciąż żyje i jest aktywne.

Przez tę dekadę przez forum przewinęło się mnóstwo ciekawych osób. Część jest ze mną od samego początku, część z różnych względów po drodze się wykruszyła, a jeszcze część dopiero od niedawna tworzy to miejsce. Wszystkim Wam należą się serdeczne podziękowania za każdą wiadomość czy założony wątek, za wsparcie i za dokładanie swojej cegiełki do budowy tego miejsca.

urodziny 10 2

Mimo, że forum było dla mnie zawsze dodatkiem do strony głównej, to od samego początku starałem się poświęcać mu równie dużo uwagi i czasu. Chyba tylko nieliczni wiedzą ile energii przez te 10 lat włożyłem w to by forum wyglądało w miarę atrakcyjnie na tle konkurencji, nadążało za trendami w sieci, a także ile czasu kosztowało mnie moderowanie czy zachęcanie do dyskusji. Tutaj podziękowania należą się również tym, którzy w tym moderowaniu mi pomagali, a więc Wam gumislav, Manifesto, hankie oraz VectroV.

Przez tę dekadę na forum pojawiło się dokładnie 109 706 wiadomości w 5162 wątkach, co daje ponad 30 wiadomości na dzień i choć z roku na rok coraz trudniej przekonać młodszych użytkowników do tej formy komunikacji, to cały czas te statystki rosną, co sprawia, że jesteśmy myślę jednym z większych for internetowych tego typu, które wciąż żyje.

Czy forum doczeka kolejnej dekady? Wszystko zależy od nas. Na pewno nie będzie łatwo się utrzymać na fali obecnych trendów w sieci – social media, Discord, pokolenie „na już”, ale tak sobie myślę, że te 10 lat temu też nikt nie mógł przypuszczać, że to się uda i tak rozwinie.

Zapraszam do pamiątkowej Księgo Gości na forum i dokonania tam swojego wpisu.

Apropo historii, w związku z rocznicą postanowiłem zebrać dla potomnych kalendarium najważniejszych momentów i zmian na forum od 2014 roku.

I na koniec jeszcze raz dzięki za wszystko!

 

Historia forum 2014-2024

30 maj 2014 – postanawiam założyć forum strefapsx.pl i rozpoczynam prace nad przygotowaniem jego startu.

Przez kolejny miesiąc trwają prace na instalacją skryptu forum, tworzeniem działów, instalowaniem wtyczek, shoitboxa, opracowaniem regulaminu czy zakładaniem pierwszych wątków na powitanie.

29 czerwca 2014 – oficjalny start forum strefapsx.pl

Pierwszego dnia na forum rejestruje się 10 użytkowników – Krzemol, Wawrzino, mattek, jakubb, ufix, xzer0, Trzyzet, Kadalf, Qdi oraz falko14. Co ciekawe niektórzy wciąż są aktywni.

22 sierpnia 2014 – integracja forum ze stroną główną i instalacja pierwszego motywu.

To była jedna z moich pierwszych inwestycji w rozwój forum. Udało mi się odpłatnie zlecić jego dostosowanie wizualne pod stronę główną, a nawet integrację z jej menu.

2014
Forum 2014

15 listopada 2014 – strona główna i forum doczekały się wreszcie logo.

7 marca 2015 – @gumislav zostaje  Moderatorem forum.

4 sierpnia 2015 – forum doczekało się masy poprawek i usprawnień, w tym integracji z aplikacją Tapatalk.

2015
Forum 2015

1 listopada 2015 – @Manifesto zostaje kolejnym Moderatorem forum i jest nim do dzisiaj.

przełom 2015/2016 – na forum pojawiają się zupełnie nowe działy.

Mimo wątpliwości niektórych użytkowników, postanowiłem przekształcić forum z miejsca w którym dyskutuje się tylko o PSX na forum wielotematyczne, poświęcone wszystkim platformom. Początkowo pojawił się dział o PS2, potem o Nintendo czy Sega, by ostatecznie na forum móc dyskutować dzisiaj o wszystkim.

wakacje 2016 – forum zyskuje zupełnie nowy motyw domyślny, kompatybilny z urządzeniami mobilnymi.

2016
Forum 2016

28 grudnia 2016 – @hankie zostaje kolejnym Moderatorem zastępując @gumislava.

23 maja 2017 – do ekipy moderatorskiej dołącza @VectroV.

2018
Forum 2017

30 marca 2018 – @VectroV zostaje zastępcą Administratora.

20 sierpnia 2018 – po kilku tygodniach prac na forum pojawia się nowy domyślny motyw, jeszcze lepiej działający z urządzeniami mobilnymi i od razu w dwóch wariantach – jasnym i ciemnym.

Warto dodać, że motyw ten służy nam do dziś, choć jego twórca niestety już dawno nie zajmuje się forami internetowymi ;/

2020
Forum od sierpnia 2018

 

lata 2020-2023 – cały czas trwają prace nad udoskonalaniem forum, pojawiają się kolejne działy oraz dodatkowe opcje.

3 luty 2023 – @VectroV przechodzi na emeryturę, a zastępcą Administratora zostaje @hankie.

8 czerwca 2023 – na forum pojawia się 100 tysięczna wiadomość, której autorem jest @alf.

Post 100 000
Post 100 000

29 czerwca 2024 – forum świętuje swoje 10 urodziny.

2024
Aktualny wygląd forum

 

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Lothar
Lothar
19 dni temu

Gratuluję! Cieszę się, że uczestniczę w społeczności od pierwszego roku istnienia tego miejsca. Kiedyś udzielałem się częściej niż dziś, lecz wiadomo: rodzina (dzieci dorastają), praca i hobby, dodatkowe zajęcia nie związane z grami. Mimo, że dziś nie bywam na forum tak często jak lata temu to zawsze znajdę czas aby coś napisać, zwłaszcza w moich ulubionych wątkach. Szkoda mi niektórych wartościowych ludzi, którzy już się tutaj nie udzielają, zwłaszcza gumislava, który wniósł do tego miejsca sporo od siebie. Mam nadzieje, ze ma on się dobrze.